Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB3/423-647/10-4/AG
z 2 grudnia 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB3/423-647/10-4/AG
Data
2010.12.02



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody


Słowa kluczowe
aport
aport
podmioty powiązane
podmioty powiązane
przeniesienie prawa własności
przeniesienie prawa własności
transakcja
transakcja
udział
udział
wkłady niepieniężne
wkłady niepieniężne


Istota interpretacji
Czy transakcja polegająca na przeniesieniu własności Udziałów w Spółce Zależnej na Nabywcę w drodze aportu (wkładu niepieniężnego) będzie prowadziła po stronie A. do powstania obowiązku podatkowego w podatku dochodowym od osób prawnych, biorąc pod uwagę art. 12 ust 4d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?



Wniosek ORD-IN 296 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 23.09.2010r. (data wpływu 27.09.2010r.), uzupełnionym na wezwanie nr IPPB3/423-647/10-2/AG z dnia 18.11.2010r. (data doręczenia 22.11.2010r.) pismem z dnia 24.11.2010r. (data nadania 25.11.2010r., data wpływu 29.11.2010r.) - w sprawie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie przychodów - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27.09.2010r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczący podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie przychodów.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

A. Sp. z o.o. (dalej: Wnioskodawca lub A.) jest podmiotem, który w oparciu o uzyskane koncesje zamierza prowadzić działalność w zakresie telefonii komórkowej. W związku rozwojem skali działalności Wnioskodawca nabył 100% udziałów w spółce kapitałowej z siedzibą w Polsce. Wnioskodawca rozważa także nabycie udziałów lub akcji w innych spółkach z o.o. lub akcyjnych posiadających siedzibę w Polsce lub innych krajach UE (wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych).

Dla celów niniejszego wniosku, spółki zależne od Wnioskodawcy opisywane są dalej jako Spółki Zależne, a udziały lub akcje w takich spółkach jako Udziały. A. rozważa wniesienie Udziałów do innej spółki kapitałowej (dalej: Nabywca), będącej spółką z siedzibą w Polsce lub w innym Państwie Członkowskim UE, wymienioną w załączniku nr 3 do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Nabywcą może być również Narodowy Fundusz Inwestycyjny z siedzibą w Polsce, który ma status spółki akcyjnej.

Ilość wnoszonych aportem Udziałów umożliwiać będzie Nabywcy uzyskanie bezwzględnej większości głosów w Spółce Zależnej. A., Spółka zależna oraz Nabywca będą podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych, rezydentami podatkowymi państw swojej siedziby, tj. będą podlegać w nich opodatkowaniu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania. Państwami tymi będzie Polska lub inne kraje członkowskie UE.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy transakcja polegająca na przeniesieniu własności Udziałów w Spółce Zależnej na Nabywcę w drodze aportu (wkładu niepieniężnego) będzie prowadziła po stronie A. do powstania obowiązku podatkowego w podatku dochodowym od osób prawnych, biorąc pod uwagę art. 12 ust 4d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych...

Stanowisko wnioskodawcy.

Zgodnie z art. 12 ust. 4d ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), dalej: updop), w przypadku podatników dokonujących zbycia udziałów (akcji) jednej spółki kapitałowej innej spółce kapitałowej, jeżeli spółka nabywająca oraz spółka zbywająca (obejmująca), podlegają w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania oraz w zamian za zbywane udziały (akcje) spółka zbywająca otrzyma udziały (akcje) spółki nabywającej albo otrzyma udziały (akcje) spółki nabywającej wraz z zapłatą w gotówce w wysokości nie wyższej niż 10 % wartości nominalnej otrzymanych udziałów (akcji) lub - w przypadku braku wartości nominalnej - wartości rynkowej tych udziałów (akcji), a także jeżeli w wyniku nabycia udziałów (akcji):

  1. spółka nabywająca uzyska bezwzględną większość praw głosu w spółce, której udziały (akcje) są zbywane, albo
  2. spółka posiadająca bezwzględną większość praw głosu w spółce, której udziały (akcje) są zbywane, zwiększa ilość udziałów (akcji) w tej spółce,

- do przychodów nie zalicza się wartości otrzymanych udziałów (akcji) w spółce zbywającej i w spółce nabywającej.

Biorąc więc pod uwagę, iż:

  • A. jest podatnikiem pdop, polskim rezydentem podatkowym (tj. podlega w Polsce opodatkowaniu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, oraz
  • Spółka Zależna w chwili transakcji będzie podatnikiem pdop, rezydentem podatkowym w kraju członkowskim UE, (tj. podlegać w Polsce lub innym kraju członkowskim UE opodatkowaniu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, oraz
  • Nabywca będzie w chwili transakcji podatnikiem pdop, rezydentem podatkowym kraju członkowskiego UE, (tj. podlega w Polsce lub innym kraju członkowskim opodatkowaniu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania), oraz
  • A. wniesie Udziały w Spółce Zależnej do Nabywcy, które to Udziały umożliwiać będą Nabywcy uzyskanie bezwzględnej większości głosów w Spółce Zależnej;

wartość udziałów Nabywcy objętych przez A. na skutek ww. aportu nie będzie stanowiła dla A. przychodu w pdop.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej w tym zakresie oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj