Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPP1/443-1024/10/AT
z 14 stycznia 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPP1/443-1024/10/AT
Data
2011.01.14



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Świadczenie usług

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Dostawa towarów

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
podatek naliczony
podatek naliczony
przekazanie nieodpłatne
przekazanie nieodpłatne
przyłącze
przyłącze
usługi
usługi


Istota interpretacji
1. Czy Wnioskodawcy firma miała prawo do odliczenia podatku VAT z faktur VAT wystawionych w związku z budową tego przyłącza, które następnie zostało przekazane nieodpłatnie?
2. Czy czynność nieodpłatnego przekazania infrastruktury wodociągowej na rzecz wodociągów i oczyszczalni jest czynnością opodatkowaną podatkiem VAT?



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112 poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 11 października 2010 r. (data wpływu 21 października 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego od wydatków poniesionych przy budowie przyłącza wodociągowego oraz opodatkowania czynności nieodpłatnego przekazania tego przyłącza na rzecz miejskiego zakładu wodociągów – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 21 października 2010 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego od wydatków poniesionych przy budowie przyłącza wodociągowego oraz opodatkowania czynności nieodpłatnego przekazania tego przyłącza na rzecz miejskiego zakładu wodociągów.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


Pana firma, w związku z prowadzoną działalnością, wybudowała przyłącze wodociągowe. Z faktur wystawionych na budowę przyłącza odliczył Pan podatek VAT. W lipcu 2010 r. przekazał Pan ww. przyłącze miejskiemu zakładowi wodociągów nieodpłatnie na podstawie stosownego protokołu przekazania.


W związku z powyższym zadano następujące pytania:


  1. Czy Pana firma miała prawo do odliczenia podatku VAT z faktur VAT wystawionych w związku z budową tego przyłącza, które następnie zostało przekazane nieodpłatnie...
  2. Czy czynność nieodpłatnego przekazania infrastruktury wodociągowej na rzecz miejskich wodociągów i oczyszczalni jest czynnością opodatkowaną podatkiem VAT...


Pana zdaniem, kwestię odliczenia naliczonego podatku od towarów i usług reguluje art. 86 ustawy o podatku VAT.

Wskazując na jego treść, sądzi Pan, że firmie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z tymi zakupami. Zwrócił Pan jednocześnie uwagę, że badając kwestię prawa do odliczenia podatku należy wziąć pod uwagę zapisy art. 88 ustawy o podatku od towarów i usług, pozbawiające w określonych sytuacjach podatników prawa do odliczenia. W niniejszej sytuacji żaden z wymienionych tam przypadków nie ma zastosowania w kwestii będącej przedmiotem zapytania.

Uzasadniając zajęte w sprawie stanowisko, powołuje się Pan na wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 28 października 2003 r. sygn. akt III SA 1693/02.

W Pana ocenie, nieodpłatne przekazanie infrastruktury wodociągowej nie jest darowizną, bowiem zgodnie z art. 888 ustawy Kodeks cywilny, przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swojego majątku. Z definicji tej wynika, iż świadczenie darczyńcy powinno być dobrowolne oraz bezpłatne. Użyty w tym przepisie zwrot „zobowiązuje się” oznacza dobrowolność świadczenia na rzecz obdarowanego. Tymczasem do dokonania nieodpłatnego przekazania infrastruktury podatnik jest zobowiązany bądź przez odpowiednie przepisy, bądź też przez przedsiębiorstwa dostarczające media, które w praktyce często zawierają umowy o ich dostawę pod warunkiem przekazania odpowiednich urządzeń. Umowa darowizny jest umową jednostronnie zobowiązującą, co oznacza, iż świadczeniu darczyńcy nie odpowiada żadne świadczenie obdarowanego. Przy tym, nie chodzi tutaj tylko o świadczenie w formie pieniężnej, ale o jakiekolwiek świadczenie obdarowanego w ramach tego stosunku prawnego.

Jednocześnie zwrócił Pan uwagę na postanowienia art. 2 pkt 6, art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 7 ust. 1, ust. 2 art. 8 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, zaznaczając, że w niniejszym stanie faktycznym następuje nieodpłatne przekazanie wybudowanego przez firmę fragmentu sieci wodociągowej na rzecz miejskich wodociągów i oczyszczalni, który nie stanowi kompletnego obiektu, zatem w Pana opinii należy je traktować nie jako dostawę towarów, lecz jako nieodpłatne świadczenie usług. Przekazanie to wykazuje związek z prowadzoną przez Pana działalnością, ponieważ firma, uzyskując dostęp do sieci wodociągowej, będzie odnosić bezpośrednią korzyść z tego faktu. Zatem, według Pana, przekazanie to nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z dyspozycją art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r., Nr 54 poz. 535 ze zm.), w zakresie, w jakim towary i usługi wykorzystywane są do wykonania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W myśl powyższego przepisu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi.

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które są wykorzystywane do wykonywania czynności zwolnionych od podatku czy też niepodlegających temu podatkowi.

Kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7 suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług, o czym stanowi art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy.

Na mocy art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.


W myśl art. 7 ust. 1 ww. ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również:


  1. przeniesienie z nakazu organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w imieniu takiego organu lub przeniesienie z mocy prawa prawa własności towarów w zamian za odszkodowanie;
  2. wydanie towarów na podstawie umowy dzierżawy, najmu, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze zawartej na czas określony lub umowy sprzedaży na warunkach odroczonej płatności, jeżeli umowa przewiduje, że w następstwie normalnych zdarzeń przewidzianych tą umową lub z chwilą zapłaty ostatniej raty prawo własności zostanie przeniesione;
  3. wydanie towarów na podstawie umowy komisu: między komitentem a komisantem, jak również wydanie towarów przez komisanta osobie trzeciej;
  4. wydanie towarów komitentowi przez komisanta na podstawie umowy komisu, jeżeli komisant zobowiązany był do nabycia rzeczy na rachunek komitenta;
  5. ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu oraz przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, a także ustanowienie na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu oraz przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu lub własności domu jednorodzinnego;
  6. oddanie gruntów w użytkowanie wieczyste;
  7. zbycie praw, o których mowa w pkt 5 i 6.


Ponadto, jak stanowi art. 7 ust. 2 ww. ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:


  1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
  2. wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny


  • jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.


Z kolei, stosownie do art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:


  1. przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
  2. zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
  3. świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.


Zgodnie natomiast z art. 8 ust. 2 ustawy, nieodpłatne świadczenie usług niebędące dostawą towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług, jeżeli nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami, w całości lub w części, traktuje się jako odpłatne świadczenie usług.

Z powyższego wynika, że aby nieodpłatne świadczenie usług było objęte opodatkowaniem podatkiem od towarów i usług muszą zostać spełnione łącznie warunki wymienione w ww. przepisie, t.j. brak związku z prowadzeniem przedsiębiorstwa oraz przysługiwanie prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy nabyciu towarów i usług. Za usługi niezwiązane z prowadzeniem przedsiębiorstwa należy uznać wszelkie usługi, których świadczenie odbyło się bez związku z potrzebami prowadzonej działalności gospodarczej. Niedopełnienie któregokolwiek z warunków określonych w art. 8 ust. 2 ww. ustawy jest podstawą do traktowania nieodpłatnej usługi jako niepodlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Ze złożonego wniosku wynika, iż w związku z prowadzoną działalnością wybudował Pan przyłącze wodociągowe (Pana firma, uzyskując dostęp do sieci wodociągowej, będzie odnosić bezpośrednią korzyść z tego faktu). Z faktur wystawionych na budowę przyłącza odliczył podatek VAT. W lipcu 2010 r. przekazał Pan ww. przyłącze miejskiemu zakładowi wodociągów nieodpłatnie na podstawie stosownego protokołu przekazania.

W tym miejscu zauważyć należy, iż stosownie do art. 47 § 1-3 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.), część składowa rzeczy nie może być odrębnym przedmiotem własności i innych praw rzeczowych. Częścią składową rzeczy jest wszystko, co nie może być od niej odłączone bez uszkodzenia lub istotnej zmiany całości albo bez uszkodzenia lub istotnej zmiany przedmiotu odłączonego. Przedmioty połączone z rzeczą tylko dla przemijającego użytku nie stanowią jej części składowych. Z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych, do części składowych gruntu należą w szczególności budynki i inne urządzenia trwale z gruntem związane, jak również drzewa i inne rośliny od chwili zasadzenia lub zasiania (art. 48 Kodeksu cywilnego).

Ponadto, z art. 49 § 1 Kodeksu cywilnego wynika, że urządzenia służące do doprowadzania lub odprowadzania płynów, pary, gazu, energii elektrycznej oraz inne urządzenia podobne nie należą do części składowych nieruchomości, jeżeli wchodzą w skład przedsiębiorstwa. Przesłanka ta jest spełniona z chwilą podłączenia wymienionych w art. 49 Kodeksu urządzeń do sieci należących do przedsiębiorstwa lub zakładu.

Mając na uwadze przedstawiony we wniosku stan faktyczny sprawy oraz powołane przepisy prawa, stwierdzić należy, że nieodpłatne przekazanie wybudowanej inwestycji w postaci infrastruktury obejmującej przyłącze wodociągowe, jest związane z prowadzoną przez Pana działalnością gospodarczą, bowiem wykonanie tego przyłącza jest niezbędne – co zauważył Pan w złożonym wniosku – do funkcjonowania prowadzonej firmy. A zatem skoro inwestycja ta wykazuje związek z prowadzoną działalnością (wydatki nie wykazują wprawdzie związku z określoną transakcją podlegającą opodatkowaniu, lecz z kosztami ogólnymi tej działalności), która podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, to tym samym przysługuje Panu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących nabycie towarów i usług związanych z opisaną budową przyłącza w zakresie, o którym mowa w powołanym art. 86 ust. 1 ustawy, o ile nie wystąpią okoliczności wskazane w przepisie art. 88 tej ustawy.

Uwzględniając natomiast regulacje wynikające z zapisów cytowanego art. 49 Kodeksu cywilnego, należy stwierdzić, iż w momencie nieodpłatnego przekazania nie będzie Pan właścicielem wybudowanego przyłącza do sieci wodociągowej, bowiem będzie ono włączone do sieci oraz będzie stanowiło część istniejącej sieci należącej do miejskiego zakładu wodociągów, stanowiąc jedną całość. W świetle powyższego, nieodpłatne przekazanie infrastruktury w postaci przyłącza do sieci wodociągowej, o którym mowa we wniosku, nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów usług.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj