Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPP3/443-889/10/PH
z 21 stycznia 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPP3/443-889/10/PH
Data
2011.01.21



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Wyłączenie stosowania obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
nabycie
nabycie
odliczenia od podatku
odliczenia od podatku
odliczenie podatku od towarów i usług
odliczenie podatku od towarów i usług
olej opałowy
olej opałowy
podatek naliczony
podatek naliczony
podatnik
podatnik
prawo do odliczenia
prawo do odliczenia
transport ciężarowy
transport ciężarowy
transport drogowy
transport drogowy
zakup
zakup


Istota interpretacji
w zakresie prawa do odliczenia pełnej kwoty podatku naliczonego od faktur dokumentujących nabycie oleju opałowego służącego do napędu agregatów chłodniczo-grzewczych



Wniosek ORD-IN 1013 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 12 listopada 2010r. (data wpływu 18 listopada 2010r.), uzupełnionym pismem z dnia 12 stycznia 2010r. (data wpływu 17 stycznia 2011r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia pełnej kwoty podatku naliczonego od faktur dokumentujących nabycie oleju opałowego służącego do napędu agregatów chłodniczo-grzewczych – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 listopada 2010r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia pełnej kwoty podatku naliczonego od faktur dokumentujących nabycie oleju opałowego służącego do napędu agregatów chłodniczo-grzewczych.

Ww. wniosek został uzupełniony pismem z dnia 12 stycznia 2011r. (data wpływu -17 stycznia 2011r.), będącym odpowiedzią na telefoniczne wezwanie tut. organu z dnia 12 stycznia 2011r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca prowadzi firmę transportową przewożącą towary naczepami (chłodniami). Wnioskodawca rozważa kwestię zastosowania do schładzania lub ogrzania przewożonych towarów agregatów chłodniczo-grzewczych na olej opałowy. Wykorzystywane agregaty wyposażone są w osobny zbiornik paliwa. Wnioskodawca jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług i zakup oleju opałowego służyć będzie do napędu ww. agregatu. Ponadto, agregat wykorzystywany jest do czynności opodatkowanych podatkiem VAT.

Dodatkowo w uzupełnieniu wniosku z dnia 12 stycznia 2011r. Wnioskodawca wyjaśnił, iż firma, w której jest właścicielem zajmuje się wyłącznie działalnością gospodarczą opodatkowaną podatkiem VAT. Agregaty chłodnicze, będące częścią środka transportu, wykorzystywane są wyłącznie do tejże działalności gospodarczej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Wnioskodawca ma prawo odliczyć pełną kwotę podatku naliczonego od faktur dokumentujących nabycie oleju opałowego...

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 86 ust. 1 (Dz. U. z 2004r., Nr 54 poz. 535 ze zm.) ustawy o podatku od towarów i usług, Wnioskodawcy przysługuje prawo do odliczenia pełnej kwoty podatku naliczonego od faktur dokumentujących nabycie oleju opałowego do agregatów chłodniczo-grzewczych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W myśl powyższego przepisu, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z związku których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest bezsporny związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które są wykorzystywane do wykonywania czynności zwolnionych od podatku, lub niepodlegających temu podatkowi.

Z akt sprawy wynika, iż Wnioskodawca prowadzi firmę transportową przewożącą towary naczepami (chłodniami). Wnioskodawca rozważa kwestię zastosowania do schładzania lub ogrzania przewożonych towarów agregatów chłodniczo-grzewczych na olej opałowy. Wykorzystywane agregaty wyposażone są w osobny zbiornik paliwa. Wnioskodawca jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług i zakup oleju opałowego służyć będzie do napędu ww. agregatu.

Firma, której Wnioskodawca jest właścicielem, zajmuje się wyłącznie działalnością gospodarczą opodatkowaną podatkiem VAT. Agregaty chłodnicze, będące częścią środka transportu, wykorzystywane są wyłącznie do tejże działalności gospodarczej.

W myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy o VAT, kwotę podatku naliczonego stanowi, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

W przepisach art. 88 ustawy o VAT, ustawodawca wskazał wyłączenia od zasady zawartej w art. 86 ust. 1 tejże ustawy, zgodnie z którą, rozliczenie podatku naliczonego uwarunkowane jest tym, aby nabywane towary i usługi były wykorzystywane do czynności opodatkowanych.

I tak, zgodnie z art. 88 ust. 3a pkt 4 lit. c ustawy o VAT, nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku gdy wystawione faktury, faktury korygujące lub dokumenty celne potwierdzają czynności, do których mają zastosowanie przepisy art. 58 i 83 Kodeksu cywilnego - w części dotyczącej tych czynności.

Stosownie do art. 58 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.) czynność prawna sprzeczna z ustawą albo mająca na celu obejście ustawy jest nieważna, chyba że właściwy przepis przewiduje inny skutek, w szczególności ten, iż na miejsce nieważnych postanowień czynności prawnej wchodzą odpowiednie przepisy ustawy. Nieważna jest czynność prawna sprzeczna z zasadami współżycia społecznego. Jeżeli nieważnością jest dotknięta tylko część czynności prawnej, czynność pozostaje w mocy co do pozostałych części, chyba że z okoliczności wynika, iż bez postanowień dotkniętych nieważnością czynność nie zostałaby dokonana.

Ponadto zgodnie z art. 83 Kodeksu Cywilnego, nieważne jest oświadczenie woli złożone drugiej stronie za jej zgodą dla pozoru. Jeżeli oświadczenie takie zostało złożone dla ukrycia innej czynności prawnej, ważność oświadczenia ocenia się według właściwości tej czynności. Pozorność oświadczenia woli nie ma wpływu na skuteczność odpłatnej czynności prawnej, dokonanej na podstawie pozornego oświadczenia, jeżeli wskutek tej czynności osoba trzecia nabywa prawo lub zostaje zwolniona od obowiązku, chyba że działała w złej wierze.

Reasumując powyższe stwierdzić należy, iż skoro firma, której Wnioskodawca jest właścicielem, zajmuje się wyłącznie działalnością opodatkowaną podatkiem VAT, zaś agregaty chłodnicze, o których mowa we wniosku, wykorzystywane są wyłącznie do czynności opodatkowanych, Wnioskodawca jest uprawniony do obniżenia kwoty podatku należnego o całość (100%) podatku naliczonego określonego w fakturach otrzymanych z tytułu nabycia oleju opałowego zużywanego do napędu tychże agregatów - o ile nie wystąpią okoliczności wskazane w art. 88 ustawy o VAT, a w szczególności wymienione w ust. 3a pkt 4 lit. c tego przepisu.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy, iż zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, Wnioskodawcy przysługuje prawo do odliczenia pełnej kwoty podatku naliczonego od faktur dokumentujących nabycie oleju opałowego do agregatów chłodniczo-grzewczych, należy uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Nadmienia się, że niniejsza interpretacja traci ważność w przypadku zmiany któregokolwiek z elementów przedstawionego zdarzenia przyszłego lub zmiany stanu prawnego.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj