Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB4/423-337/10-2/DS
z 1 marca 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPB4/423-337/10-2/DS
Data
2011.03.01



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Wyłączenia

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
budynek
budynek
działalność rolnicza
działalność rolnicza
nieruchomości
nieruchomości
opodatkowanie
opodatkowanie
sprzedaż
sprzedaż
sprzedaż nieruchomości
sprzedaż nieruchomości
środek trwały
środek trwały
zwolnienia podmiotowe
zwolnienia podmiotowe
zwolnienia przedmiotowe
zwolnienia przedmiotowe
zwolnienie
zwolnienie


Istota interpretacji
Czy dochód powstały z tytułu sprzedaży opisanej nieruchomości może skorzystać ze zwolnienia o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych jako sprzedaż całości lub części nieruchomości wchodzącej w skład gospodarstwa rolnego?



Wniosek ORD-IN 347 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przedstawione we wniosku z dnia 03 grudnia 2010 r. (data wpływu 09 grudnia 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zwolnienia od podatku dochodowego dochodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości wchodzącej w skład gospodarstwa rolnego – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 09 grudnia 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zwolnienia od podatku dochodowego dochodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości wchodzącej w skład gospodarstwa rolnego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka dokonała sprzedaży nieruchomości 4 działek zabudowanych budynkami inwentarskimi i pomocniczymi o łącznej powierzchni 24.781 m2. Wnioskodawca jest jednoosobową spółką Skarbu Państwa i nieruchomość tą otrzymał On aportem w wyniku przekształcenia jednostki budżetowej w spółkę w 2000 r.

Spółka prowadzi m.in. produkcję i sprzedaż materiału reproduktorów (nasienia bydła i trzody chlewnej) oraz świadczy usługi inseminacyjne zarówno z użyciem wyprodukowanego, jak i zakupionego z zewnątrz (od innych podmiotów) nasienia reproduktorów.

Nieruchomość ta wykorzystywana była wcześniej przez Spółkę jako stacja unasienniania loch. Sprzedane działki w ewidencji gruntów oznaczone są symbolami B-RVI i stanowią grunty rolne zabudowane. Spółka składa deklaracje podatku rolnego i figuruje w ewidencji Urzędu Miasta jako płatnik podatku rolnego od powyższej nieruchomości. Poza tą nieruchomością Spółka posiada inne nieruchomości – w innych lokalizacjach, od których jest podatnikiem podatku rolnego i podatku od nieruchomości.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy dochód powstały z tytułu sprzedaży opisanej nieruchomości może skorzystać ze zwolnienia, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych jako sprzedaż całości lub części nieruchomości wchodzącej w skład gospodarstwa rolnego...

Zdaniem Wnioskodawcy, dochód ze sprzedaży opisanej powyżej nieruchomości może skorzystać ze zwolnienia, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 1, gdyż nieruchomość stanowiła w Spółce gospodarstwo rolne, a sprzedaż następuje po upływie 5 lat od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie zbywanej nieruchomości. Ponadto, Spółka była podatnikiem podatku rolnego od tej nieruchomości, co potwierdza, że nieruchomość ta stanowiła gospodarstwo rolne w rozumieniu definicji przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (art. 2 ust. 4).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), wolne od podatku są dochody z tytułu sprzedaży całości lub części nieruchomości wchodzącej w skład gospodarstwa rolnego; zwolnienie nie dotyczy dochodu uzyskanego ze sprzedaży, jeżeli sprzedaż ta następuje przed upływem pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie całości lub części zbywanej nieruchomości.

Z treści powyższego przepisu wynika, iż ustawodawca określił trzy przesłanki warunkujące zastosowanie zwolnienia:

  1. podatnik dokonał odpłatnego zbycia nieruchomości w drodze umowy sprzedaży,
  2. przedmiotem sprzedaży była całość lub część nieruchomości wchodzących w skład gospodarstwa rolnego,
  3. w momencie sprzedaży upłynęło 5 lat od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie całości lub części zbywanej nieruchomości.


Z art. 2 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wynika, że ilekroć w ustawie jest mowa o gospodarstwie rolnym, oznacza to gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów ustawy o podatku rolnym.

Zgodnie z przepisami art. 1 i 2 ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym (t. j. Dz. U. z 2006 r. Nr 136, poz. 969 ze zm.), za gospodarstwo rolne uważa się obszar gruntów sklasyfikowanych w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne lub jako grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych, z wyjątkiem gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza, przy czym łączna powierzchnia tych gruntów przekracza 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy, a stanowią one własność lub znajdują się w posiadaniu osoby fizycznej, osoby prawnej albo jednostki organizacyjnej, w tym spółki, nieposiadającej osobowości prawnej. Natomiast za działalność rolniczą uważa się produkcję roślinną i zwierzęcą, w tym również produkcję materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego, produkcję warzywniczą, roślin ozdobnych, grzybów uprawnych, sadownictwa, hodowlę i produkcję materiału zarodowego zwierząt, ptactwa i owadów użytkowych, produkcję zwierzęcą typu przemysłowego fermowego oraz chów i hodowlę ryb.

Z powyższego wynika, że przy ocenie, czy dana nieruchomość stanowi gospodarstwo rolne w rozumieniu ustawy o podatku rolnym - a tym samym również w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - należy brać pod uwagę trzy przesłanki:

  1. łączna powierzchnia nieruchomości musi mieć powyżej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowego,
  2. grunty wchodzące w skład nieruchomości muszą być kwalifikowane jako użytki rolne,
  3. grunty nie są zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza.


Z przestawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Spółka prowadzi m.in. produkcję i sprzedaż materiału reproduktorów (nasienia bydła i trzody chlewnej) oraz świadczy usługi inseminacyjne zarówno z użyciem wyprodukowanego, jak i zakupionego z zewnątrz (od innych podmiotów) nasienia reproduktorów. Spółka dokonała sprzedaży nieruchomości 4 działek zabudowanych budynkami inwentarskimi i pomocniczymi o łącznej powierzchni 24.781 m2. Wnioskodawca jest jednoosobową spółką Skarbu Państwa i nieruchomość tą otrzymał aportem w wyniku przekształcenia jednostki budżetowej w spółkę w 2000 r. Nieruchomość ta wykorzystywana była wcześniej przez Spółkę, jako stacja unasienniania loch. Sprzedane działki w ewidencji gruntów oznaczone są symbolami B-RVI i stanowią grunty rolne zabudowane.

Skoro zatem zbyta przez Wnioskodawcę nieruchomość zabudowana budynkami inwentarskimi i pomocniczymi zakwalifikowana była w momencie sprzedaży jako grunty rolne zabudowane, co potwierdza, że nieruchomość ta stanowiła gospodarstwo rolne (bądź jego część) w rozumieniu powołanych wyżej przepisów ustawy o podatku rolnym, to dochód z jej zbycia wolny jest od podatku dochodowego od osób prawnych.

Reasumując, dochód powstały z tytułu sprzedaży opisanej nieruchomości korzysta ze zwolnienia, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych jako sprzedaż całości lub części nieruchomości wchodzącej w skład gospodarstwa rolnego.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj