Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP1-443-1021/10-2/BS
z 21 grudnia 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPP1-443-1021/10-2/BS
Data
2010.12.21



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy --> Podatnicy

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Dostawa towarów

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
czynności podlegające opodatkowaniu
czynności podlegające opodatkowaniu
dostawa
dostawa
działalność gospodarcza
działalność gospodarcza
nieruchomości
nieruchomości
podatnik
podatnik
spółdzielnie
spółdzielnie
stawki podatku
stawki podatku
użytkowanie wieczyste
użytkowanie wieczyste


Istota interpretacji
dotyczy opodatkowania sprzedaży prawa użytkowania wieczystego wydzielonych działek niezabudowanych



Wniosek ORD-IN 1004 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółdzielni, przedstawione we wniosku z dnia 20.09.2010 r. (data wpływu 04.10.2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży prawa użytkowania wieczystego wydzielonych działek niezabudowanych - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 04.10.2010 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży prawa użytkowania wieczystego wydzielonych działek niezabudowanych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółdzielnia (dalej: Spółdzielnia), na mocy umowy zawartej w formie aktu notarialnego, zakupiła w 1994 roku wieczyste użytkowanie trzech działek położonych w obrębie gminy C. W 2009 roku decyzją Wójta Gminy zatwierdzony został podział ww. nieruchomości rolnej. Nowo utworzone działki zostały wydzielone z przeznaczeniem pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną lub pod zabudowę jednorodzinną i usługową. Wydzielone działki są niezabudowane. Podział taki zgodny był z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego dla tego obszaru.

Zgodnie z postanowieniami § 3 statutu, celem Spółdzielni jest zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych i innych potrzeb członków i ich rodzin, przez dostarczanie członkom samodzielnych lokali mieszkalnych lub domów jednorodzinnych, a także lokali o innym przeznaczeniu. W myśl § 4 statutu, przedmiotem działalności Spółdzielni może być:

  1. budowanie lub nabywanie budynków w celu ustanowienia na rzecz członków odrębnej własności znajdujących się w tych budynkach lokali mieszkalnych, lub lokali o innym przeznaczeniu, a także ułamkowego udziału we współwłasności w garażach wielostanowiskowych,
  2. budowanie lub nabywanie domów jednorodzinnych w celu przeniesienia na rzecz członków własności tych domów,
  3. udzielanie pomocy członkom w budowie przez nich budynków mieszkalnych lub domów jednorodzinnych,
  4. budowanie lub nabywanie budynków w celu wynajmowania lub sprzedaży znajdujących się w tych budynkach lokali mieszkalnych lub lokali o innym przeznaczeniu.

Ponadto, Spółdzielnia zarządza nieruchomościami stanowiącymi jej mienie oraz zobowiązana jest do zarządzania mieniem jej członków nabytym na podstawie umowy (§ 5 statutu).

Zgodnie natomiast z § 6 statutu, Spółdzielnia prowadzi działalność samodzielnie i w ramach tej działalności:

  1. nabywa potrzebne jej tereny pod budownictwo mieszkaniowe,
  2. powadzi działalność inwestycyjną,
  3. zarządza nieruchomościami niestanowiącymi jej mienia lub mienia jej członków na podstawie zawartych umów,
  4. zawiera umowy w przedmiocie administrowania budynkami mieszkalnymi i biurowymi,
  5. prowadzi gospodarkę zasobami mieszkaniowymi,
  6. wynajmuje własne tereny pod prowadzenie działalności gospodarczej przez inne podmioty.

Wykonywana przez Spółdzielnię działalność gospodarcza podlega, co do zasady, zwolnieniu z VAT. Zwolnienie dotyczy:

  1. na mocy art. 43 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.; dalej: ustawa o VAT) usług wymienionych w poz. 4 i 10 załącznika nr 4 do ww. ustawy, tj. Usług w zakresie wynajmowania lub dzierżawienia nieruchomości o charakterze mieszkalnym na własny rachunek, z wyłączeniem wynajmu lokali w budynkach mieszkalnych na cele inne niż mieszkaniowe oraz usług świadczonych przez organizacje członkowskie, gdzie indziej niesklasyfikowane (wyłącznie statutowe);
  2. na mocy § 12 ust. 1 pkt 6 i 16 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 24 grudnia 2009 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2009 r. Nr 224, poz. 1799 z późn. zm.) Usług w zakresie zarządzania nieruchomościami mieszkalnymi, świadczonych na zlecenie, z wyłączeniem wyceny nieruchomości mieszkalnych (PKWiU ex 70.32.11) oraz czynności wykonywanych na rzecz osób niebędących członkami spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze własnościowe prawa do lokali mieszkalnych, za które są pobierane opłaty zgodnie z art. 4 ust. 1, 2, 4 i 5 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (t. j. Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116, z późn. zm.)

Spółdzielnia, w celu wypełnienia swoich statutowych zadań, podjęła decyzję o sprzedaży prawa do użytkowania wieczystego wydzielonych działek, w celu pozyskania środków na prowadzenie działalności statutowej, tj. remont zarządzanych przez nią nieruchomości. Na okoliczność sprzedaży prawa użytkowania wieczystego działek Spółdzielnia zarejestrowała się jako podatnik VAT czynny. Sprzedaż działek opodatkowywała dotychczas 22% stawką VAT. Obecnie, jednak spółdzielnia ma wątpliwości czy postąpiła prawidłowo, gdyż uznała, że w odniesieniu do dokonanych transakcji sprzedaży prawa użytkowania wieczystego działek nie działała jako podatnik VAT, stąd nie powinna była opodatkowywać tych transakcji 22% stawką VAT.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w zaistniałym stanie faktycznym sprzedaż prawa użytkowania wieczystego wydzielonych działek niezabudowanych podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, a spółdzielnia powinna być traktowana jako podatnik VAT z tytułu wykonywanych czynności...

Zdaniem Wnioskodawcy:

W świetle przepisów art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Pod pojęciem towarów należy rozumieć, zgodnie z art. 2 pkt 6 ustawy o VAT, rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty. Stosownie do postanowień art. 7 ust. 1 pkt 7 ww. ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również zbycie prawa użytkowania wieczystego.

Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT, zwalnia się od podatku od towarów i usług dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę. Jeżeli zatem przedmiotem dostawy są nieruchomości gruntowe niezabudowane, oznaczone jako tereny budowlane lub przeznaczone pod zabudowę, a z taką sytuacją mamy do czynienia w analizowanym stanie faktycznym, zwolnienie nie znajdzie zastosowania. Dostawy te podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według podstawowej 22% stawki VAT.

W konsekwencji, zbycie prawa użytkowania wieczystego stanowi, co do zasady, czynność podlegającą opodatkowaniu VAT. Aby jednak stwierdzić, że sprzedaż prawa użytkowania wieczystego do działek przez Spółdzielnię powinna być opodatkowana podatkiem od towarów i usług, konieczne jest ustalenie, czy Spółdzielnia dokonując sprzedaży działa w okolicznościach, które pozwalają traktować te czynności jako działalność gospodarczą oraz czy Spółdzielnia działała jako podatnik VAT w odniesieniu do tych czynności.

W myśl postanowień art. 15 ust. 1 i 2 ustawy o VAT, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Opodatkowanie podatkiem od towarów i usług następuje w sytuacji, w której spełnione zostaną przesłanki o charakterze przedmiotowym, tj. wystąpi czynność podlegająca opodatkowaniu na podstawie przepisów art. 5 ustawy o VAT oraz podmiotowym, tj. gdy czynność podlegająca opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług jest dokonywana przez osobę będącą podatnikiem w rozumieniu art. 15 ust. 1 tej ustawy, który działa w takim charakterze. Należy zatem ustalić, czy dokonywana przez spółdzielnię sprzedaż działek zawiera się w ramach działalności gospodarczej o charakterze handlowym. Jak bowiem zauważył Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 27 października 2009 r., sygn. Akt I FSK 1043/08, „tylko taka aktywność handlowa obywatela jego majątkiem czyni go podatnikiem podatku od towarów i usług w rozumieniu art. 15 ust. 1 i 2 u.p.t.u., która przybiera formę zawodową (profesjonalną), czyli stałą (powtarzalność czynności i zamiar ich dłuższej kontynuacji), a w konsekwencji zorganizowaną. Sprzedaż kilku działek budowlanych lub przeznaczonych pod zabudowę, wskazująca na ograniczony ilościowo zakres realizacji tej sprzedaży, a tym samym jej okazjonalność, a nie zamiar częstotliwego realizowania takiej działalności, nie może być kwalifikowana jako prowadzenie handlowej działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 u.p.t.u.”

Działalność spółdzielni mieszkaniowych regulują, obok przepisów ustawy z dnia 16 września 1982 r. Prawo spółdzielcze (t. j. Dz. U. z 2003 r. Nr 168, poz. 1846 z późn. zm.), również normy ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. Zgodnie z art. 1 ust. 1 tej ustawy, spółdzielnia mieszkaniowa jest dobrowolnym zrzeszeniem (korporacją) osób fizycznych, które w tej formie organizacyjnej zmierza do zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych i innych potrzeb swoich członków i ich rodzin przez dostarczanie członkom samodzielnych lokali mieszkalnych lub domów jednorodzinnych, a także lokali o innym przeznaczeniu. Obok szerokiego katalogu działalności, którą spółdzielnia mieszkaniowa może prowadzić, stosownie do postanowień art. 1 ust. 2 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, należy zaznaczyć, że jest też działalność, którą prowadzić musi.

Zgodnie z art. 1 ust. 3 ww. ustawy, spółdzielnia ma obowiązek zarządzania nieruchomościami stanowiącymi jej mienie lub nabyte na podstawie ustawy mienie jej członków. Zauważyć należy, że na gruncie prawa wspólnotowego przepis art. 2 ust. 1 lit. A dyrektywy 2006/112/we z dnia 26 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. U. UE. L. z 2006 r. Nr 347, poz. 1 dalej: Dyrektywa VAT) wyraźnie wskazuje, że opodatkowaniu VAT podlega odpłatna dostawa towarów na terytorium państwa członkowskiego dokonywana przez podatnika, który działa w takim charakterze.

Zgodnie z przepisem art. 9 ust. 1 Dyrektywy VAT, którego implementację na grunt krajowego porządku prawnego stanowi art. 15 ust. 1 i 2 ustawy o VAT, podatnikiem jest każda osoba wykonująca samodzielnie w dowolnym miejscu jakąkolwiek działalność gospodarczą, bez względu na cel czy też rezultaty takiej działalności. Działalność gospodarcza obejmuje zaś wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, włącznie z górnictwem, działalnością rolniczą i wykonywaniem wolnych zawodów lub uznanych za takie. Za działalność gospodarczą uznaje się w szczególności wykorzystywanie, w sposób ciągły, majątku rzeczowego lub wartości niematerialnych w celu uzyskania z tego tytułu dochodu.

Jak wynika z powyższego, polski ustawodawca definiując działalność gospodarczą rozszerzył przepis art. 15 ust. 2 ustawy o VAT o zwrot „również wówczas gdy została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy”. Zaznaczyć należy, że Dyrektywa VAT pomimo, że zezwala państwom członkowskim uznać za podatnika podmiot wykonujący czynności sporadyczne i jednorazowe (art. 12 Dyrektywy VAT), to jednak jako zasadę ogólną przyjmuje, że działalność gospodarcza powinna być prowadzona stale. Status podatnika VAT przysługuje podmiotowi, który działa w takim charakterze. Polski ustawodawca objął definicją działalności gospodarczej szeroki krąg adresatów, jednakże nie zaznaczył wyraźnie, że podmiot taki powinien działać w charakterze podatnika.

Analiza powołanych regulacji prowadzi do wniosku, że czynność wykonywana poza zakresem działań producenta, handlowca, usługodawcy, pozyskującego zasoby naturalne, rolnika czy wykonującego wolny zawód, tak w świetle art. 9 ust. 1 Dyrektywy VAT, jak i art. 15 ust. 1 i 2 ustawy o VAT, nie daje podstaw do uznania danego podmiotu za podatnika VAT z tytułu wykonania takich czynności. Istoty rzeczy nie zmienia również czy czynność wykonana została jednorazowo, ale w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy, czy też wielokrotnie.

Zaznaczyć ponadto należy, że formalna rejestracja jako podatnik VAT nie jest równoznaczna z uzyskaniem statusu podatnika tego podatku w odniesieniu do wszystkich czynności dokonywanych przez taki podmiot. Nic nie stoi bowiem na przeszkodzie aby podmiot będący zarejestrowanym podatnikiem VAT dokonywał obok czynności podlegających opodatkowaniu również czynności pozostające poza zakresem opodatkowania VAT. W analizowanym stanie faktycznym Spółdzielnia zbywając majątek Spółdzielni realizuje zadania statutowe, dla wykonania których została powołana. Nie można zatem uznać, że działa w odniesieniu do tych transakcji jako podatnik VAT. W ramach podjętych czynności Spółdzielnia nie dąży do nadania podjętym działaniom znamion częstotliwości. Ponieważ sprzedaż prawa do użytkowania wieczystego działki w całości spotkała się z trudnościami, Spółdzielnia podjęła decyzję o dokonaniu jej podziału. Pomimo, że w konsekwencji będzie miała miejsce wielość transakcji sprzedaży. Spółdzielnia zaznacza, że nie dysponuje innym ponad podzielony grunt zasobem ziemi, który mógłby w przyszłości podlegać sprzedaży. Powyższe pozwala przyjąć, że pomimo wielości transakcji sprzedaży, zważywszy że odnoszą się one do jednego zasobu Spółdzielni, który w wyniku sprzedaży zostanie wyczerpany, sprzedaż przeniesienie prawa użytkowania wieczystego jest przedsięwzięciem jednorazowym. Działalność gospodarcza Spółdzielni nie ma na celu osiągnięcia zysku zważywszy, że Spółdzielnia nie jest w stanie wykorzystać posiadanych zasobów, środki uzyskane ze sprzedaży gruntów posłużą dla lepszego wypełnienia przez Spółdzielnię obowiązku zaspokojenia potrzeb jej członków i ich rodzin.

Sprzedaż prawa użytkowania wieczystego działek mieści się w obszarze zadań statutowych Spółdzielni jako zarządzanie nieruchomościami stanowiącymi mienie spółdzielni oraz nabyte na podstawie umowy mienie jej członków. Ponieważ Spółdzielnia nie dysponuje wystarczającymi środkami finansowymi, nie jest w stanie dokonywać nowych inwestycji na posiadanym gruncie. W konsekwencji, podjęto decyzję o podziale posiadanych gruntów i przeniesieniu prawa użytkowania wieczystego na dotychczasowych członków spółdzielni oraz osoby trzecie. Z uwagi na przeznaczenie gruntów, nowym nabywcom przysługuje prawo wzniesienia zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej lub zabudowy jednorodzinnej i usługowej. Działanie to powinno, zdaniem Spółdzielni, poprzez m.in. rozwój infrastruktury towarzyszącej nowym inwestycjom, posłużyć w przyszłości lepszemu zaspokojeniu potrzeb dotychczasowych członków spółdzielni i ich rodzin.

Spółdzielnia stoi na stanowisku, że dokonywana przez nią sprzedaż prawa użytkowania wieczystego gruntów pozostaje w ścisłym związku z prowadzoną przez Spółdzielnię działalnością statutową. Zważywszy jednorazowość i niepowtarzalność dokonywanych czynności, brak jest podstaw dla uznania dokonywanej przez Spółdzielnię sprzedaży działek jako profesjonalnie wykonywanej działalności w zakresie obrotu nieruchomościami. Nie zachodzą również przesłanki, które pozwalałyby twierdzić, że już w momencie nabycia gruntów Spółdzielnia miała zamiar częstotliwego wykonywania czynności sprzedaży działek. Zamiarem Spółdzielni nie było uczynienie ze sprzedaży majątku źródła zarobkowania, Spółdzielnia nie dokonywała bowiem w sposób zorganizowany zakupu gruntów. Ponadto, nie ziściła się przesłanka, w myśl której w przypadku działalności gospodarczej w zakresie handlu, zamiar częstotliwego wykonywania czynności ujawniony być musi już w momencie nabycia towaru, a nie w momencie jego sprzedaży. W konsekwencji, brak takiego zamiaru w momencie nabycia gruntu wyklucza możliwość uznania Spółdzielni za podmiot zajmujący się profesjonalnie obrotem nieruchomościami, a w efekcie za podatnika podatku od towaru i usług w rozumieniu art. 15 ust. 1 i ust. 2 ustawy. Prezentowane rozumienie przepisów zbieżne jest ze stanowiskiem zajętym przez skład siedmiu sędziów NSA w wyroku z dnia 29 października 2007 r., sygn. Akt I FPS 3/07, gdzie sąd uznał, że ani więc formalny status danego podmiotu jako podatnika zarejestrowanego, ani okoliczność, że dana czynność została wykonana wielokrotnie lub jednorazowo lecz z zamiarem częstotliwości nie mogą przesądzać o opodatkowaniu tej czynności bez każdorazowego ustalenia, że w odniesieniu do tej konkretnej czynności podmiot ten występował w charakterze podatnika podatku od towarów i usług.

Podsumowując, zbywając działki wydzielone z posiadanego majątku Spółdzielnia nie działała w charakterze podatnika prowadzącego działalność profesjonalnego obrotu gospodarczego. Tym samym, nie działała w charakterze podatnika podatku od towarów i usług wymienionego w art. 15 ust. 1 ustawy o VAT. Ponieważ nie wystąpiła przesłanka podmiotowa pozwalająca uznać dostawcę przeznaczonych pod zabudowę działek gruntu za podatnika podatku od towarów i usług, w konsekwencji, sprzedaż działek stanowiących majątek prywatny członków Spółdzielni, dokonywana poza zakresem działalności gospodarczej, nie podlega opodatkowaniem podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 5 ust. 1 ustawy o VAT.

Z uwagi na przytoczone powyżej argumenty Spółdzielnia wnosi o uznanie jej stanowiska za prawidłowe.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm.) zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Za towar w rozumieniu przedmiotowej ustawy, stosownie do zapisu art. 2 pkt 6, uznaje się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również:

  1. przeniesienie z nakazu organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w imieniu takiego organu lub przeniesienie z mocy prawa prawa własności towarów w zamian za odszkodowanie;
  2. wydanie towarów na podstawie umowy dzierżawy, najmu, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze zawartej na czas określony lub umowy sprzedaży na warunkach odroczonej płatności, jeżeli umowa przewiduje, że w następstwie normalnych zdarzeń przewidzianych tą umową lub z chwilą zapłaty ostatniej raty prawo własności zostanie przeniesione;
  3. wydanie towarów na podstawie umowy komisu: między komitentem a komisantem, jak również wydanie towarów przez komisanta osobie trzeciej;
  4. wydanie towarów komitentowi przez komisanta na podstawie umowy komisu, jeżeli komisant zobowiązany był do nabycia rzeczy na rachunek komitenta;
  5. ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu oraz przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, a także ustanowienie na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu oraz przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu lub własności domu jednorodzinnego;
  6. oddanie gruntów w użytkowanie wieczyste;
  7. zbycie praw, o których mowa w pkt 5 i 6.

Natomiast art. 15 ust. 1 ustawy stanowi, że podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza, stosownie do zapisu ust. 2 wyżej wymienionego artykułu obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Z wyżej powołanych przepisów tj. art. 5 ust. 1 pkt 1 i art. 15 ust. 1 i ust. 2 ustawy wynika, że warunkiem opodatkowania danej czynności podatkiem od towarów i usług jest spełnienie dwóch przesłanek:

  • po pierwsze - dana czynność ujęta jest w katalogu czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług,
  • po drugie - czynność wykonywana jest przez podmiot, który jest podatnikiem VAT.

Co do zasady, zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Jednakże ustawodawca przewidział dla określonej grupy towarów i usług, preferencyjne stawki podatku lub przewidział dla nich zwolnienia. od podatku. I tak zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę.

Z okoliczności przedstawionych we wniosku wynika, iż Wnioskodawca zakupił w 1994 r. wieczyste użytkowanie trzech działek położonych w obrębie gminy C. W 2009 r. decyzją Wójta Gminy zatwierdzony został podział ww. nieruchomości rolnej. Nowo utworzone działki zostały wydzielone z przeznaczeniem pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną lub pod zabudowę jednorodzinną i usługową. Wydzielone działki są niezabudowane. Podział taki zgodny był z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego dla tego obszaru.

Z uwagi na fakt, iż Spółdzielnia nie dysponuje wystarczającymi środkami finansowymi – nie jest w stanie dokonywać nowych inwestycji na posiadanym gruncie - podjęła decyzję o sprzedaży prawa do użytkowania wieczystego wydzielonych działek, w celu pozyskania środków na prowadzenie działalności statutowej, tj. remont zarządzanych przez nią nieruchomości. Na okoliczność sprzedaży prawa użytkowania wieczystego działek Spółdzielnia zarejestrowała się jako podatnik VAT czynny. Sprzedaż działek opodatkowywała dotychczas 22% stawką VAT. Obecnie, jednak spółdzielnia ma wątpliwości czy postąpiła prawidłowo, gdyż uznała, że w odniesieniu do dokonanych transakcji sprzedaży prawa użytkowania wieczystego działek nie działała jako podatnik VAT, stąd nie powinna była opodatkowywać tych transakcji 22% stawką VAT.

Wnioskodawca nie dysponuje innym ponad podzielony grunt zasobem ziemi, który mógłby w przyszłości podlegać sprzedaży.

Mając na uwadze powyższe przepisy oraz okoliczności przedstawione we wniosku, stwierdzić należy, iż w przedmiotowej sprawie są spełnione obydwa warunki do uznania, że planowana sprzedaż gruntu podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Po pierwsze Strona zamierza dokonać zbycia prawa użytkowania wieczystego gruntu, stanowiącego dostawę towaru, czyli czynności podlegającej opodatkowaniu – art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy.

Po drugie, czynności zamierza dokonać Wnioskodawca będący podatnikiem podatku od towarów i usług - art. 15 ust. 1 ustawy.

Zwrócić bowiem należy uwagę na fakt, iż zgodnie z art. 1 § 1 ustawy z dnia 16 września 1982 r. Prawo spółdzielcze (t. j. Dz. U. z 2003 r. Nr 188, poz. 1848) Spółdzielnia jest dobrowolnym zrzeszeniem nieograniczonej liczby osób, o zmiennym składzie osobowym i zmiennym funduszu udziałowym, które w interesie swoich członków prowadzi wspólną działalność gospodarczą. Przepisy te, jak słusznie wskazał Wnioskodawca mają zastosowanie również do spółdzielni mieszkaniowych. Z powyższego wynika, że spółdzielnie mieszkaniowe, choć ich głównym celem jest zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych, są także przedsiębiorcami.

Wnioskodawca nabył prawo użytkowania wieczystego przedmiotowych działek na potrzeby prowadzonej przez Spółdzielnię działalności gospodarczej, stanowiły one zatem składnik majątku Spółdzielni jako przedsiębiorcy. Z przedstawionego przez Wnioskodawcą stanu faktycznego wyraźnie bowiem wynika (wbrew argumentacji Strony), iż przedmiotem dostawy, nie jest prywatny majątek członków Spółdzielni lecz prawo użytkowania wieczystego gruntu należącego do Spółdzielni jako osoby prawnej. Zatem przedmiotowa sprzedaż, stanowi sprzedaż majątku Spółdzielni. Bez znaczenia pozostaje tu okoliczność, że obrót nieruchomości nie jest głównym rodzajem działalności gospodarczej Wnioskodawcy, jak również w tym przypadku nie ma znaczenia niepowtarzalność tej czynności – brak częstotliwości. Wnioskodawca prowadzi bowiem działalność gospodarczą, która jak wskazał co do zasady podlega zwolnieniu od podatku od towarów i usług. Usługi świadczone przez Stronę podlegają zatem ustawie o podatku od towarów i usług. Działalność gospodarcza prowadzona przez Stronę ma charakter ciągły i z faktu, iż w toku prowadzonej przez Stronę działalności doszło do okazjonalnego zbycia prawa użytkowania wieczystego gruntu nie można wywieść, iż sprzedaż ta dokonywana jest poza zakresem działalności gospodarczej Wnioskodawcy.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za nieprawidłowe.

Jednocześnie wskazać należy, iż z uwagi na fakt, iż przedmiotem dostawy są grunty przeznaczone pod zabudowę transakcja sprzedaży działek nie korzysta ze zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 9 ww. ustawy i podlega opodatkowaniu, zgodnie z art. 41 ust. 1 ww. ustawy, 22% stawką podatku VAT.

Ponadto wskazać należy, iż tut. Organ wydając przedmiotową interpretację uwzględnił powołany przez Stronę wyrok NSA z dnia 29 października 2007 r., sygn. Akt I FPS 3/07, poprzez zbadanie okoliczności przedmiotowej sprawy, decydujących czy podmiot w odniesieniu do czynności, o których mowa we wniosku działał jak podatnik podatku od towarów i usług.

Natomiast drugi z powołanych przez Stronę wyroków NSA, tj. wyrok z dnia 27 października 2009 r., sygn. Akt I FSK 1043/08 z uwagi na fakt, iż zapadł w odmiennym stanie faktycznym od przedstawionego we wniosku – dotyczył sprzedaży gruntu z majątku prywatnego osoby fizycznej, nie może mieć zastosowania w niniejszej sprawie.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj