Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPP2/443-1123/10-4/AD
z 22 października 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPP2/443-1123/10-4/AD
Data
2010.10.22



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
biblioteki
biblioteki
czynności opodatkowane
czynności opodatkowane
dofinansowanie
dofinansowanie
instalacja przeciwpożarowa
instalacja przeciwpożarowa
instalacja wodno-kanalizacyjna
instalacja wodno-kanalizacyjna
inwestycje
inwestycje
montaż
montaż
odliczenia
odliczenia
odliczenie częściowe
odliczenie częściowe
podatek od towarów i usług
podatek od towarów i usług
pomieszczenia
pomieszczenia
prawo do odliczenia
prawo do odliczenia
projekt
projekt
przebudowa
przebudowa
remonty
remonty
rozbudowa
rozbudowa


Istota interpretacji
Czy Wnioskodawca będzie miał możliwość częściowego odliczenia podatku VAT od remontu pomieszczeń w których świadczone są usługi opodatkowane dla czytelników?



Wniosek ORD-IN 393 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 16 lipca 2010 r. (data wpływu 19 lipca 2010 r.) uzupełnionym pismem z dnia 22 września 2010 r. (data wpływu 27 września 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 lipca 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego. Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 22 września 2010 r. (data wpływu 27 września 2010 r.) o doprecyzowanie przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca w 2010 r. występuje z wnioskiem o dofinansowanie ze środków unijnych projektu pod nazwą „Przebudowa i rozbudowa”. Zakres planowanych robót obejmuje między innymi zabudowę tarasu i podcieni, wymianę dachu, docieplenie i malowanie budynku, budowę parkingu, wymianę części okien, modernizację wypożyczalni dla dorosłych, montaż instalacji przeciwpożarowej, wymianę instalacji kanalizacyjnej. Ponadto planuje się likwidację barier architektonicznych (obecnie pomieszczenia na piętrze są niedostępne dla niepełnosprawnych) oraz – w celu bardziej ekonomicznego wykorzystania powierzchni i wygospodarowania dodatkowej sali na działalność merytoryczną – przebudowę powierzchni administracji.

W uzupełnieniu wniosku Zainteresowany wskazał, że jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT. Prowadzi działalność opodatkowaną i nie podlegającą opodatkowaniu. Sprzedaż nie opodatkowana związana jest z działalnością statutową Wnioskodawcy, natomiast sprzedaż opodatkowana wynika ze świadczonych usług kserograficznych, tj.: oprawianie książek, bindowanie, kserokopiowanie oraz usługi dostępu do internetu w Czytelni Biblioteki.

Zainteresowany procentowo od sprzedaży odlicza podatek VAT w następujących wysokościach:

  • 25% za energię, wodę, dozór, ciepło;
  • 35% za rozmowy telefoniczne (internet);
  • 100% za naprawy ksera i komputerów oraz za materiały służące do świadczenia usług dla czytelników;
  • 15% za środki czystości, przeglądy gaśnic itp.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Wnioskodawca będzie miał możliwość częściowego odliczenia podatku VAT od remontu pomieszczeń, w których świadczone są usługi opodatkowane dla czytelników...

Zdaniem Wnioskodawcy, udział środków inwestycyjnych przeznaczonych na remont pomieszczeń (ksero, sala internetowa) bezpośrednio związana ze sprzedażą opodatkowaną jest tak niewielka, iż nie przysługuje mu odliczenie podatku naliczonego. Zainteresowany prowadzi działalność w zakresie upowszechniania kultury. Pokrywa on koszty bieżącej działalności i zobowiązania z uzyskanych przychodów, którymi są: wpływy z prowadzonej działalności, dotacje z budżetu, środki otrzymane od osób fizycznych i prawnych oraz innych źródeł (internet, ksero, płyty i kasety). Wnioskodawca procentowo od sprzedaży odlicza podatek VAT:

  • 20% za energię, wodę, dozór, ciepło;
  • 35% za rozmowy telefoniczne (internet);
  • 100% za naprawy ksera i komputerów oraz za materiały służące do świadczenia usług dla czytelników.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

  1. przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
  2. zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
  3. świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.


Art. 15 ust. 1 ustawy stanowi, iż podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Podstawowa zasada dotycząca możliwości odliczenia podatku naliczonego została sformułowana w art. 86 ust. 1 ustawy. W przepisie tym wskazano, iż w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług (art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy).

Art. 88 ust. 4 ustawy stanowi, iż obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni (…).

Z treści art. 86 ust. 1 ustawy wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione następujące warunki: odliczenia dokonuje podatnik podatku od towarów i usług, a towary i usługi, z których nabyciem wiąże się podatek naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, tzn. do czynności, które generują podatek należny.

Prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony nie przysługuje m.in. przy nabyciu towarów i usług:

  1. wykorzystywanych do czynności nie objętych zakresem opodatkowania podatkiem od towarów i usług (tzn. niepodlegających opodatkowaniu tym podatkiem),
  2. wykorzystywanych do czynności wprawdzie podlegających zakresowi opodatkowania podatkiem od towarów i usług, nie mniej jednak na podstawie przepisów szczególnych zwolnionych od tego podatku.


Na mocy art. 90 ust. 1 ustawy, w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

W art. 90 ust. 2 ustawy postanowiono, że jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa w ust. 1, podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, z zastrzeżeniem ust. 10.

W myśl art. 90 ust. 3 ustawy proporcję, o której mowa w ust. 2, ustala się jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo.

Stosownie do art. 90 ust. 4 ustawy, proporcję, o której mowa w ust. 3, określa się procentowo w stosunku rocznym na podstawie obrotu osiągniętego w roku poprzedzającym rok podatkowy, w odniesieniu do którego jest ustalana proporcja. Proporcję tę zaokrągla się w górę do najbliższej liczby całkowitej.

Z powyższego wynika, że przy obliczaniu proporcji istotne jest ustalenie, czy analizowane czynności stanowią podstawę opodatkowania podatkiem od towarów i usług, a więc czy stanowią obrót w rozumieniu art. 29 ust. 1 ustawy. W sytuacji, gdy są to czynności niebędące sprzedażą (nie stanowiące obrotu, tj. czynności niepodlegające opodatkowaniu) – wówczas nie uwzględnia się ich przy ustalaniu proporcji.

Oznacza to, iż przepis art. 90 ustawy stosuje się wyłącznie do tej części obrotów i zakupów, która związana jest z działalnością gospodarczą podatnika w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług, a zatem nie dotyczy działalności niepodlegającej opodatkowaniu.

Z opisu sprawy wynika, iż Wnioskodawca w 2010 r. występuje z wnioskiem o dofinansowanie ze środków unijnych projektu pod nazwą „Przebudowa i rozbudowa”. Zakres planowanych robót obejmuje między innymi zabudowę tarasu i podcieni, wymianę dachu, docieplenie i malowanie budynku, budowę parkingu, wymianę części okien, modernizację wypożyczalni dla dorosłych, montaż instalacji przeciwpożarowej, wymianę instalacji kanalizacyjnej. Ponadto planuje się likwidację barier architektonicznych (obecnie pomieszczenia na piętrze są niedostępne dla niepełnosprawnych) oraz – w celu bardziej ekonomicznego wykorzystania powierzchni i wygospodarowania dodatkowej sali na działalność merytoryczną – przebudowę powierzchni administracji.

Zainteresowany jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT. Prowadzi działalność opodatkowaną i nie podlegającą opodatkowaniu. Sprzedaż nieopodatkowana związana jest z działalnością statutową Wnioskodawcy, natomiast sprzedaż opodatkowana wynika ze świadczonych usług kserograficznych, tj.: oprawianie książek, bindowanie, kserokopiowanie oraz usługi dostępu do internetu w Czytelni Biblioteki.

Przedmiotem zapytania Wnioskodawcy jest prawo do częściowego odliczenia podatku VAT od remontu pomieszczeń, w których świadczone są usługi opodatkowane dla czytelników. Mając na uwadze przepis art. 86 ust. 1 ustawy, zgodnie z którym w zakresie w jakim poniesione wydatki mają związek z działalnością opodatkowaną, Zainteresowanemu przysługuje w pełnym zakresie prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od towarów i usług związanych z remontem pomieszczeń, które wykorzystywane są jedynie do działalności opodatkowanej.

Z opisu sprawy wynika również, iż przedmiotem wniosku jest inwestycja polegająca na zabudowie tarasu i podcieni, wymianie dachu, dociepleniu i malowaniu budynku, budowie parkingu, wymianie części okien, modernizacji wypożyczalni dla dorosłych, montażu instalacji przeciwpożarowej, wymianie instalacji kanalizacyjnej. Oznacza to, iż wydatki te mają związek zarówno z czynnościami opodatkowanymi jak i niepodlegającymi opodatkowaniu, które świadczy Wnioskodawca.

Odnosząc powyższe przepisy do opisu sprawy stwierdzić należy, że w sytuacji gdy Wnioskodawca wykonuje czynności mieszczące się w ramach działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o podatku VAT oraz czynności statutowe niepodlegające podatkowi VAT, dla ustalenia kwoty podatku naliczonego przysługującego do odliczenia nie ma zastosowania art. 90 ust. 1 i 2 ustawy, bowiem czynności niepodlegające opodatkowaniu nie wchodzą do wyliczenia proporcji, o której mowa w ww. artykule.

Wskazać jednak należy, iż w przypadku dokonywania przez Zainteresowanego zakupów służących zarówno działalności statutowej – niepodlegającej przepisom ustawy o podatku od towarów i usług, jak i czynnościom podlegającym tej ustawie, w odniesieniu do części zakupów służących czynnościom opodatkowanym podatkiem VAT, wystąpi prawo do odliczenia podatku VAT, zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy. Wnioskodawca nie ma jednak prawa do odliczenia podatku naliczonego zawartego w cenie ponoszonych wydatków w części związanej z czynnościami niepodlegającymi opodatkowaniu podatkiem VAT.

W celu prawidłowej realizacji prawa do odliczenia podatku naliczonego Wnioskodawca w pierwszej kolejności powinien przyporządkować w odpowiednich częściach podatek naliczony wynikający z faktur zakupu poszczególnym kategoriom działalności statutowej i opodatkowanej działalności gospodarczej w oparciu o miarodajny i uzasadniony klucz podziału. Wskazać należy, że wyboru tego klucza powinien dokonać sam Podatnik uwzględniając np. specyfikę i indywidualne cechy tej działalności.

Dlatego też Biblioteka powinna w celu odliczenia podatku VAT od wydatków dotyczących jednocześnie działalności opodatkowanej i statutowej przyjąć taki klucz, który będzie stanowił odzwierciedlenie rzeczywistych wartości dotyczących tej części działalności jednostki.

Mając na uwadze wszystkie powyższe ustalenia, oceniając całościowo stanowisko Wnioskodawcy, w zakresie możliwości częściowego odliczenia podatku VAT od remontu pomieszczeń, w których świadczone są usługi opodatkowane dla czytelników, należało uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, ul. Piotrkowska 135, 90-434 Łódź po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj