Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP3/443-1075/10-4/KC
z 16 grudnia 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPP3/443-1075/10-4/KC
Data
2010.12.16


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy --> Podatnicy

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
czynności opodatkowane
czynności opodatkowane
dotacja
dotacja
Europejski Fundusz Społeczny
Europejski Fundusz Społeczny
podatnik
podatnik
prawo do odliczenia
prawo do odliczenia
projekt
projekt


Istota interpretacji
Prawo do odliczenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w odniesieniu do wydatków związanych z projektem finansowanym ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.



Wniosek ORD-IN 234 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 18.10.2010 r. (data wpływu 02.11.2010 r.), uzupełnione pismem w dniu 09.12.2010 r.(data wpływu) na wezwanie z dnia 25.11.2010 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w odniesieniu do wydatków związanych z projektem finansowanym ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 02.11.2010 r. wpłynął ww. wniosek, uzupełniony w dniu 09.12.2010 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w odniesieniu do wydatków związanych z projektem finansowanym ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca - firma mająca w swoim zakresie również naukę języków obcych i szkolenia realizuje projekt w układzie konsorcyjnym finansowanym z EFS (Europejski Fundusz Społeczny). Na realizację projektu otrzyma środki w formie dotacji rozwojowej od instytucji pośredniczących w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (POKL). Dotacja jest przeznaczona na pokrycie ściśle określonych wydatków ponoszonych przez Spółkę w związku z realizacją projektu. Są to „wydatki kwalifikowane”, które obejmują również podatek VAT związany z zakupem towarów i usług niezbędnych do realizacji projektu. Spółka składa jednocześnie oświadczenie instytucji finansującej, iż nie będzie korzystała z prawa do odliczenia w zakresie wyżej wspomnianego podatku naliczonego VAT. Projekty te są bez wkładu własnego a uczestnicy muszą spełniać odpowiednie kryteria, przeznaczone są np.: dla osób pozostających bez zatrudnienia pracowników, placówek oświatowych. Szkolenia te nie są natomiast adresowane do osób prowadzących działalność gospodarczą. Uczestnicy nie ponoszą z tytułu udziału w szkoleniach żadnych opłat. Spółka ma obowiązek organizować szkolenie (w szczególności zapewnić trenera, materiały szkoleniowe, salę wyżywienie i nocleg). W celu realizacji projektu Spółka nabywa towary i usługi zarówno podlegające opodatkowaniu jak i zwolnione. W otrzymanych fakturach wykazany jest należny podatek VAT. Otrzymana dotacja pokrywa 100 % wydatków kwalifikowanych projektu, Spółka do wydatków kwalifikowanych zalicza również wydatki „wewnętrzne” np. koszty zatrudnienia personelu realizującego projekt.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Spółce zgodnie z art. 86 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego w związku z nabyciem towarów i usług dotyczących realizacji projektu (stanowiących koszty kwalifikowane)...

Zdaniem Spółki, zgodnie z art. 86 ustawy o podatku od towarów i usług VAT, prawo do odliczenia podatku VAT przysługuje w takim zakresie, w jakim towary usługi wykorzystywane są do wykonywania czynności opodatkowanych. Usługi szkoleniowe są rozliczane przez Spółkę nieodpłatnie, zatem nie wykonuje ona w ramach projektu czynności opodatkowanych. Tym samym Spółka nie ma prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego z faktur otrzymanych przez nią w związku z zakupem towarów i usług dotyczących projektu.

Identyczne stanowisko zajęli również m.in.:

  • Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji z dnia 14 sierpnia 2008 r. ( sygn. IBPP1/443-915/08/ES);
  • Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji z dnia 21 grudnia 2007 r. ( sygn. ITPP2/443-38/07/KL);
  • Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z dnia 13 listopada 2007 r. ( sygn. IP-PP2-443-353/07-2/SAP)

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z dyspozycją art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT, kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7 suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika:

  1. z tytułu nabycia towarów i usług,
  2. potwierdzających dokonanie przedpłaty (zaliczki, zadatku, raty), jeżeli wiązały się one z powstaniem obowiązku podatkowego,
  3. od komitenta z tytułu dostawy towarów będącej przedmiotem umowy komisu

- z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust. 4.

Jak wynika z powyższego, prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje tylko czynnym podatnikom VAT oraz tylko w takim przypadku, gdy dokonywane zakupy mają ścisły związek z czynnościami opodatkowanymi.

Podatnik w momencie nabycia towarów lub usług powinien dokonać ich kwalifikacji do określonych rodzajów sprzedaży, z którymi zakupy te są związane. Najistotniejszym bowiem warunkiem, umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego, jest związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi.

Możliwość obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związana jest jednak z wykonaniem przez podatnika takich czynności, które podlegają ustawie o podatku od towarów i usług, zaś jeśli dana czynność ustawie tej nie podlega, to nie powstaje ani obowiązek w zakresie podatku należnego, ani uprawnienie w zakresie podatku naliczonego.

Decydujące znaczenie dla oceny istnienia prawa do odliczenia będzie miał zamierzony (deklarowany) związek podatku naliczonego z czynnościami opodatkowanymi. Jeśli podatnik zamierza przeznaczyć dane towary lub usługi na cele działalności opodatkowanej, to jest uprawniony do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów i usług (choćby przed zrealizowaniem prawa do odliczenia, towary bądź usługi nie zostały jeszcze spożytkowane na cele działalności opodatkowanej).

Należy ponadto zauważyć, iż w art. 88 ustawy o VAT zostały wskazane sytuacje, w których podatnikowi podatku od towarów i usług nie przysługuje prawo do obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego.

Jak wynika z wniosku, Wnioskodawca jest uczestnikiem projektu finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Dotacja jest przeznaczona dla osób pozostających bez zatrudnienia, pracowników placówek oświatowych, którzy nie ponoszą z tytułu udziału w tych szkoleniach żadnych opłat. Z kolei Wnioskodawca ma obowiązek organizować trenera, materiały szkoleniowe, salę, wyżywienie i nocleg. Usługi szkoleniowe są rozliczane przez Wnioskodawcę nieodpłatnie, zatem nie wykonuje on w ramach projektu czynności opodatkowanych.

Mając więc na uwadze wskazany wyżej przepis art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, gdyż nieodpłatne świadczenie usług (nieodpłatne szkolenie) odbywa się w związku z prowadzoną przez Wnioskodawcę działalnością, stwierdzić należy iż w przedmiotowej sprawie nie został spełniony podstawowy warunek uprawniający do odliczenia podatku od towarów i usług – brak związku dokonanych zakupów z czynnościami opodatkowanymi.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie, ul. M.C. Skłodowskiej 40, 20-029 Lublin, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj