Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPP3/443-9/11/DG
z 20 stycznia 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPP3/443-9/11/DG
Data
2011.01.20


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek akcyzowy (ustawa z dnia 6.12.2008r.) --> Opodatkowanie akcyzą wyrobów akcyzowych --> Deklaracja podatkowa. Terminy płatności akcyzy --> Obowiązek składania deklaracji oraz obliczania i wpłaty akcyzy w przypadku opodatkowania energii elektrycznej


Słowa kluczowe
deklaracja podatkowa
deklaracja podatkowa
energia elektryczna
energia elektryczna
podatek akcyzowy
podatek akcyzowy


Istota interpretacji
Która ze Spółek powinna złożyć deklarację podatkową oraz uiścić podatek akcyzowy z rozliczeń alokowanych do G.?



Wniosek ORD-IN 6 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 21 października 2010r. (data wpływu 22 października 2010r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie złożenia przez Wnioskodawcę deklaracji podatkowej oraz uiszczenia podatku akcyzowego z rozliczeń alokowanych do Spółki Dzielonej - jest prawidłowe .

UZASADNIENIE

W dniu 22 października 2010r. do tut. organu wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie złożenia przez Wnioskodawcę deklaracji podatkowej oraz uiszczenia podatku akcyzowego z rozliczeń alokowanych do Spółki Dzielonej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

E.G. sp. z o.o. (dalej: "G." lub "Spółka Dzielona") jest przedsiębiorstwem energetycznym w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. Prawo energetyczne (Dz. U. z 2006 r., nr 89, poz. 625 ze zm.), prowadzącym działalność w zakresie sprzedaży energii elektrycznej oraz energii elektrycznej wraz z usługą dystrybucji (tzw. usługa kompleksowa) (dalej łącznie: "sprzedaż energii elektrycznej", "dostawa energii elektrycznej") odbiorcom na podstawie koncesji na obrót energią, elektryczną udzielonej przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki decyzją z dnia … nr … zmienionej decyzją Prezesa URE z dnia … nr … (dalej: "Koncesja OEE").

Planowany jest podział G. w trybie art. 529 § 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (podział przez wydzielenie), zgodnie z którym podział może zostać dokonany przez przeniesienie części majątku spółki dzielonej na istniejącą spółkę lub na spółkę nowo zawiązaną (podział przez wydzielenie). Skutkiem wskazanego podziału będzie przeniesienie zorganizowanego zespołu składników majątkowych, materialnych i niematerialnych oraz zobowiązań, związanego ze sprzedażą energii elektrycznej (dalej: "zorganizowana część przedsiębiorstwa", "ZCP") do E.E. sp. z o.o. (dalej: "E.", "Spółka Przejmująca", "Wnioskodawca"). W następstwie dokonanego podziału G., Spółka Dzielona całkowicie zaprzestanie prowadzenia działalności w zakresie obrotu (sprzedaży) energią elektryczną. Zasadniczym przedmiotem działalności G. po dniu wydzielenia będzie świadczenie usług na rzecz innych spółek należących do grupy kapitałowej T. S.A., w zakresie kompleksowej obsługi klientów (odbiorców energii elektrycznej oraz nabywców usług dystrybucji energii elektrycznej). Zarówno podlegająca wydzieleniu część działalności, jak również działalność pozostająca w Spółce Dzielonej stanowią zorganizowane części przedsiębiorstwa.

Planowany dzień wydzielenia, czyli dzień zarejestrowania podwyższenia kapitału zakładowego E. oraz obniżenia kapitału zakładowego G. to 3 stycznia 2011r. (dzień podziału).

Najbardziej istotny z punktu widzenia prowadzonej działalności w zakresie obrotu energią elektryczną składnik majątku G., który objęty zostanie wydzieleniem do Spółki Przejmującej, stanowić będą prawa i obowiązki wynikające z ok. 2 milionów umów zawartych z odbiorcami energii elektrycznej oraz prawa i obowiązki wynikające z Koncesji OEE wydanej przez Prezesa URE. Na Spółkę Przejmującą przeniesione zostaną wszelkie należności i zobowiązania wynikające z umów zawartych w zakresie działalności związanej z obrotem energią elektryczną, tj: wynikające z umów sprzedaży energii elektrycznej, umów zakupu energii elektrycznej, umów zakupu praw majątkowych, w tym należności sporne, dochodzone na drodze postępowania sądowego lub egzekucyjnego.

W zakresie świadectw pochodzenia energii, które nie zostaną wcześniej sprzedane przez G., w wyniku planowanego wydzielenia nastąpi przeniesienie z G. na E. praw do świadectw pochodzenia energii i w dalszej kolejności ewentualne ich umorzenie przez E.

Spółka Dzielona i Spółka Przejmująca płacą uproszczone zaliczki na podatek dochodowy od osób prawnych.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Która ze Spółek powinna złożyć deklarację podatkową oraz uiścić podatek akcyzowy z rozliczeń alokowanych do G....

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 93c § 1 Ordynacji podatkowej osoby prawne przejmujące lub osoby prawne powstałe w wyniku podziału wstępują, z dniem podziału lub z dniem wydzielenia, we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki osoby prawnej dzielonej pozostające w związku z przydzielonymi im, w planie podziału, składnikami majątku.

Uregulowanie to jest wyrazem tzw. zasady sukcesji ograniczonej. Oznacza to, iż spółka przejmująca jest następcą podatkowym spółki dzielonej, ale tylko w takim zakresie, w jakim prawa i obowiązki podatkowe pozostają w związku z przydzielonymi im, w planie podziału, składnikami majątku.

Oznacza to, iż przedmiotem sukcesji są tylko te prawa i obowiązki podatkowe, które łącznie:

(i) pozostają w związku z przejmowaną zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa;
(ii) powstały przed dniem sukcesji (stały się przed podziałem „stanami otwartymi") oraz
(iii) nie zostały zrealizowane przez spółkę dzieloną (są nadal „stanami otwartymi" na dzień podziału).

A contrario w związku z faktem, iż przedmiotem sukcesji są „prawa i obowiązki", to te z nich, które uległy konkretyzacji przed dniem podziału nie będą przedmiotem sukcesji - nie będą miały bowiem przymiotu praw i obowiązków (oraz nie będą „stanami otwartymi").

W tej sytuacji obowiązek rozliczenia podatku akcyzowego alokowanego do G., będzie spoczywać na G. Dotyczy to wszystkich rozliczeń poprzedzających dzień podziału, w szczególności także rozliczeń za miesiąc grudzień 2010 r.

Pomimo tego, że rozliczenie podatku akcyzowego za grudzień 2010r. przypada na 25 stycznia 2011r. to jednak z dniem 31 grudnia 2010 r. wszelkie rozliczenia z tytułu podatku akcyzowego są już „stanami zamkniętymi", tzn. nie będą one podlegały sukcesji, zgodnie z treścią art. 93c Ordynacji podatkowej. Zgodnie z art. 93c, sukcesji podlegają prawa i obowiązki „pozostające" w związku z przydzielonymi spółce przejmującej składnikami majątku. W przepisie tym, ustawodawca posłużył się czasem teraźniejszym. Stąd, jak wskazano m.in. w interpretacji Ministra Finansów - Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 16 lipca 2010 roku (sygn. IPPB3/423-203/10-3/EB) „przedmiotem sukcesji mogą być wyłącznie „stany otwarte", tj. prawa i obowiązki, które na dzień wydzielenia „pozostają" jeszcze w związku z przydzielonymi spółce przejmującej składnikami majątku". Tym samym, konkretyzacja określonego prawa i obowiązku - związanego z działalności podlegającemu wydzieleniu ZCP - przed dniem podziału, oznacza, iż zobowiązaną do wykonania obowiązku będzie Spółka Dzielona.

W omawianej sytuacji nie ma znaczenia termin zapłaty podatku, przypadający na styczeń 2011r., gdyż jest on terminem technicznym, określającym jedynie termin zapłaty podatku już powstałego za okres grudzień 2010r. Deklaracja składania jest bowiem za okres, w którym upłynął termin płatności określony na fakturze albo umowie, zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 2 ustawy akcyzowej.

W związku z powyższym, zdaniem Wnioskodawcy G. powinien rozliczyć podatek akcyzowy wynikający ze sprzedaży energii do nabywców końcowych w odniesieniu, do której zdarzenie określone w art. 24 ust. 1 pkt 2 ustawy akcyzowej, powodujące obowiązek zadeklarowania i zapłaty podatku, powstało przed dniem wydzielenia (zatem wynikających z rozliczeń alokowanych do Spółki Dzielonej). W konsekwencji G. jest odpowiedzialny za złożenie zeznania podatkowego oraz zapłatę podatku (niezależnie czy techniczny termin zapłaty podatku nastąpi po czy przed dniem podziału), jeżeli zdarzenie powodujące zaistnienie tego obowiązku zapłaty i zadeklarowania podatku powstało przed dniem wydzielenia. Natomiast w sytuacji sprzedaży energii do nabywców końcowych, w odniesieniu do której zdarzenie określone w art. 24 ust. 1 pkt 2 ustawy akcyzowej, powodujące obowiązek zadeklarowania i zapłaty podatku, powstało po dniu wydzielenia, podmiotem który powinien dokonać zadeklarowania i zapłaty podatku jest Spółka Przejmująca.

Podsumowując, w sytuacji:

  • wystawienia przez G. dokumentu (w tym faktury) w zakresie sprzedaży energii do nabywców końcowych przed dniem wydzielenia, z datą sprzedaży i z terminem płatności również przed tym dniem - podatek powinien być zadeklarowany i zapłacony przez Spółkę Dzieloną;
  • wystawienia przez G. dokumentu (w tym faktury) w zakresie sprzedaży energii do nabywców końcowych przed dniem wydzielenia, z datą sprzedaży również przed tym dniem natomiast z terminem płatności po tym dniu - podatek powinien być zadeklarowany i zapłacony przez Spółkę Przejmującą;
  • wystawienia przez G. dokumentu (w tym faktury) w zakresie sprzedaży energii do nabywców końcowych przed dniem wydzielenia, z datą sprzedaży i terminem płatności po tym dniu - podatek powinien być zadeklarowany i zapłacony przez Spółkę Przejmującą;
  • wystawienia przez E. dokumentu (w tym faktury) w zakresie sprzedaży energii do nabywców końcowych po dniu wydzielenia, z datą sprzedaży przed tym dniem, natomiast z terminem płatności po tym dniu - podatek powinien być zadeklarowany i zapłacony przez Spółkę Przejmującą.

W konsekwencji, w sytuacji kiedy wydanie energii miało miejsce przed wydzieleniem, natomiast zdarzenie określone w art. 24 ust 1 pkt 2 ustawy akcyzowej powodujące obowiązek zadeklarowania i zapłaty podatku powstało po dniu wydzielenia, Spółka Przejmująca powinna dokonać rozliczenia akcyzy z tytułu tego wydania energii.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Informuje się ponadto, iż ocena stanowiska Wnioskodawcy w zakresie podatku akcyzowego (o nr jak niżej):

  • zadeklarowania i zapłaty podatku akcyzowego z tytułu dostawy energii realizowanej przez Spółką Dzieloną w zależności od tego, czy termin płatności za dostawę energii przypada przed czy też w i po dniu podziału (IBPP3/443-816/10/DG),
  • przekazania Wnioskodawcy ewidencji prowadzonej dla potrzeb podatku akcyzowego (IBPP3/443-10/11/DG),
  • ujęcia w prowadzonej dla potrzeb podatku akcyzowego ewidencji energii elektrycznej energii z faktur wystawianych przez G. a rozliczanych w deklaracji podatkowej przez E. (IBPP3/443-11/11/DG),
  • ewidencjonowania dla celów podatku akcyzowego faktur zakupowych otrzymanych po zamknięciu ewidencji przez Spółkę dzieloną, a dotycząca okresu sprzed dnia podziału (IBPP3/443-12/11/DG),
  • prawa do zwolnienia energii elektrycznej wytwarzanej odnawialnych źródeł energii na podstawie dokumentu potwierdzającego umorzenie przez E. świadectw pochodzenia, które będą przeniesione z G. na E. w wyniku planowanego wydzielenia (IBPP3/443-13/11/DG)
  • oraz w zakresie podatku od towarów i usług oraz podatku dochodowego od osób prawnych

zawarta została w odrębnych rozstrzygnięciach.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj