Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB3/423-645/10-4/AG
z 2 grudnia 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB3/423-645/10-4/AG
Data
2010.12.02



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Amortyzacja praw i wartości niematerialnych


Słowa kluczowe
faktura VAT
faktura VAT
koszty uzyskania przychodów
koszty uzyskania przychodów
księgi rachunkowe
księgi rachunkowe
oprogramowanie
oprogramowanie
prace badawczo-rozwojowe
prace badawczo-rozwojowe
systemy
systemy
wartości niematerialne i prawne
wartości niematerialne i prawne
wynagrodzenia
wynagrodzenia


Istota interpretacji
Czy koszt „wynagrodzenia za wykonanie systemu”, o którym mowa w części F formularza, może stanowić koszt podatkowy z momencie poniesienia, tj. ujęcia w księgach rachunkowych poszczególnych faktur VAT - za I ratę w dacie wystawienia faktury VAT, (tj. 7 dni od daty podpisania umowy i II ratę w dacie wystawienia pierwszej faktury VAT, tj. po podpisaniu protokółu odbioru „systemu sprzedaży on—line” czy też opisane wynagrodzenie będzie stanowiło koszt podatkowy w całości dopiero w dacie podpisania protokółu odbioru czy też stanowić powinno w całości wartość niematerialną i prawną (koszt prac rozwojowych), która zostanie przyjęta do użytkowania w chwili rozpoczęcia funkcjonowania „systemu sprzedaży on-line”?



Wniosek ORD-IN 392 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 06.09.2010r. (data wpływu 13.09.2010r.), uzupełnionym na wezwanie nr IPPB3/423-645/10-2/AG z dnia 18.11.2010r. (data doręczenia 23.11.2010r.) pismem z dnia 23.11.2010r. (data nadania 24.11.2010r., data wpływu 29.11.2010r.) - w sprawie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13.09.2010r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczący podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka rozważa podpisanie umowy, której przedmiotem ma być:

  1. Wykonanie na rzecz spółki analizy wdrożeniowej oraz prac związanych z rozwojem i stworzeniem lub dostarczeniem oprogramowania komputerowego spełniającego funkcje systemu sprzedaży internetowej w formie stron www, zwanego „systemem sprzedaży on-line”, jego wdrożenie i przetestowanie oraz usługi gwarancyjne dotyczące systemu;
  2. Określenie zasad udzielenia spółce licencji na korzystanie ze stworzonego lub dostarczonego oprogramowania będącego częścią „systemu sprzedaży on-line”.

Przewidywany termin na stworzenie i uruchomienie systemu wynosi 40 tygodni.

Przewidywany termin użytkowania stworzonego systemu będzie przekraczał jeden rok.

W projektowanej umowie wykonawca oprogramowania rozgranicza wynagrodzenie za realizację umowy na:

  1. „Wynagrodzenie za wykonanie systemu” płatne w dwóch ratach - I rata w terminie 7 dni od daty podpisania umowy i II rata w terminie 7 dni od daty podpisania protokółu odbioru „systemu sprzedaży on-line”.
  2. „Wynagrodzenie tytułem udzielenia nieograniczone> licencji na korzystanie ze stworzonego oprogramowania, zwane „opłatą licencyjną” płatne w comiesięcznych 24 ratach w terminie 7 dni od daty otrzymania każdej faktury VAT.

W związku z wyżej opisanym zdarzeniem przyszłym Spółka zadała następujące pytanie:

Czy koszt „wynagrodzenia za wykonanie systemu”, o którym mowa w części F formularza, może stanowić koszt podatkowy z momencie poniesienia, tj. ujęcia w księgach rachunkowych poszczególnych faktur VAT - za I ratę w dacie wystawienia faktury VAT, (tj. 7 dni od daty podpisania umowy i II ratę w dacie wystawienia pierwszej faktury VAT, tj. po podpisaniu protokółu odbioru „systemu sprzedaży on—line” czy też opisane wynagrodzenie będzie stanowiło koszt podatkowy w całości dopiero w dacie podpisania protokółu odbioru czy też stanowić powinno w całości wartość niematerialną i prawną (koszt prac rozwojowych), która zostanie przyjęta do użytkowania w chwili rozpoczęcia funkcjonowania „systemu sprzedaży on-line”...

Stanowisko wnioskodawcy.

Zdaniem Spółki (art. 15 ust. 4a, art. 16 ust. 1 i art. 16b ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), koszt „wynagrodzenia za wykonanie systemu”, o którym mowa w części F formularza, powinien stanowić koszt podatkowy w całości i jednorazowo w dacie ujęcia kosztu w księgach rachunkowych, ale dopiero po podpisaniu protokółu odbioru „systemu sprzedaży on-line”, bo dopiero wtedy będziemy można uznać, że usługa została wykonana. W opinii Spółki I rata stanowi nienazwaną zaliczkę na poczet stworzenia systemu. Stworzony „system sprzedaży on-line” nie jest składnikiem majątku rzeczowego, ani podlegającą amortyzacji wartością niematerialną i prawną. Wartością niematerialną i prawną jest licencja na korzystanie z systemu, która będzie rozliczana przez wykonawcę przez 24 miesiące jako „opłata licencyjna”.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej w tym zakresie oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj