Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB1/415-851/10-2/AO
z 22 października 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPB1/415-851/10-2/AO
Data
2010.10.22



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Szczególne zasady ustalania dochodu

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
dodatnie różnice kursowe
dodatnie różnice kursowe
kantor
kantor
kurs faktycznie zastosowany
kurs faktycznie zastosowany
rachunek walutowy
rachunek walutowy
różnice kursowe
różnice kursowe
ujemne różnice kursowe
ujemne różnice kursowe


Istota interpretacji
Czy w przypadku zakupu waluty w kantorze, następnie wpłaty na zagraniczny rachunek walutowy i dokonania przelewu bankowego za pośrednictwem banku będą powstawały podatkowe przychody i koszty z tytułu różnic kursowych?



Wniosek ORD-IN 345 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 19 lipca 2010 r. (data wpływu 28 lipca 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalania podatkowych różnic kursowych - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 lipca 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalania podatkowych różnic kursowych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący opis zdarzenia przyszłego.

Wnioskodawca dokonuje zakupu towarów od kontrahenta polskiego, z którym rozliczenia transakcji dokonywane są w walucie obcej, tj. EURO. Dotychczas regulował zobowiązania wobec kontrahenta za pośrednictwem rachunku walutowego dokonując zakupu waluty w banku, z którego usług korzysta.

Obecnie ze względu na mniejsze koszty obsługi bankowej dla potrzeb prowadzonej działalności Zainteresowany otworzył zagraniczny rachunek walutowy. Z rachunku tego przelewem bankowym regulowane będą zobowiązania wobec kontrahenta. Wpływy na zagraniczny rachunek walutowy pochodzić będą z zakupu waluty w kantorze.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w przypadku zakupu waluty w kantorze, następnie wpłaty na zagraniczny rachunek walutowy i dokonania przelewu bankowego za pośrednictwem banku będą powstawały podatkowe przychody i koszty z tytułu różnic kursowych...

Zdaniem Wnioskodawcy, sposób ustalania różnic kursowych od własnych środków lub wartości pieniężnych w walutach obcych jest uzależniony od źródeł pochodzenia tych walut. Przepisy podatkowe ściśle wiążą sposób wyliczania różnic kursowych z koniecznością stosowania kursów wymiany walut banku, z którego usług korzysta podatnik. Nie przewidują natomiast możliwości wyliczania różnic kursowych od własnych środków lub wartości pieniężnych w walutach obcych w przypadku zakupu waluty w kantorze.

Wykładnia gramatyczna przepisu art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych może prowadzić do wniosku, że w przypadku, gdy podatnik zakupi walutę w kantorze, a następnie wpłaci ją na rachunek walutowy banku i za jego pośrednictwem dokona zapłaty na rzecz kontrahenta, wówczas podatnik będzie mógł skorygować koszty podatkowe (spełniona zostanie przesłanka korzystania z pośrednictwa banku przy płatnościach walutowych). Bez znaczenia jest w tym przypadku sposób pozyskania waluty. W konsekwencji - w zależności od wahań kursów walut pomiędzy dniem zarachowania kosztu (kurs średni NBP), a dniem faktycznej zapłaty (kurs sprzedaży walut z dnia zapłaty ustalonego przez bank, z którego usług korzysta podatnik - w przypadku zagranicznego rachunku walutowego zarówno do rozchodu, jak i przychodu waluty, kurs średni NBP z dnia poprzedzającego dzień przeprowadzenia operacji) koszty odpowiednio podwyższa się lub obniża.

W związku z powyższym, dokonanie wpłaty walut zakupionych w kantorze na rachunek walutowy nie będzie zdarzeniem gospodarczym, powodującym naliczenie różnic kursowych. Zdarzeniem takim będzie dopiero zapłata z rachunku walutowego kontrahentowi za towar.

Zatem:

  • w przypadku zakupu waluty obcej w kantorze i wpłaty jej na zagraniczny rachunek walutowy nie powstają różnice od własnych środków lub wartości pieniężnych w walutach obcych stanowiące przychód podatkowy lub koszt podatkowy,
  • niższy kurs kupna waluty w kantorze od kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski nie kreuje powstania przychodu dla celów podatku dochodowego,
  • w przypadku uregulowania zobowiązania wobec kontrahenta z zagranicznego konta walutowego należy mieć na uwadze art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i dokonać ewentualnej korekty poniesionego kosztu w walucie obcej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zasady ustalania różnic kursowych dla celów podatkowych uregulowane zostały w art. 24c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.).

Różnice kursowe powstają, jeśli w momentach określonych w tym przepisie występują różnice pomiędzy stosowanymi - dla celów przeliczania określonych wartości - kursami walutowymi. W zależności od tego, czy różnice w kursach prowadzą do ostatecznego uzyskania w wyniku przeliczenia wyższej czy niższej wartości w złotówkach, powstałe różnice kursowe mają charakter dodatni bądź ujemny.

Zgodnie z art. 24c ust. 1 cyt. ustawy, różnice kursowe zwiększają odpowiednio przychody jako dodatnie różnice kursowe albo koszty uzyskania przychodów jako ujemne różnice kursowe w kwocie wynikającej z różnicy między wartościami określonymi w ust. 2 i 3 tego przepisu.

Zgodnie z art. 24c ust. 2 pkt 2 i 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dodatnie różnice kursowe powstają jeżeli wartość:

  • poniesionego kosztu wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski jest wyższa od wartości tego kosztu w dniu zapłaty, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia,
  • otrzymanych lub nabytych środków lub wartości pieniężnych w walucie obcej w dniu ich wpływu jest niższa od wartości tych środków lub wartości pieniężnych w dniu zapłaty lub innej formy wypływu tych środków lub wartości pieniężnych, według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni, z zastrzeżeniem pkt 4 i 5.

Natomiast w oparciu o art. 24c ust. 3 pkt 2 i 3 ww. ustawy, ujemne różnice kursowe powstają jeżeli wartość:

  • poniesionego kosztu wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski jest niższa od wartości tego kosztu w dniu zapłaty, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia,
  • otrzymanych lub nabytych środków lub wartości pieniężnych w walucie obcej w dniu ich wpływu jest wyższa od wartości tych środków lub wartości pieniężnych w dniu zapłaty lub innej formy wypływu tych środków lub wartości pieniężnych, według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni, z zastrzeżeniem pkt 4 i 5.

Przez średni kurs ogłaszany przez Narodowy Bank Polski, o którym mowa w ust. 2 i 3, rozumie się kurs z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu lub poniesienia kosztu (art. 24c ust. 6 cyt. ustawy).

W przepisie art. 24c ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazano, iż za koszt poniesiony, o którym mowa w ust. 2 i 3, uważa się koszt wynikający z otrzymanej faktury (rachunku) albo innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku), a za dzień zapłaty, o którym mowa w ust. 2 i 3, dzień uregulowania zobowiązań w jakiejkolwiek formie, w tym w wyniku potrącenia wierzytelności.

Z powyższych przepisów wynika, iż różnice kursowe mogą występować również od własnych środków wyrażonych w walutach obcych, jeżeli wystąpi różnica wartości wpływu waluty obcej (np. w przypadku jej nabycia) i jej wypływu (np. zapłaty za transakcję).

Jak wynika z art. 24c ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli przy obliczaniu wartości różnic kursowych, o których mowa w ust. 2 i 3, nie jest możliwe uwzględnienie faktycznie zastosowanego kursu waluty w danym dniu, przyjmuje się kurs średni ogłaszany przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego ten dzień.

Przepisy ustaw podatkowych nie definiują pojęcia faktycznie zastosowanego kursu waluty. W świetle wykładni językowej faktycznie zastosowany kurs nie jest tylko kursem zrealizowanym, dlatego nie należy wiązać go tylko z sytuacjami związanymi z nabyciem i zbyciem (wymianą) walut. Kurs faktycznie zastosowany to taki, po jakim dokonuje się wyceny w danym dniu transakcji walutowej (przeliczenia waluty obcej).

Faktycznie zastosowany kurs waluty to kurs, który należy zastosować w celu dokonania wyceny danej transakcji na określony dzień, aby stwierdzić czy nie występują stany faktyczne, o których mowa w art. 24c ust. 2 i 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, np. kurs kupna lub sprzedaży banku, z którego usług korzysta podatnik, czy kurs kantorowy w przypadku nabycia lub sprzedaży walut w kantorze.

Dodać należy, iż zgodnie z art. 24c ust. 5 ww. ustawy, jeżeli faktycznie zastosowany kurs waluty, o którym mowa w ust. 2 i 3, jest wyższy lub niższy odpowiednio o więcej niż powiększona lub pomniejszona o 5% wartość kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień faktycznie zastosowanego kursu waluty, organ podatkowy może wezwać strony umowy do zmiany tej wartości lub wskazania przyczyn uzasadniających zastosowanie kursu waluty. W razie niedokonania zmiany wartości lub niewskazania przyczyn, które uzasadniają zastosowanie faktycznego kursu waluty, organ podatkowy określi ten kurs opierając się na kursach walut ogłaszanych przez Narodowy Bank Polski.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca dokonuje zakupu towarów od kontrahenta, z którym rozliczenia transakcji dokonywane są w walucie obcej. Ze względu na mniejsze koszty obsługi bankowej dla potrzeb prowadzonej działalności Zainteresowany otworzył zagraniczny rachunek walutowy w Niemczech. Z rachunku tego przelewem bankowym regulowane będą zobowiązania wobec kontrahenta. Wpływy na zagraniczny rachunek walutowy pochodzić będą z zakupu waluty w kantorze.

Mając na względzie przedstawiony opis zdarzenia przyszłego oraz powołane przepisy należy przyjąć, iż w przypadku, kiedy następuje zakup waluty w kantorze, a następnie waluta wpłacana jest na konto bankowe, z którego dokonywany jest przelew na konto kontrahenta mamy do czynienia z dwoma rodzajami różnic kursowych.

Do wyliczenia różnic kursowych (transakcyjnych), o których mowa w art. 24c ust. 2 pkt 2 i ust. 3 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, należy porównać wartość waluty przeliczoną według średniego kursu NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu (wystawienia faktury) z wartością przeliczoną według kursu faktycznie zastosowanego z dnia zapłaty. Kursem faktycznie zastosowanym będzie kurs sprzedaży waluty banku, z którego dokonano przelewu należności na rzecz kontrahenta, a w przypadku kiedy bank zagraniczny nie ustala kursu waluty do przeliczenia złotego, kursem faktycznie zastosowanym będzie zgodnie z art. 24c ust. 4 cyt. ustawy kurs średni ogłaszany przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień zapłaty.

W opisanej sytuacji powstaną również różnice kursowe od tzw. środków własnych, o których mowa w art. 24c ust. 2 pkt 3 i ust. 3 pkt 3 ww. ustawy, wyliczone poprzez porównanie wartości nabytych środków pieniężnych w walucie obcej w dniu ich wpływu (zakupu w kantorze) - wyliczonej według kursu sprzedaży waluty w kantorze - z wartością środków wyliczoną według kursu faktycznie zastosowanego w dniu wypływu waluty obcej, którym to kursem będzie kurs sprzedaży waluty banku, z którego dokonano przelewu należności na rzecz kontrahenta (wypływu waluty), a w przypadku kiedy bank zagraniczny nie ustala kursu waluty do przeliczenia złotego, kursem faktycznie zastosowanym będzie kurs średni ogłaszany przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień zapłaty.

Reasumując, w przypadku zakupu waluty w kantorze, następnie wpłaty na zagraniczny rachunek walutowy i dokonania przelewu bankowego za pośrednictwem banku powstają podatkowe różnice kursowe, o których mowa w art. 24c ust. 2 pkt 2 i 3 oraz ust. 3 pkt 2 i 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Powstałe różnice kursowe będą miały wpływ na ustalenie przychodów lub kosztów ich uzyskania, w zależności od tego czy będą to różnice dodatnie czy ujemne. Różnice kursowe dodatnie zwiększą bowiem przychody, a ujemne zwiększą koszty uzyskania przychodów Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj