Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPP1/443-870/10-5/NS
z 5 listopada 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPP1/443-870/10-5/NS
Data
2010.11.05


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Zasady ogólne --> Moment powstania obowiązku podatkowego


Słowa kluczowe
inwestycje
inwestycje
moment powstania obowiązku podatkowego
moment powstania obowiązku podatkowego
nakłady
nakłady
obowiązek podatkowy
obowiązek podatkowy
świadczenie usług
świadczenie usług
usługi
usługi
zwrot nakładów
zwrot nakładów


Istota interpretacji
Moment powstania obowiązku podatkowego.



Wniosek ORD-IN 656 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 30 lipca 2010 r. (data wpływu 6 sierpnia 2010 r.), uzupełnionym pismem z dnia 7 października 2010 r. (data wpływu 15 października 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 6 sierpnia 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego. Wniosek uzupełniono pismem z dnia 7 października 2010 r. (data wpływu 15 października 2010 r.) o wskazanie przedmiotu wniosku.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca w ramach działalności gospodarczej prowadzi różnego rodzaju długoterminowe inwestycje. W trakcie realizacji zadania inwestycyjnego pn. „Budowa wytwórni…” podjął decyzję o sprzedaży zadania wraz ze wszystkimi składnikami, jakie z tym zadaniem się wiążą, podmiotowi A. Stąd, w dniu 7 stycznia 2010 r., Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Spółki podjęło uchwałę wyrażającą zgodę na sprzedaż podmiotowi A następujących składników:

  1. prawa użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej - dotyczy działki niezabudowanej, oznaczonej jako „y”,
  2. prawa użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej - dotyczy 4 działek niezabudowanych, oznaczonych jako „z”,
  3. prawa odrębnej własności budynku posadowionego na jednej z działek wskazanych pod literą b (oznaczonych jako działki „z”),
  4. prawa odrębnej własności budowli i urządzeń zainstalowanych na gruncie wskazanym pod literą b (oznaczonym jako działka „z”) oraz innych rzeczy ruchomych nabytych w związku z realizacją inwestycji pod nazwą „Budowa wytwórni…”.


W oparciu o powyższą uchwałę, Spółka zawarła odpowiednie umowy przenoszące nakłady związane z przedmiotowym zadaniem inwestycyjnym wg poniższego:

  1. W dniu 22 marca 2010 r. zawarte zostały z podmiotem A dwie umowy sprzedaży:
    1. warunkowa umowa sprzedaży i umowa sprzedaży (umowa sporządzona w formie aktu notarialnego), w ramach której Zainteresowany sprzedaje podmiotowi A:
      • prawo użytkowania wieczystego nieruchomości stanowiącej działkę gruntu oznaczoną jako „y” (odpowiednik ww. uchwały lit. a), pod warunkiem, że Miasto nie skorzysta z prawa pierwokupu. Przeniesienie prawa użytkowania wieczystego nastąpi po doręczeniu Sprzedającemu oświadczenia Prezydenta Miasta (na terenie którego znajduje się działka) o nie skorzystaniu z przysługującego Miastu prawa pierwokupu lub po upływie terminu ustawowego do złożenia oświadczenia przez uprawnionego o skorzystaniu z prawa pierwokupu,
      • prawo użytkowania wieczystego nieruchomości stanowiącej działki gruntu oznaczone jako „z” (odpowiednik ww. uchwały lit. b) wraz z budynkiem posadowionym na tym gruncie (odpowiednik ww. uchwały lit. c),
    2. umowa sprzedaży inwestycji rozumianej jako środki trwałe w budowie stanowiące zadanie inwestycyjne pod nazwą „Budowa wytwórni...”, na którą składają się m. in. prawo odrębnej własności budowli i urządzeń oraz innych rzeczy ruchomych nabytych w związku z realizacją przez Wnioskodawcę inwestycji. Inwestycja zlokalizowana jest na 4 działkach wymienionych w punkcie b uchwały, oznaczonych jako „z”, stanowiących jeden kompleks. Składniki tej inwestycji zostały szczegółowo wymienione w załączniku do umowy. Wartość inwestycji została określona na podstawie wyceny dokonanej przez rzeczoznawcę w dniu 31 stycznia 2010 r.
  1. W dniu 30 kwietnia 2010 r. zawarta została z podmiotem A umowa, której przedmiotem jest:
    1. rozliczenie nakładów dokonanych przez Spółkę w związku z inwestycją „Budowa wytwórni…”,
    2. zlecenie Zainteresowanemu przez podmiot A wykonywania prac w zakresie zarządzania ww. inwestycją,
    3. rozliczanie kosztów finansowania nakładów inwestycyjnych Wnioskodawcy, rozumianych jako zaangażowanie środków finansowych Spółki w nakłady związane z ww. inwestycją.

W dalszej części umowy odnośnie przedmiotu transakcji ustalono co następuje:

  1. nakłady zostaną odsprzedane podmiotowi A po cenie zakupu powiększonej o należny podatek VAT,
  2. w skład wynagrodzenia w zakresie prac związanych z zarządzaniem inwestycją wchodzą:
    • koszty bezpośrednie typu np. koszty personelu, składek ZUS, podróży służbowych,
    • koszty pośrednio związane z wykonywaniem przedmiotu Umowy, z wyłączeniem kosztów ogólnych zarządu,
    • narzut zysku na bazę kosztową.
  3. Zainteresowany będzie obciążał podmiot A kosztami finansowania nakładów inwestycyjnych.

Faktury dokumentujące odsprzedaż nakładów inwestycyjnych na podstawie umowy z dnia 30 kwietnia 2010 r. (pkt 2 Iit. a) opisują jako przedmiot transakcji – „Budowa wytwórni… Refaktura kosztów za okres…”. Do każdej faktury dołączany jest szczegółowy wykaz refakturowanych wydatków. Transakcje obejmowane są 22% stawką podatku VAT. Odsprzedaż obejmuje nakłady, których obowiązek ponoszenia wynika z zaciągniętych przez Wnioskodawcę zobowiązań w okresie realizacji inwestycji. Nakłady te pochodzą zarówno z okresu przed wyceną rzeczoznawcy (wycena z dnia 31 stycznia 2010 r.) i jednocześnie nieobjęte tą wyceną, jak również nakłady ponoszone po wycenie. W ich skład wchodzą m. in.:

  • nakłady rzeczowe,
  • usługi budowlane, inżynierskie, projektowe,
  • usługi najmu mieszkania, kontenera,
  • kadrowe, telekomunikacyjne, informatyczne, monitoringu i ochrony,
  • usługi noclegowe,
  • koszty inwestora zastępczego,
  • opłaty za energię, za wywóz nieczystości,
  • opłaty za gwarancje bankowe,
  • płace wraz z pochodnymi (np. ZUS), koszty podróży - dotyczące okresu do dnia sprzedaży inwestycji, tj. do dnia 22 marca 2010 r.,
  • ubezpieczenie inwestycji,
  • różnice kursowe.

Po dacie 22 marca 2010 r. płace wraz z narzutami oraz koszty podróży służbowych stanowią element kalkulacyjny usług zarządzania inwestycją, objętych umową z dnia 30 kwietnia 2010 r., gdyż zgodnie z treścią umowy pierwsza faktura obejmuje świadczenia od dnia 23 marca 2010 r.

W stosunku do nakładów powstałych przed wyceną rzeczoznawcy i jednocześnie nieobjętych tą wyceną, Spółka rozpoznała moment powstania obowiązku podatkowego w miesiącu marcu 2010 r., tj. w miesiącu, w którym nastąpiła sprzedaż inwestycji rozumianej jako środki trwałe w budowie (umowa z dnia 22 marca 2010 r. wskazana w pkt 1 lit. b).

  1. W dniu 7 maja 2010 r. zawarta została z podmiotem A umowa przeniesienia prawa użytkowania wieczystego działki gruntu oznaczonej jako objętej wcześniej warunkową umową sprzedaży (pkt 1 lit. a).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Spółka właściwie rozpoznała moment powstania obowiązku podatkowego w podatku VAT w zakresie nakładów powstałych przed wyceną rzeczoznawcy i jednocześnie nieobjętych tą wyceną, a powstałych przed sprzedażą inwestycji (tj. przed 22 marca 2010 r.)...

Zdaniem Wnioskodawcy, obowiązek podatkowy w stosunku do nakładów nieobjętych wyceną rzeczoznawcy z dnia 31 stycznia 2010 r., a powstałych przed datą transakcji głównej, tj. 22 marca 2010 r., należy rozpoznać na podstawie daty transakcji głównej. Stosownie do art. 19 ust. 1 i ust. 4 ustawy o VAT, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinno być potwierdzone fakturą, to obowiązek powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później niż w 7. dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi. Do czasu faktycznej sprzedaży inwestycji wraz z gruntami pod datą 22 marca 2010 r., Spółka nie była pewna, czy transakcja zostanie zrealizowana. Zaś z chwilą sprzedaży inwestycji, związane z nią nakłady inwestycyjne zmieniły swoje przeznaczenie, nie były to już nakłady związane z realizacją zadania inwestycyjnego prowadzonego przez Zainteresowanego, lecz nakłady związane z realizacją zadania inwestycyjnego prowadzonego przez nowego nabywcę, czyli podmiot A. Stąd dzień 22 marca 2010 r. należy uznać również za dzień „wydania towaru/wykonania usługi”. Dla nakładów nieobjętych wyceną rzeczoznawcy, a powstałych przed datą sprzedaży inwestycji, zgodnie z wyżej cytowanym przepisem obowiązek w podatku VAT należy rozpoznać najpóźniej 7-go dnia licząc od tej daty, jeżeli faktura nie została wystawiona do tego terminu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Na mocy art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Przez towary, według art. 2 pkt 6 ustawy, rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

W myśl art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

  1. przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
  2. zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
  3. świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.


W przytoczonych przepisach została zrealizowana zasada powszechności opodatkowania wyrażona w art. 1 Dyrektywy 2006/112/WE z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE serii L Nr 347 str. 1 ze zm.). Definicja świadczenia usług stanowi dopełnienie definicji dostawy towarów i tym samym opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają wszystkie czynności odpłatnego obrotu profesjonalnego.

Ponadto, w świetle art. 8 ust. 3 ustawy, usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, z zastrzeżeniem ust. 4, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych i usług turystyki, o których mowa w art. 119.

Podstawowa zasada dotycząca powstania obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług została sformułowana w art. 19 ust. 1 ustawy, zgodnie z którym obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1.

Jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7. dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi – art. 19 ust. 4 ustawy.

W oparciu o art. 106 ust. 1 ustawy, podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.

Na podstawie delegacji zawartej w art. 106 ust. 8 ustawy, szczegółowe zasady dotyczące faktur uregulowane zostały w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 212, poz. 1337 ze zm.), zwanym dalej rozporządzeniem.

W oparciu o § 9 ust. 1 rozporządzenia, fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem § 10-12.

Ze złożonego wniosku wynika, że Wnioskodawca w ramach prowadzonej działalności gospodarczej prowadzi różnego rodzaju długoterminowe inwestycje. W trakcie realizacji zadania inwestycyjnego pn. „Budowa wytwórni…” podjął decyzję o sprzedaży zadania wraz ze wszystkimi składnikami, jakie z tym zadaniem się wiążą, podmiotowi A. Stąd, w dniu 7 stycznia 2010 r., Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Spółki podjęło uchwałę wyrażającą zgodę na sprzedaż podmiotowi A następujących składników:

  1. prawa użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej - dotyczy działki niezabudowanej, oznaczonej jako „y”,
  2. prawa użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej - dotyczy 4 działek niezabudowanych, oznaczonych jako „z”,
  3. prawa odrębnej własności budynku posadowionego na jednej z działek wskazanych pod literą b (oznaczonych jako działki „z”),
  4. prawa odrębnej własności budowli i urządzeń zainstalowanych na gruncie wskazanym pod literą b (oznaczonym jako działka „z”) oraz innych rzeczy ruchomych nabytych w związku z realizacją inwestycji pod nazwą „Budowa wytwórni…”.


W oparciu o powyższą uchwałę, Spółka zawarła odpowiednie umowy przenoszące nakłady związane z przedmiotowym zadaniem inwestycyjnym wg poniższego:

  1. W dniu 22 marca 2010 r. zawarte zostały z podmiotem A dwie umowy sprzedaży:
    1. warunkowa umowa sprzedaży i umowa sprzedaży (umowa sporządzona w formie aktu notarialnego), w ramach której Zainteresowany sprzedaje podmiotowi A:
      • prawo użytkowania wieczystego nieruchomości stanowiącej działkę gruntu oznaczoną jako „y” (odpowiednik ww. uchwały lit. a), pod warunkiem, że Miasto nie skorzysta z prawa pierwokupu. Przeniesienie prawa użytkowania wieczystego nastąpi po doręczeniu Sprzedającemu oświadczenia Prezydenta Miasta (na terenie którego znajduje się działka) o nie skorzystaniu z przysługującego Miastu prawa pierwokupu lub po upływie terminu ustawowego do złożenia oświadczenia przez uprawnionego o skorzystaniu z prawa pierwokupu,
      • prawo użytkowania wieczystego nieruchomości stanowiącej działki gruntu oznaczone jako „z” (odpowiednik ww. uchwały lit. b) wraz z budynkiem posadowionym na tym gruncie (odpowiednik ww. uchwały lit. c),
    2. umowa sprzedaży inwestycji rozumianej jako środki trwałe w budowie stanowiące zadanie inwestycyjne pod nazwą „Budowa wytwórni...”, na którą składają się m. in. prawo odrębnej własności budowli i urządzeń oraz innych rzeczy ruchomych nabytych w związku z realizacją przez Wnioskodawcę inwestycji. Inwestycja zlokalizowana jest na 4 działkach wymienionych w punkcie b uchwały, oznaczonych jako „z”, stanowiących jeden kompleks. Składniki tej inwestycji zostały szczegółowo wymienione w załączniku do umowy. Wartość inwestycji została określona na podstawie wyceny dokonanej przez rzeczoznawcę w dniu 31 stycznia 2010 r.
  1. W dniu 30 kwietnia 2010 r. zawarta została z podmiotem A umowa, której przedmiotem jest:
    1. rozliczenie nakładów dokonanych przez Spółkę w związku z inwestycją „Budowa wytwórni…”,
    2. zlecenie Zainteresowanemu przez podmiot A wykonywania prac w zakresie zarządzania ww. inwestycją,
    3. rozliczanie kosztów finansowania nakładów inwestycyjnych Wnioskodawcy, rozumianych jako zaangażowanie środków finansowych Spółki w nakłady związane z ww. inwestycją.

W dalszej części umowy odnośnie przedmiotu transakcji ustalono co następuje:

  1. nakłady zostaną odsprzedane podmiotowi A po cenie zakupu powiększonej o należny podatek VAT,
  2. w skład wynagrodzenia w zakresie prac związanych z zarządzaniem inwestycją wchodzą:
    • koszty bezpośrednie typu np. koszty personelu, składek ZUS, podróży służbowych,
    • koszty pośrednio związane z wykonywaniem przedmiotu Umowy, z wyłączeniem kosztów ogólnych zarządu,
    • narzut zysku na bazę kosztową.
  3. Zainteresowany będzie obciążał podmiot A kosztami finansowania nakładów inwestycyjnych.

Faktury dokumentujące odsprzedaż nakładów inwestycyjnych na podstawie umowy z dnia 30 kwietnia 2010 r. (pkt 2 Iit.a) opisują jako przedmiot transakcji – „Budowa wytwórni… Refaktura kosztów za okres…”. Do każdej faktury dołączany jest szczegółowy wykaz refakturowanych wydatków. Transakcje obejmowane są 22% stawką podatku VAT. Odsprzedaż obejmuje nakłady, których obowiązek ponoszenia wynika z zaciągniętych przez Wnioskodawcę zobowiązań w okresie realizacji inwestycji. Nakłady te pochodzą zarówno z okresu przed wyceną rzeczoznawcy (wycena z dnia 31 stycznia 2010 r.) i jednocześnie nieobjęte tą wyceną, jak również nakłady ponoszone po wycenie. W ich skład wchodzą m. in.:

  • nakłady rzeczowe,
  • usługi budowlane, inżynierskie, projektowe,
  • usługi najmu mieszkania, kontenera,
  • kadrowe, telekomunikacyjne, informatyczne, monitoringu i ochrony,
  • usługi noclegowe,
  • koszty inwestora zastępczego,
  • opłaty za energię, za wywóz nieczystości,
  • opłaty za gwarancje bankowe,
  • płace wraz z pochodnymi (np. ZUS), koszty podróży - dotyczące okresu do dnia sprzedaży inwestycji, tj. do dnia 22 marca 2010 r.,
  • ubezpieczenie inwestycji,
  • różnice kursowe.

W stosunku do nakładów powstałych przed wyceną rzeczoznawcy i jednocześnie nie objętych tą wyceną, Spółka rozpoznała moment powstania obowiązku podatkowego w miesiącu marcu 2010r., tj. w miesiącu, w którym nastąpiła sprzedaż inwestycji rozumianej jako środki trwałe w budowie (umowa z dnia 22 marca 2010 r. wskazana w pkt 1 lit. b).

Nakład jest prawem majątkowym, który może być przedmiotem obrotu gospodarczego. Odpłatnością za ww. świadczenie jest kwota, którą nabywca musi zapłacić Wnioskodawcy za poniesione nakłady.

W przedmiotowej sprawie poniesione przez Zainteresowanego nakłady są sumą poniesionych wydatków w związku z prowadzoną inwestycją. Zatem zwrot nakładów, z uwagi na fakt, że przedmiotem świadczenia jest przekazanie za wynagrodzeniem nakładów poniesionych w związku z inwestycją, stanowi odpłatne świadczenie usług w ujęciu art. 8 ust. 1 ustawy, a tym samym podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy.

Z konstrukcji podatku od towarów i usług wynika, iż podatnik, który wykonuje czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT, zobowiązany jest opodatkować daną czynność w momencie powstania obowiązku podatkowego.

Mając na uwadze powołane przepisy prawa oraz opis sprawy należy stwierdzić, iż w zakresie nakładów powstałych przed wyceną rzeczoznawcy i jednocześnie nieobjętych tą wyceną, a powstałych przed sprzedażą inwestycji (tj. przed 22 marca 2010 r.), obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7. dniu, licząc od dnia wykonania usługi.

Należy zwrócić uwagę, iż w niniejszej interpretacji nie rozstrzygano kiedy usługa została wykonana, bowiem kwestię tą ustalają strony umowy.

Tut. Organ informuje, że w niniejszej interpretacji załatwiono wniosek w części dotyczącej momentu powstania obowiązku podatkowego w stanie faktycznym. Kwestia dotycząca momentu powstania obowiązku podatkowego w zdarzeniu przyszłym została rozstrzygnięta w interpretacji indywidualnej z dnia 5 listopada 2010 r. nr ILPP1/443-870/10-6/NS.

Ponadto interpretacjami indywidualnymi nr ILPP1/443-870/10-3/NS i nr ILPP1/443-870/10-4/NS z dnia 5 listopada 2010 r. załatwiono wniosek w zakresie podatku od towarów i usług w części dotyczącej stawki podatku VAT w stanie faktycznym i zdarzeniu przyszłym.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj