Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBI/1/415-1196/10/BK
z 25 lutego 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPBI/1/415-1196/10/BK
Data
2011.02.25



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
koszty uzyskania przychodów
moment powstania przychodów
moment powstania przychodów
zaliczka
zaliczka


Istota interpretacji
w zakresie skutków podatkowych otrzymania zaliczki



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112 poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni, przedstawione we wniosku z dnia 23 listopada 2010r. (data wpływu do tut. Biura 25 listopada 2011r.), uzupełnionym w dniach 18 i 21 lutego 2011r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych otrzymania zaliczki – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 listopada 2011r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, w indywidualnej sprawie, dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych otrzymania zaliczki.

Wniosek powyższy nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z dnia 9 lutego 2011r. Znak: IBPP1/443-1137/10/BM, IBPBI/1/415-1196/10/BK wezwano do jego uzupełnienia, co też nastąpiło w dniach 18 i 21 lutego 2011r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

W grudniu 2010r. Wnioskodawczyni zamierzała otworzyć budynek, w którym będzie prowadzona agroturystyka polegająca na zakwaterowaniu z wyżywieniem, i organizowaniem uczestnikom zajęć rekreacyjnych, stanowiących część składową ceny za zakwaterowanie (oznaczona symbolem PKD 55.20.Z.). W budynku tym, oprócz agroturystyki Wnioskodawczyni zamierzała świadczyć usługi organizowania przyjęć okolicznościowych, bankietów i innych imprez, obejmujące udostępnienie lokalu sali bankietowej wraz z wyżywieniem, zapewnieniem napojów zimnych i gorących (bez napojów alkoholowych) oraz obsługę kelnerską (usługi oznaczone symbolem PKD 55.10.Z.).

Wnioskodawczyni jest podatnikiem podatku od towarów i usług. Prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów. Rozlicza się z podatku dochodowego na „zasadach ogólnych”.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

W jaki sposób Wnioskodawczyni powinna ewidencjonować zaliczki na poczet organizowanych imprez w przypadku podatku dochodowego...

Zdaniem Wnioskodawczyni, pobrane zaliczki na poczet dostaw usług, które zostaną wykonane w późniejszych okresach rozliczeniowych, nie stanowią przychodu zgodnie z art. 14 ust. 3 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010r. Nr 51, poz. 307 ze zm.).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawczyni.

Jednocześnie zauważyć należy, iż uznanie za prawidłowe stanowiska Wnioskodawczyni oparte jest na zawartym we wniosku stwierdzeniu, iż pobierane przez Wnioskodawczynię na potrzeby organizowanych imprez kwoty pieniężne, będą miały charakter zaliczek na poczet usług, które będą świadczone w późniejszych okresach rozliczeniowych, co wskazuje, że ich otrzymanie nie będzie miało charakteru definitywnego. Zapłata z góry za wykonanie usługi w następnych okresach sprawozdawczych, mająca ostateczny i definitywny charakter, związana z uregulowaniem należności przed wykonaniem usługi nie może być bowiem potraktowana, jako nieuznana za przychody podatkowe wpłata na poczet usług, które wykonane będą w następnych okresach sprawozdawczych (zgodnie z art. 14 ust. 3 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2010r. Nr 51, poz. 307 ze zm.)). Otrzymana zapłata (uregulowana należność) niemająca charakteru zaliczki (przedpłaty), podlegającej w późniejszym terminie rozliczeniu lub zwrotowi, stanowi bowiem w momencie jej otrzymania przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Nadmienić należy, iż w zakresie pytania dotyczącego opodatkowania prawidłową stawką podatku VAT świadczonych przez Wnioskodawczynię usług w 2010 i 2011r. oraz w zakresie sposobu ewidencjonowania zaliczek na gruncie przepisów ustawy o podatku od towarów i usług wydane zostaną odrębne rozstrzygnięcia.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach, ul. Prosta 10, 25-366 Kielcach, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj