Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBII/2/415-14/11/MM
z 8 marca 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPBII/2/415-14/11/MM
Data
2011.03.08



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z kapitałów pieniężnych


Słowa kluczowe
akcja
akcja
obowiązek podatkowy
obowiązek podatkowy
umowa przedwstępna
umowa przedwstępna
zbycie
zbycie


Istota interpretacji
skutki podatkowe zbycia akcji pracowniczych



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112 poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni, przedstawione we wniosku z dnia 30 grudnia 2010r. (data wpływu do Organu 04 stycznia 2011r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych odpłatnego zbycia akcji pracowniczych – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 04 stycznia 2011r. wpłynął do Organu ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych odpłatnego zbycia akcji pracowniczych

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

W dniu 13 października 2005r. Wnioskodawczyni zawarła umowę przedwstępną, zobowiązującą do zawarcia umowy przyrzeczonej, przenoszącej na nabywcę własność akcji pracowniczych przysługujących Wnioskodawczyni i wszystkich praw z nimi związanych. W umowie przedwstępnej strony ustaliły zaliczkę w wysokości 12.500 zł, która jednocześnie stawiła 100% ceny sprzedaży ustalonej umową przedwstępną w przypadku ziszczenia się warunku nabycia przez Wnioskodawczynię prawa do akcji, a następnie akcji Skarbu Państwa. Przyszły nabywca akcji wypłacił Wnioskodawczyni zaliczkę w pełnej wysokości w momencie zawierania umowy przedwstępnej.

Wnioskodawczyni była pracownikiem spółki akcyjnej i z uwagi na staż pracy w tej spółce przysługiwało jej prawo do nieodpłatnego nabycia akcji pracowniczych.

Przed zawarciem umowy Wnioskodawczyni złożyła Skarbowi Państwa i spółce pisemne oświadczenie o zamiarze nieodpłatnego nabycia akcji pracowniczych. W chwili zawarcia umowy przedwstępnej nie było jednak wiadome, kiedy prawo do akcji zostanie przyznane oraz w jakiej ilości akcje pracownicze zostaną przydzielone. Spółka zadebiutowała na Giełdzie Papierów Wartościowych S.A. w dniu 23 września 2005r. Podział i przyznanie akcji poszczególnym pracownikom z uwagi na staż pracy nastąpiło dopiero na podstawie porozumienia z dnia 09 marca 2009r., zawartego pomiędzy zarządem spółki a związkami zawodowymi działającymi w spółce.

W dniu 23 kwietnia 2009r. zawarta została pomiędzy Skarbem Państwa a Wnioskodawczynią umowa nieodpłatnego zbycia akcji spółki.

W dniu 28 lipca 2010r. strony zawarły umowę przyrzeczoną zbycia akcji po cenie z umowy przedwstępnej. Tym samym doszło do przeniesienia własności akcji przyznanych Wnioskodawczyni. Z uwagi na fakt, iż spółka akcyjna zadebiutowała na giełdzie w dniu 23 września 2005r., to w chwili zawierania umowy przyrzeczonej Wnioskodawczyni nie była już związana dwuletnim zakazem obrotu akcjami pracowniczymi, ustanowionym przepisem art. 38 ust. 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 1996r. o komercjalizacji i prywatyzacji (t.j. Dz.U. z 2002r., Nr 171, poz. 1397 ze zm.).

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Kiedy powstaje dochód do opodatkowania, w jakiej wysokości i jaki jest podatek należny z odpłatnego przeniesienia własności nabytych nieodpłatnie akcji pracowniczych na podstawie zawartej umowy przyrzeczonej w przypadku, gdy zaliczka stanowiąca 100% wartości ceny została wypłacona w momencie zawarcia umowy przedwstępnej, a cena z umowy zbycia akcji jest równa zaliczce i cenie zbycia określonej umową przedwstępną...

Zdaniem Wnioskodawczyni, dochód do opodatkowania powstał w dacie zawarcia umowy przyrzeczonej przenoszącej własność akcji pracowniczych. Wówczas doszło bowiem do przeniesienia własności akcji w rozumieniu art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Samo zawarcie umowy przedwstępnej nie powodowało powstania obowiązku podatkowego, z uwagi na fakt, iż umowa ta wyłącznie zobowiązuje do przeniesienia własności akcji w określonym terminie. Fakt, iż w chwili zawarcia umowy przedwstępnej Wnioskodawczyni otrzymała zaliczkę w wysokości 100% ceny również nie spowodował powstania po jej stronie obowiązku podatkowego, ponieważ w granicach zasady swobody umów strony mogą ustalić, iż przed zawarciem definitywnej sprzedaży akcji kupujący może wpłacić część lub całość ceny.

Wnioskodawczyni podkreśla, iż przeniesienie własności akcji pracowniczych na nabywcę nastąpiło dopiero aktualnie, w momencie zawarcia umowy przyrzeczonej. Jak podniesiono powyżej zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychód z kapitałów pieniężnych uważa się należne, choćby nie zostały nawet faktycznie otrzymane, przychody z odpłatnego zbycia papierów wartościowych. Z uwagi na fakt, iż w momencie zawarcia umowy przedwstępnej Wnioskodawczyni nie była jeszcze właścicielką akcji pracowniczych, a dysponowała wyłącznie ekspektatywą ich nabycia, a dodatkowo zobowiązała się do przeniesienia ich na nabywcę lub zwrotu zaliczki, nie mógł powstać obowiązek podatkowy. Przychód powstał więc dopiero w momencie zbycia akcji, tj. w chwili zawarcia umowy przyrzeczonej. W związku z tym Wnioskodawczyni zobowiązana jest umieścić przychód ze zbycia akcji pracowniczych w odrębnej deklaracji PIT-38 za rok 2010, tj. rok, w którym nastąpiło faktyczne zbycie akcji i uiścić podatek w wysokości 19% do dnia 30 kwietnia 2011r., tj. do czasu składania deklaracji podatkowych za rok poprzedni (art. 45 ust. 1a pkt 1 w zw. z art. 30b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) od kwoty rzeczywistej, uzyskanej ze zbycia akcji po cenie z umowy przedwstępnej. W przedmiotowej sprawie przychód równa się dochodowi, gdyż nie wystąpiły koszty uzyskania dochodu (nabycie nieodpłatne od Skarbu Państwa).

Na poparcie swojego stanowiska Wnioskodawczyni powołała interpretację indywidualną z dnia 27 marca 2009r. wydaną przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach Znak: IBPBII/2/415-321/09/NG.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyniw sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Na wstępie zaznaczyć należy, iż z uwagi na fakt, iż przedmiotem złożonego wniosku jest zaistniały stan faktyczny, niniejszą interpretację oparto o przepisy ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.), w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2010r.

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 6 ww. ustawy, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z:

  1. odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych,
  2. realizacji praw wynikających z papierów wartościowych, o których mowa w art. 3 pkt 1 lit. b ustawy o publicznym obrocie papierami wartościowymi.

Dochody uzyskane z odpłatnego zbycia papierów wartościowych (w tym akcji) podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych zgodnie z art. 30b ust. 1 ww. ustawy. W myśl tego przepisu, od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych, i z realizacji praw z nich wynikających oraz z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, podatek dochodowy wynosi 19 % uzyskanego dochodu.

Przy czym, stosownie do art. 30b ust. 2 pkt 1 ww. ustawy, dochodem, o którym mowa w ust. 1, jest różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 22 ust. 1f lub ust. 1g, lub art. 23 ust. 1 pkt 38, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 13 i 14 - osiągnięta w roku podatkowym.

Dochodów, o których mowa w ust. 1, nie łączy się z dochodami opodatkowanymi na zasadach określonych w art. 27 oraz art. 30c (art. 30b ust. 5 ww. ustawy).

Zgodnie natomiast z art. 23 ust. 1 pkt 38 ww. ustawy, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną oraz innych papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów (akcji), wkładów oraz innych papierów wartościowych, w tym z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych, a także z odkupienia tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych, albo umorzenia jednostek uczestnictwa, tytułów uczestnictwa oraz certyfikatów inwestycyjnych w funduszach kapitałowych, z zastrzeżeniem ust. 3e.

Dochód ze sprzedaży akcji należy wykazać po zakończeniu roku podatkowego w odrębnym zeznaniu (PIT-38) do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym, w którym podatnik dokonał zbycia akcji i w tym samym terminie należy wpłacić wynikający z tego zeznania podatek dochodowy. Zgodnie bowiem z art. 45 ust. 1 ww. ustawy, podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru, o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym, w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym, z zastrzeżeniem ust. 7 i 8.

W terminie określonym w ust. 1 podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym odrębne zeznania, według ustalonych wzorów, o wysokości osiągniętego w roku podatkowym dochodu (poniesionej straty) z kapitałów opodatkowanych na zasadach określonych w art. 30b (art. 45 ust. 1a pkt 1 ww. ustawy).

W terminie określonym w ust. 1, z zastrzeżeniem ust. 7, podatnicy są obowiązani wpłacić należny podatek wynikający z zeznania, o którym mowa w ust. 1a pkt 1 (art. 45 ust. 4 pkt 2 ww. ustawy).

Z powyższych przepisów wynika, iż opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlegają przysporzenia majątkowe uzyskane z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych, w tym akcji. Aby zatem doszło do powstania obowiązku podatkowego z tego tytułu musi nastąpić sprzedaż (przeniesienie prawa własności) akcji.

Sprzedaż w rozumieniu cywilnoprawnym ma charakter umowy wzajemnej, do której odnosi się wyrażona w art. 488 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.) zasada jednoczesnego wykonania świadczeń, tj. przeniesienia własności rzeczy lub praw i zapłacenia sprzedawcy ceny. Jednakże przepis ten przewiduje również wyjątki, z których najważniejsze znaczenie ma umowa pomiędzy stronami, albowiem w granicach zasady swobody umów ustanowionej w art. 353 Kodeksu cywilnego strony mogą ustalić, że przed zawarciem definitywnej umowy sprzedaży kupujący może zapłacić część lub całość ceny.

Przyjęcie przez sprzedawcę ceny (zaliczki, przedpłaty) określonej z tytułu sprzedaży akcji następuje na podstawie umowy przedwstępnej. W umowie przedwstępnej jedna lub obie strony zobowiązują się do zawarcia w przyszłości oznaczonej umowy, którą Kodeks cywilny w art. 389 określa mianem umowy przyrzeczonej.

Zawarcie umowy przedwstępnej nie powoduje skutków podatkowych, ponieważ jest ona jedynie zobowiązaniem do przeniesienia własności akcji w określonym terminie.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawczyni w dniu 13 października 2005r. zawarła umowę przedwstępną, zobowiązującą ją do zawarcia umowy przyrzeczonej, przenoszącej na nabywcę własność akcji pracowniczych i wszystkich praw z nimi związanych. W umowie tej strony ustaliły przyszłą cenę sprzedaży ww. akcji. W dniu zawarcia umowy przedwstępnej Wnioskodawczyni otrzymała zaliczkę w wysokości 100% przyszłej ceny sprzedaży. W dniu 23 kwietnia 2009r. Wnioskodawczyni nieodpłatnie nabyła akcje pracownicze, a następnie w dniu 28 lipca 2010r. doszło do zawarcia przyrzeczonej umowy sprzedaży przedmiotowych akcji po cenie ustalonej w umowie przedwstępnej.

Biorąc pod uwagę cyt. wyżej przepisy stwierdzić należy, iż przychód z tytułu odpłatnego zbycia akcji pracowniczych powstał u Wnioskodawczyni w dniu zawarcia ostatecznej, przyrzeczonej umowy sprzedaży tych akcji. Dopiero bowiem w tym momencie doszło od zbycia (przeniesienia prawa własności) przedmiotowych akcji. Dochód uzyskany z tego tytułu Wnioskodawczyni winna wykazać w zeznaniu podatkowym PIT-38, składanym za 2010 rok do dnia 30 kwietnia 2011r. W tym samym terminie Wnioskodawczyni powinna uiścić podatek dochodowy od tego dochodu obliczony według 19% stawki podatkowej. Przy czym, z uwagi na fakt, iż wskazane we wniosku akcje pracownicze Wnioskodawczyni nabyła nieodpłatnie, dochód uzyskany przez Wnioskodawczynię jest równy przychodowi, tj. cenie sprzedaży akcji. W przedstawionym stanie faktycznym Wnioskodawczyni nie poniosła bowiem żadnych wydatków na nabycie (objęcie) przedmiotowych akcji.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Do wniosku dołączono plik dokumentów. Należy jednak zauważyć, że wydając interpretacje w trybie art. 14b Ordynacji podatkowej Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów, nie przeprowadza postępowania dowodowego w związku z czym nie jest obowiązany, ani uprawniony do ich oceny; jest związany wyłącznie opisem stanu faktycznego przedstawionym przez Wnioskodawczynię i jej stanowiskiem.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44 – 100 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj