Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB3/423-732/10-2/GJ
z 4 stycznia 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB3/423-732/10-2/GJ
Data
2011.01.04



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
kara
kara
koszty uzyskania przychodów
koszty uzyskania przychodów


Istota interpretacji
Czy kary wynikające z nieterminowej realizacji usług ( dostarczenie/odbiór wartości pieniężnych, zasilenie bankomatu) można uznać za koszty uzyskania przychodów ?



Wniosek ORD-IN 335 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 05.10.2010r. (data wpływu 11.10.2010r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów kar wynikających z nieterminowej realizacji usług - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11.10.2010r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów kar wynikających z nieterminowej realizacji usług .

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółka zajmuje się m.in. transportem wartości pieniężnych (konwojowaniem) oraz obsługą gotówki. Z jednym z większych klientów ma podpisaną umowę na dostarczanie/odbiór wartości do/z placówek klienta oraz na obsługę bankomatów (m.in. na ich zasilanie). W tejże umowie zawarte są też kary umowne, które Spółka może ponieść w wyniku nienależytego wywiązania się ze swoich zobowiązań. Spółka jest obciążana karami m.in. w momencie nieterminowego dostarczenia/odbioru wartości, czy nieterminowej obsługi zasilania bankomatu. Klient obciąża Spółkę notami, po wcześniejszym szczegółowym uzgodnieniu ze Spółką zasadności takiego obciążenia. Każda nota ma szczegółowy załącznik, z którego dokładnie wynika, z czego dana kwota się składa. Wszystkie te kwoty wynikają z opóźnienia w realizacji usług, a nie z wadliwości samej usługi konwojowania, czy zasilenia. Opóźnienia w realizacji świadczonych przez Spółkę usług wynikają z czynników niezawinionych i niezależnych od firmy takich, jak warunki drogowe (remonty dróg, korki), kolizje, awarie pojazdów, warunki pogodowe, czy żywioły natury (ostatnio powódź w Bogatyni). Spółka stara się przewidywać i przeciwdziałać takim sytuacjom. Korzysta z serwisów informacyjnych, by mieć bieżącą informację o korkach, czy planowanych remontach dróg. Wszystkie pojazdy przechodzą stosowne przeglądy techniczne i ewentualne naprawy, by uniknąć nieprzewidzianych awarii. W przypadku braku możliwości wyjazdu konwoju z danego oddziału istnieje plan awaryjny i dany punkt klienta obsługiwany jest przez inną filię Spółki. Spółka dokłada wszelkich starań, żeby na czas wywiązać się z umowy z klientem, jednak nie wszystkie czynniki da się zawczasu przewidzieć i zabezpieczyć przed nimi (np. awarie, kolizje, załamania pogodowe).

W związku z powyższym powstaje pytanie:

Czy kary wynikające z nieterminowej realizacji usług ( dostarczenie/odbiór wartości pieniężnych, zasilenie bankomatu) można uznać za koszty uzyskania przychodów ...

Zdaniem Spółki kary wynikające z nieterminowej realizacji usług Spółka może uznać za koszty uzyskania przychodów.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. nr.54, poz. 654 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Przepis art. 16 ust. 1 pkt 22 stanowi, iż nie uważa się za koszty uzyskania przychodów kar umownych i odszkodowań z tytułu wad dostarczonych towarów, wykonanych robót i usług oraz zwłoki w dostarczeniu towaru wolnego od wad albo zwłoki w usunięciu wad towarów albo wykonanych robót i usług. Kara umowna z tytułu nieterminowego wykonania usługi (opóźnienia w jej realizacji) nie została wymieniona jako jedna z kategorii kar umownych wyłączonych z kosztów uzyskania przychodów. Zatem kary takie, jako niewymienione w powyższym przepisie będą stanowiły koszty uzyskania przychodów. Poniesione przez Spółkę kary są powiązane z osiąganym przychodem z tytułu wykonywania usług konwojowania i zasilania bankomatów i wynikają z zawartej umowy. Dodatkowo są przez Spółkę szczegółowo weryfikowane jeszcze przed wystawieniem przez klienta noty obciążeniowej. Terminowość konwojowania i zasilania jest ważnym elementem tego rodzaju usług w związku z tym jest rzeczą oczywistą, że klient chciał mieć zapis w umowie obciążający Spółkę za wszelkie opóźnienia. Spółka płacąc za takie noty, chce być wiarygodnym partnerem w oczach klienta.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Spółki w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej przez Spółkę oceny swego stanowiska.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj