Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPP2/443-1360/10-2/PG
z 18 listopada 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPP2/443-1360/10-2/PG
Data
2010.11.18


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Dostawa towarów


Słowa kluczowe
czynności niepodlegające opodatkowaniu
czynności niepodlegające opodatkowaniu
podatek od towarów i usług
podatek od towarów i usług
towar
towar


Istota interpretacji
Przemieszczenie towarów należących do Spółki z terytorium Polski do magazynu znajdującego się na terytorium USA nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.



Wniosek ORD-IN 942 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, przedstawione we wniosku z dnia 17 sierpnia 2010 r. (data wpływu 23 sierpnia 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT przemieszczenia towarów należących do Spółki z terytorium Polski do magazynu znajdującego się na terytorium USA – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 sierpnia 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT przemieszczenia towarów należących do Spółki z terytorium Polski do magazynu znajdującego się na terytorium USA.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest spółką z o.o. posiadającą siedzibę na terytorium Polski (dalej: Wnioskodawca, Spółka) i podlega tu nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Spółka jest zarejestrowana na potrzeby podatku od towarów i usług (dalej: VAT) jako „podatnik VAT czynny”.

Prowadzi działalność produkcyjną w branży motoryzacyjnej. Wnioskodawca wykonuje dostawy towarów zarówno do krajów na terenie Unii Europejskiej jak i poza nią. Dotychczasowe dostawy na rzecz klientów spoza Unii Europejskiej są realizowane w drodze eksportu towarów w rozumieniu ustawy o VAT.

Spółka planuje zwiększyć ilość dostaw na rzecz odbiorcy posiadającego siedzibę na terytorium USA (dalej: Kontrahent). W przypadku dostaw towarów do USA czas transportu istotnie wydłuża proces realizacji zamówienia Kontrahenta, co stanowi problem ze względu na to, że oczekuje on bieżącego zaopatrzenia w towary.

W ramach nowego modelu dostaw Wnioskodawca planuje transportować swoje towary na terytorium USA do zlokalizowanego tam magazynu (dalej: nowy model dostaw). Wywóz towarów z terytorium Unii Europejskiej udokumentowany będzie fakturą pro-forma.

Towary znajdujące się w magazynie będą stanowiły własność Wnioskodawcy. Magazyn będzie stanowił własność podmiotu trzeciego, a Spółka będzie korzystała ze znajdującej się w nim powierzchni magazynowej (przykładowo na podstawie umowy najmu).

Własność towarów będzie przechodziła na Kontrahenta z chwilą pobrania ich z magazynu. W tym momencie zostanie wykonana dostawa towarów przez Wnioskodawcę. Spółka udokumentuje tą czynność wystawiając fakturę VAT wskazując w niej w rubryce „stawka”, iż dokumentowana transakcja nie podlega VAT.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy przemieszczenie towarów należących do Spółki z terytorium Polski do magazynu znajdującego się na terytorium USA będzie podlegało opodatkowaniu VAT...

Zdaniem Wnioskodawcy, przemieszczenie towarów należących do niego z terytorium Polski do magazynu znajdującego się na terytorium USA nie będzie podlegało VAT.

Zakres czynności opodatkowanych VAT uregulowany jest w art. 5 ust. 1 ustawy o VAT. Przepis ten stanowi, iż opodatkowaniu podlegają:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
  2. eksport towarów;
  3. import towarów;
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.


Powyższy katalog czynności opodatkowanych ma charakter zamknięty. Czynności, które nie zostały wskazane w powyższym katalogu nie podlegają opodatkowaniu VAT.

Przedmiotem przemieszczenia dokonywanego przez Spółkę z terytorium Polski na terytorium USA są rzeczy ruchome będące towarami w rozumieniu art. 2 pkt 6 ustawy o VAT. Tym samym analizując zapisy art. 5 ust. 1 ustawy o VAT należy się odnieść do czynności, których przedmiotem są towary, pomijając świadczenie usług.

Ponadto opisane przemieszczenie towarów dokonywane będzie z terytorium Polski poza nie. Tym samym w opisanej sprawie nie wystąpią transakcje, które polegają na przemieszczeniu towarów spoza granic Polski na jej terytorium, tj. import towarów i wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju.

Mając powyższe na uwadze można rozważyć ewentualne wystąpienie następujących transakcji podlegających opodatkowaniu na gruncie ustawy o VAT:

  1. odpłatna dostawa towarów na terytorium kraju;
  2. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów;
  3. eksport towarów.


Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy o VAT przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Tym samym aby zakwalifikować daną czynność jako odpłatną dostawę towarów na terytorium kraju konieczne jest zaistnienie łącznie następujących przesłanek:

  • przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel;
  • odpłatność przeniesienia;
  • czynność musi zostać dokonana na terytorium kraju czyli zgodnie z ustawową definicją zawartą w art. 2 pkt 1 ustawy o VAT - na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Zgodnie z opisem sprawy, przemieszczeniu towarów do magazynu znajdującego się na terytorium USA nie będzie towarzyszyło przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel (Wnioskodawca pozostaje właścicielem towarów), ponadto czynność ta nie będzie miała charakteru odpłatnego. Zatem wywóz towarów należących do Spółki do magazynu w USA nie może zostać zakwalifikowany jako odpłatna dostawa towarów na terytorium kraju.

W dalszej kolejności należy rozważyć wystąpienie wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów. Zgodnie z art. 13 ustawy o VAT przez wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 5 ustawy o VAT rozumie się wywóz towarów z terytorium kraju w wykonaniu czynności określonych w art. 7 na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju.

Tym samym, aby doszło do wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów muszą być spełnione następujące przesłanki:

  • dokonanie przeniesienia prawa do rozporządzenia towarem jak właściciel;
  • towar jest transportowany z terytorium kraju na terytorium innego kraju członkowskiego.

W ramach przemieszczenia towarów należących do Wnioskodawcy powyższe przesłanki nie zostaną spełnione, gdyż towary nie będą transportowane na terytorium innego kraju członkowskiego, ale na terytorium USA.

Na koniec należy rozważyć, czy prezentowane w opisie sprawy przemieszczenie towarów należących do Spółki na terytorium USA można zakwalifikować jako eksport towarów. Zgodnie z art. 2 pkt 8 ustawy o VAT, przez eksport towarów rozumie się potwierdzony przez urząd celny określony w przepisach celnych wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty w wykonaniu czynności określonych w art. 7, jeżeli wywóz jest dokonany przez:

  1. dostawcę lub na jego rzecz, lub
  2. nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju, lub na jego rzecz, z wyłączeniem towarów wywożonych przez samego nabywcę dla celów wyposażenia lub zaopatrzenia łodzi rekreacyjnych oraz prywatnych statków powietrznych lub innych prywatnych środków transportu, w tym środków transportu, o których mowa w art. 16 rozporządzenia Rady (WE) nr 1777/2005 z dnia 17 października 2005 r. ustanawiającego środki wykonawcze do dyrektywy 77/388/EWG w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L 288 z 29.10.2005, str. 1), zwanego dalej „rozporządzeniem nr 1777/2005”.


Zgodnie z powyższą regulacją eksport towarów wystąpi, jeśli zostaną spełnione następujące przesłanki:

  • nastąpi dostawa towarów, w szczególności skutkująca przeniesieniem prawa do rozporządzania towarem jak właściciel;
  • dokonany zostanie określony w przepisach celnych wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty;
  • wywóz ten potwierdzony jest przez urząd celny;
  • wywóz powinien być dokonany przez dostawcę lub na jego rzecz albo przez nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju lub na jego rzecz.

Opisane przez Wnioskodawcę przemieszczenie towarów należących do niego na terytorium USA nie będzie wiązało się ze spełnieniem wszystkich powyżej wskazanych przesłanek, a w konsekwencji nie wystąpi eksport towarów.

Będzie tak, gdyż wywóz towarów poza terytorium Unii Europejskiej nie będzie wiązał się z przeniesieniem prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, a zatem wywóz towarów nie nastąpi w wykonaniu czynności opisanej w art. 7 ustawy o VAT. Przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (dostawa towarów) nastąpi dopiero w momencie, gdy towary zostaną pobrane przez Kontrahenta z magazynu.

Na marginesie należy zauważyć, iż w przepisach ustawy o VAT przewidziano opodatkowanie przemieszczenia towarów, które nie jest związane z przeniesieniem prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, ale tylko w przypadku przemieszczenia wewnątrzwspólnotowego. W art. 13 ust. 3 ustawy o VAT zrównano z wewnątrzwspólnotową dostawą towarów przemieszczenie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa z terytorium kraju na terytorium innego państwa członkowskiego. Natomiast nie ma podstaw prawnych do uznania, iż przemieszczenie towarów należących do Spółki z terytorium kraju do magazynu znajdującego się na terytorium USA (poza terytorium Unii Europejskiej) należy traktować jak eksport towarów w rozumieniu art. 2 pkt 8 ustawy o VAT.

Podsumowując, Wnioskodawca wskazuje, iż w jego opinii opisane przemieszczenie towarów należących do niego na terytorium USA z wykorzystaniem znajdującego się tam magazynu, nie wypełni przesłanek żadnej z czynności opodatkowanych VAT. W szczególności nie można będzie go uznać za eksport towarów, gdyż towary przemieszczane do magazynu znajdującego się na terytorium USA pozostaną własnością Spółki, zatem przemieszczenie nie nastąpi w wyniku uprzedniego przeniesienia prawa do rozporządzania towarem jak właściciel.

Stanowisko Wnioskodawcy potwierdzają następujące indywidualne interpretacje:

  • indywidualna interpretacja podatkowa wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w dniu 26 czerwca 2009 r. o sygn. IPPP2/443-415/09-2/IK;
  • indywidualna interpretacja podatkowa wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu w dniu 12 czerwca 2009 r. o sygn. ILPP2/443-436/09-4/GZ;
  • indywidualna interpretacja podatkowa wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach w dniu 4 września 2008 r. o sygn. IBPP2/443-520/08/BM.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Ponadto, zwrócić należy uwagę, iż wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (zapytania) Zainteresowanego. Inne kwestie przedstawione w opisie sprawy, które nie zostały objęte pytaniem - nie mogą być zgodnie z art. 14b § 1 oraz art. 14f § 2 Ordynacji podatkowej - rozpatrzone.

Dodatkowo należy stwierdzić, iż powołane przez Wnioskodawcę interpretacje indywidualne prawa podatkowego, są rozstrzygnięciami w konkretnych sprawach, osadzonych w określonym stanie faktycznym i tylko do nich się zawężają, w związku z tym nie mają mocy powszechnie obowiązującego prawa.

Informuje się także, że w niniejszej interpretacji załatwiono wniosek w części dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT przemieszczenia towarów należących do Spółki z terytorium Polski do magazynu znajdującego się na terytorium USA.

Natomiast pozostała część wniosku dotycząca tego podatku w zakresach: opodatkowania podatkiem VAT dostawy towarów na terytorium USA oraz prawa do odliczenia podatku VAT z tytułu zakupu towarów i usług w związku z przemieszczeniem towarów i ich dostawą na terytorium USA, została rozstrzygnięta w odrębnych interpretacjach indywidualnych z dnia 18 listopada 2010 r. odpowiednio o numerach: ILPP2/443 1360/10-3/PG oraz ILPP2/443 1360/10 4/PG.

Ponadto w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych została wydana odrębna interpretacja indywidualna z dnia 18 listopada 2010 r. nr ILPB4/423-154/10-2/DS.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj