Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPB3/423-372/10/MK
z 20 października 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPB3/423-372/10/MK
Data
2010.10.20



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody


Słowa kluczowe
gwarancje
gwarancje
kredyt bankowy
kredyt bankowy
opodatkowanie przychodu
opodatkowanie przychodu
podmioty powiązane
podmioty powiązane
poręczenie
poręczenie
przychód
przychód
skutki podatkowe
skutki podatkowe
świadczenia
świadczenia
świadczenia wzajemne
świadczenia wzajemne
świadczenie nieodpłatne
świadczenie nieodpłatne
zabezpieczenie
zabezpieczenie


Istota interpretacji
Czy czynność ta wyczerpuje wymogi uznania jej za przychód podatkowy, jako nieodpłatnego świadczenia na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i należy zaliczyć ją do przychodów podatkowych?



Wniosek ORD-IN 967 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 15 lipca 2010 r. (data wpływu 20 lipca 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia przez Spółkę przychodu z tytułu nieodpłatnych świadczeń w związku z udzieleniem przez nią bez wynagrodzenia, zabezpieczenia rzeczowego do umowy kredytowej - jest nieprawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 20 lipca 2010 r. wpłynął do tut. organu wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia przez Spółkę przychodu z tytułu nieodpłatnych świadczeń w związku z udzieleniem bez wynagrodzenia, zabezpieczenia rzeczowego do umowy kredytowej - ustanowienie na nieruchomości hipoteki.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenia przyszłe.


Wnioskodawca wskazał, że jest właścicielem nieruchomości. Podmiot z nim powiązany ubiega się o kredyt bankowy, którego zabezpieczeniem ma być wpis na hipotekę nieruchomości będących własnością Spółki. Wnioskodawca, który w zakresie działalności ma prowadzenie usługowej działalności finansowej, nie planuje pobrania wynagrodzenia za zezwolenie na dokonanie wpisu.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


  1. Czy Spółka czynność – zezwolenie na dokonanie wpisu na hipotekę – powinna traktować jako usługę finansową, która podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług ze stawkę 22% czy też jako niepodlegającą opodatkowaniu...
  2. Czy czynność ta wyczerpuje wymogi uznania jej za przychód podatkowy, jako nieodpłatnego świadczenia na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i należy zaliczyć ją do przychodów podatkowych...


Przedmiot niniejszej interpretacji indywidualnej stanowi odpowiedź na pytanie drugie.

Wniosek Spółki w zakresie pytania pierwszego został rozpatrzony odrębną interpretacją indywidualną z dnia 14 października 2010 roku znak ITPP1/443-708/10/MN.

W ocenie Wnioskodawcy czynność udzielenia przez niego zgody na dokonanie wpisu do hipoteki – jako zgodna z zakresem działalności (PKD 200 – 64.99.Z) – powinna być traktowana jako usługa finansowa ze stawką VAT 22% i uznana jako przychód finansowy.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.


Ustawa z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) nie zawiera definicji przychodu, precyzując, poprzez przykładowe wyliczenie zawarte w art. 12 ust. 1–3 i ust. 4b, rodzaje przychodów, a także enumeratywnie wylicza, jakiego rodzaju wpływy pieniężne podmiotu gospodarczego nie są zaliczane do przychodów (ust. 4 art. 12). Z istoty podatku dochodowego od osób prawnych wynika, że jest on ciężarem publicznoprawnym od przyrostu majątkowego (dochodu), a zatem przychodem – jako źródłem dochodu – jest tylko ta wartość, która wchodząc do majątku podatnika może powiększyć jego aktywa.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, jest m.in. wartość otrzymanych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie rzeczy lub praw, a także wartość innych nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń, z wyjątkiem świadczeń związanych z używaniem środków trwałych otrzymanych przez zakłady budżetowe, gospodarstwa pomocnicze jednostek budżetowych, spółki użyteczności publicznej z wyłącznym udziałem jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków od Skarbu Państwa, jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków w nieodpłatny zarząd lub używanie.

I choć ustawa o podatku dochodowym jednak nie precyzuje co należy rozumieć przez „nieodpłatne świadczenie”, ograniczając się do wskazania, w art. 12 ust. 6 i 6a, sposobu i kryteriów ustalania wartości nieodpłatnych, i częściowo odpłatnych świadczeń, to jednak dla celów podatkowych za nieodpłatne świadczenia należy przyjmować te wszystkie zdarzenia prawne lub gospodarcze, których skutkiem jest nieodpłatne, tj. niezwiązane z kosztami lub inną formą ekwiwalentu przysporzenie w majątku podatnika mające konkretny wymiar finansowy.

W przedstawionym zdarzeniu przyszłym Spółka nieodpłatnie, bez wynagrodzenia, udzieli zabezpieczenia rzeczowego (w postaci ustanowienie na nieruchomości hipoteki) innemu podmiotowi powiązanemu z nią kapitałowo.

Biorąc pod uwagę powyższe uregulowania oraz przedstawiony opis zdarzenia przyszłego należy stwierdzić, że czynność nieodpłatnego udzielenia przez Spółkę ww. zabezpieczenia na rzecz podmiotu z nim powiązanego kapitałowo nie spowoduje skutków podatkowych w podatku dochodowym od osób prawnych - nie powstanie przysporzenie w majątku podatnika mające konkretny wymiar finansowy a w konsekwencji przychód z tytułu nieodpłatnego świadczenia, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 2 i tym samym nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Natomiast w przypadku, gdyby po stronie Wnioskodawcy - udzielającego zabezpieczenia rzeczowego powstanie jakiekolwiek przysporzenie w majątku mające konkretny wymiar finansowy (otrzyma z tego tytułu jakąkolwiek korzyść) przychód z tytułu nieodpłatnego świadczenia, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 2 cyt. ustawy podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj