Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP3/443-771/10-11/MPe
z 10 grudnia 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPP3/443-771/10-11/MPe
Data
2010.12.10



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Zasady ogólne --> Moment powstania obowiązku podatkowego

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Dostawa towarów


Słowa kluczowe
dostawa towarów
dostawa towarów
moment powstania obowiązku podatkowego
moment powstania obowiązku podatkowego


Istota interpretacji
W zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego.



Wniosek ORD-IN 446 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 30.07.2010 r. (data wpływu 09.08.2010 r.) uzupełnione w dniu 18.10.2010r. (data wpływu 21.10.2010r.) na wezwanie z dnia 04.10.2010r. oraz w dniu 06.12.2010r. (data wpływu) na wezwanie z dnia 10.11.2010r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 09.08.2010 r. wpłynął ww. wniosek uzupełniony w dniu 18.10.2010r. (data wpływu 21.10.2010r.) na wezwanie z dnia 04.10.2010r. oraz w dniu 06.12.2010r. (data wpływu) na wezwanie z dnia 10.11.2010r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Obecnie Spółka sprowadza towar z Holandii do magazynu w Polsce i towar ten sprzedaje bezpośrednio z własnego magazynu klientom w Polsce. Klientami Spółki są wyłącznie przedsiębiorcy, będący podatnikami VAT, Spółka nie sprzedaje towarów osobom fizycznym. Zamówiony przez klientów Spółki towar wysłany jest kurierem, a fakturę sprzedaży Spółka wystawia w momencie przekazania towaru kurierowi - co jest równoznacznie z powstaniem obowiązku w podatku VAT.

W uzupełnieniu do przedmiotowego wniosku Spółka wskazała, iż kurier, poprzez którego towar wysyłany jest z magazynu w Polsce do nabywcy działa na rzecz Wnioskodawcy. Metoda dostawy wg. Incoterms to Ex Works. Zapłata za sprzedany towar następuje przelewem. Kurier nie pobiera zapłaty od klienta. Klient wpłaca należność za towar na rachunek bankowy firmy w terminie określonym na fakturze, którą klient otrzymuje wraz z towarem lub pocztą. Czyli zapłata za towar jest odroczona w czasie. Bardzo rzadko zdarzają się sytuacje, kiedy klient wpłaca zaliczkę za towar przed jego wydaniem kurierowi. Natomiast wtedy Spółka nie rozpoznaje sprzedaży, a jedynie obowiązek podatkowy z tytułu otrzymanej zaliczki.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy postępujemy prawidłowo wystawiając fakturę sprzedaży w momencie wydania towaru kurierowi i rozpoznając w tym samym czasie obowiązek podatkowy z tytułu podatku VAT...

Zdaniem podatnika:

Podatnik postępuje prawidłowo wystawiając fakturę sprzedaży w momencie wydania towaru kurierowi i rozpoznając w tym samym czasie obowiązek podatkowy z tytułu podatku VAT. Stosujemy tu zasadę ogólną czyli art. 19 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury (...)

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem, podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1.

Jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7. dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi – art. 19 ust. 4 ustawy.

Regulacja zawarta w art. 19 ust. 11 ustawy normuje moment powstania obowiązku podatkowego w przypadku jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonania usługi otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania tej części.

Z opisu przedstawionego w przedmiotowym wniosku wynika, iż Spółka sprowadza towar z Holandii do magazynu w Polsce i następnie towar ten sprzedaje klientom w Polsce. Klientami Spółki są wyłącznie przedsiębiorcy, będący podatnikami VAT, Spółka nie sprzedaje towarów osobom fizycznym. Zamówiony przez klientów Spółki towar wysłany jest kurierem, a fakturę sprzedaży Spółka wystawia w momencie przekazania towaru kurierowi. Kurier, poprzez którego towar wysyłany jest do nabywcy działa na rzecz Spółki, jednakże kurier nie pobiera zapłaty od klienta Spółki. Klient wpłaca należność za towar na rachunek bankowy Spółki w terminie określonym na fakturze, którą klient otrzymuje wraz z towarem lub pocztą. Z treści wniosku wynika również, iż zdarzają się sytuacje kiedy klient wpłaca zaliczkę za towar przed jego wydaniem kurierowi.

Wątpliwości Wnioskodawcy sprowadzają się do tego czy Spółka postępuje prawidłowo wystawiając fakturę sprzedaży w momencie wydania towaru kurierowi i rozpoznając w tym samym czasie obowiązek podatkowy z tytułu podatku VAT.

Zdaniem Spółki postępuje Ona prawidłowo wystawiając fakturę sprzedaży w momencie wydania towaru kurierowi i rozpoznając w tym samym czasie obowiązek podatkowy z tytułu podatku VAT.

Z powyższego wynika, że Spółka dokonuje sprzedaży towarów, które z magazynu Spółki dostarczane są do nabywcy poprzez kuriera, który nie pobiera zapłaty za dostarczony towar. Zapłata za towar następuje przelewem – klient wpłaca należność bezpośrednio na rachunek bankowy Spółki w terminie określonym na fakturze, którą Spółka wystawia w momencie przekazania towaru kurierowi. Należy w tym miejscu wskazać, iż wydanie przez Spółkę towaru kurierowi jest terminem, o którym mowa w ww. art. 19 ust. 1 ustawy. Zatem w sytuacji opisanej w przedmiotowym wniosku obowiązek podatkowy powstaje na zasadach określonych w art. 19 ust. 4 ustawy tj. z chwilą wystawienia faktury nie później niż w 7. dniu, licząc od dnia wydania towaru.

Biorąc pod uwagę powołane wyżej przepisy oraz przedstawiony we wniosku opis stanu faktycznego postępowanie Spółki należy uznać za prawidłowe.

W zakresie przedstawionego w przedmiotowym wniosku zdarzenia przyszłego oraz w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych wydane zostaną odrębne rozstrzygnięcia.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj