Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB3/423-794/10-4/AG
z 9 lutego 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB3/423-794/10-4/AG
Data
2011.02.09


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody


Słowa kluczowe
opodatkowanie
opodatkowanie
powstanie przychodu
powstanie przychodu
przedsiębiorstwa
przedsiębiorstwa
spółdzielnie
spółdzielnie
wkłady niepieniężne
wkłady niepieniężne


Istota interpretacji
wniesienie wkładu niepieniężnego do spółki osobowej nie jest zdarzeniem powodującym powstanie obowiązku podatkowego, ponieważ zgodnie z zasadami prawa podatkowego podatek może być należny wyłącznie w przypadku, gdy istnieje ustawowa podstawa do jego nałożenia.



Wniosek ORD-IN 504 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółdzielni, przedstawione we wniosku z dnia 27.10.2010r. (data wpływu 02.11.2010r.), uzupełnionym na wezwanie z dnia 04.01.2011r. (data doręczenia 10.01.2011r.) poprzez przesłanie odpisu z KRS przy piśmie z dnia 12.01.2011r. (data nadania 12.01.2011r., data wpływu 17.01.2011r.) - w sprawie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie przychodów - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 02.11.2010r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczący podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie przychodów.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółdzielnia prowadzi działalność gospodarczą, na która składają się:

  • Kontynuacja „tradycyjnej” działalności handlowej w zakresie obiektu handlowego „S”, w W przy ul. P. (obiekt ten kontynuuje działalność sklepu samoobsługowego prowadzonego przez Spółdzielnię od 1991 r., uprzednio zlokalizowanego przy L. w W.) - dalej jako „Działalność...”.
  • Realizacja nowej strategii gospodarczej, dotyczącej rozwoju sieci handlowej; strategia ta wdrażana jest przez Spółdzielnię od roku 2007, w tym poprzez podpisanie powołanych poniżej umów cywilnoprawnych. Celem wspomnianej strategii jest rozbudowa sieci handlowej Spółdzielni w perspektywicznych lokalizacjach na terenie W, poprzez pozyskanie i rozruch takich lokalizacji - przy współpracy z innymi podmiotami, zainteresowanymi udziałem w ww. przedsięwzięciu - dalej jako „Działalność Sieciowa”.

Na chwilę obecną formalnym wyrazem realizacji przez Spółdzielnię Działalności Sieciowej jest zawarcie przez nią (wraz z innymi zaangażowanymi podmiotami) dwóch umów: Umowy strategicznego partnerstwa w zakresie rozwoju sieci handlowej, zawartej ze spółką deweloperską J. Sp. z o.o. („Umowa o rozwój sieci”) oraz Umowy Inwestycyjnej dotyczącej realizacji projektu inwestycyjnego dotyczącego obiektu biurowo-handlowo- magazynowego przy L („Umowa Inwestycyjna”) i pozyskania przez Spółdzielnie lokali handlowych oraz biurowych w ww. obiekcie - podpisanej ze współinwestorami w zakresie tego projektu.

Na podstawie Umowy o rozwój sieci, strony potwierdziły m.in. zamiar kontynuowania współpracy w zakresie rozbudowy istniejącej sieci handlowej Spółdzielni w perspektywicznych lokalizacjach na terenie W. Rozbudowa sieci odbywa się poprzez pozyskanie i rozruch lokalizacji atrakcyjnych dla działalności handlowej Spółdzielni.

Na podstawie Umowy Inwestycyjnej, Spółdzielnia zaangażowała się, wraz z pozostałymi inwestorami w zakresie tej umowy, w opracowywanie i realizację projektu dotyczącego inwestycji w budynek biurowo-handlowo-magazynowy przy L. w W. Realizacja ww. inwestycji następuje na poziomie spółki celowej, w której Spółdzielnia (oraz pozostali inwestorzy) są akcjonariuszami. Kluczowym elementem zaangażowania Spółdzielni w realizację ww. projektu inwestycyjnego było przekazanie na powyższy cel, na podstawie odrębnej umowy, nieruchomości, na której zostanie zbudowany budynek. Z tytułu udziału w realizacji projektu inwestycyjnego, Spółdzielnia zostanie wynagrodzona na określonych w ww. umowie zasadach.

Obecnie, Spółdzielnia planuje utworzenie spółki komandytowo-akcyjnej (dalej jako: „SKA”). Po utworzeniu SKA, Spółdzielnia wniesie do SKA wkład niepieniężny w postaci części swojego przedsiębiorstwa realizującego Działalnością Sieciową w szczególności:

  • Zespół praw i obowiązków wynikających z Umowy o rozwój sieci, a także działalność prowadzoną przez Spółdzielnię w konsekwencji realizacji ww. umowy oraz wdrażanej przez Spółdzielnię strategii rozwoju sieci - t.j. działalność w zakresie handlu detalicznego, prowadzoną w lokalizacji przy ul. P na B (wraz z pracownikami Spółdzielni realizującymi tę działalność).
  • Zespół praw i obowiązków, o charakterze finansowych oraz pozafinansowym, przysługujących Spółdzielni (prawa) obciążających ją (obowiązki) na podstawie Umowy Inwestycyjnej.

Spółdzielnia obejmie akcje w SKA po cenie wyższej od ich wartości nominalnej. Nadwyżka ponad wartość nominalną otrzymanych akcji zostanie — zgodnie z postanowieniami ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych - w całości przekazana na kapitał zapasowy SKA. Spółdzielnia pozostanie jedynym akcjonariuszem SKA; komplementariuszem będzie podmiot działający w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

W związku z wyżej opisanymi zdarzeniem przyszłym Spółdzielnia zwróciła się o potwierdzenie,

że w świetle obowiązujących przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, wniesienie przez Spółdzielnię do SKA wkładu niepieniężnego w postaci części przedsiębiorstwa obejmującej Działalność Sieciową nie będzie skutkowało powstaniem przychodu do opodatkowania po stronie Spółdzielni, jako podmiotu obejmującego akcje w SKA. W konsekwencji, po stronie Spółdzielni nie powstanie dochód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Stanowisko wnioskodawcy.

Zdaniem Spółdzielni, wniesienie przez Spółdzielnię do SKA wkładu niepieniężnego w postaci części przedsiębiorstwa Spółdzielni (obejmującego Działalność Sieciową) nie będzie skutkować powstaniem po stronie Spółdzielni przychodu w podatku dochodowym od osób prawnych.

W odróżnieniu od sytuacji, w której aport dokonywany jest do spółki kapitałowej, ustawa z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654, ze zm. – zwanej dalej „Ustawa o PDOP”), nie przewiduje żadnego szczególnego przepisu określającego konsekwencje podatkowe wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki osobowej (takiej jak spółka komandytowo - akcyjna).

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7 Ustawy o PDOP, przychodem jest nominalna wartość udziałów (akcji) w półę kapitałowej albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.

W przypadku takim, stosownie do art. 12 ust. 1b Ustawy o PDOP, przychód podatkowy powstaje w dniu:

  1. zarejestrowania spółki kapitałowej albo
  2. wpisu do rejestru podwyższenia kapitału zakładowego spółki kapitałowej, albo
  3. wydania dokumentów akcji, jeżeli objęcie akcji związane jest z warunkowym podwyższeniem kapitału zakładowego.

W opinii Spółdzielni, wyżej powołane przepisy nie znajdą zastosowania w odniesieniu do planowanej transakcji wniesienia przez Spółdzielnię wkładu do SKA. Zgodnie ze wskazanym art. 12 ust. 1 pkt 7 Ustawy o PDOP, ma on zastosowanie wyłącznie do wniesienia aportu do spółki kapitałowej (lub też wkładów do spółdzielni). Tymczasem, jak stanowi art. 41 pkt 1 Kodeksu spółek handlowych, spółka komandytowo — akcyjna jest spółką osobową a nie kapitałową.

Z uwagi na powyższe - tj. fakt, iż spółka komandytowo — akcyjna jest spółką osobową - należy stwierdzić, iż do tego typu spółki nie mają zastosowania przepisy art. 12 ust. 1 pkt 7 i art. 12 ust. 1 b Ustawy o PDOP.

Biorąc pod uwagę, iż przepisy Ustawy o PDOP nie zawierają analogicznych postanowień w odniesieniu do wkładów wnoszonych do spółek osobowych, należy wnioskować, iż wniesienie przez Spółdzielnię do SKA części przedsiębiorstwa Spółdzielni w postaci Działalności Sieciowej nie będzie skutkowało powstaniem przychodu po stronie Spółdzielni.

Wyżej przedstawione stanowisko Spółdzielni znajduje potwierdzenie w pismach organów podatkowych wydanych w podobnych sprawach, dotyczących skutków podatkowych wniesienia wkładu do spółki osobowej - m.in. w interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 13 listopada 2008 r. nr IPPB3/423-1396/08-2/MS, w której organ potwierdza następujące stanowisko wnioskodawcy:

„<...> objęcie udziałów w osobowych spółkach prawa handlowego pozostaje neutralne na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: UPDOP) z punktu widzenia wspólników, w tym spółki, jak I samej spółki osobowej, która nie jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. W rezultacie planowanej transakcji Spółka, ani inni wspólnicy, nie osiągną zatem jakiegokolwiek przychodu w rozumieniu usta wy o podatku dochodowym od osób prawnych, w szczególności przychodu przewidzianego w art. 12 ust. 1 pkt 7 lub art. 14 UPDOP. <...> Jako, że w spółce komandytowej nie występuje pojęcie kapitału zakładowego, należy stwierdzić, iż przepis zawarty w art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o PDOP w związku z art. 12 usta 1b ustawy o PDOP nie znajduje zastosowania w przedstawionym stanie faktycznym. Ustawa o PDOP nie zawiera przepisów analogicznych do art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o PDOP w odniesieniu do wkładu niepieniężnego do spółek osobowych.

W konsekwencji wniesienie wkładu niepieniężnego do spółki osobowej nie jest zdarzeniem powodującym powstanie obowiązku podatkowego, ponieważ zgodnie z zasadami prawa podatkowego podatek może być należny wyłącznie w przypadku, gdy istnieje ustawowa podstawa do jego nałożenia.”

Powyższe stanowisko znajduje potwierdzenie także w innych interpretacjach organów podatkowych, przykładowo w:

  • Interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 11 czerwca 2010 r. nr IPPB3/423-173/10-2/PD, Interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 22 grudnia 2008 r. nr IPPB3/423-1484/08-2/MS,
  • Interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 28 maja 2008 r., sygn. IP-PB3-423-242/08-2/PS,
  • Interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 17 marca 2008 r., sygn. IP-PB3-423-6/08-2/MB,
  • Interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 10 listopada 2008 r., sygn. ILPB3/423-490/08-2/MM,
  • Interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 5 grudnia 2007 r., sygn. IP-PB3-423-183/07-2/MŚ.

Stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego, oparte na przepisach obowiązujących w dniu składania wniosku, uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Jednocześnie organ tut. zwraca uwagę, że dnia 1 stycznia 2011 r. weszła w życie ustawa z dnia 25 listopada 2010 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. Nr 226, poz. 1478). Zmiany przepisów prawa podatkowego wprowadzone przez wyżej wymieniony akt prawny dotyczą m.in. ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.; dalej: „ustawa o PDOP”).

Istotne, w świetle planowanych przez Wnioskodawcę działań, jest dodanie do ustawy o PDOP art. 12 ust. 4 pkt 3c. Zgodnie z tym przepisem, począwszy od 2011r. do przychodów nie zalicza się przychodów z tytułu przeniesienia własności składników majątku będących przedmiotem wkładu niepieniężnego (aportu) wnoszonych do spółki niebędącej osobą prawną, w tym wnoszonych do takiej spółki składników majątku otrzymanych przez podatnika w następstwie likwidacji spółki niebędącej osobą prawną bądź wystąpienia z takiej spółki.

Wydając niniejszą interpretację organ podatkowy odniósł się wyłącznie do stanowiska Wnioskodawcy zawartego we wniosku z dnia 27.10.2010r., które oparte jest na przepisach obowiązujących w dniu składania wniosku. Gdyby więc Spółka chciała uzyskać interpretację odnośnie zdarzenia przyszłego, które nastąpi po dniu 31 grudnia 2010r. powinna wystąpić z wnioskiem, w którym własne stanowisko w sprawie oceny prawnej tego zdarzenia oparte będzie na przepisach ustawy o PDOP obowiązujących od dnia 1 stycznia 2011r. Wówczas organ podatkowy będzie mógł dokonać oceny tego stanowiska.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj