Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPP2/443-1316/10-2/SJ
z 15 listopada 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPP2/443-1316/10-2/SJ
Data
2010.11.15



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
odliczanie podatku naliczonego
odliczanie podatku naliczonego
prawo do odliczenia
prawo do odliczenia
samochód osobowy
samochód osobowy
towar handlowy
towar handlowy
użytkowanie (używanie)
użytkowanie (używanie)


Istota interpretacji
Czy w przedstawionym wyżej stanie faktycznym, tj. w przypadku zakupu samochodów osobowych w celu realizacji kompleksowej usługi organizacji konkursu, w ramach której dojdzie m.in. do wydania samochodów osobowych laureatom konkursu, Spółka jest uprawniona do pełnego odliczenia podatku naliczonego przy ich zakupie w sytuacji, gdy sprzedaż usługi organizacji konkursu jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług?



Wniosek ORD-IN 615 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością T…, przedstawione we wniosku z dnia 11 sierpnia 2010 r. (data wpływu 16 sierpnia 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego od nabycia samochodów osobowych przeznaczonych jako nagrody w organizowanym konkursie – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 sierpnia 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego od nabycia samochodów osobowych przeznaczonych jako nagrody w organizowanym konkursie.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest osobą prawną, która w ramach prowadzonej działalności gospodarczej organizuje konkursy związane z intensyfikacją sprzedaży produktów zleceniodawców. Działalność w ww. zakresie stanowi działalność podstawową Spółki. Konkursy polegają na tym, iż ich uczestnicy nabywając określone produkty w ustalonej ilości lub wartości mogą wygrać nagrodę zgłaszając się do konkursu poprzez wysłanie sms-a lub wypełnienie zgłoszenia na stronie internetowej organizatora konkursu. Przy zgłoszeniu uczestnicy muszą odpowiedzieć na pytanie konkursowe.

Wyłonienie zwycięscy następuje przez jury konkursowe, które wybiera najlepszą ze zgłoszonych prac konkursowych. Każdorazowo regulamin konkursu przewiduje wydanie zwycięzcom konkursu nagród rzeczowych w postaci samochodów osobowych. W przypadku konkursu Spółka świadczy kompleksową usługę, w skład której wchodzi w szczególności: organizacja konkursu, obsługa techniczno-formalna, prowadzenie medialnej kampanii reklamowej oraz wydanie nagród w konkursie jego laureatom. Zainteresowany prowadzi organizację i nadzór nad realizacją programu, aż do wydania nagród uczestnikom konkursu. Oferuje swoim klientom przy organizacji konkursu pełen pakiet usług, w skład których wchodzi także zakup samochodu osobowego. Samochody osobowe, w celu ich późniejszego wydania laureatom, są wcześniej nabywane przez Wnioskodawcę od sprzedawcy – dealera samochodów (podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą m.in. w zakresie sprzedaży nowych samochodów, będącego czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług). Laureatem konkursu może być osoba fizyczna, osoba prawna, jak również jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej. Spółka nie wykorzystuje samochodów na inne cele niezwiązane z prowadzoną działalnością gospodarczą, a ponadto wykorzystanie na cele związane z działalnością gospodarczą dotyczy tylko i wyłącznie wydania auta jako nagrody zwycięscy konkursu w ramach kompleksowej usługi organizacji konkursu. Wnioskodawca za wykonaną usługę otrzymuje wynagrodzenie, w skład którego wkalkulowana jest wartość nabytego przez Spółkę samochodu osobowego stanowiącego nagrodę w konkursie, a sama usługa jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w przedstawionym wyżej stanie faktycznym, tj. w przypadku zakupu samochodów osobowych w celu realizacji kompleksowej usługi organizacji konkursu, w ramach której dojdzie m.in. do wydania samochodów osobowych laureatom konkursu, Spółka jest uprawniona do pełnego odliczenia podatku naliczonego przy ich zakupie w sytuacji, gdy sprzedaż usługi organizacji konkursu jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług...

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatnikowi, o którym mowa w art. 15 tej ustawy, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Z powyższego wynika, iż uprawnienie do odliczenia podatku naliczonego od podatku należnego związanego z dokonywanymi zakupami, uzależnione jest od ścisłego powiązania tych zakupów z czynnościami opodatkowanymi VAT, muszą one pozostawać w związku przyczynowo - skutkowym.

W sytuacji Spółki, celem prowadzonego konkursu jest zachęcenie nabywców do kupowania produktów handlowych zleceniodawcy Spółki poprzez możliwość wygrania cennej nagrody rzeczowej jaką jest samochód osobowy. Spółka świadczy na rzecz swego zleceniodawcy usługę opodatkowaną podatkiem od towarów i usług, przy realizacji której wykorzystuje różne towary, w tym towary przeznaczone na nagrody. Jest to usługa kompleksowa, w ramach której jednym ze zobowiązań Wnioskodawcy jest wydanie laureatowi konkursu nagrody rzeczowej w postaci samochodu osobowego. A zatem, wydatkowana na zakupu samochodu osobowego kwota związana jest z prowadzoną przez niego działalnością i dotyczy sprzedaży opodatkowanej, tym samym Spółka ma prawo do odliczenia podatku naliczonego.

Ponadto wskazano, iż celem podmiotu zlecającego przedmiotowy konkurs, jest uzyskanie kompleksowej usługi, w której podmiot ten nie będzie zaangażowany w konieczność nabycia nagród rzeczowych, co jest procesem czasochłonnym. Zapewnienie podmiotom zlecającym organizację konkursów pełnej jego obsługi wraz z zakupem nagród stanowi zasadniczy cel działalności Zainteresowanego. Zdaniem Spółki, w niniejszym przypadku nie znajdzie zastosowania przepis art. 86 ust. 3 ustawy o VAT.

Zgodnie bowiem z art. 86 ust. 4 pkt 7 lit. a ustawy o VAT, przepis ust. 3 nie dotyczy przypadków, gdy przedmiotem działalności podatnika jest: odsprzedaż tych samochodów (pojazdów) (..). Odsprzedaż na gruncie ustawy należy rozumieć szeroko. Pojęcie „odsprzedaż”, którym posłużył się ustawodawca w tym przepisie, powinno być rozumiane jako nabycie pojazdów w celu dokonania dostawy towaru, odsprzedaż nie może być ograniczona jedynie do „dalszej sprzedaży”. W niniejszej sprawie Spółka dokonuje przeniesienia własności nabytych przez nią samochodów osobowych w ramach usługi kompleksowej, której częścią jest wydanie nagrody rzeczowej w postaci samochodu osobowego. Wydanie nagrody rzeczowej jest nierozerwalnie związane ze świadczoną przez Wnioskodawcę usługą. Zainteresowany przenosi własność samochodu na osobę, która wygrywa konkurs. Wynagrodzenie Wnioskodawcy stanowi zapłata za usługę organizacji konkursu dokonywana na jego rzecz przez podmiot zlecający jego organizację. W takich okolicznościach przeniesienie własności samochodu nie następuje bez wynagrodzenia, gdyż wynagrodzeniem Spółki jest cena uzyskiwana za świadczoną usługę, która swym zakresem obejmuje także zakup i wydanie nagród w konkursie. W rozważanej sytuacji, za samochód płaci podmiot zlecający przeprowadzenie konkursu w cenie usługi organizacji konkursu, którego częścią jest wydanie nagrody rzeczowej. Z tego względu sytuacja ta różni się od umowy sprzedaży, jednakże z ekonomicznego punktu widzenia jej skutki są bardzo zbliżone do sprzedaży, gdyż Zainteresowany przenosi własność samochodu i otrzymuje w zamian ekwiwalent w postaci wynagrodzenia za kompleksową usługę, w ramach której dochodzi do przeniesienia własności samochodu.

Przeniesienie własności samochodu na rzecz zwycięzcy stanowi część kompleksowej usługi organizacji konkursu przez Spółkę i jest z tą usługą nierozerwalnie związane.

Mając powyższe na uwadze wskazać należy, że w przypadku Wnioskodawcy, który przeznacza zakupione samochody osobowe na nagrody w organizowanych konkursach, które Zainteresowany świadczy odpłatnie, możliwe jest zastosowanie przepisu art. 86 ust. 4 pkt 7 lit. a ustawy o podatku od towarów i usług i odliczenie pełnej kwoty podatku naliczonego z faktur dokumentujących zakup samochodów osobowych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Na mocy art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Kwotę podatku naliczonego, na podstawie zapisu art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy, stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Z przepisu art. 86 ust. 1 ustawy wynika, iż prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest bezpośredni i bezsporny związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.

W przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony kwotę podatku naliczonego stanowi 60% kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca – nie więcej jednak niż 6.000 zł. (art. 86 ust. 3 ustawy).

W myśl art. 86 ust. 4 ustawy, przepis art. 86 ust. 3 nie dotyczy:

  1. pojazdów samochodowych mających jeden rząd siedzeń, który oddzielony jest od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą, klasyfikowanych na podstawie przepisów prawa o ruchu drogowym do podrodzaju: wielozadaniowy, van;
  2. pojazdów samochodowych mających więcej niż jeden rząd siedzeń, które oddzielone są od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą i u których długość części przeznaczonej do przewozu ładunków, mierzona po podłodze od najdalej wysuniętego punktu podłogi pozwalającego postawić pionową ścianę lub trwałą przegrodę pomiędzy podłogą a sufitem do tylnej krawędzi podłogi, przekracza 50% długości pojazdu; dla obliczenia proporcji, o której mowa w zdaniu poprzednim, długość pojazdu stanowi odległość pomiędzy dolną krawędzią przedniej szyby pojazdu a tylną krawędzią podłogi części pojazdu przeznaczonej do przewozu ładunków, mierzona w linii poziomej wzdłuż pojazdu pomiędzy dolną krawędzią przedniej szyby pojazdu a punktem wyprowadzonym w pionie od tylnej krawędzi podłogi części pojazdu przeznaczonej do przewozu ładunków;
  3. pojazdów samochodowych, które mają otwartą część przeznaczoną do przewozu ładunków;
  4. pojazdów samochodowych, które posiadają kabinę kierowcy i nadwozie przeznaczone do przewozu ładunków jako konstrukcyjnie oddzielne elementy pojazdu;
  5. pojazdów samochodowych będących pojazdami specjalnymi w rozumieniu przepisów prawa o ruchu drogowym o przeznaczeniach wymienionych w załączniku nr 9 do ustawy;
  6. pojazdów samochodowych konstrukcyjnie przeznaczonych do przewozu co najmniej 10 osób łącznie z kierowcą – jeżeli z dokumentów wydanych na podstawie przepisów prawa o ruchu drogowym wynika takie przeznaczenie;
  7. przypadków, gdy przedmiotem działalności podatnika jest:
    1. odprzedaż tych samochodów (pojazdów) lub
    2. oddanie w odpłatne używanie tych samochodów (pojazdów) na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innych umów o podobnym charakterze, i te samochody (pojazdy) są przez podatnika przeznaczone wyłącznie do wykorzystania na te cele przez okres nie krótszy niż sześć miesięcy.

Z brzemienia przepisu art. 86 ust. 4 pkt 7 lit. a ustawy jednoznacznie wynika, że pełne odliczenie podatku naliczonego od nabytych samochodów osobowych dotyczy tylko takich przypadków, gdy przedmiotem działalności podatnika jest odsprzedaż tych nabytych przez niego samochodów osobowych. Pełne odliczenie podatku naliczonego nie dotyczy natomiast podatku naliczonego przy zakupie tych samochodów osobowych, które są wykorzystywane (używane) przez podatnika w prowadzonej przez niego działalności gospodarczej w inny sposób niż wskazany w art. 86 ust. 4 pkt 7 ustawy o VAT.

Z opisu sprawy wynika, iż Wnioskodawca, w ramach prowadzonej podstawowej działalności gospodarczej, organizuje konkursy związane z intensyfikacją sprzedaży produktów zleceniodawców. Konkursy polegają na tym, że ich uczestnicy nabywając określone produkty w ustalonej ilości lub wartości mogą wygrać nagrodę – samochód osobowy, zgłaszając się do konkursu poprzez wysłanie sms-a lub poprzez wypełnienie zgłoszenia na stronie internetowej organizatora konkursu. W przypadku konkursu, Spółka świadczy kompleksową usługę, w skład której wchodzi w szczególności: organizacja konkursu, obsługa techniczno-formalna, prowadzenie medialnej kampanii reklamowej oraz wydanie nagród w konkursie jego laureatom. Nagroda rzeczowa, w postaci samochodu osobowego, jest nabywana przez Zainteresowanego od sprzedawcy – dealera samochodów, w celu jej późniejszego wydania laureatom konkursu. Za wykonaną usługę Spółka otrzymuje wynagrodzenie, w skład którego wkalkulowana jest wartość nabytego przez nią samochodu osobowego stanowiącego nagrodę w konkursie, a sama usługa jest opodatkowana podatkiem VAT.

Mając na uwadze powołane przepisy oraz przedstawiony we wniosku stan faktyczny należy uznać, iż nie została spełniona przesłanka zawarta w art. 86 ust. 4 pkt 7 ustawy, gdyż całość odliczenia 100% podatku naliczonego wykazanego w fakturze nabycia może dokonać podatnik, którego przedmiotem działalności jest odsprzedaż nabytych samochodów osobowych. Oznacza to, że zgodnie z art. 86 ust. 3 ustawy, przy zakupie przedmiotowego pojazdu – samochodu osobowego – Wnioskodawcy przysługuje prawo do odliczenia 60%, nie więcej jednak niż 6.000 zł, nie zaś 100% wartości podatku naliczonego z faktur nabycia powyższych samochodów osobowych.

Skoro więc Spółka nie trudni się profesjonalną odsprzedażą samochodów osobowych, a jedynie dokonuje ich nabycia w formie nagród rzeczowych w organizowanych na zlecenie klienta konkursach należy uznać, że nie jest ona uprawniona do odliczenia pełnej wysokości podatku naliczonego z tytułu zakupu przedmiotowego pojazdu.

Biorąc pod uwagę opis sprawy oraz powołane przepisy prawa podatkowego należy stwierdzić, iż w przypadku zakupu samochodów osobowych w celu realizacji kompleksowej usługi organizacji konkursu w ramach której dojdzie m.in. do wydania samochodów osobowych laureatom konkursu, Spółka nie ma prawa do pełnego odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących ich zakup.

Jednakże, zgodnie z art. 86 ust. 3 ustawy, Wnioskodawcy przysługuje prawo do odliczenia 60% kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu nabycia przedmiotowych samochodów osobowych, nie więcej jednak niż 6.000 zł.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj