Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB4/423-186/10-2/MC
z 10 grudnia 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPB4/423-186/10-2/MC
Data
2010.12.10



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
kompensata
kompensata
koszty uzyskania przychodów
koszty uzyskania przychodów
nabycie wierzytelności
nabycie wierzytelności
przychód
przychód
wierzytelność
wierzytelność


Istota interpretacji
Czy transakcja została prawidłowo rozliczona na gruncie przepisów ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.)?



Wniosek ORD-IN 467 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Akcyjnej, przedstawione we wniosku z dnia 06 września 2010 r. (data wpływu 13.09.2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych związanych z transakcją nabycia i kompensaty wierzytelności – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 września 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych związanych z transakcją nabycia i kompensaty wierzytelności.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest wielooddziałowym podmiotem gospodarczym, powstałym w 2005 r. z połączenia firm X (spółki przejmującej) oraz Y (spółki przejmowanej). W zakresie podatku dochodowego od osób prawnych Spółka rozlicza się na podstawie prowadzonych ksiąg handlowych i prowadzi działalność w wielu obszarach, z których najważniejsze to:

  • odzyskiwanie metali towarzyszących rudom miedzi (głównie renu, wykorzystywanego w technice lotniczej),
  • produkcja kruszyw drogowych,
  • świadczenie usług związanych z szeroko rozumianą galwanotechniką,
  • działalność holdingowa.

Dodatkowo, w chwili obecnej Spółka jest na ukończeniu inwestycji, zmierzającej do uruchomienia oddziału, służącego przetwarzaniu zużytego sprzętu RTV i AGD i odzyskiwaniu zawartych w nim surowców nadających się do ponownego gospodarczego wykorzystania.

Głównym wykonawcą inwestycji jest firma Z Sp. z o.o., natomiast podwykonawcą, będącym zarazem wykonawcą linii technologicznej była niemiecka spółka Q (zarejestrowana w Polsce jako podatnik podatku od towarów i usług). W związku z nieuregulowaniem należności przez spółkę Z - firma Q stała się posiadaczem wierzytelności wynikającej z wykonania określonych prac na rzecz spółki Z (dłużnika). W dniu 09.04.2010 r. Spółka zawarła umowę cesji ze spółką Q, przedmiotem której była przeterminowana wierzytelność należna od spółki Z Sp. z o.o. Zgodnie z zawartą umową, wartość przedmiotowej wierzytelności wynosiła 900.000 euro, przy czym korzyścią dla Wnioskodawcy, wynikającą z zawarcia powyższej transakcji, są należne odsetki oraz uprawnienie do czynności serwisowych w przyszłości, wynoszące 40.000 euro. Wierzytelność została ujęta w księgach Spółki po przeliczeniu na złote wg średniego kursu NBP z dnia 09.04.2010 r. wynoszącym 3,8405 PLN / euro, co dało kwotę 3.456.450 złotych.

Mając na uwadze fakt, iż Spółka zobowiązana była do uiszczenia należności w związku z wykonaniem robót inwestycyjnych przez spółkę Z:

  • w dniu 31.05.2010 r. dokonano pierwszej kompensaty zakupionej wierzytelności z wierzytelnością wobec firmy Z. Skompensowane zobowiązanie w kwocie 141.520 zł przeliczono na złote po średnim kursie NBP z dnia 28.05.2010 r. wynoszącym 4,0479 PLN / euro, co dało równowartość 34.961,34 euro. Po tej kompensacie, należność od spółki Z wynikająca z opisanej wyżej cesji wierzytelności wyniosła 865.038,65 euro (900.000,00 euro - 34.961,34 euro),
  • w dniu 08.07.2010 r. dokonano drugiej kompensaty pozostałej części wierzytelności z zobowiązaniem wobec Z. Kwota pozostała do skompensowania w wysokości 865.038,65 euro została przeliczona na złote po średnim kursie NBP z dnia 07.07.2010 r. wynoszącym 4,1268 PLN / euro.

W celu wyeliminowania wątpliwości Spółka nadmienia, iż nabycie wierzytelności ma charakter incydentalny i nie mieści się w podstawowym zakresie działalności stron realizowanej transakcji.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy powyższa transakcja została prawidłowo rozliczona na gruncie przepisów ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.)...

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z brzmieniem art. 12. ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe.

Natomiast, jak stanowi art. 12 ust. 3 tej ustawy, za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

Zdaniem Spółki, w momencie nabycia przedmiotowej wierzytelności nie powstał po Jej stronie przychód należny. Kwota należna, w rozumieniu art. 12 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych odnosi się do świadczeń spełnionych (dokonanych). Fakt natomiast podpisania umowy cesji wierzytelności zasady tej w żadnym stopniu nie wypełnia. Tym samym, nabyta wierzytelność stanie się przychodem dopiero w momencie jej faktycznej realizacji. W doktrynie przyjmuje się przy tym, że mające w sytuacji opisanej powyżej potrącenie (kompensata) jest traktowane na równi z zapłatą i wtedy też powstaje przychód finansowy z tego tytułu.

Ze względu na brzmienie art. 12 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zgodnie z którym przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu, Spółka powinna:

  • dokonać przeliczenia przychodu dokonanego z tytułu I kompensaty w oparciu o średni kurs NBP z dnia 28.05.2010 r.,
  • dokonać przeliczenia przychodu dokonanego z tytułu II kompensaty w oparciu o średni kurs NBP z dnia 07.07.2010 r.

W zakresie rozpoznania kosztu uzyskania ww. przychodu zastosowanie znajdzie art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zgodnie z którym kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu.

Brzmienie powyższego przepisu powoduje, iż:

  • ponieważ u nabywcy wierzytelności nie występuje przychód - to wydatki poniesione na jej zakup nie są kosztem uzyskania przychodu. Stają się one natomiast kosztem dopiero w momencie realizacji danej wierzytelności, a więc z chwilą uzyskania przychodu,
  • zgodnie z dyspozycją zawartą w cytowanym wyżej art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, Spółka powinna dokonać przeliczenia kwoty zapłaconej za wierzytelność, przy zastosowaniu kursu z dnia poprzedzającego jej zakup, tj. z 08.04.2010 r.

Koszty uzyskania przychodów winny być rozpoznawane proporcjonalnie do uzyskiwanego z ich tytułu przychodu. W sprawie zastosowanie znajdzie również art. 16 ust. 1 pkt 39 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zgodnie z którym do kosztów uzyskania przychodów nie zalicza się strat z tytułu odpłatnego zbycia wierzytelności, chyba że wierzytelność ta uprzednio, na podstawie art. 12 ust. 3, została zarachowana jako przychód należny.

W konsekwencji, Spółka nie będzie uprawniona do rozpoznania straty podatkowej w sytuacji, gdy przychód z realizacji zakupionej wierzytelności będzie niższy niż koszt jej nabycia.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj