Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB3/423-740/10-3/EK
z 2 grudnia 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPB3/423-740/10-3/EK
Data
2010.12.02



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Definicje legalne


Słowa kluczowe
definicja
definicja
działalność gospodarcza
działalność gospodarcza
majątek
majątek
należność
należność
podział
podział
prowadzenie działalności gospodarczej
prowadzenie działalności gospodarczej
składniki majątkowe
składniki majątkowe
spółki
spółki
wierzytelność
wierzytelność
wykonanie (wykonywanie)
wykonanie (wykonywanie)
zadania
zadania
zobowiązanie
zobowiązanie
zorganizowana część przedsiębiorstwa
zorganizowana część przedsiębiorstwa


Istota interpretacji
Podatek dochodowy od osób prawnych w zakresie zorganizowanych części przedsiębiorstwa oraz podatkowych skutków podziału Spółki przez wydzielenie.



Wniosek ORD-IN 4 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością , reprezentowanej przez Pełnomocnika, przedstawione we wniosku z dnia 31 sierpnia 2010 r. (data wpływu 03.09.2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:

  • zorganizowanych części przedsiębiorstwa – jest prawidłowe,
  • podatkowych skutków podziału Spółki przez wydzielenie – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 03 września 2010 r. został złożony ww. wniosek – uzupełniony pismem z dnia 02 września 2010 r. (data wpływu 07.09.2010 r.) – o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:

  • zorganizowanych części przedsiębiorstwa,
  • podatkowych skutków podziału Spółki przez wydzielenie.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący opis zdarzenia przyszłego.

„A” (dalej: „Spółka” lub „Wnioskodawca”) jest przedsiębiorstwem energetycznym w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. Prawo energetyczne (Dz. U. z 2006 r. Nr 89, poz. 625 ze zm.), prowadzącym działalność w zakresie sprzedaży energii elektrycznej odbiorcom końcowym na podstawie koncesji na obrót energią elektryczną udzielonej przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki decyzją z dnia (…) 2007 r. nr OEE(…) zmienionej decyzją Prezesa URE z dnia (…) 2008 r. nr OEE(…) (dalej: „Koncesja OEE”).

Wnioskodawca, w związku z planowanymi zmianami organizacyjnymi w ramach grupy kapitałowej, do której należy spółka Wnioskodawcy, planuje dokonać podziału Spółki przez wydzielenie, w trybie art. 529 § 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm., dalej: „KSH”), poprzez przeniesienie na inną spółkę z grupy kapitałowej (dalej: „Spółka przejmująca”) zorganizowanego zespołu składników majątkowych, materialnych i niematerialnych oraz zobowiązań, związanego ze sprzedażą energii elektrycznej. W następstwie dokonanego podziału Spółki przez wydzielenie, Wnioskodawca całkowicie zaprzestanie prowadzenia działalności w zakresie obrotu (sprzedaży) energią elektryczną.

Zasadniczym przedmiotem działalności Wnioskodawcy po dniu wydzielenia będzie świadczenie usług na rzecz innych spółek należących do grupy kapitałowej Wnioskodawcy, w zakresie kompleksowej obsługi klientów (odbiorców energii elektrycznej oraz nabywców usług dystrybucji energii elektrycznej). Aktualnie Spółka nie świadczy tego rodzaju usług na zewnątrz; realizowane są one wyłącznie na wewnętrzne potrzeby Spółki związane z obsługą Jej własnych klientów.

W strukturze organizacyjnej Spółki obowiązującej na dzień podziału przez wydzielenie, w zakresie prowadzonej działalności operacyjnej, funkcjonują dwa odrębne departamenty podległe Wiceprezesowi Zarządu (Dyrektorowi Pionu Sprzedaży i Obsługi Klienta), tj.:

  • Departament Sprzedaży („DS”), kierowany przez Dyrektora Departamentu, do którego podstawowych zadań należą czynności związane ze sprzedażą energii elektrycznej, planowaniem, prowadzeniem analiz rynkowych i marketingiem;
  • Departament Obsługi Klienta („DK”), kierowany przez Dyrektora Departamentu, do którego podstawowych zadań należy zarządzanie obsługą klientów (indywidualnych i instytucjonalnych), prowadzenie obsługi klientów w Punktach Obsługi Klientów, zarządzanie należnościami, dokonywanie rozliczeń z klientami (Centralne Biuro Rozliczeń – „KBR”), a także wykonywanie niektórych czynności związanych ze sprzedażą energii i innych usług na rzecz klientów instytucjonalnych wielkiego odbioru (dalej „WO”), w tym obsługa tych klientów oraz dokonywanych z nimi rozliczeń.

Oprócz wskazanych powyżej, w strukturze organizacyjnej Spółki funkcjonują podległe bezpośrednio Prezesowi Zarządu, kierowane przez Dyrektorów, departamenty: Finansowy oraz Organizacji i Zarządzania, pełniące funkcje pomocnicze i organizacyjne względem prowadzonej przez Spółkę działalności operacyjnej.

Zakresem planowanego podziału Spółki przez wydzielenie objęte zostaną wyodrębnione wewnętrznie jednostki organizacyjne Spółki podległe Dyrektorowi Departamentu Sprzedaży (w całości) oraz jednostki podległe Dyrektorowi Obsługi Klientów Indywidualnych i Rynkowych, realizujące zadania związane ze sprzedażą i obsługą klientów instytucjonalnych wielkiego odbioru, z wyłączeniem Centralnego Biura Rozliczeń, którego funkcje zostaną rozdzielone – KBR (funkcjonujące w ramach Departamentu Obsługi Klienta), pełniące – co do zasady – funkcje związane z obsługą klienta, pozostanie w strukturze organizacyjnej Wnioskodawcy.

Najbardziej istotny z punktu widzenia prowadzonej działalności w zakresie obrotu energią elektryczną składnik majątku Spółki, który objęty zostanie wydzieleniem do Spółki przejmującej, stanowić będą prawa i obowiązki wynikające z ok. 2 milionów umów zawartych z odbiorcami energii elektrycznej oraz prawa i obowiązki wynikające z Koncesji OEE wydanej przez Prezesa URE.

Ponadto, w skład wydzielanego zespołu składników majątkowych materialnych i niematerialnych związanego z prowadzeniem działalności w zakresie sprzedaży energii elektrycznej wchodzić będą:

  1. w zakresie praw majątkowych:
    • prawa wynikające z posiadanych przez Spółkę świadectw pochodzenia energii elektrycznej;
    • prawa i obowiązki wynikające z umów zakupu energii elektrycznej;
    • prawa i obowiązki wynikające z umów zakupu usług dystrybucji na potrzeby realizacji umów kompleksowych;
    • prawa i obowiązki wynikające z umów rezerwowej sprzedaży energii elektrycznej;
    • prawa i obowiązki wynikające z umów najmu i dzierżawy pomieszczeń oraz umów towarzyszących (dostawy mediów, wywóz nieczystości, usługi sprzątania, ochrony itp.);
    • prawa i obowiązki wynikające z umów o świadczenie usług informatycznych;
    • prawa i obowiązki wynikające z umów rachunków bankowych związanych z wpłatami na poczet sprzedanej energii elektrycznej;
    • prawa i obowiązki wynikające z umów na obsługę różnych form płatności za energię elektryczną (których stroną są banki, agencje płatnicze, itp.);
  2. w zakresie składników majątku trwałego:
    • urządzenia biurowe stanowiące wyposażenie pomieszczeń biurowych zajmowanych na cele działalności obrotu energią elektryczną (np. meble biurowe, komputery, urządzenia wielofunkcyjne, telefony, faksy, itp.), stanowiące narzędzia pracy zatrudnionych pracowników;
    • samochody służbowe;
    • licencje na oprogramowanie biurowe;
  3. w zakresie wartości niematerialnych:
    • analizy i opracowania (np. wyniki badań rynkowych, ekspertyzy i opinie) dotyczące działalności związanej ze sprzedażą energii elektrycznej;
    • prawa i obowiązki wynikające z umów dotyczących sporządzenia takich analiz i opracowań.

Na Spółkę przejmującą przeniesione zostaną ponadto wszelkie należności i zobowiązania (a w szczególności zidentyfikowane na dzień wydzielenia) wynikające z umów zawartych w zakresie działalności związanej z obrotem energią elektryczną, tj.: wynikające z umów sprzedaży energii elektrycznej, umów zakupu energii elektrycznej, w tym należności sporne, dochodzone na drodze postępowania sądowego lub egzekucyjnego.

Do Spółki przejmującej przeniesieni zostaną wszyscy pracownicy Wnioskodawcy, zatrudnieni w komórkach organizacyjnych związanych z realizacją zadań w zakresie sprzedaży energii elektrycznej, a w szczególności pracownicy oraz kadra kierownicza Departamentu Sprzedaży (włącznie z Dyrektorem Departamentu) oraz pracownicy zatrudnieni w komórkach organizacyjnych realizujących zadania związane ze sprzedażą i obsługą klientów instytucjonalnych wielkiego odbioru (włącznie z Dyrektorem Obsługi Klientów Indywidualnych i Rynkowych). Przejście pracowników Wnioskodawcy do Spółki przejmującej nastąpi w ramach czynności dokonanej w trybie przejścia zakładu pracy zgodnie z art. 231 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 ze zm.).

Prowadzona przez Wnioskodawcę ewidencja księgowa zapewnia możliwość wyodrębnienia przychodów oraz kosztów związanych z działalnością w zakresie sprzedaży energii elektrycznej.

Koszty działalności poszczególnych komórek organizacyjnych (w tym podlegających wydzieleniu do Spółki przejmującej) ewidencjonowane są na kontach MPK i obejmują w szczególności:

  • koszty amortyzacji przypisanego majątku,
  • koszty materiałów (paliwo, materiały biurowe, itp.),
  • koszty usług obcych związanych z działalnością komórki,
  • koszty wynagrodzeń i składek ZUS zatrudnionych pracowników,
  • koszty pozostałych świadczeń pracowniczych,
  • podatki i opłaty,
  • inne koszty.

Alokacji dla celów wewnętrznej sprawozdawczości bilansowej nie podlegają jedynie niektóre wydatki administracyjne i ogólne, związane z działalnością Spółki jako całości (np. koszty najmu i mediów, koszty usług IT i wydruków, koszty sponsoringu, składek PFRON, itp.).

Po dokonaniu podziału spółki Wnioskodawcy przez wydzielenie do Spółki przejmującej zorganizowanego zespołu składników majątkowych związanych z obrotem energią elektryczną, Spółka prowadzić będzie działalność w zakresie kompleksowej obsługi klienta, świadcząc usługi na rzecz innych spółek z Grupy kapitałowej Wnioskodawcy, jako Centrum Obsługi Klienta. W planowanej strukturze organizacyjnej Spółki po wydzieleniu, funkcjonować będzie podległy Wiceprezesowi Zarządu Departament Obsługi Klienta (DK) kierowany przez Dyrektora Departamentu, w skład którego wejdzie Centralne Biuro Rozliczeń (KBR). W Spółce pozostaną także Departamenty: Finansowy oraz Organizacji i Zarządzania, pełniące funkcje pomocnicze i administracyjne.

Spółka będzie prowadziła działalność w oparciu o posiadane składniki majątku trwałego, w szczególności: wyposażenie biur, sprzęt komputerowy i teleinformatyczny oraz licencje na programy komputerowe, w tych samych pomieszczeniach (wynajmowanych od podmiotów trzecich) zajmowanych przed podziałem Spółki. W Spółce pozostaną również wszystkie należności i zobowiązania wynikające z umów związanych z prowadzeniem działalności w zakresie obsługi klienta. W Spółce pozostaną zatrudnieni dotychczasowi Jej pracownicy, wykonujący obowiązki w zakresie obsługi klienta oraz pracownicy komórek pomocniczych i administracyjnych. W związku z planowanym rozszerzeniem skali działalności, Spółka planuje przejęcie dodatkowych pracowników, wraz z wyposażeniem ich miejsc pracy, którzy będą wykonywać czynności związane ze świadczeniem przez Spółkę usług kompleksowej obsługi klienta. Powiększenie zasobów majątkowych oraz osobowych Spółki nastąpi przed planowanym dniem podziału.

Począwszy od dnia podziału, Spółka uzyskiwać będzie przychody z tytułu świadczenia usług obsługi klienta wykonywanych na rzecz innych spółek z Grupy kapitałowej Wnioskodawcy. Stosowne umowy określające zasady świadczenia tych usług zostaną zawarte przez Spółkę przed dniem podziału, a wynikające z nich prawa i obowiązki przypisane zostaną pozostającej w Spółce części Jej działalności. Prowadzona przez Spółkę ewidencja księgowa umożliwiać będzie określenie wysokości przychodów i kosztów związanych z działalnością Spółki w zakresie świadczenia usług obsługi klienta.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

  1. w zakresie definicji zorganizowanej części przedsiębiorstwa dotyczącej działalności związanej z obrotem energią elektryczną:
    Czy opisany zespół składników majątkowych materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań, związanych z działalnością w zakresie obrotu energią elektryczną stanowić będzie zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych...
  2. w zakresie definicji zorganizowanej części przedsiębiorstwa dotyczącej działalności związanej ze świadczeniem usług kompleksowej obsługi klienta:
    Czy opisany zespół składników majątkowych materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań, przeznaczonych do prowadzenia działalności w zakresie świadczenia usług kompleksowej obsługi klienta stanowić będzie zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych...
  3. w zakresie przychodu podatkowego:
    Czy opisana transakcja podziału spółki Wnioskodawcy przez wydzielenie w trybie art. 529 § 1 pkt 4 ustawy Kodeks spółek handlowych skutkować będzie powstaniem przychodu podatkowego w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych...

Stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 1.

Zgodnie z brzmieniem przepisu art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa rozumieć należy organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Mając na uwadze brzmienie wskazanych wyżej przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, a także wnioski płynące z wydawanych przez Ministra Finansów interpretacji indywidualnych prawa podatkowego oraz orzecznictwa sądów administracyjnych można stwierdzić, że o zorganizowanej części przedsiębiorstwa mówić można w sytuacji, gdy zespół składników majątkowych będący przedmiotem określonej w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych czynności prawnej posiada następujące cechy:

  • w skład zespołu wchodzą składniki materialne i niematerialne, które pozostają w funkcjonalnym związku i są przeznaczone do wykonywania określonych zadań gospodarczych;
  • posiada określone, wydzielone miejsce w strukturze organizacyjnej przedsiębiorstwa podatnika;
  • został organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w przedsiębiorstwie podatnika;
  • zespół składników niematerialnych i materialnych mógłby stanowić odrębne przedsiębiorstwo, w sposób samodzielny realizujące określone zadania gospodarcze.

Odnosząc się do wskazanych wyżej kryteriów pozwalających na stwierdzenie występowania w ramach przedsiębiorstwa podatnika zorganizowanej części przedsiębiorstwa mogącej podlegać, np. wydzieleniu do innej spółki kapitałowej, Wnioskodawca na podstawie przedstawionego stanu faktycznego sprawy (zdarzenia przyszłego) wskazuje, że:

  • w skład zespołu składników majątkowych związanych z działalnością Wnioskodawcy w zakresie obrotu energią elektryczną wchodzą składniki materialne, tj.: wyposażenie biurowe i teleinformatyczne stanowisk pracy pracowników wykonujących obowiązki związane ze sprzedażą energii elektrycznej oraz samochody służbowe wykorzystywane w tej działalności; prawa niematerialne wynikające z Koncesji OEE oraz świadectw pochodzenia energii elektrycznej nabytych w celu wykonania obowiązków obciążających przedsiębiorstwa energetyczne prowadzące działalność w zakresie obrotu energią na podstawie przepisów Prawa energetycznego; a także prawa i obowiązki wynikające z umów zawartych przez Wnioskodawcę w związku z działalnością w zakresie obrotu energią elektryczną, a w szczególności ok. 2 mln umów z odbiorcami energii, umów rezerwowej sprzedaży energii elektrycznej, umów o świadczenie usług dystrybucji energii elektrycznej na potrzeby umów kompleksowych sprzedaży energii, umów najmu i dzierżawy powierzchni biurowej oraz związane z tym dostawy mediów, umów rachunków bankowych służących obsłudze płatności za sprzedaną energię elektryczną oraz innych umów wskazanych we Wniosku. W skład wskazanego zespołu składników majątkowych wchodzą także zobowiązania związane z prowadzeniem działalności w zakresie obrotu energią elektryczną (np. zobowiązania wynikające z zawartych umów sprzedaży energii oraz umów zakupu energii elektrycznej i usług dystrybucji). Wszystkie wskazane składniki majątku, materialne i niematerialne, a także zobowiązania pozostają w ścisłym funkcjonalnym związku, służąc prowadzeniu działalności polegającej na sprzedaży energii elektrycznej. Zasób składników majątkowych objętych wydzieleniem obejmuje zarówno te składniki majątku, które są niezbędne dla prowadzenia operacyjnej działalności w zakresie obrotu energią elektryczną (umowy zakupu i sprzedaży energii oraz usług jej dystrybucji oraz składniki majątku i umowy dotyczące funkcjonowania biura obsługującego sprzedaż energii), jak i konieczne z punktu widzenia przepisów prawa regulujących działalność przedsiębiorstw energetycznych – tj. w szczególności Prawa energetycznego (Koncesja OEE, prawa wynikające ze świadectw pochodzenia, umowy z przedsiębiorstwami energetycznymi przesyłającymi, dystrybuującymi energię elektryczną, itp.). W skład wydzielonego zespołu składników majątkowych wchodzą przedmioty oraz prawa majątkowe, w tym prawa i obowiązki wynikające z zawartych przez Wnioskodawcę umów i wynikające z nich zobowiązania, bezpośrednio związane z prowadzeniem działalności w zakresie obrotu energią elektryczną. W konsekwencji stwierdzić można, w ocenie Wnioskodawcy, że pomiędzy składnikami podlegającego wydzieleniu do Spółki przejmującej zespołu składników majątkowych, niematerialnych i materialnych oraz zobowiązań zachodzą ścisłe powiązania o charakterze funkcjonalnym i służą one wykonywaniu określonych zadań gospodarczych, tj. prowadzeniu działalności w zakresie obrotu energią elektryczną;
  • działalność w zakresie obrotu energią elektryczną podlega wyodrębnieniu w ramach struktury organizacyjnej Wnioskodawcy, tj. prowadzone jest przez Departament Sprzedaży, podległy bezpośrednio Wiceprezesowi Zarządu Spółki, kierowany przez Dyrektora Departamentu, w którym zatrudnieni są pracownicy odpowiedzialni za realizację poszczególnych zadań Departamentu Sprzedaży. Działalność w zakresie obrotu energią elektryczną wyodrębniona jest z pozostałej działalności Wnioskodawcy także pod względem formalno - prawym, albowiem prowadzona jest na podstawie Koncesji OEE udzielonej Wnioskodawcy przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Z działalnością w zakresie obrotu energią elektryczną w sposób funkcjonalny związana jest także działalność jednostek organizacyjnych Spółki podległych Dyrektorowi Obsługi Klientów Indywidualnych i Rynkowych, realizujące zadania związane ze sprzedażą i obsługą klientów instytucjonalnych wielkiego odbioru, która to wyodrębniona struktura organizacyjna spółki Wnioskodawcy również objęta zostanie wydzieleniem (z wyłączeniem Centralnego Biura Rozliczeń). Należy podkreślić, że prowadzenie działalności w zakresie obrotu energią elektryczną przez dwa piony podległe kierownictwu Dyrektorów Departamentów Sprzedaży (klienci masowi) i Obsługi Klientów Indywidualnych i Rynkowych (wielki odbiór) uzasadnione jest istotnymi różnicami w charakterystyce biznesowej obydwu grup klientów, która wymaga odmiennej organizacji służb sprzedażowych Spółki, tym niemniej obydwa wskazane piony realizują w Spółce tożsame zadania. W szczególności, działalność w zakresie sprzedaży energii elektrycznej klientom masowym oraz indywidualnym i rynkowym prowadzona jest na podstawie jednej Koncesji OEE i obejmuje dokonywanie tożsamych rodzajowo czynności prawnych.
    Tym samym, w ocenie Wnioskodawcy, spełniony jest warunek organizacyjnego wyodrębnienia podlegającej wydzieleniu części przedsiębiorstwa Wnioskodawcy związanej z obrotem energią elektryczną;
  • ewidencja prowadzona przez Wnioskodawcę do celów zarządczych (w podziale na konta miejsc powstawania kosztów (MPK) umożliwia w każdym czasie identyfikację i przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz pasywów i aktywów bezpośrednio związanych z prowadzeniem działalności w zakresie obrotu energią elektryczną, a także ustalenie wyniku tej działalności (jest to aktualnie podstawowa działalność operacyjna prowadzona przez Wnioskodawcę). Składniki majątku rzeczowego, wartości niematerialne i prawne (np. licencje na oprogramowanie) oraz prawa majątkowe przypisane są w systemie księgowym do wyodrębnionych jednostek organizacyjnych Spółki mających podlegać wydzieleniu. Wydzieleniem objęte zostaną także zapisy ksiąg rachunkowych Wnioskodawcy, dotyczące wydzielanego zespołu składników majątkowych, jak również stanowiące ich podstawę dokumenty źródłowe (umowy, porozumienia, faktury itp.).
    Wnioskodawca podkreśla, że przepis art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie przewiduje wymogu prowadzenia odrębnej ewidencji księgowej dla zorganizowanej części przedsiębiorstwa w czasie, gdy wchodzi ono w skład przedsiębiorstwa podatnika, co potwierdził Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej prawa podatkowego z dnia 18 marca 2008 r. sygn. IBPB3/423-100/08/MS, stwierdzając, iż wyodrębnienie finansowe: „nie oznacza samodzielności finansowej, ale sytuację, w której poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa”.
    Mając powyższe na uwadze, w ocenie Wnioskodawcy, podlegająca wydzieleniu część przedsiębiorstwa Wnioskodawcy spełnia wymóg jej finansowego wyodrębnienia w ramach przedsiębiorstwa Wnioskodawcy;
  • ze względu na wskazane wyżej wyodrębnienie majątkowe, organizacyjne i finansowe, a także wyposażenie w odpowiedni do realizowanego celu majątek (rzeczowy i niematerialny, w tym prawa majątkowe), dokumenty oraz pracowników realizujących zadania i funkcje związane z prowadzeniem działalności w zakresie obrotu energią elektryczną, zespół składników majątkowych podlegających wydzieleniu ze Spółki mógłby, w ocenie Wnioskodawcy, stanowić odrębne przedsiębiorstwo, zdolne do samodzielnej realizacji powierzonych zadań. W szczególności, Prawa majątkowe wynikające z Koncesji OEE i posiadanych świadectw pochodzenia energii elektrycznej oraz praw i obowiązków wynikających z umów – w tym ok. 2 mln umów z odbiorcami energii elektrycznej, wraz z rzeczowymi składnikami majątku oraz pracownikami zatrudnionymi w podlegających wydzieleniu jednostkach organizacyjnych Spółki stanowią łącznie całość pod względem funkcjonalnym, gospodarczym i ekonomicznym, która w świetle wymogów Prawa energetycznego oraz zasad prawidłowej gospodarki zdolna jest samodzielnie wykonywać funkcje związane z obrotem energią elektryczną jako samodzielne przedsiębiorstwo energetyczne. Pozostałe funkcje pomocnicze do działalności związanej ze sprzedażą energii, w szczególności w zakresie księgowości, obsługi administracyjnej, itp. zostaną zapewnione przez Spółkę przejmującą, albowiem nie mogą być one w sposób wyłączny przypisane części działalności Wnioskodawcy związanej z obrotem energią elektryczną. Należy jednak podkreślić, że powyższe nie pozbawia wydzielanego zespołu składników cechy gospodarczej samodzielności, albowiem funkcje te nie są istotne z punktu widzenia możliwości prowadzenia działalności w zakresie wytwarzania energii elektrycznej i będą zapewniane po dokonaniu podziału przez Spółkę przejmującą.

Mając powyższe na uwadze, w ocenie Wnioskodawcy, zespół składników majątkowych, materialnych i niematerialnych oraz zobowiązań związany z prowadzeniem działalności w zakresie obrotu energią elektryczną, mający podlegać wydzieleniu ze spółki Wnioskodawcy w drodze podziału przez wydzielenie, w trybie art. 529 § 1 pkt 4 KSH stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 2.

Odwołując się do przytoczonej w stanowisku Wnioskodawcy odnośnie pytania nr 1, definicji zorganizowanej części przedsiębiorstwa przewidzianej w art. 4 pkt 4a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, Wnioskodawca na podstawie przedstawionego stanu faktycznego sprawy (zdarzenia przyszłego) wskazuje, że:

  • w skład zespołu składników majątkowych związanych z działalnością Wnioskodawcy w zakresie kompleksowej obsługi klienta wchodzić będą składniki materialne, tj.: wyposażenie biurowe i teleinformatyczne stanowisk pracy pracowników wykonujących obowiązki związane z obsługą klienta oraz samochody służbowe wykorzystywane w tej działalności; prawa niematerialne, a w szczególności prawa i obowiązki wynikające z umów zawartych przez Wnioskodawcę z przedsiębiorstwami energetycznymi zajmującymi się obrotem energią elektryczną oraz świadczeniem usług dystrybucyjnych, przewidujących świadczenie na ich rzecz przez Wnioskodawcę kompleksowych usług obsługi klienta, prawa i obowiązki wynikające z umów najmu i dzierżawy powierzchni biurowej oraz związane z tym dostawy mediów oraz z innych umów wskazanych we Wniosku. W skład wskazanego zespołu składników majątkowych wejdą także zobowiązania związane z prowadzeniem działalności w zakresie obsługi klienta (np. zobowiązania wynikające z umów przewidujących świadczenie usług obsługi klienta, z umów najmu i dzierżawy składników majątku oraz dostaw mediów). Wnioskodawca przewiduje ponadto pozyskanie nowych składników majątku (nowych pomieszczeń biurowych wraz z niezbędnym wyposażeniem, licencji na oprogramowanie, itp.), które powiększą majątek Wnioskodawcy na dzień wydzielenia i umożliwią świadczenie usług obsługi klienta na rzecz przedsiębiorstw energetycznych w większym zakresie. Wszystkie wskazane składniki majątku, materialne i niematerialne, a także zobowiązania pozostawać będą w ścisłym, funkcjonalnym związku, służąc prowadzeniu działalności polegającej na świadczeniu usług obsługi klienta. Zasób składników majątkowych pozostających w Spółce po dniu wydzielenia, obejmować będzie zarówno te składniki majątku, które są niezbędne dla prowadzenia operacyjnej działalności w zakresie świadczenia usług obsługi klienta, jak i składniki majątku o znaczeniu pomocniczym dla sprawdzonej działalności podstawowej. W konsekwencji stwierdzić można, w ocenie Wnioskodawcy, że w Spółce istnieć będzie na dzień wydzielenia, pozostający w Spółce po dokonanym podziale, zespół składników majątkowych niematerialnych i materialnych oraz zobowiązań, pomiędzy którymi zachodzić będą ścisłe powiązania o charakterze funkcjonalnym polegające w szczególności na przeznaczeniu ich do prowadzenia działalności w zakresie świadczenia usług kompleksowej obsługi klienta na rzecz przedsiębiorstw energetycznych;
  • działalność Wnioskodawcy w zakresie obsługi klienta podlega wyodrębnieniu w ramach struktury organizacyjnej Wnioskodawcy, tj. prowadzone jest przez Departament Obsługi Klienta, podległy bezpośrednio Wiceprezesowi Zarządu Spółki, kierowany przez Dyrektora Departamentu, w którym zatrudnieni są pracownicy odpowiedzialni za realizację poszczególnych zadań Departamentu Obsługi Klienta. Działalność w zakresie obsługi klienta, z uwagi na swą rodzajową odmienność od prowadzonej do dnia wydzielenia działalności w zakresie obrotu energią elektryczną wyodrębniona będzie z dotychczasowej działalności Wnioskodawcy także pod względem formalno - prawnym, bowiem do jej prowadzenia nie będzie wymagana Koncesja, ani też świadczone usługi nie będą podlegały bezpośrednim regulacjom Prawa energetycznego. Prowadzenie działalności w zakresie świadczenia usług kompleksowej obsługi klienta będzie podstawowym przedmiotem działalności Spółki pod dniu podziału. Tym samym, w ocenie Wnioskodawcy, spełniony jest warunek organizacyjnego wyodrębnienia pozostającej w Spółce części przedsiębiorstwa Wnioskodawcy związanej ze świadczeniem usług obsługi klienta;
  • ewidencja prowadzona przez Wnioskodawcę do celów zarządczych (w podziale na konta miejsc powstawania kosztów (MPK) umożliwia w każdym czasie identyfikację i przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz pasywów i aktywów bezpośrednio związanych z prowadzonymi rodzajami działalności. Wnioskodawca podkreśla, że przepis art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie przewiduje wymogu prowadzenia odrębnej ewidencji księgowej dla zorganizowanej części przedsiębiorstwa w czasie, gdy wchodzi ono w skład przedsiębiorstwa podatnika, co potwierdził Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej prawa podatkowego z dnia 18 marca 2008 r. sygn. IBPB3/423-100/08/MS, stwierdzając, iż wyodrębnienie finansowe: „nie oznacza samodzielności finansowej, ale sytuację, w której poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa”.

Mając powyższe na uwadze, Wnioskodawca wskazuje, że jakkolwiek do dnia podziału Spółka nie będzie uzyskiwać przychodów ze świadczenia usług obsługi klienta, prowadzona przez Nią ewidencja rachunkowa zapewni możliwość jednoznacznej identyfikacji takich przychodów oraz związanych z nimi kosztów począwszy od chwili rozpoczęcia świadczenia tych usług. Spółka zapewni sobie również uzyskiwanie przychodów z tytułu świadczenia usług kompleksowej obsługi klienta począwszy od dnia podziału, poprzez zawarcie umów z przedsiębiorstwami energetycznymi zainteresowanymi nabywaniem tych usług (między innymi ze Spółką Przejmującą).

Mając powyższe na uwadze, w ocenie Wnioskodawcy, pozostająca w Spółce część przedsiębiorstwa Wnioskodawcy spełnia wymóg jej finansowego wyodrębnienia w ramach przedsiębiorstwa Wnioskodawcy;

  • ze względu na wskazane wyżej wyodrębnienie majątkowe, organizacyjne i finansowe, a także wyposażenie w odpowiedni do realizowanego celu majątek (rzeczowy i niematerialny, w tym prawa majątkowe) dokumenty oraz pracowników realizujących zadania i funkcje związane z planowanym prowadzeniem działalności w zakresie świadczenia usług kompleksowej obsługi klienta zespół składników majątkowych pozostających w Spółce po dniu podziału mógłby, w ocenie Wnioskodawcy, stanowić odrębne przedsiębiorstwo, zdolne do samodzielnej realizacji powierzonych zadań.

Wnioskodawca wskazuje, że w związku z zawarciem umów przewidujących świadczenie usług kompleksowej obsługi klienta na rzecz przedsiębiorstw energetycznych, pozostała po wydzieleniu część przedsiębiorstwa Spółki prowadzić będzie samodzielnie działalność jako główne przedsiębiorstwo Spółki, wyposażone we wszelkie niezbędne do tego celu składniki majątku i zobowiązania oraz pracowników i strukturę organizacyjną odpowiednią do zakresu prowadzonej działalności. Podjęcie działalności w zakresie świadczenia usług kompleksowej obsługi klienta nie będzie wiązało się z koniecznością uzyskania jakichkolwiek zgód, koncesji, czy zezwoleń, a Spółka zdolna będzie świadczyć te usługi, zarówno pod względem formalno-prawnym, jak i operacyjnym, począwszy od dnia dokonania podziału. Pozostające w Spółce struktury organizacyjne zapewnią możliwość realizacji we własnym zakresie funkcji pomocniczych do działalności związanej ze świadczeniem usług kompleksowej obsługi klienta (np. w księgowych, obsługi administracyjnej itp.).

Mając powyższe na uwadze, w ocenie Wnioskodawcy, zespół składników majątkowych, materialnych i niematerialnych oraz zobowiązań pozostający w Spółce po dokonaniu podziału przez wydzielenie, w trybie art. 529 § 1 pkt 4 KSH, przeznaczony do prowadzenia działalności polegającej na świadczeniu usług kompleksowej obsługi klienta na rzecz przedsiębiorstw energetycznych, stanowić będzie zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 3.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przychodem w spółce podlegającej podziałowi jest wartość rynkowa składników majątkowych przeniesionych na spółki przejmujące lub nowo zawiązane ustalona na dzień podziału lub wydzielenia, w przypadku, gdy majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie majątek przejmowany na skutek podziału lub majątek pozostający w spółce nie stanowią zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

W ocenie Wnioskodawcy, mający podlegać wydzieleniu do Spółki Przejmującej zespół składników majątkowych, materialnych i niematerialnych oraz zobowiązań związany z obrotem energią elektryczną stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4 pkt 4a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Analogicznie, zdaniem Wnioskodawcy, część działalności Spółki polegającej na świadczeniu kompleksowych usług obsługi klienta w oparciu o składniki materialne i niematerialne oraz pracowników niepodlegające wydzieleniu do Spółki Przejmującej stanowią zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4 pkt 4a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zdaniem Wnioskodawcy, w opisanym stanie faktycznym, w związku z podziałem spółki Wnioskodawcy przez wydzielenie, na podstawie przepisu art. 529 § 1 pkt 4 ustawy Kodeks spółek handlowych, po stronie Wnioskodawcy nie wystąpi przychód, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Jednocześnie, odnosząc się do powołanej przez Wnioskodawcę interpretacji indywidualnej, tut. Organ informuje, że została ona wydana w sprawie konkretnego zainteresowanego i nie ma zastosowania ani konsekwencji wiążących w odniesieniu do żadnego innego zaistniałego stanu faktycznego czy też zdarzenia przyszłego.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj