Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBI/1/415-893/10/WRz
z 7 grudnia 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPBI/1/415-893/10/WRz
Data
2010.12.07



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku


Słowa kluczowe
odliczenia od podatku
odliczenia od podatku
ulga uczniowska
ulga uczniowska


Istota interpretacji
Czy można zaległe ulgi uczniowskie odliczyć od podatku dochodowego od osób fizycznych we wspólnym zeznaniu podatkowym z małżonkiem za 2010 r.?



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni, przedstawione we wniosku, z dnia 8 września 2010 r., (data wpływu do tut. Biura 17 września 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości odliczenia przysługującej Wnioskodawczyni na zasadach praw nabytych ulgi uczniowskiej, od podatku dochodowego od osób fizycznych wynikającego ze złożonego wspólnie z małżonkiem za 2010 r. zeznania podatkowego – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 września 2010 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości odliczenia przysługującej Wnioskodawczyni na zasadach praw nabytych ulgi uczniowskiej, od podatku dochodowego od osób fizycznych wynikającego ze złożonego wspólnie z małżonkiem za 2010 r. zeznania podatkowego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe :

Wnioskodawczyni prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usług fryzjerskich opodatkowaną w formie karty podatkowej, na podstawie ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.). Od należnego podatku dochodowego, określonego w drodze decyzji w sprawie wysokości karty podatkowej, odlicza na zasadzie praw nabytych (zgodnie z art. 4 ust 1 ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne) (Dz. U. Nr 202 poz. 1958 ze zm.), nabytą na podstawie art. 53 ust. 1 ww. ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2004 r.), ulgę za wyszkolenie uczniów. Jednocześnie Wnioskodawczyni osiąga dochody z innych źródeł przychodów, w tym z emerytury.

Małżonek Wnioskodawczyni prowadzi działalność gospodarczą oraz sporadycznie osiąga dochody z pozostałych źródeł przychodów.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy, w przypadku spełnienia odpowiednich warunków i wyboru wspólnego opodatkowania z małżonkiem, będzie możliwe w rozliczeniu podatku dochodowego za 2010 r., dokonanym na podstawie ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, odliczenie od obliczonego podatku z tytułu osiągniętego przeze Wnioskodawczynię dochodu z emerytury i pozostałych źródeł przychodu oraz z tytułu dochodu osiągniętego przez jej małżonka, z jego działalności gospodarczej lub pozostałych źródeł przychodu, przyznanej jej ulgi za wyszkolenie uczniów...

Zdaniem Wnioskodawczyni, nie ma przeszkód, aby móc odliczać od podatku dochodowego, określonego zgodnie z ustawą z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, nabytej ulgi uczniowskiej na podstawie art. 53 ust. 15 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 z późn. zm.), w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2004 r., z tutułu wspólnie rozliczanego dochodu z małżonkiem, bowiem ulga jest odliczana od podatku, który jest obliczany od sumy dochodów bez względu na źródło ich powstania i „właściciela" dochodów.

Zgodnie bowiem ze stanowiskiem Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach wyrażonym w interpretacji indywidualnej z dnia 28 lipca 2008 r. Znak: IBPB1/415-369/08/WRz, ulga uczniowska odnosi się do podatku dochodowego, nie zaś do jego części należnej od dochodu uzyskiwanego z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej. Przepisy nie nakładają również konieczności odliczania ulgi proporcjonalnie do uzyskanych przez małżonków dochodów, czy też od połowy podatku obliczonego we wspólnym zeznaniu małżonków. Podatnik ma bowiem prawo dokonać odliczenia ulgi uczniowskiej od podatku ustalonego od wspólnych dochodów małżonków bez względu na wkład małżonków w wielkość wspólnego dochodu i podatku (por. stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu wyrażone w interpretacji indywidualnej z dnia 12 czerwca 2009 r. Znak: ILPB1/415-353/09-2/TW.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego stwierdzam co następuje.

W myśl art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.), małżonkowie podlegają odrębnemu opodatkowaniu od osiąganych przez nich dochodów.

Zgodnie z art. 6 ust. 2 ww. ustawy, małżonkowie podlegający obowiązkowi podatkowemu, o którym mowa w art. 3 ust. 1, między którymi istnieje przez cały rok podatkowy wspólność majątkowa, pozostający w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy, mogą być jednak, z zastrzeżeniem ust. 8, na wniosek wyrażony we wspólnym zeznaniu rocznym, z zastrzeżeniem art. 6a, opodatkowani łącznie od sumy swoich dochodów określonych zgodnie z art. 9 ust. 1 i 1a, po uprzednim odliczeniu, odrębnie przez każdego z małżonków, kwot określonych w art. 26 i art. 26c; w tym przypadku podatek określa się na imię obojga małżonków w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy łącznych dochodów małżonków, z tym że do sumy tych dochodów nie wlicza się dochodów (przychodów) opodatkowanych w sposób zryczałtowany.

Przy czym, w myśl ww. zastrzeżenia zawartego w art. 6 ust. 8 ww. ustawy, sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2 i 4 nie ma zastosowania w sytuacji, gdy chociażby do jednego z małżonków, osoby samotnie wychowującej dzieci lub do jej dziecka mają zastosowanie przepisy art. 30c, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym lub ustawy z dnia 24 sierpnia 2006 r. o podatku tonażowym.

Powyższe oznacza, że osoby prowadzące działalność gospodarczą opodatkowaną w formach zryczałtowanych przewidzianych w ustawie z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.), a więc w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych lub karty podatkowej, nie mogą korzystać z łącznego opodatkowania dochodów, o których mowa w cyt. powyżej art. 6 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Z treści wniosku wynika, że Wnioskodawczyni prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usług fryzjerskich opodatkowaną w formie karty podatkowej, od należnego podatku dochodowego, uiszczonego w tej formie, a określonego w drodze decyzji, odlicza na zasadzie praw nabytych ulgę za wyszkolenie uczniów.

Mając powyższe na względzie stwierdzić należy, iż w przestawionym zdarzeniu przyszłym Wnioskodawczyni, z uwagi na opodatkowanie prowadzonej przez nią działalności gospodarczej w formie karty podatkowej, spełnia przesłankę negatywną określoną w art. 6 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wyłączającą możliwość opodatkowania uzyskanych przez nią w 2010 r. poza ww. działalnością gospodarczą dochodów łącznie z jej małżonkiem.

Przeto możliwości odliczenia, zaległej ulgi za wyszkolenie uczniów, w złożonym wspólnie z małżonkiem za 2010 r. zeznaniu podatkowym będzie wykluczona, gdyż jak wskazano zeznania takiego nie będzie mogła złożyć.

Z tej też przyczyny przedstawione we wniosku stanowisko Wnioskodawczyni jest nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Nadmienić należy, iż powołane we wniosku interpretacje indywidualne nie są sprzeczne ze stanowiskiem Organu, prezentowanym w przedmiotowej sprawie i zostały wydane na gruncie odmiennych stanów faktycznych.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj