Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB2/415-1115/10-2/ES
z 4 stycznia 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPB2/415-1115/10-2/ES
Data
2011.01.04



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
darowizna
darowizna
działki
działki
małżeństwo
małżeństwo
nabycie
nabycie
nieruchomości
nieruchomości
podział
podział
podział nieruchomości
podział nieruchomości
sprzedaż
sprzedaż
udział
udział
wspólność ustawowa
wspólność ustawowa


Istota interpretacji
Opodatkowanie podatkiem dochodowym od osób fizycznych wymienionej transakcji sprzedaży nieruchomości (udziału)?



Wniosek ORD-IN 409 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 29 września 2010 r. (data wpływu 4 października 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu ze sprzedaży nieruchomościjest:

  • nieprawidłowe w części dotyczącej opodatkowania przychodu ze zbycia działki nr 13/14,
  • prawidłowe w części dotyczącej opodatkowania przychodu ze zbycia działki nr 14/13.

UZASADNIENIE

W dniu 4 października 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu ze sprzedaży nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawczyni wraz z małżonkiem była na prawach ustawowej wspólności majątkowej małżeńskiej właścicielem dwóch nieruchomości A i B. Każda z tych nieruchomości była w czasie trwania małżeństwa oraz w dniu zawarcia umowy o podział majątku wspólnego oznaczona jako jedna działka, tj.:

  • nieruchomość A – stanowiąca działkę 13/10,
  • nieruchomość B – stanowiąca działkę 14/7.

Nieruchomość „A” jest nieruchomością zabudowaną budynkiem mieszkalnym, natomiast nieruchomość „B” jest niezabudowana.

Ponadto Zainteresowana wyjaśniła, iż: nieruchomość „A” została nabyta w 1997 r. natomiast nieruchomość „B” w 1999 r., w czasie trwania małżeństwa do majątku wspólnego.

Z kolei w 2007 r. dokonany został na podstawie aktu notarialnego podział majątku wspólnego obejmującego m.in. nieruchomość „A” i „B” w poniżej przedstawiony sposób.

Zabudowana nieruchomość „A” stała się współwłasnością Wnioskodawczyni (udział 5/6) i byłego małżonka (udział 1/6). Natomiast niezabudowana nieruchomość „B” stała się wyłączną własnością Zainteresowanej. W 2007 r. udział we współwłasności wynoszący 1/6 jej część były małżonek podarował ich synowi, przy czym syn jeszcze w 2007 r. podarował ten udział Wnioskodawczyni.

Wobec powyższego Zainteresowana stała się wyłączną właścicielką:

  • nieruchomości „A” z czego udział 1/2 (czyli 3/6) przypadł Jej z mocy prawa w wyniku rozwodu (nabyła go w 1997 r.), udział 2/6 nabyła w wyniku podziału majątku po rozwodzie w 2007 r., a udział 1/6 nabyła w drodze darowizny od syna w 2007 r.,
  • nieruchomości „B” z czego udział 1/2 przypadł jej z mocy prawa w wyniku rozwodu (nabyła go w 1999 r.), a pozostały udział 1/2 części przypadł Jej w wyniku podziału majątku po rozwodzie.

Ponadto Wnioskodawczyni poinformowała, iż nieruchomość „A” stanowiąca dotychczas działkę 13/10 - podzielono na działki: 13/13 i 13/14, a nieruchomość „B” będąca działką 14/7 - podzielono na działki: 14/13 i 14/14.

Zainteresowana nadmieniła, iż w 2010 r. dokonała sprzedaży dwóch niezabudowanych działek, czyli 13/14 (działki powstałej po podziale nieruchomości „A”) i 14/13 (działki powstałej po podziale nieruchomości „B”).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

W jaki sposób od powyżej wymienionej transakcji sprzedaży zostanie naliczony podatek dochodowy od osób fizycznych...

Zdaniem Wnioskodawczyni, podatek dochodowy od osób fizycznych należy się w konsekwencji zbycia przed upływem pięciu lat, ale tylko od 1/6 wartości działki 13/14 albowiem taki udział Wnioskodawczyni nabyła w całej nieruchomości „A” w 2007 r. w drodze umowy darowizny, a więc od nabycia nie upłynęło 5 lat.

Zainteresowana uważa, że nie wystąpi podatek dochodowy od osób fizycznych od 2/6 wartości działki 13/14 (ponieważ taki udział w całej nieruchomości „A” Wnioskodawczyni nabyła w drodze podziału majątku po rozwodzie jak również od połowy wartości działki 14/13 bowiem taki udział w całej nieruchomości ”B” nabyła Ona w drodze podziału majątku po rozwodzie). W ocenie Wnioskodawczyni zbycie przed upływem 5 lat części majątku nabytego w drodze podziału majątku po rozwodzie nie generuje podatku dochodowego od osób fizycznych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za:

  • nieprawidłowe w części dotyczącej opodatkowania przychodu ze zbycia działki nr 13/14,
  • prawidłowe w części dotyczącej opodatkowania przychodu ze zbycia działki nr 14/13.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Stosownie do treści art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ww. ustawy, jednym ze źródeł przychodów jest odpłatne zbycie:

  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,

   - jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

W przypadku sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w powyższym przepisie decydujące znaczenie w kwestii opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych uzyskanego z tego tytułu przychodu (dochodu) ma moment ich nabycia z uwagi na fakt, iż przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ulegały zmianie.

Stosunki majątkowe między małżonkami zostały uregulowane w ustawie z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 1994 r. Nr 9, poz. 59 z późn. zmian.). Zgodnie z art. 31 § 1 ww. ustawy, z chwilą zawarcia małżeństwa między małżonkami z mocy ustawy powstaje wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub jednego z nich. Jest to ich majątek wspólny. Zarówno w wypadku umownego wyłączenia wspólnoty ustawowej w czasie trwania małżeństwa jak i na skutek wyroku sądowego orzekającego rozwód, wspólność majątkowa małżeńska ustaje, a do majątku który był nią objęty stosuje się przepisy o współwłasności w częściach ułamkowych.

Za datę nabycia nieruchomości w przypadku sprzedaży nieruchomości, która przypadła osobie w wyniku podziału majątku wspólnego, należy przyjąć datę jej nabycia w czasie trwania związku małżeńskiego, jeżeli wartość otrzymanej przez daną osobę nieruchomości w wyniku podziału, mieści się w udziale jaki przysługuje każdemu z małżonków w majątku dorobkowym małżeńskim.

Jeżeli natomiast wartość otrzymanej przez małżonka nieruchomości przekracza jego udział w majątku dorobkowym małżeńskim, to wówczas za datę nabycia tej części nieruchomości, która przekracza udział małżonka w majątku dorobkowym małżeńskim, należy przyjąć dzień dokonania podziału majątku wspólnego, w rozpatrywanej sprawie jest to rok 2007.

Mając powyższe na uwadze należy stwierdzić, iż Wnioskodawczyni nabyła udziały w przedmiotowych nieruchomościach w następujących datach:

  • w nieruchomości A:
    • 3/6 w 1997 r. - w czasie trwania wspólności ustawowej małżeńskiej,
    • 2/6 w 2007 r. - w wyniku podziału majątku małżeńskiego,
    • 1/6 w 2007 r. - drodze darowizny od syna,
  • w nieruchomości B:
    • 1/2 w 1999 r. - w czasie trwania wspólności ustawowej małżeńskiej,
    • 1/2 w 2007 r. - w wyniku podziału majątku małżeńskiego.

Zatem opodatkowanie kwoty uzyskanej ze sprzedaży działki nr 13/14 – powstałej w wyniku podziału nieruchomości A - przedstawia się następująco:

  • kwota osiągnięta ze sprzedaży działki w części odpowiadającej udziałowi nabytemu w trakcie trwania wspólności ustawowej małżeńskiej nie stanowi przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, bowiem do sprzedaży doszło po upływie 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jej nabycie,
  • suma odpowiadająca udziałowi nabytemu, w 2007 r. w drodze darowizny od syna (1/6) podlega opodatkowaniu, gdyż do sprzedaży doszło przed upływem 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie,
  • kwota odpowiadająca udziałowi nabytemu w wyniku dokonanego w 2007 r. podziału majątku małżeńskiego (2/6) podlega opodatkowaniu, bowiem w następstwie podziału majątku Zainteresowana uzyskała udział przekraczający (właśnie w tej wysokości) udział jaki pierwotnie Jej przysługiwał w majątku małżeńskim. Zatem do zbycia nieruchomości w tej części doszło przed upływem 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie.

Natomiast opodatkowanie kwoty uzyskanej ze sprzedaży działki nr 14/13 przedstawia się następująco:

  • kwota osiągnięta ze sprzedaży w części odpowiadającej udziałowi nabytemu w trakcie trwania wspólności ustawowej małżeńskiej nie stanowi przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, bowiem do sprzedaży doszło po upływie 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie,
  • przychód podlegający opodatkowaniu stanowi natomiast kwota uzyskana ze sprzedaży w części odpowiadającej udziałowi nabytemu w wyniku podziału majątku małżeńskiego, gdyż jak już wyżej zaznaczono (w odniesieniu do opodatkowania przychodu ze sprzedaży działki nr 13/14) Zainteresowana w wyniku tego podziału uzyskała udział przekraczający (1/2) udział jaki pierwotnie Jej przysługiwał w majątku małżeńskim. Zatem do zbycia nieruchomości w tej części doszło przed upływem 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie.

Do opodatkowania przychodu ze sprzedaży zarówno działki nr 13/14 jak i nr 14/13 w części odpowiadającej udziałowi nabytemu w 2007 r. zastosowanie znajdą przepisy obowiązujące na dzień 31 grudnia 2008 r.

Zgodnie bowiem z art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 209, poz. 1316) do przychodu (dochodu) z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) w okresie od dnia 1 stycznia 2007 r. do dnia 31 grudnia 2008 r., stosuje się zasady określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym na dzień 31 grudnia 2008 r.

W myśl art. 30e ust. 1 i ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, od dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) podatek dochodowy wynosi - 19% podstawy obliczenia podatku i jest płatny w terminie złożenia zeznania za rok podatkowy, w którym nastąpiło odpłatne zbycie.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj