Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB4/415-858/10-4/SP
z 9 lutego 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB4/415-858/10-4/SP
Data
2011.02.09



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
nauczyciel
nauczyciel
nierezydent
nierezydent
obowiązek płatnika
obowiązek płatnika
podatek
podatek
Słowacja
Słowacja
umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania
umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania
wynagrodzenia
wynagrodzenia


Istota interpretacji
Opodatkowanie w Polsce wynagrodzenia nauczyciela akademickiego (obywatela Słowacji).



Wniosek ORD-IN 352 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Państwa przedstawione we wniosku z dnia 20.10.2010 r. (data wpływu 02.11.2010 r.) uzupełnione częściowo pismem z dnia 28.01.2011 r. (data nadania 31.01.2011 r., data wpływu 03.02.2011 r.) na wezwanie z dnia 20.01.2011 r. Nr IPPB4/415-858/10-2/SP (data nadania 20.01.2011 r., data doręczenia 24.01.2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania w Polsce wynagrodzenia nauczyciela akademickiego (obywatela Słowacji) – jest:

  • nieprawidłowe – odnoście obowiązków informacyjnych.
  • prawidłowe – w pozostałym zakresie.

UZASADNIENIE

W dniu 02.11.2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania w Polsce wynagrodzenia nauczyciela akademickiego (obywatela Słowacji).

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Akademia (A.) zamierza zatrudnić na stanowisku asystenta (nauczyciel akademicki) obywatela Słowacji w wymiarze 1/2 etatu. Obywatel Słowacji jest rezydentem Słowacji, tam znajduje się jego centrum interesów osobistych i tam na stałe mieszka.

Osoba, którą Akademia zamierza zatrudnić na umowę o pracę, w okresie od listopada 2009 r. do maja 2010 r. (z przerwami) była zatrudniona przez A. na podstawie umowy o dzieło wraz z przeniesieniem autorskich praw majątkowych w charakterze wykładowcy.

Czas pobytu w Polsce, związany z wykonywaniem powyższych umów nie przekroczył 183 dni Obywatel Słowacji nie dokonał zgłoszenia identyfikacyjnego NIP-3 i A. nie odprowadzała od dochodów z umów o dzieło wraz z przeniesieniem autorskich praw majątkowych zaliczek na podatek dochodowy.

Obywatel Słowacji, którego Akademia w W. zamierza zatrudnić, będzie przebywał w Polsce w celu nauczania studentów A.. Cel ten będzie realizował jako nauczyciel akademicki w ramach zatrudnienia w A. na stanowisku asystenta.

Pismem z dnia 20.01.2011 r. Nr IPPB4/415-858/10-2/SP wezwano Wnioskodawcę w celu uzupełnienia wniosku poprzez doprecyzowanie stanu faktycznego, przedstawienie własnego stanowiska w sprawie oceny prawnej zdarzenia przyszłego w odniesieniu do zadanych pytań oraz przedstawienie ciągu dokumentów (oryginał lub urzędowo poświadczona kopia za zgodność z oryginałem), prowadzących do mocodawcy, z którego wynika prawo do występowania w imieniu Wnioskodawcy, z wnioskiem o udzielenie interpretacji przepisów prawa podatkowego przez Pana K.

Powyższe zostało uzupełnione w terminie.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

  1. Czy w świetne obowiązujących przepisów Akademia jako ewentualny płatnik powinna naliczać należną zaliczkę na podatek dochodowy od wynagrodzeń i odprowadzać do właściwego Urzędu Skarbowego a podatnikowi wystawić PIT-11... Czy wynagrodzenie tej osoby podlega opodatkowaniu na terenie Polski czy Słowacji...
  2. Czy Akademia zobowiązana jest do wykonania jakichkolwiek czynności informacyjnych w przypadku gdy wynagrodzenie nie jest opodatkowane na terytorium RP, a jeśli tak to do jakiego...

Zdaniem Wnioskodawcy:

Akademia stoi na stanowisku, że wobec zwolnienia zatrudnionego obywatela Słowacji z podatku dochodowego od osób fizycznych, nie powinna naliczać zaliczki na podatek dochodowy od wynagrodzeń tej osoby oraz nie ma obowiązku wystawiania PIT-11 ani też nie ma obowiązku wykonywania jakichkolwiek czynności informacyjnych.

Wnioskodawca uważa, że osoba przebywająca czasowo w Polsce w celu nauczania w szkole wyższej i posiadająca stałe miejsce zamieszkania na Słowacji zwolniona będzie od opodatkowania przez okres dwóch lat począwszy od listopada 2009 r. w zakresie wynagrodzenia otrzymanego z tytułu świadczenia umowy o pracę, jak również wcześniej wypłaconego wynagrodzenia z umów o dzieło wraz z przeniesieniem autorskich praw majątkowych w Akademii.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe odnoście obowiązków informacyjnych, natomiast prawidłowe w pozostałym zakresie.

Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.), osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).

Stosownie do ust. 1a ww. artykułu, za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się osobę fizyczną, która:

  1. posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub
  2. przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.

W myśl art. 3 ust. 2a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, osoby fizyczne, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów (przychodów) osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (ograniczony obowiązek podatkowy).

Natomiast na podstawie art. 3 ust. 2b ww. ustawy, za dochody (przychody) osiągane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się w szczególności dochody (przychody) z:

  1. pracy wykonywanej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy, bez względu na miejsce wypłaty wynagrodzenia,
  2. działalności wykonywanej osobiście na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, bez względu na miejsce wypłaty wynagrodzenia,
  3. działalności gospodarczej prowadzonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
  4. położonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieruchomości, w tym ze sprzedaży takiej nieruchomości.

Przepisy art. 3 ust. 1, 1a, 2a i 2b stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska (art. 4a tej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Akademia zamierza zatrudnić na stanowisku asystenta (nauczyciel akademicki) obywatela Słowacji w wymiarze 1/2 etatu. Obywatel Słowacji jest rezydentem Słowacji, tam znajduje się jego centrum interesów osobistych i tam na stałe mieszka.

Osoba, którą Akademia zamierza zatrudnić na umowę o pracę, w okresie od listopada 2009 r. do maja 2010 r. (z przerwami) była zatrudniona przez A. na podstawie umowy o dzieło wraz z przeniesieniem autorskich praw majątkowych w charakterze wykładowcy. Czas pobytu w Polsce, związany z wykonywaniem powyższych umów nie przekroczył 183 dni. Obywatel Słowacji nie dokonał zgłoszenia identyfikacyjnego NIP-3 i A. nie odprowadzała od dochodów z umów o dzieło wraz z przeniesieniem autorskich praw majątkowych zaliczek na podatek dochodowy.

Obywatel Słowacji, którego Akademia zamierza zatrudnić, będzie przebywał w Polsce w celu nauczania studentów A.. Cel ten będzie realizował jako nauczyciel akademicki w ramach zatrudnienia w A. na stanowisku asystenta.

W przedmiotowej sprawie znajdą zastosowanie uregulowania zawarte w umowie zawartej między Polską i Słowacją.

Zgodnie z art. 21 umowy między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Słowacką w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku, sporządzonej w Warszawie dnia 18.08.1994 r. (Dz. U. z 1996 r. Nr 30, poz. 131), osoba fizyczna, która przebywa czasowo w Umawiającym się Państwie w celu nauczania lub prowadzenia prac badawczych w uniwersytecie, szkole pomaturalnej bądź innej uznanej placówce oświatowej, a która ma lub bezpośrednio przed tą wizytą miała stałe miejsce zamieszkania w drugim Umawiającym się Państwie, podlega zwolnieniu od opodatkowania w pierwszym wymienionym Umawiającym się Państwie z tytułu wynagrodzenia za nauczanie lub prowadzenie prac badawczych w okresie nie przekraczającym dwóch lat od dnia jej pierwszego przyjazdu w tym celu.

Postanowienia ustępu 1 niniejszego artykułu nie mają zastosowania do dochodu z tytułu prac badawczych, jeżeli takie prace są podejmowane nie w interesie publicznym, ale głównie dla prywatnej korzyści określonej osoby lub określonych osób (art. 21 ust. 2 umowy).

Biorąc powyższe pod uwagę, należy stwierdzić, iż wynagrodzenie nauczyciela akademickiego – obywatela Słowacji z tytułu nauczania studentów, jest zwolnione z opodatkowania w Polsce przez okres nieprzekraczający dwa lata od dnia jego pierwszego przybycia do Polski w celu nauczania.

W odniesieniu do obowiązków informacyjnych Wnioskodawcy z ww. tytułu, stwierdza się, co następuje.

Jak wynika z art. 31 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, zwane dalej "zakładami pracy", są obowiązane jako płatnicy obliczać i pobierać w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy od osób, które uzyskują od tych zakładów przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej lub spółdzielczego stosunku pracy, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez zakłady pracy, a w spółdzielniach pracy - wypłaty z tytułu udziału w nadwyżce bilansowej.

Na podstawie art. 38 ust. 1 powołanej ustawy, płatnicy, o których mowa w art. 31 i 33-35, przekazują, z zastrzeżeniem ust. 2 i 2a, kwoty pobranych zaliczek na podatek w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki, na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego, właściwy według miejsca zamieszkania płatnika, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby. Jeżeli między kwotą potrąconego podatku, a kwotą wpłaconego podatku występuje różnica, należy ją wyjaśnić w deklaracji, o której mowa w ust. 1a.

Ponadto, w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym płatnicy, o których mowa w art. 31, art. 33 i art. 35, w przypadku gdy nie dokonują rocznego obliczenia podatku, są obowiązani przekazać podatnikowi i urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku podatnika, o którym mowa w art. 3 ust. 2a, urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych – imienne informacje sporządzone według ustalonego wzoru (PIT-11), z zastrzeżeniem ust. 5. Informację, o której mowa w zdaniu pierwszym, sporządza się również w przypadku dokonywania wypłaty świadczeń określonych w art. 21 ust. 1 pkt 46 i 74. W informacji tej wykazuje się również dochody zwolnione od podatku na podstawie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania lub innych umów międzynarodowych (art. 39 ust. 1 ww. ustawy).

W związku z powyższym, w takim przypadku Wnioskodawca nie jest zobowiązany do poboru zaliczek na podatek dochodowy od wynagrodzenia ww. osoby. Natomiast po stronie Wnioskodawcy wystąpi obowiązek wystawienia i przekazania informacji PIT–11.

Reasumując, należy stwierdzić, iż wynagrodzenie nauczyciela akademickiego – obywatela Słowacji z tytułu nauczania studentów, jest zwolnione z opodatkowania w Polsce przez okres nieprzekraczający dwa lata od dnia jego pierwszego przybycia do Polski w celu nauczania, zatem Wnioskodawca nie będzie zobowiązany do poboru zaliczek od tych wynagrodzeń, natomiast będzie zobowiązany do wystawienia i przekazania informacji PIT–11.

Interpretacja dotyczy zaistniałego zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj