Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPP2/443-1440/10-4/EN
z 6 grudnia 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPP2/443-1440/10-4/EN
Data
2010.12.06


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Dostawa towarów

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
konkursy
konkursy
materiały reklamowe
materiały reklamowe
odliczanie podatku naliczonego
odliczanie podatku naliczonego
podatek naliczony
podatek naliczony
prawo do odliczenia
prawo do odliczenia
przekazanie nieodpłatne
przekazanie nieodpłatne
przekazanie towarów
przekazanie towarów


Istota interpretacji
Podatek od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego od wydatków związanych z organizacją konkursu.



Wniosek ORD-IN 465 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 30 sierpnia 2010 r. (data wpływu 6 września 2010 r.) uzupełnionym pismem z dnia 16 listopada 2010 r. (data wpływu 19 listopada 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego od wydatków związanych z organizacją konkursu „Nasza planeta, nasza przyszłość” – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 6 września 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego od wydatków związanych z organizacją konkursu „Nasza planeta, nasza przyszłość”. Wniosek uzupełniono pismem z dnia 16 listopada 2010 r. (data wpływu 19 listopada 2010 r.), w którym doprecyzowano opis zdarzenia przyszłego oraz przedstawiono własne stanowisko w sprawie.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca, którego głównym profilem działalności jest unieszkodliwianie odpadów poprzez ich składowanie na składowisku, w niedalekiej przyszłości zamierza pośród uczniów klas 4-tych okolicznych szkół podstawowych przeprowadzić konkurs: „Nasza planeta, nasza przyszłość”. Celem tego konkursu jest kształtowanie świadomości dzieci w zakresie ochrony środowiska (jednym z podanych przykładów przyczyniających się do ochrony środowiska jest recykling odpadów), a także wykorzystanie zdobytej przez uczniów wiedzy na temat zasad ochrony środowiska.

Informacja o konkursie będzie zamieszczona na stronie internetowej oraz na łamach lokalnych gazet.

Regulamin konkursu: „Nasza Planeta, nasza przyszłość” będzie zamieszczony na stronie internetowej.

Wartość indywidualnych nagród przyznawanych w ww. konkursie nie będzie przekraczała kwoty 760 zł.

Na zestawach konkursowych (książeczki ucznia wraz z przewodnikiem dla nauczyciela) będzie się znajdowała nazwa i adres Wnioskodawcy. Tym samym nieodpłatnie przekazane zestawy konkursowe będą miały charakter materiałów reklamowych i informacyjnych.

W chwili obecnej Zainteresowany prowadzi działania zmierzające do wybudowania sortowni odpadów komunalnych wraz z instalacją do produkcji paliwa alternatywnego oraz infrastrukturą towarzyszącą (w dniu 14 lipca 2010 r. została zawarta umowa na wykonanie projektu ww. przedsięwzięcia, umowa ta jest w tracie realizacji).

W uzupełnieniu do wniosku Zainteresowany wskazał, iż powyższy konkurs ma służyć rozpropagowaniu sortowania u źródła, co sprawi, że do realizowanych przez Wnioskodawcę instalacji, tj. płyty do kompostowania odpadów i linii do sortowania odpadów, będą dostarczane odpady lepszej jakości „wstępnie posortowane” co wpłynie na obniżenie kosztów działalności obu wyżej wymienionych instalacji, a także będzie miało wpływ na zwiększenie przychodów z tytułu sprzedaży paliwa RDF powstającego w sortowni.

Ponadto Wnioskodawca poinformował, iż jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku VAT i wykonuje czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

  1. Czy w świetle przepisów art. 7 ust. 2 i 3 ustawy o VAT, nieodpłatne przekazanie przez Wnioskodawcę towarów, należących do jego przedsiębiorstwa, na cele związane z tym przedsiębiorstwem (jako nagród w konkursie dla jego uczestników) nie podlega opodatkowaniu VAT...
  2. Czy Wnioskodawca ma (zachowuje) jednocześnie prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z nabyciem tych towarów, które są następnie przedmiotem przekazania...

Zdaniem Wnioskodawcy, z uwagi na reklamowy i informacyjny charakter przekazywanych nieodpłatnie materiałów oraz nagród na cele związane z przedsiębiorstwem nie stanowi to dostawy towarów, a tym samym nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, nawet jeśli Spółce będzie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z nabyciem tych towarów.

W opinii Zainteresowanego działania zalecające sortowanie odpadów u źródła, czyli w gospodarstwach domowych w świadomości młodych ludzi są reklamą strategii marketingowej mającej na celu umacnianie pozycji Wnioskodawcy na rynku świadczonych usług związanych z zagospodarowaniem odpadów.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Art. 86 ust. 1 ustawy stanowi, iż podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Stosownie do art. 88 ust. 4 ustawy, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni (…).

Z powyższego wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.

Przedstawiona powyżej zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z usługami i towarami, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych, tj. do czynności zwolnionych od podatku VAT lub czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem VAT.

Kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7 suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług – art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy.

Prawo do odliczenia podatku naliczonego, jako integralna część systemu VAT, w zasadzie nie może być ograniczane ani pod względem czasu, ani też pod względem zakresu przedmiotowego. Nie jest to bowiem wyjątkowy przywilej podatnika, lecz jego fundamentalne prawo. Możność wykonania tego prawa powinna być zapewniona niezwłocznie i względem wszystkich kwot podatku, które zostały pobrane (naliczone) od transakcji związanych z zakupami.

Biorąc pod uwagę, że prawo do odliczenia powinno być realizowane natychmiast po powstaniu podatku naliczonego, decydujące znaczenie dla oceny istnienia prawa do odliczenia będzie miał zamierzony (deklarowany) związek podatku naliczonego z czynnościami opodatkowanymi. Przy czym związek ten może mieć charakter bezpośredni lub pośredni. Jeśli podatnik zamierza przeznaczyć dane towary lub usługi na cele działalności opodatkowanej, to jest uprawniony do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów i usług.

Ustawa o podatku od towarów i usług ustanawia zasadę tzw. niezwłocznego odliczenia podatku naliczonego. Zasada ta wyraża się tym, że podatnik, aby skorzystać z prawa do odliczenia podatku naliczonego nie musi czekać aż nabyty towar lub usługa zostaną odsprzedane lub efektywnie wykorzystane na potrzeby działalności opodatkowanej.

Istotna jest intencja nabycia – jeśli dany towar (usługa) ma służyć wykonywaniu czynności opodatkowanych wówczas – po spełnieniu wymienionych w art. 86 ustawy wymogów formalnych – odliczenie jest prawnie dozwolone, oczywiście jeżeli nie wyłączają go inne przepisy ustawy lub aktów wykonawczych.

Wystarczającym zatem jest, że z okoliczności towarzyszących nabyciu towaru lub usługi, przy uwzględnieniu rodzaju prowadzonej oraz planowanej przez podatnika działalności gospodarczej wynika, że zakup ten dokonany został w celu jego wykorzystania w ramach działalności opodatkowanej.

Z powyższego wynika, iż w przypadku, gdy nabywane towary (wykorzystywane w działaniach marketingowo-promocyjnych) służą zwiększeniu sprzedaży opodatkowanej (istnieje związek ze sprzedażą opodatkowaną), to nabywcy przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony przy ich nabyciu.

Z opisu sprawy wynika, iż Wnioskodawca jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku VAT i wykonuje czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT. Głównym profilem działalności Zainteresowanego jest unieszkodliwianie odpadów poprzez ich składowanie na składowisku. W niedalekiej przyszłości Zainteresowany zamierza pośród uczniów klas 4-tych okolicznych szkół podstawowych przeprowadzić konkurs: „Nasza planeta, nasza przyszłość”. Celem tego konkursu jest kształtowanie świadomości dzieci w zakresie ochrony środowiska (jednym z podanych przykładów przyczyniających się do ochrony środowiska jest recykling odpadów), a także wykorzystanie zdobytej przez uczniów wiedzy na temat zasad ochrony środowiska. Ponadto ww. konkurs ma służyć rozpropagowaniu sortowania u źródła, co sprawi, że do realizowanych przez Wnioskodawcę instalacji, tj. płyty do kompostowania odpadów i linii do sortowania odpadów, będą dostarczane odpady lepszej jakości „wstępnie posortowane” co wpłynie na obniżenie kosztów działalności obu wyżej wymienionych instalacji, a także będzie miało wpływ na zwiększenie przychodów z tytułu sprzedaży paliwa RDF powstającego w sortowni.

Informacja o konkursie będzie zamieszczona na stronie internetowej oraz na łamach lokalnych gazet. Regulamin konkursu: „Nasza Planeta, nasza przyszłość” będzie zamieszczony na stronie internetowej. Wartość indywidualnych nagród przyznawanych w ww. konkursie nie będzie przekraczała kwoty 760 zł. Na zestawach konkursowych (książeczki ucznia wraz z przewodnikiem dla nauczyciela) będzie się znajdowała nazwa i adres Wnioskodawcy. Tym samym nieodpłatnie przekazane zestawy konkursowe będą miały charakter materiałów reklamowych i informacyjnych. Ponadto z wniosku wynika, iż Wnioskodawca jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku VAT i wykonuje czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT.

Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą kwestii prawa do odliczenia podatku naliczonego od wydatków związanych z przeprowadzeniem konkursu „Nasza Planeta, nasza przyszłość”, w tym od wydatków na zakup zestawów konkursowych dla uczestników ww. konkursu.

Biorąc pod uwagę powyższe wskazać należy, iż zgodnie z powołanymi wyżej przepisami, rozliczenie podatku naliczonego na zasadach określonych w art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług uwarunkowane jest tym, aby nabywane towary i usługi były wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. W przedmiotowej sprawie wydatki dotyczące ww. konkursu będą miały związek z opodatkowaną działalnością Wnioskodawcy. Tym samym Zainteresowanemu będzie przysługiwało prawo do odliczenia kwoty podatku naliczonego z faktur dokumentujących zakupy związane z przeprowadzeniem konkursu „Nasza Planeta, nasza przyszłość”.

Odnosząc się natomiast do kwestii opodatkowania podatkiem od towarów i usług nieodpłatnego przekazania przez Wnioskodawcę towarów, należących do jego przedsiębiorstwa, na cele związane z tym przedsiębiorstwem, jako nagród uczestnikom konkursu, wskazać należy, iż zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Według art. 7 ust. 2 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:

  1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
  2. wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny

– jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.

Przepisu ust. 2 – na mocy art. 7 ust. 3 ustawy – nie stosuje się do przekazywanych drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych, prezentów o małej wartości i próbek.

Stosownie do art. 7 ust. 4 ustawy, przez prezenty o małej wartości, o których mowa w ust. 3, rozumie się przekazywane przez podatnika jednej osobie towary:

  1. o łącznej wartości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 100 zł, jeżeli podatnik prowadzi ewidencję pozwalającą na ustalenie tożsamości tych osób;
  2. których przekazania nie ujęto w ewidencji, o której mowa w pkt 1, jeżeli jednostkowa cena nabycia towaru (bez podatku), a gdy nie ma ceny nabycia, jednostkowy koszt wytworzenia, określone w momencie przekazywania towaru, nie przekraczają 10 zł.


Przez próbkę, o której mowa w ust. 3, rozumie się niewielką ilość towaru reprezentującą określony rodzaj lub kategorię towarów, która zachowuje skład oraz wszystkie właściwości fizyczne, fizykochemiczne i chemiczne lub biologiczne towaru, przy czym ilość lub wartość przekazywanych (wręczanych) przez podatnika próbek nie wskazuje na działanie mające charakter handlowy (art. 7 ust. 7 ustawy).

Mając zatem na uwadze fakt, iż przekazywane nagrody, tj. zestawy konkursowe w postaci książeczki ucznia wraz z przewodnikiem dla nauczyciela, w ramach przeprowadzonego konkursu „Nasza Planeta, nasza przyszłość” stanowią, jak wskazał Wnioskodawca, drukowane materiały reklamowe i informacyjne, o których mowa w art. 7 ust. 3 ustawy, to ich nieodpłatne przekazanie uczestnikom konkursu nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, pomimo, że przy ich nabyciu Wnioskodawcy przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Informuje się, iż w niniejszej interpretacji załatwiono wniosek w części dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego od wydatków związanych z organizacją konkursu „Nasza planeta, nasza przyszłość”.

Wniosek w części dotyczącej: podatku dochodowego od osób prawnych oraz podatku dochodowego od osób fizycznych został rozstrzygnięty w odrębnych interpretacjach nr ILPP2/423-178/10-4/MC i ILPB2/415-1162/10-4/JK z dnia 6 grudnia 2010 r.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj