Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPP1/443-1036/10-5/AI
z 22 grudnia 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPP1/443-1036/10-5/AI
Data
2010.12.22


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane


Słowa kluczowe
aport
aport
nieruchomości
nieruchomości
osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej
osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej


Istota interpretacji
Czy czynność wniesienia aportem przedmiotowej nieruchomości do ww. spółki cywilnej będzie podlegała u wspólnika opodatkowaniem podatkiem od towarów i usług?



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 20 września 2010 r. (data wpływu 23 września 2010 r.), uzupełnionym pismami z dnia: 21 listopada 2010 r. (data wpływu 22 listopada 2010 r.) oraz 24 listopada 2010 r. (data wpływu 2 grudnia 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności wniesienia aportem nieruchomości do spółki cywilnej – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 września 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności wniesienia aportem nieruchomości do spółki cywilnej. Powyższy wniosek uzupełniono pismami z dnia 21 i 24 listopada 2010 r. o dane Wnioskodawcy oraz przypisanie pytań do stanów faktycznych i zdarzenia przyszłego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka cywilna specjalizuje się w wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii, budowaniu ekologicznych, pasywnych domów oraz ograniczaniu zużycia energii podczas eksploatacji budynków. W ofercie firmy znajdują się takie usługi jak: termomodernizacja budynków, audyty energetyczne, doradztwo w zakresie racjonalnego tworzenia budynków. Ewidencja dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych prowadzona jest w formie podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

Wspólnik spółki cywilnej otrzymał w darowiźnie 50% udział we własności nieruchomości gruntowej, składającej się z działek o numerach 46/33 i 45/3, położonych w gminie, obręb o łącznej powierzchni 1141 m2. Udział we własności przedmiotowej nieruchomości stanowi majątek prywatny wspólnika i nie jest ujęty w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych spółki cywilnej. W momencie otrzymania darowizny na przedmiotową nieruchomość była już wydana decyzja o warunkach zabudowy oraz decyzja o pozwoleniu na budowę domu, które Wspólnik „przepisał” na siebie.

No obecnym etapie projektowany jest nowy dom jednorodzinny, dwulokalowy (tzw. bliźniak) i wspólnik wystąpiło warunki przyłączenia do sieci elektrycznej i wodociągowej dla projektowanych lokali w przedmiotowym domu jednorodzinnym. Następnie Wspólnik wystąpi z wnioskiem o zmianę pozwolenia na budowę w zakresie projektowanego domu.

Pozostałe 50% udziału w przedmiotowej nieruchomości, należące obecnie do osoby trzeciej, zostanie nabyte za cenę rynkową przez drugiego wspólnika s.c.

Dysponując równymi udziałami we własności w przedmiotowej nieruchomości, wspólnicy wspólnik i Pan wniosą przedmiotową nieruchomość do spółki cywilnej, w której obecnie posiadają po 50% udziału. Wniesienie przedmiotowej nieruchomości nie spowoduje więc zmiany proporcji udziałów.

Przed wniesieniem do spółki cywilnej przedmiotowa nieruchomość nie była i nie będzie wykorzystywana przez żadnego ze wspólników w działalności gospodarczej, w szczególności nie była i nie będzie wprowadzona do ewidencji środków trwałych żadnego ze wspólników, gdyż ewidencja taka prowadzona jest dla spółki, a nie dla wspólników. W ocenie Wnioskodawcy przez wykorzystanie w działalności gospodarczej przedmiotowej nieruchomości nie można rozumieć dokonywania formalności związanych z przepisaniem pozwolenia na budowę z darczyńcy na obdarowanego, a także wystąpienia o warunki przyłączenia do sieci elektrycznej i wodociągowej. Wg internetowego Słownika Języka Polskiego PWN (http://sip. pwn. pl/słownik/2539475/wykorzystac), słowo „wykorzystywać”, oznacza:

  1. „użyć czegoś dla osiągnięcia jakiegoś celu, zysku”,
  2. „posłużyć się kimś, aby zrealizować własne cele”.


Zdaniem Wnioskodawcy, w pojęciu tym nie mieści się załatwianie ww. formalności, gdyż w ich toku nie dochodzi do użycia, wykorzystania czy też fizycznego posłużenia się przedmiotową nieruchomością. Przedmiotowa nieruchomość będzie użyta w działalności gospodarczej dopiero po wniesieniu jej do spółki cywilnej, kiedy to zostanie na niej rozpoczęta budowa.

Po wniesieniu aportem, przedmiotowa nieruchomość gruntowa zostanie zakwalifikowana w spółce jako środek trwały i wprowadzona do ewidencji środków trwałych. Wartość początkowa środka trwałego zostanie ustalona jako wartość rynkowa całej przedmiotowej nieruchomości gruntowej, bez podziału na część zakupioną przez wspólnika Pana i część otrzymaną w darowiźnie przez wspólnika.

Na przedmiotowej nieruchomości zostanie wybudowany dwulokalowy dom mieszkalny (tzw. bliźniak). Jeden lokal posłuży jako tzw. „dom wzorcowy” mający prezentować możliwości technologiczne spółki; w części tej znajdować się będzie również biuro handlowe spółki. Spółka zamierza bowiem wybudować więcej takich domów, jeżeli będzie na nie odpowiedni popyt. Drugi lokal zostanie przeznaczony no wynajem, przy czym Spółka nie wyklucza możliwości zaoferowania go na sprzedaż w sytuacji:

  • gdyby nie znalazła klienta na najem,
  • gdyby z wykonanych przez spółkę analiz wynikało, że sprzedaż będzie bardziej opłacalna niż najem,
  • gdyby z prognozy zapotrzebowania spółki na środki pieniężne wynikało zapotrzebowanie na większą ilość środków pieniężnych, niż te generowane przez najem.

Spółka nie może również wykluczyć przyszłego zbycia części domu-bliźniaka (lokalu), która będzie stanowiła dam wzorcowy i biuro handlowe, gdyby z całokształtu przyszłych okoliczności biznesowych wynikała zasadność podjęcia takiego „kroku”.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy czynność wniesienia aportem przedmiotowej nieruchomości do ww. spółki cywilnej będzie podlegała u drugiego wspólnika Pana opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług...

Zdaniem Wnioskodawcy, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają m. in. odpłatna dostawa towarów (art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT) dokonana przez podatnika tego podatku, o którym mowa w art. 15 ustawy o VAT.

Ponieważ, zgodnie z art. 2 pkt 6 ustawy o VAT, towarem są m. in. grunty, należy rozważyć, czy:

  • wnosząc przedmiotowy grunt aportem do spółki cywilnej Wnioskodawca działa w charakterze podatnika podatku od towarów i usług,
  • czy wniesienie aportem do spółki cywilnej przedmiotowego gruntu wiąże się z odpłatnością.


Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o VAT, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

W myśl art. 15 ust. 2 ww. ustawy działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy.

Jednorazowe wniesienie aportem nabytego do majątku prywatnego gruntu nie wypełnia zawartych w powołanej wyżej definicji przesłanek do uznania takiej czynności za działalność gospodarczą, w szczególności przesłanki dotyczącej charakteru częstotliwego, ewentualnego zamiaru częstotliwego dokonywania tego typu operacji. Wnioskodawca nabędzie 50% udziału we własności przedmiotowej nieruchomości tylko dlatego, że pozostałe 50% otrzymał w darowiźnie drugi wspólnik, a z prognoz i analiz wspólników wynika, że wykorzystanie całej nieruchomości w działalności gospodarczej, prowadzonej w ramach spółki cywilnej może być korzystne gospodarczo. W ocenie Wnioskodawcy w ogóle nie jest możliwe posiadanie zamiaru częstotliwego, aby wystąpił splot następujących okoliczności:

  • osoba fizyczna otrzymuje w darowiźnie 50% udziału we własności gruntu i wnoszenia go do spółki cywilnej,
  • ta sama osoba jest jednocześnie wspólnikiem spółki cywilnej i widzi szansę na efektywniejsze wykorzystanie danego gruntu, ale jako całości w działalności spółki, jednakże nie posiada wolnych środków finansowych na dokupienie pozostałego udziału we własności gruntu,
  • drugi wspólnik spółki cywilnej posiada wolne środki finansowe na zakup pozostałego udziału we własności gruntu.

W ocenie Wnioskodawcy wniesienie aportem przedmiotowego udziału we własności nieruchomości samo w sobie nie stanowi działalności gospodarczej, natomiast jest dokonywane dlatego, aby grunt ten mógł być wykorzystany w działalności gospodarczej, prowadzonej przez Pana (Wnioskodawcę) i wspólnika w ramach spółki cywilnej. Dopiero wykorzystanie wniesionego aportem gruntu w przedmiotowej działalności gospodarczej w postaci wynajmu lub sprzedaży wybudowanego na nim w przyszłości budynku mieszkalnego, będzie miało charakter działalności gospodarczej.

W ocenie Wnioskodawcy wniesienie wkładu 50% udziału w przedmiotowym gruncie do spółki cywilnej nie wiąże się z odpłatnością. Spółka cywilna nie posiada osobowości prawnej, a majątek spółki cywilnej stanowi współwłasność wspólników. Ponieważ na moment wniesienia do spółki obydwaj wspólnicy będą posiadać 50% udziału we własności gruntu, czyli dokładnie tyle samo, co po wniesieniu wkładu (gdyż posiadają po 50% udziału w spółce cywilnej) nie można mówić o jakimkolwiek przysporzeniu majątkowych któregokolwiek ze wspólników, a tym samym o odpłatności.

W związku z powyższym, w ocenie Wnioskodawcy, wniesienie do spółki cywilnej wkładu w postaci 50% udziału we własności przedmiotowego gruntu nie będzie podlegało u niego opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Pod pojęciem towary, w myśl art. 2 pkt 6 ustawy, rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Na podstawie art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Natomiast jak wynika z art. 8 ust. 1, świadczeniem usług jest każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

W sytuacji zatem, gdy przedmiotem aportu są towary w rozumieniu powołanego wyżej przepisu i gdy czynność ta prowadzi do przeniesienia prawa do rozporządzania tymi towarami jak właściciel, mamy do czynienia z odpłatną dostawą towarów w ujęciu art. 7 ust. 1 ustawy, podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Aport to wkład na utworzenie lub powiększenie majątku spółki, który daje prawo do udziału w jej zyskach. Przedmiotem aportu mogą być pieniądze (aporty pieniężne), rzeczy lub prawa (aporty rzeczowe) oraz umiejętności, kompetencje techniczne czy zawodowe. Spośród wymienionych trzech rodzajów aportów skutki na gruncie podatku VAT wywołuje jedynie wnoszenie aportów rzeczowych. Stanowić ono może dostawę towarów (jeśli przedmiotem aportu są towary w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług) lub świadczenie usług (w pozostałych przypadkach, chodzi przykładowo o wnoszone w ramach aportu prawa autorskie, licencje czy patenty).

Zakres opodatkowania podatkiem VAT wyznacza nie tylko czynnik przedmiotowy – opodatkowaniu podlega odpłatna dostawa towarów lub odpłatne świadczenie usług, ale także czynnik podmiotowy – czynności muszą być wykonywane przez podatnika.

Podatnikami, stosownie do art. 15 ust. 1 ustawy, są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel lub rezultat tej działalności. Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wtedy, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych (art. 15 ust. 2 cyt. ustawy).

Określony w cytowanej ustawie zakres opodatkowania podatkiem od towarów i usług wskazuje, iż do tego, aby faktycznie zaistniało opodatkowanie danej czynności konieczne jest aby czynność podlegającą opodatkowaniu wykonał podmiot, który dla tej właśnie czynności będzie działał jako podatnik.

Definicja działalności gospodarczej, zawarta w ustawie, ma charakter uniwersalny, pozwalający na objęcie pojęciem „podatnik” tych wszystkich podmiotów, które prowadzą określoną działalność, występując w profesjonalnym obrocie gospodarczym. Ponadto, podatnikiem staje się również ten, kto wykonał czynność podlegającą opodatkowaniu, jednorazowo, ale w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Chociaż ustawa nie definiuje pojęcia „częstotliwości”, przez zamiar wykonywania danej czynności w sposób częstotliwy należy rozumieć chęć, wolę powtarzalnego, a nie jednorazowego wykonywania określonych czynności, składających się na istotę prowadzenia działalności. o kwestii częstotliwości nie decyduje czasookres wykonywania czynności (tydzień, miesiąc, rok) ani ilość dokonanych transakcji. Decydującym kryterium jest powtarzalność czynności. Dlatego też, w każdym przypadku należy indywidualnie rozstrzygnąć, czy intencją wykonującego określoną czynność, z którą łączą się skutki podatkowo-prawne było dokonywanie tej czynności wielokrotnie.

W kontekście powyższego należy stwierdzić, iż nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług ten, kto jako osoba fizyczna dokonuje jednorazowych lub okazjonalnych transakcji, za które nie jest przewidziana ściśle regularna zapłata. Dokonywanie określonych czynności incydentalnie, poza sferą prowadzonej działalności gospodarczej, również nie pozwala na uznanie danego podmiotu za podatnika w zakresie tych czynności.

Z danych przedstawionych we wniosku wynika, że Wnioskodawca zamierza wnieść aportem do spółki cywilnej udział w nieruchomości. Udział (50%) we własności przedmiotowej nieruchomości stanowi majątek prywatny wspólnika Wnioskodawcy, natomiast Zainteresowany ma zamiar dopiero nabyć 50% udział w tej nieruchomości w celu wniesienia go aportem do spółki. Przed wniesieniem do spółki przedmiotowa nieruchomość nie była i nie będzie wykorzystywana w działalności gospodarczej, w szczególności nie była i nie będzie wprowadzono do ewidencji środków trwałych.

Należy zauważyć, iż nie zawsze wniesienie aportu rzeczowego stanowi czynność podlegającą opodatkowaniu VAT. Wnoszenie aportów nie stanowi takiej czynności przede wszystkim wówczas, gdy są one wnoszone przez podmioty niebędące podatnikami VAT lub przez podmioty będące co prawda takimi podatnikami, lecz niedziałające jako podatnicy w odniesieniu do tej czynności.

W sytuacji przedstawionej we wniosku, Wnioskodawca nie będzie występował jako podatnik podatku od towarów i usług, a w konsekwencji wniesienie przez niego, jako aportu do Spółki, udziału w nieruchomości stanowiącej jego majątek osobisty niemający związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Wobec powyższego należy stwierdzić, iż w przedmiotowej sprawie wniesienie przez Wnioskodawcę (osobę fizyczną) tytułem wkładu niepieniężnego (aportu) do spółki cywilnej składnika majątku w postaci 50% udziału w nieruchomości niewykorzystywanej w działalności gospodarczej, nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, pod warunkiem, że będzie to transakcja okazjonalna i niemająca charakteru powtarzalnego.

Wskazać ponadto należy, iż wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (zapytania). W związku z powyższym w analizowanej sprawie nie oceniano stanowiska Wnioskodawcy w kwestii czy czynność wniesienia wkładu do spółki jest czynnością odpłatną czy nieodpłatną.

Ponadto informuje się, że w niniejszej interpretacji załatwiono wniosek w części dotyczącej stanu faktycznego w podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności wniesienia aportem nieruchomości do spółki cywilnej. Natomiast, kwestia dotycząca stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych została rozstrzygnięta w dniu 21 grudnia 2010 r. w interpretacjach nr: ILPB1/415-1070/10-5/AO, ILPB1/415-1070/10-6/AO oraz ILPB1/415-1070/10-7/AO.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj