Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB3/423-820/10-4/KS
z 4 stycznia 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPB3/423-820/10-4/KS
Data
2011.01.04


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
dopłata
dopłata
dopłata do kapitału
dopłata do kapitału
kapitał
kapitał
kodeks spółek handlowych
kodeks spółek handlowych
koszt
koszt
przychód
przychód
udział
udział
wspólnik
wspólnik
zwrot
zwrot
zwrot dopłaty
zwrot dopłaty


Istota interpretacji
Czy zwrot uprzednio wniesionych do Spółki dopłat należy traktować jako koszty nie stanowiące kosztów uzyskania przychodu?



Wniosek ORD-IN 494 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, reprezentowanej przez Pełnomocnika, przedstawione we wniosku z dnia 27 września 2010 r. (data wpływu 06.10.2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 06 października 2010 r. został złożony ww. wniosek – uzupełniony w dniu 17 grudnia 2010 r. o brakującą opłatę – o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący opis zdarzenia przyszłego.

Udziałowiec Spółki z o.o., osoba fizyczna posiadająca 100% udziałów, na podstawie uchwały Nadzwyczajnego Zgromadzenia Wspólników Spółki został zobowiązany do dokonania dopłat do kapitału. Uchwała została zawarta zgodnie z § 11 umowy Spółki oraz na postawie art. 177 i 178 Kodeksu spółek handlowych. Dopłaty wnoszone były proporcjonalnie do posiadanych przez wspólnika udziałów. Ich celem była realizacja inwestycji jaką była budowa hali produkcyjnej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych.

Czy zwrot uprzednio wniesionych do Spółki dopłat należy traktować jako koszty niestanowiące kosztów uzyskania przychodu...

Zdaniem Wnioskodawcy, zwrot dopłat jest neutralny podatkowo, to znaczy:

  • „nie stanowi kosztu uzyskania przychodu w podatku dochodowym od osób prawnych”,
  • m„nie spowoduje powstania przychodów w podatku dochodowym od osób fizycznych”.

Zgodnie z art. 177 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.), umowa spółki może zobowiązywać wspólników do dopłat w granicach liczbowo oznaczonej wysokości w stosunku do udziału.

Prawo do zwrotu dopłat jest prawem majątkowym, ściśle związanym z faktem posiadania udziałów przez wspólnika, co oznacza, iż w razie zbycia udziałów przez wspólnika, który wniósł dopłaty, prawo do otrzymania zwrotu wniesionych dopłat przechodzi na nabywcę udziałów.

W myśl art. 179 § 1 Kodeksu, dopłaty mogą być zwracane wspólnikom, jeżeli nie są wymagane na pokrycie straty wykazanej w sprawozdaniu finansowym. Zgodnie z § 2 art. 179 Kodeksu, zwrot dopłat może nastąpić po upływie trzech miesięcy od dnia ogłoszenia o zamierzonym zwrocie w piśmie przeznaczonym do ogłoszeń spółki. Zwrot powinien być dokonany równomiernie wszystkim wspólnikom.

Poza ww. ograniczeniami, Kodeks spółek handlowych zawiera jeszcze jedno istotne ograniczenie możliwości zwrotu dopłat, które dotyczy spółek będących w likwidacji. Zgodnie z art. 275 § 2 Kodeksu, w okresie likwidacji nie można, nawet częściowo, wypłacać wspólnikom zysków ani dokonywać podziału majątku spółki przed spłaceniem wszystkich zobowiązań. Przepis ten uzupełnia norma prawna wyrażona w art. 286 § 1 Kodeksu spółek handlowych, zgodnie z którym podział między wspólników majątku pozostałego po zaspokojeniu lub zabezpieczeniu wierzycieli nie może nastąpić przed upływem sześciu miesięcy od daty ogłoszenia o otwarciu likwidacji i wezwaniu wierzycieli.

W myśl art. 12 ust. 4 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, do przychodów spółki nie zalicza się: wniesionych do niej dopłat, jeżeli ich wniesienie następuje w trybie i na zasadach określonych w odrębnych przepisach.

Natomiast zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 53 ww. ustawy, nie stanowią kosztu uzyskania przychodu dopłaty, o których mowa w art. 12 ust. 4 pkt 11 oraz zwrot dopłat.

W istocie przepis ten dotyczy więc dwóch sytuacji. Pierwsza odnosi się do spółki będącej udziałowcem innej spółki kapitałowej. Mianowicie, spółka - udziałowiec wnosząc dopłaty, przekazując te kwoty nie traktuje ich jako kosztu uzyskania przychodu. Druga sytuacja dotyczy konsekwencji podatkowych w spółce, w której zarządzono zwrot uprzednio wniesionych do spółki dopłat. Tym samym, także spółka, do której dopłaty zostały wniesione w sytuacji, gdy zarządzono ich zwrot nie traktuje dokonanych wypłat tytułem zwrotu dopłat jako kosztu uzyskania przychodów. Również dla wspólnika, któremu Spółka zwraca uprzednio przez niego wniesione dopłaty, ich zwrot nie będzie skutkował konsekwencjami podatkowymi. Gdy wspólnikiem w spółce kapitałowej jest osoba fizyczna, przychody otrzymane z tytułu zwrotu dopłat wniesionych do Spółki, zgodnie z odrębnymi przepisami są zwolnione od podatku do wysokości wniesionych dopłat.

Powołane przepisy świadczą o tym, iż finansowanie Spółki w drodze dopłat jest z punktu widzenia podatków dochodowych neutralne, tj. ich wniesienie nie stanowi dla Spółki przychodu, a zwrot nie może być traktowany jako koszt podatkowy. Przy spełnieniu warunków, jakie w tym zakresie przewidują przepisy prawa handlowego.

Podsumowując, należy stwierdzić, że dopłaty w Spółce zostały wniesione zgodnie z umową Spółki oraz na postawie art. 177 i 178 Kodeksu spółek handlowych, a zatem zarówno ich wniesienie, jak i zwrot będzie neutralny podatkowo, czyli:

  1. zwrot uprzednio wniesionych do Spółki dopłat należy traktować, jako koszty niestanowiące kosztów uzyskania przychodu oraz,
  2. przychody otrzymane przez udziałowca, osobę fizyczną z tytułu zwrotu dopłat wniesionych do Spółki, zgodnie z odrębnymi przepisami są zwolnione od podatku do wysokości wniesionych dopłat.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Jednocześnie nadmienia się, iż wniosek Spółki w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych zostanie rozpatrzony odrębnym rozstrzygnięciem.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim, ul. Dąbrowskiego 13, 66-400 Gorzów Wielkopolski po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj