Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPP2/443-1103c/10/AK
z 21 stycznia 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPP2/443-1103c/10/AK
Data
2011.01.21


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczanie częściowe podatku oraz korekta podatku naliczonego --> Odliczenie częściowe podatku


Słowa kluczowe
czynności niepodlegające opodatkowaniu
czynności niepodlegające opodatkowaniu
korekta podatku naliczonego
korekta podatku naliczonego


Istota interpretacji
Obowiązek dokonania korekty podatku naliczonego przez spółkę komandytową, w związku z wniesieniem do niej w drodze aportu określonych środków trwałych oraz zapasów.



Wniosek ORD-IN 5 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 18 października 2010 r. (data wpływu 29 października 2010 r.), uzupełnionym w dniu 14 stycznia 2011 r. (data wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku dokonania korekty podatku naliczonego przez spółkę komandytową, w związku z wniesieniem do niej w drodze aportu określonych środków trwałych oraz zapasów – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 29 października 2010 r. został złożony wniosek, uzupełniony w dniu 14 stycznia 2011 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku dokonania korekty podatku naliczonego przez spółkę komandytową, w związku z wniesieniem do niej w drodze aportu określonych środków trwałych oraz zapasów.


W przedmiotowym wniosku oraz jego uzupełnieniu, przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Jest Pani współwłaścicielem majątku wchodzącego w skład przedsiębiorstwa. Przedsiębiorstwo stanowi współwłasność Pani i męża i wchodzi w skład majątku objętego małżeńską wspólnością majątkową. Prowadzeniem przedsiębiorstwa zajmuje się faktycznie Pani mąż i to on jest zarejestrowany jako przedsiębiorca w ewidencji działalności gospodarczej. Zamierza Pani wraz z mężem wnieść przedsiębiorstwo (ewentualnie przedsiębiorstwo z wyłączeniami), jako wkład niepieniężny do spółki komandytowej, w której będziecie komandytariuszami.

W skład przedsiębiorstwa będą wchodzić takie składniki majątkowe jak: nazwa przedsiębiorstwa, prawo własności rzeczy ruchomych, w tym środków trwałych (np. pojazdy mechaniczne, sprzęt RTV i AGD, meble), prawo używania określonych składników majątkowych na podstawie umów cywilnoprawnych, zapasy, wierzytelności i środki pieniężne, licencje, a także prawo do zarejestrowanego w Urzędzie Patentowym znaku towarowego, na który udzielono prawo ochronne.

Wniesione aportem przedsiębiorstwo i poszczególne jego składniki będą wykorzystywane przez spółkę komandytową do takich samych czynności, do jakich są wykorzystywane przez Pani męża, t.j. do czynności opodatkowanych.

Ewentualne wyłączenia z przedmiotu aportu poszczególnych składników majątkowych nie pozbawią przedmiotu wkładu charakteru przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego. W związku z powyższym, niezależnie od tego, czy z aportu zostaną wyłączone określone składniki majątkowe, czy też nie, przedmiot aportu będzie przedsiębiorstwem w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego.

Jednocześnie wskazano, że spółka komandytowa nie istnieje i ma powstać dopiero w przyszłości, a w związku z tym jedynymi podmiotami, które w chwili obecnej są zainteresowane jej ewentualnymi zobowiązaniami podatkowymi, są jej przyszli wspólnicy.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie:


Czy w związku z wniesieniem do spółki komandytowej w ramach aportu przedsiębiorstwa, określonych środków trwałych i zapasów, przy których nabyciu mąż Pani, prowadzący wspólne przedsiębiorstwo, odliczył podatek naliczony, spółka komandytowa, do której zostanie wniesiony aport, będzie zobowiązana do dokonania korekty tego podatku...


Zdaniem Wnioskodawcy, w związku z wniesieniem do spółki komandytowej w ramach aportu, środków trwałych i zapasów, przy których nabyciu mąż prowadzący wspólne przedsiębiorstwo, odliczył podatek naliczony, spółka komandytowa, do której zostanie wniesiony aport, nie będzie musiała dokonywać korekty tego podatku.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Zgodnie natomiast z art. 93a § 2 pkt 2 w zw. z art. 93a § 1 Ordynacji podatkowej, spółka nieposiadająca osobowości prawnej, do której osoba fizyczna wniosła na pokrycie udziału wkład w postaci swojego przedsiębiorstwa, wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przedsiębiorcy wnoszącego wkład. Prawo do odliczenia podatku naliczonego jest bez wątpienia jednym z praw przyznanych podatnikowi w przepisach prawa podatkowego. Pani zdaniem, w świetle art. 93a § 2 pkt 2 Ordynacji podatkowej, prawo do odliczenia podatku naliczonego, przysługujące mężowi prowadzącemu wspólne przedsiębiorstwo, w związku z nabyciem składników majątku wchodzących w skład wnoszonego aportem przedsiębiorstwa, przechodzi na jego następcę - spółkę komandytową, do której wniesiony zostanie wkład.

Wskazała Pani, iż aktywa wnoszone do spółki komandytowej w ramach aportu przedsiębiorstwa, będą nadal wykorzystywane na potrzeby wykonywania czynności opodatkowanych (z tym, że nie przez Pani męża, a przez jego następcę). Jeżeli zatem spółka komandytowa, jako następca prawny męża w rozumieniu Ordynacji podatkowej, nie zmieni przeznaczenia otrzymanych w drodze aportu składników majątku (nie zacznie wykorzystywać ich do czynności nieopodatkowanych, bądź zwolnionych z podatku), nie ma obowiązku korygowania podatku naliczonego. Podniosła Pani, że odnosząc powyższe uwagi do treści art. 91 ust. 9 ustawy o podatku od towarów i usług, zgodnie z którym w przypadku transakcji zbycia przedsiębiorstwa korekta podatku jest dokonywana przez nabywcę przedsiębiorstwa lub nabywcę zorganizowanej części przedsiębiorstwa, należy wskazać, że przepis ten dotyczy jedynie przypadków zmiany przez nabywcę przedsiębiorstwa przeznaczenia towarów (np. nabywca przedsiębiorstwa zmieni przeznaczenie towarów poprzez ich wykorzystywanie do czynności innych niż opodatkowane). Z uwagi na fakt, że ww. spółka komandytowa, będzie wykorzystywała towary do tych samych czynności, co wnoszący aport (t.j. do czynności opodatkowanych), nie zajdzie potrzeba korekty podatku naliczonego przez nabywcę przedsiębiorstwa. Zaznaczyła Pani, że samo wniesienie aportu w postaci przedsiębiorstwa nie powoduje obowiązku korekty. Wskazała, że powyższe stanowisko znajduje potwierdzenie w dotychczasowych interpretacjach organów podatkowych (tak np. Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 22 grudnia 2009 r. w sprawie o sygn. IPPP2/443-1085/09-2/PW).


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Końcowo informuje się, że kwestie opodatkowania czynności wniesienia do spółki komandytowej aportu w postaci przedsiębiorstwa, oraz obowiązku skorygowania przez Panią podatku naliczonego w związku z dokonaniem aportu do spółki komandytowej określonych środków trwałych i zapasów, zostały rozstrzygnięte w interpretacjach indywidualnych odpowiednio nr ITPP2/443-1103a/10/AK oraz ITPP2/443-1103b/10/AK.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu jej wydania.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku, ul. H. Sienkiewicza 84, 15-950 Białystok, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj