Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBI/1/415-1203/10/AB
z 15 grudnia 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPBI/1/415-1203/10/AB
Data
2010.12.15


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
dochody uzyskiwane za granicą
dochody uzyskiwane za granicą
dokumentowanie
dokumentowanie
umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania
umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania


Istota interpretacji
sposób wyliczenia limitu podatku zapłaconego w obcym państwie podlegającego odliczeniu od podatku obliczonego od łącznej sumy dochodów uzyskanych w kraju i za granicą.



Wniosek ORD-IN 4 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 27 sierpnia 2010r. (data wpływu do tut. Biura 7 września 2010r.), uzupełnionym w dniu 30 listopada 2010 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu wyliczenia limitu podatku zapłaconego w obcym państwie podlegającego odliczeniu od podatku obliczonego od łącznej sumy dochodów uzyskanych w kraju i za granicą – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 września 2010r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych m.in. w zakresie sposobu wyliczenia limitu podatku zapłaconego w obcym państwie podlegającego odliczeniu od podatku obliczonego od łącznej sumy dochodów uzyskanych w kraju i za granicą.

Wniosek powyższy nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z dnia 22 listopada 2010 r. Znak: IBPBI/1/415-850/10/AB, wezwano do jego uzupełnienia, co też nastąpiło w dniu 30 listopada 2010 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą, której przedmiotem jest świadczenie usług szkoleniowych dla operatorów sieci telekomunikacyjnych, a w szczególności dla głównego kontrahenta jakim są Centra Treningowe firmy X. Szkolenia prowadzone są głównie w miejscu siedziby kontrahenta, a więc poza granicami Polski. W niniejszym stanie faktycznym szkolenia te świadczone były w Arabii Saudyjskiej. Z tytułu świadczonych usług szkoleniowych Wnioskodawca wystawiał faktury dokumentujące dokonaną sprzedaż i wynikającą z niej należność wyrażoną w walucie EURO. Wnioskodawca prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów, w której sprzedaż ta była ewidencjonowana i wybrał metodę opodatkowania tzw. liniową stawką podatku w wysokości 19%. Przychody (dochody) z tytułu świadczenia usług szkoleniowych na terytorium Arabii Saudyjskiej Wnioskodawca opodatkowuje w Polsce.

W związku z zapłatą należności, wynikających z wystawionych faktur sprzedaży, kontrahent, tj. firma X, oddział w Arabii Saudyjskiej, dokonywał w momencie kasowej zapłaty należności, poboru podatku u źródła. Zgodnie z przekazanymi przez niego informacjami, z tytułu świadczenia na terytorium Arabii Saudyjskiej usług szkoleniowych przez podmioty zagraniczne, za których wykonanie należność płacona jest za granicę, pobiera się w momencie wypłaty podatek w wysokości 15% od kwoty wypłacanych należności. Kontrahent w związku z poborem podatku u źródła, każdorazowo wystawia i doręcza Wnioskodawcy dokument nazywany „Certyfikatem poboru podatku u źródła", w którym zaświadcza, iż zgodnie z obowiązującymi w Arabii Saudyjskiej regulacjami, pobrał i odprowadził na rachunek właściwego miejscowo organu podatkowego podatek u źródła w wskazanej w „Certyfikacie" wysokości. Wartość pobranego podatku u źródła wykazywana jest w walucie EURO, tj. tej samej co na fakturach wystawianych przez Wnioskodawcę.

Odnośnie tak wskazanego stanu faktycznego, Wnioskodawca rozważa obecnie możliwość odliczenia pobranego w Arabii Saudyjskiej podatku u źródła od podatku dochodowego płaconego w Polsce, zgodnie z dyspozycją art. 30c ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który stanowi, iż jeżeli podatnik, o którym mowa w art. 3 ust. 1, osiąga również dochody z tytułu działalności wykonywanej poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub ze źródeł przychodów znajdujących się poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a dochody te nie są zwolnione od opodatkowania na podstawie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub gdy z państwem, w którym dochody są osiągane, Rzeczpospolita Polska nie zawarła umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, dochody te łączy się z dochodami ze źródeł przychodów położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. W tym przypadku od podatku obliczonego od łącznej sumy dochodów odlicza się kwotę równą podatkowi dochodowemu zapłaconemu w obcym państwie. Odliczenie to nie może jednak przekroczyć tej części podatku obliczonego przed dokonaniem odliczenia, która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany w obcym państwie. Przepisy art. 11 ust. 3 i 4 stosuje się odpowiednio. Rzeczpospolita Polska nie podpisała z Arabią Saudyjską umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Ponieważ przedstawiony stan faktyczny dotyczył usług świadczonych w 2006 r., Wnioskodawca zamierza obecnie złożyć korektę deklaracji rocznej PIT-36L za 2006 r. wraz z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty podatku. W związku z powyższym, odnośnie przedstawionego stanu faktycznego, Wnioskodawca ma wątpliwości związane z dokonaniem takiej korekty, które budzi kwestia udokumentowania wysokości dochodu uzyskanego wyłącznie z tytułu świadczenia usług szkoleniowych na rzecz kontrahenta z Arabii Saudyjskiej, w sytuacji gdy prowadzi on podatkową księgę przychodów i rozchodów, z której wynika jedynie dochód uzyskany z całej prowadzonej działalności gospodarczej. Innymi słowy, Wnioskodawca chciałby uzyskać odpowiedź, czy dochód dla celów ustalenia wysokości limitu odliczenia podatku pobranego za granicą może ustalić w dowolnej formie np. elektronicznie w arkuszu kalkulacyjnym, przyjmując za podstawę dane i wartości wynikające z księgi przychodów i rozchodów danego roku.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytania:

Czy art. 30c ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu „(…) Odliczenie to nie może jednak przekroczyć tej części podatku obliczonego przed dokonaniem odliczenia, która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany w obcym państwie (…)", należy interpretować w ten sposób, iż Wnioskodawca przed złożeniem korekty deklaracji rocznej (w której odliczy on pobrany za granicą podatek u źródła), powinien obliczyć dochód, jaki uzyskał ze świadczenia usług szkoleniowych za granicą (w Arabii Saudyjskiej) w danym roku obrotowym (np. 2006), tj. zgodnie z art. 9 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychody ze sprzedaży usług szkoleniowych do Arabii Saudyjskiej powinien on pomniejszyć o koszty ich uzyskania, i od tak ustalonego dochodu obliczyć podatek dochodowy w wysokości 19%, a uzyskana kwota podatku będzie stanowić limit odliczenia...

Czy tego typu obliczenie dochodu uzyskanego za granicą musi mieć jakaś szczególną formę w sytuacji, gdy Wnioskodawca prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów, a jeżeli tak, to czy musi być ono dołączone do składanej korekty deklaracji rocznej...

(pytanie oznaczone we wniosku Nr 5)

Zdaniem Wnioskodawcy, w celu obliczenia limitu „odliczenia” pobranego za granicą podatku u źródła, musi on najpierw wyliczyć dochód, jaki uzyskał on z tytułu świadczenia usług za granicą. Wnioskodawca uważa jednak, iż w tym celu nie musi prowadzić żadnej dodatkowej ewidencji lub księgi, a jedynie na podstawie zapisów z podatkowej księgi przychodów i rozchodów danego roku obrotowego winien przyporządkować określone przychody i koszty, jako związane ze świadczeniem usług w Arabii Saudyjskiej, a wyliczenie to może zostać przeprowadzone, np. w arkuszu kalkulacyjnym. Wnioskodawca uważa również, iż nie musi być ono dołączone do składanej korekty deklaracji rocznej w postaci załącznika.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Wnioskodawca z tytułu pozarolniczej działalności gospodarczej wybrał jako formę opodatkowania podatek liniowy, tj. opodatkowanie w sposób przewidziany w art. 30c ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010 r., Nr 51, poz. 307 ze zm.). Przepis ten stanowi, że podatek dochodowy od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej uzyskanych przez podatników, o których mowa w art. 9a ust. 2 lub ust. 7, z zastrzeżeniem art. 29, 30, 30d i art. 44 ust. 4, wynosi 19 % podstawy obliczenia podatku. Podstawą obliczenia podatku, o której mowa w ust. 1, jest dochód ustalony zgodnie z art. 9 ust. 1, 2, 3, 3a i 5, art. 24 ust. 1, 2 i 4 zdanie pierwsze lub art. 24b ust. 1 i 2, lub art. 25 (art. 30c ust. 2 ustawy).

Stosownie do art. 30c ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli podatnik mający miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej osiąga również dochody z tytułu działalności wykonywanej poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej ze źródeł przychodów znajdujących się poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a dochody te nie są zwolnione od opodatkowania na podstawie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub gdy z państwem, w którym dochody są osiągane, Rzeczpospolita Polska nie zawarła umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, dochody te łączy się z dochodami ze źródeł przychodów położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. W tym przypadku od podatku obliczonego od łącznej sumy dochodów odlicza się kwotę równą podatkowi dochodowemu zapłaconemu w obcym państwie. Odliczenie to nie może jednak przekroczyć tej części podatku obliczonego przed dokonaniem odliczenia, która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany w obcym państwie (…).

Ze złożonego wniosku wynika, że Wnioskodawca w 2006 r., z tytułu świadczonych na terytorium Arabii Saudyjskiej usług szkoleniowych, wystawiał dla kontrahenta zagranicznego faktury dokumentujące dokonaną sprzedaż. W momencie zapłaty należności, wynikających z wystawionych faktur kontrahent zagraniczny pobierał podatek w wysokości 15% od kwoty wypłacanych należności. Wnioskodawca ma wątpliwości w zakresie sposobu wyliczenia kwoty podatku zapłaconego w obcym państwie podlegającej odliczeniu od podatku obliczonego od łącznej sumy dochodów uzyskanych w kraju i za granicą.

Zaznaczyć należy, że stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach, w zakresie możliwości oraz momentu odliczenia od podatku obliczonego od łącznej sumy dochodów uzyskanych w kraju i zagranicą, kwoty równej podatkowi zapłaconemu w obcym państwie, zostało zawarte w indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego z dnia 6 grudnia 2010 r. Znak: IBPBI/1/415-850/10/AB w której m.in. wskazano, że do dochodów uzyskanych przez Wnioskodawcę z tytułu świadczenia usług szkoleniowych na terytorium Arabii Saudyjskiej, z którą Polska nie zawarła umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, znajdzie zastosowanie przepis art. 30c ust. 4, ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (tzw. metoda proporcjonalnego odliczenia). Tym samym Wnioskodawca miał prawo do odliczenia podatku zapłaconego w obcym państwie.

Reasumując, mając na uwadze przedstawiony we wniosku opis zdarzenia przyszłego i przytoczone przepisy prawa stwierdzić należy, iż dochód uzyskany za granicą będzie podlegał opodatkowaniu w Polsce, natomiast w celu eliminacji podwójnego opodatkowania dochodu uzyskanego ze źródła przychodów położonego za granicą, będzie miała zastosowanie tzw. metoda proporcjonalnego odliczenia, co oznacza, że podatek zapłacony za granicą będzie podlegać odliczeniu od podatku obliczonego od łącznej sumy dochodów uzyskanych w kraju i za granicą, ale tylko do wysokości podatku przypadającego na dochód uzyskany za granicą.

W celu obliczenia ww. limitu należy kwotę podatku obliczonego od łącznych dochodów ze źródeł położonych w Polsce i za granicą, pomnożyć przez kwotę dochodu uzyskanego za granicą (ustalonego zgodnie z cyt. powyżej art. 30c ust. 2 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,), a następnie podzielić przez kwotę łącznego dochodu podlegającego opodatkowaniu (uzyskanego w Polsce i za granicą).

Podatek obliczony od całości dochodu uzyskanego w kraju i za granicą należy pomniejszyćo podatek zapłacony za granicą, jeśli limit odliczenia jest równy lub wyższy od podatku zapłaconego za granicą, w przeciwnym wypadku odliczamy kwotę limitu ustalonego w powyższy sposób.

Odliczenie to należy wykazać w korekcie zeznania podatkowego PIT-36L za 2006 r. do której dołączyć należy PIT/ZG, w którym należy wykazać dochód uzyskany za granicą, oraz podatek zapłacony za granicą (w PIT/ZG wykazuje się cały podatek zapłacony za granicą także wtedy, gdy od podatku należnego w Polsce można odliczyć tylko część zagranicznego podatku).

Przepisy rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. Nr 152, poz. 1475 ze zm.), określając zasady i sposób ewidencjonowania osiąganych przychodów, jak też ponoszonych wydatków, nie precyzują jednak zasad postępowania w przypadku konieczności obliczenia dochodu uzyskanego za granicą. Szczególny sposób postępowania w tej sytuacji nie został również uregulowany w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jak wskazano na wstępie w przypadku Wnioskodawcy, podstawę obliczenia podatku (dochód) należy ustalać zgodnie z cyt. powyżej art. art. 30c ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym przepis ten znajdzie zastosowanie również do ustalenia dochodu uzyskanego za granicą.

Należy zwrócić uwagę, że dla prawidłowości prowadzonej dokumentacji księgowej, sposób wyliczenia dochodu uzyskanego za granicą powinien znaleźć odzwierciedlenie w posiadanych dowodach księgowych, których forma nie została jednakże określona wprost w powołanych przepisach.

Jednocześnie wskazać należy, iż Wnioskodawca nie jest zobowiązany składać, w formie załącznika do korekty zeznania podatkowego za 2006 r., dowodów przedstawiających sposób wyliczenia dochodu uzyskanego za granicą. Jednakże, jak wyjaśniono w powołanej wyżej indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego z dnia 6 grudnia 2010 r. Znak: IBPBI/1/415-850/10/AB, Wnioskodawca składając korektę zeznania podatkowego za 2006 r. zobowiązany jest dołączyć pisemne uzasadnienie przyczyny korekty.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Do wniosku dołączono plik dokumentów źródłowych. Należy jednak zauważyć, że wydając interpretacje w trybie art. 14b Ordynacji podatkowej Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów, nie przeprowadza postępowania dowodowego w związku z czym nie jest obowiązany, ani uprawniony do ich oceny; jest związany wyłącznie opisem stanu faktycznego przedstawionym przez wnioskodawcę i jego stanowiskiem.

W zakresie pytań oznaczonych we wniosku numerami 1-4 i 6 wydane zostaną odrębne rozstrzygnięcia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj