Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBI/1/415-22/11/SK
z 16 lutego 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPBI/1/415-22/11/SK
Data
2011.02.16


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
ewidencja przebiegu pojazdu
ewidencja przebiegu pojazdu
koszty uzyskania przychodów
koszty uzyskania przychodów
samochód demonstracyjny
samochód demonstracyjny


Istota interpretacji
w zakresie obowiązku prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu w celu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z eksploatacją samochodów demonstracyjnych, stanowiących towary handlowe w prowadzonej działalności.



Wniosek ORD-IN 915 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112 poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 20 grudnia 2010r. (data wpływu do tut. Biura 10 stycznia 2011r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązku prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu w celu możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z eksploatacją samochodów demonstracyjnych, stanowiących towary handlowe w prowadzonej działalności gospodarczej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 stycznia 2011r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązku prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu w celu możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z eksploatacją samochodów demonstracyjnych, stanowiących towary handlowe w prowadzonej działalności gospodarczej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży nowych samochodów. Na podstawie umowy dealerskiej, Wnioskodawca zobligowany jest do posiadania ustalonej ilość pojazdów demonstracyjnych (testowych), które wykorzystywane są tylko i wyłącznie do jazd testowych z klientami, aż do momentu ich sprzedaży. Nabywane samochody demonstracyjne są już w momencie ich zakupu przeznaczone do odsprzedaży i stanowią towary handlowe. Określony pojazd może być pojazdem demonstracyjnym tylko do 12 miesięcy od dnia nabycia. W najbliższej przyszłości Wnioskodawca będzie nadal prowadził opisane działania na ww. warunkach. Używanie samochodów testowych wiąże się z określonymi kosztami.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy wydatki związane z używaniem samochodów demonstracyjnych będę podlegały ograniczeniom, o którym mowa w art. 23 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i będą się wiązały z obowiązkiem prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdów...

Zdaniem Wnioskodawcy, samochody demonstracyjne nabywane są zarówno dla celów intensyfikacji całej sprzedaży, jak i do odsprzedaży jako towar handlowy. Bieżące wydatki eksploatacyjne będą kosztami zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.), tj. będą poniesione w celu osiągnięcia przychodów. Samochody demonstracyjne, pomimo ich rejestracji i czasowego używania nie wymagają zakwalifikowania do środków trwałych, ponieważ pozostają towarami handlowymi, a ich przewidywany okres używania wynosi poniżej roku. Zatem do kosztów związanych z ich używaniem nie ma zastosowania art. 23 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W szczególności nie istnieje obowiązek prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu.

Na potwierdzenie swojego stanowiska Wnioskodawca powołał interpretacje indywidualne:

  • z dnia 30 kwietnia 2010r., Znak: IBPBI/1/415-185/10/AP,
  • z dnia 14 grudnia 2009r., Znak: DD2/033/87/KOI/08/PK-373.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44 – 100 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj