Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBII/1/436-258/10/HK
z 4 stycznia 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPBII/1/436-258/10/HK
Data
2011.01.04



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania --> Czynności podlegające opodatkowaniu


Słowa kluczowe
aport
czynności cywilnoprawne
obowiązek podatkowy
spółki
wkład


Istota interpretacji
Czy w sytuacji, gdy wniesienie przez wnioskodawcę aportu do spółki komandytowej w postaci znaku towarowego stanowi czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (i nie jest od tego podatku zwolnione), po stronie spółki komandytowej powstanie zobowiązanie podatkowe z tytułu podatku od czynności cywilnoprawnych?



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 28 września 2010r. (data wpływu do tut. Biura – 04 października 2010r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych wniesienia aportu w postaci znaku towarowego do spółki komandytowej - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 04 października 2010r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych wniesienia aportu w postaci znaku towarowego do spółki komandytowej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca (Spółka z o.o.) prowadzi działalność opodatkowaną podatkiem od towarów i usług. Wnioskodawca jest właścicielem znaku towarowego, który to znak towarowy jest zarejestrowany w Urzędzie Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej i objęty prawami ochronnymi w rozumieniu ustawy z dnia 30 czerwca 2000r. Prawo własności przemysłowej (Dz. U. z 2003r. Nr 119, poz. 1117 ze zm.). Wnioskodawca zamierza zawiązać wraz z osobą fizyczną spółkę komandytową. Siedziba spółki komandytowej będzie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Wnioskodawca wniesie do spółki komandytowej znak towarowy. Wnioskodawca będzie w spółce komandytowej komplementariuszem. Drugim wspólnikiem w spółce komandytowej będzie osoba fizyczna. Osoba fizyczna będzie komandytariuszem. Osoba fizyczna wniesie do spółki komandytowej tytułem wkładu niepieniężnego komputer oraz wkład pieniężny. Wartość wnoszonego przez wspólników wkładu niepieniężnego, czyli komputera oraz znaku towarowego zostanie określona według wartości rynkowej, ustalonej przez biegłego na okres poprzedzający dzień wniesienia wkładu. Tak określona wartość zostanie wpisana do umowy spółki komandytowej, jako wartość wkładu niepieniężnego spółki komandytowej.

W księgach spółki komandytowej wartość początkowa komputera oraz znaku towarowego zostanie wpisana według wartości określonej w umowie spółki komandytowej, nie wyższej od wartości rynkowej wynikającej z wyceny biegłego.

Spółka komandytowa zamierza zarządzać wniesionym do niej znakiem towarowym oraz wykorzystywać ten znak towarowy w działalności podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, np. wydzierżawiać innym podmiotom lub sprzedać.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w sytuacji, gdy wniesienie przez wnioskodawcę aportu do spółki komandytowej w postaci znaku towarowego stanowi czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (i nie jest od tego podatku zwolnione), po stronie spółki komandytowej nie powstanie zobowiązanie podatkowe z tytułu podatku od czynności cywilnoprawnych...

Zdaniem wnioskodawcy zawarcie umowy spółki komandytowej i wniesienie do spółki komandytowej jako wkładu niepieniężnego znaku towarowego nie spowoduje powstania obowiązku w podatku od czynności cywilnoprawnych po stronie spółki komandytowej, gdyż transakcja ta będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Wnioskodawca wskazuje art. 1 pkt 1 lit. k) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, zgodnie z którym opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych podlega umowa spółki. Ponadto wnioskodawca stwierdza, iż zgodnie z art. 1 ust. 5 pkt 1, w powiązaniu z art. 1a pkt 1 ww. ustawy umowa spółki komandytowej jest opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych w przypadku, jeżeli w chwili dokonania czynności siedziba spółki komandytowej znajduje się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Wnioskodawca podkreśla jednakże, iż stosownie do treści art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nie podlegają opodatkowaniu czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest:

  1. opodatkowana podatkiem od towarów i usług,
  2. zwolniona z podatku od towarów i usług, z wyjątkiem:
    • umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,
    • umowy sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.


Zdaniem wnioskodawcy oznacza to, że w przypadku gdy czynność wniesienia przez niego do spółki komandytowej wkładu niepieniężnego (aportu) w postaci znaku towarowego będzie stanowiła czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (z tytułu której przynajmniej jedna ze stron transakcji będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług i nie będzie od tego podatku zwolniona), transakcja taka nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Wnioskodawca podkreśla, iż w niniejszym stanie faktycznym wniesienie wkładu niepieniężnego (znaku towarowego) do spółki komandytowej podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (wnioskodawca będzie opodatkowany z tego tytułu i nie będzie od tego podatku zwolniony). Mimo zatem objęcia przedmiotowej czynności katalogiem czynności opodatkowanych podatkiem od czynności cywilnoprawnych, nie będzie ona – zdaniem wnioskodawcy - podlegać opodatkowaniu tym podatkiem, zgodnie z art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Wnioskodawca stwierdza, iż - jak wynika z art. 4 ww. ustawy - jedynie, gdyby wniesienie wkładu niepieniężnego do spółki komandytowej nie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, transakcja ta podlegałaby opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. W świetle powyższego, w ocenie wnioskodawcy, oczywistym jest, iż w obecnym stanie prawnym opodatkowanie podatkiem od towarów i usług jednej ze stron transakcji powoduje wyłączenie z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych wniesienia wkładu. Biorąc powyższe pod uwagę wniesienie przez wnioskodawcę aportu do spółki komandytowej w postaci znaku towarowego, które stanowi czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (i nie jest od tego podatku zwolnione), zdaniem wnioskodawcy, nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Jako potwierdzenie swojego stanowiska wnioskodawca przywołuje treść interpretacji indywidualnej z dnia 11 stycznia 2010r. wydanej w imieniu Ministra Finansów przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach sygn. IBPB II/1/436-286/09/MZ.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego stwierdzam, co następuje:

Czynność wniesienia aportu nie mieści się w zamkniętym katalogu czynności objętych podatkiem od czynności cywilnoprawnych zawartym w art. 1 ustawy z dnia 09 września 2000r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t. j. Dz. U. z 2010r. Nr 101, poz. 649 ze zm.), w związku z czym nie podlega ona opodatkowaniu tym podatkiem. Należy jednak zauważyć, iż czynność wniesienia aportu jest czynnością wtórną do faktu zwiększenia majątku spółki i jest konsekwencją zawarcia lub zmiany umowy spółki.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k) oraz art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych podatkowi temu podlegają umowy spółki oraz ich zmiany, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Na podstawie art. 1 ust. 3 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych w przypadku umowy spółki osobowej za zmianę umowy uważa się wniesienie lub podwyższenie wkładu, którego wartość powoduje zwiększenie majątku spółki albo podwyższenie kapitału zakładowego, pożyczkę udzieloną spółce przez wspólnika, dopłaty oraz oddanie przez wspólnika spółce rzeczy lub praw majątkowych do nieodpłatnego używania. Stosownie do art. 1 ust. 5 pkt 1 ww. ustawy umowa spółki osobowej oraz jej zmiana podlega podatkowi, jeżeli w chwili dokonania czynności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej znajduje się siedziba tej spółki.

Z art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wynika, że obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej, czyli z chwilą zawarcia umowy spółki lub zmiany tej umowy. Zgodnie z art. 4 pkt 9 ww. ustawy obowiązek podatkowy ciąży na spółce.

W myśl art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych podstawę opodatkowania przy zawarciu umowy spółki stanowi wartość wkładów do spółki osobowej albo wartość kapitału zakładowego. Natomiast zgodnie z lit. b) tegoż przepisu podstawę opodatkowania stanowi - przy wniesieniu lub podwyższeniu wkładów do spółki osobowej albo podwyższeniu kapitału zakładowego – wartość wkładów powiększających majątek spółki osobowej albo wartość, o którą podwyższono kapitał zakładowy. Stawka podatku od umowy spółki wynosi 0,5% (art. 7 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych). Taką samą stawkę stosuje się również przy zmianach umowy spółki.

Zgodnie z art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, w brzmieniu obowiązującym od dnia 22 kwietnia 2010r., wprowadzonym ustawą z dnia 22 stycznia 2010r. o zmianie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Nr 44, poz. 251), nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest:

  1. opodatkowana podatkiem od towarów i usług,
  2. zwolniona z podatku od towarów i usług, z wyjątkiem:
    • umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,
    • umowy sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.


Ze zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku wynika, że wnioskodawca zamierza zawiązać wraz z osobą fizyczną spółkę komandytową. Wnioskodawca wniesie do spółki komandytowej aport w postaci znaku towarowego, natomiast osoba fizyczna (komandytariusz) wniesie do spółki komputer tytułem wkładu niepieniężnego oraz wkład pieniężny. Wnioskodawca podkreśla, iż czynność wniesienia aportu podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (nie jest od tego podatku zwolniona).

Czynność wniesienia aportu do spółki osobowej, w tym do spółki komandytowej, stanowi jedynie czynność czysto techniczną, świadczącą o zawarciu umowy spółki lub dokonaniu zmiany umowy spółki. Czynność wniesienia aportu jest zatem następstwem innej czynności. W świetle art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k) i pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych zdarzeniem prawnym powodującym powstanie obowiązku podatkowego w tym podatku są umowy spółki oraz zmiany takich umów, a nie czynność wniesienia aportu. O opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych decyduje zatem dokonanie czynności objętej zakresem przedmiotowym ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, wymienionej w zamkniętym katalogu czynności podlegających opodatkowaniu, zawartym w art. 1 tej ustawy. Taką czynnością jest m.in. umowa spółki; nie jest nią natomiast sama czynność wniesienia wkładu (aportu) do spółki jako czynność nie zakwalifikowana do czynności objętych wymienionym podatkiem.

Należy zatem podkreślić, iż z art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wynika, że w przypadku umowy spółki osobowej obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej, czyli z chwilą zawarcia umowy spółki. Czynność ta nie została wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych niezależnie od tego czy podlega ona opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, czy też korzysta ze zwolnienia z tegoż opodatkowania. Należy bowiem podkreślić, iż z treści przywołanego art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, aktualnie obowiązującego – w którym zawarto postanowienia dotyczące wyłączenia z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych czynności, które podlegają uregulowaniom podatku od towarów i usług – wynika jednoznacznie, iż wyłączenie to nie dotyczy czynności umowy spółki. Tym samym w przedmiotowej sprawie - wbrew twierdzeniu wnioskodawcy – wartość wniesionego aportu (wkładu) do spółki komandytowej będzie stanowić podstawę opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Powyższe oznacza, że w przedmiotowej sprawie stanowisko wnioskodawcy należało uznać za nieprawidłowe.

W odniesieniu do treści powołanej przez wnioskodawcę interpretacji indywidualnej należy zauważyć, iż została ona wydana w indywidualnej sprawie, a ponadto wydano ją na podstawie przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych w brzmieniu obowiązującym do dnia 21 kwietnia 2010r., a zatem według innego stanu prawnego niż aktualnie obowiązujący.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie ul. Kraszewskiego 4a, 35-016 Rzeszów, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj