Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPP1/443-830/10/ES
z 6 października 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPP1/443-830/10/ES
Data
2010.10.06



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Dostawa towarów


Słowa kluczowe
częstotliwość
częstotliwość
działki
działki
grunt niezabudowany
grunt niezabudowany
sprzedaż gruntów
sprzedaż gruntów


Istota interpretacji
opodatkowanie podatkiem od towarów i usług darowizny udziałów w działce (drodze)



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 21 czerwca 2010r. (data wpływu 24 czerwca 2010r.), uzupełnionym pismem z dnia 19 sierpnia 2010r. (data wpływu 26 sierpnia 2010r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług darowizny udziałów w działce (drodze) – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 czerwca 2010r. wpłynął do tutejszego organu wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług darowizny udziałów w działce (drodze).

Ww. wniosek został uzupełniony pismem z dnia 19 sierpnia 2010r. (data wpływu 26 sierpnia 2010r.), będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu z dnia 12 sierpnia 2010r.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Od 15 października 1992r. Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą - Zakład Optyczny. Jest płatnikiem podatku VAT z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej od miesiąca września 1999r. (niezwiązanej ze sprzedażą działek). W dniu 31 marca 2004r. Wnioskodawca nabył, z majątku wspólnego z małżonką, poza prowadzoną działalnością gospodarczą teren rolny z zamiarem jego uprawy, jednak nie podjął żadnych kroków celem jej rozpoczęcia ze względów osobistych. Wnioskodawca nie prowadził żadnej uprawy na tym terenie, nie jest rolnikiem ryczałtowym. Zakupiony teren nie był wykorzystywany do prowadzenia działalności gospodarczej. Nie był także przedmiotem najmu ani dzierżawy. W momencie jego zakupu Wnioskodawcy nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

W wyniku zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego teren zmienił przeznaczenie na: tereny upraw rolnych, tereny łąk i pastwisk, tereny budownictwa mieszkaniowego, tereny dróg wewnętrznych.

Ze względu na sytuację ekonomiczną Wnioskodawca zdecydował się teren podzielić i w części sprzedać.

W wyniku zleconego projektu wstępnego podziału zatwierdzonego przez Wójta Gminy powstaną działki o zróżnicowanym przeznaczeniu:

  • działki 1,2,3,16,17,18,19 są przeznaczone na teren upraw rolnych oraz w części na tereny budownictwa mieszkaniowego.
  • działki 4,5,6,7,8,9,10,11 są przeznaczone na tereny budownictwa,
  • działki 12,14,15 przeznaczone są na tereny upraw rolnych, tereny łąk i pastwisk oraz w części tereny budownictwa mieszkaniowego,
  • działka 13 przeznaczona jest na tereny łąk i pastwisk oraz w części na tereny budownictwa mieszkaniowego,
  • działka 20 przeznaczona jest na tereny łąk i pastwisk, upraw rolnych, budownictwa mieszkaniowego oraz dróg wewnętrznych,
  • działka 21 - przeznaczona na tereny łąk i pastwisk oraz upraw rolnych.

W wyniku podziału powstanie wyodrębnionych 21 działek.

W oparciu o zatwierdzony wstępny projekt podziału Wnioskodawca zawarł umowy przedwstępne na sprzedaż części działek po zatwierdzeniu ostatecznego projektu podziału.

W umowach przedwstępnych Wnioskodawca zobowiązał się do wykonania do końca 2012r. na własny koszt drogi dojazdowej do sprzedawanych działek (na budowę której nakłady przekroczą 100% wartości terenu w momencie jego nabycia) oraz po jej wykonaniu do darowania odpowiednich udziałów w tej drodze nabywcom działek. Budowy drogi Wnioskodawca nie rozpoczął.

Jedną z działek Wnioskodawca zamierza pozostawić dla siebie celem prawdopodobnej budowy domu. Działkę w całości rolną również Wnioskodawca zamierza pozostawić dla siebie.

W chwili sprzedaży teren będzie niezabudowany - brak jest budowli przeznaczonych do sprzedaży. Wnioskodawca nie posiada innych nieruchomości przeznaczonych do sprzedaży.

Część środków ze sprzedaży Wnioskodawca zamierza przeznaczyć na budowę drogi, część na cele własne, część prawdopodobnie na budowę domu.

Powierzchnia nieruchomości podzielonej na działki, które Wnioskodawca zamierza sprzedać lub darować to: do sprzedaży około 2 ha, do darowizny udziałów we wspólnej drodze ok. 40 a.

Uprawiane na zakupionej przez Wnioskodawcę nieruchomości produkty nie miały być przeznaczone na sprzedaż. Wnioskodawca nie rozpoczął uprawy ze względów osobistych.

Nieruchomość była wykorzystywana przez Wnioskodawcę w następujący sposób: część uprawa własna, część bez użytkowania.

Przyczyną podziału nieruchomości i sprzedaży powstałych w wyniku tego podziału działek jest sytuacja ekonomiczna.

W związku z przedmiotowymi działkami Wnioskodawca nie uzyskiwał tzw. dopłat unijnych.

Wnioskodawca nie dokonywał jakiegokolwiek uatrakcyjnienia przedmiotowych działek, ale zgodnie z zawartymi umowami przedwstępnymi z potencjalnymi nabywcami będzie współfinansował budowę urządzeń i sieci oraz będzie finansował budowę drogi wewnętrznej.

Wnioskodawca wcześniej nie dokonywał sprzedaży gruntów, nie odprowadzał podatku VAT z tego tytułu, oraz nie składał deklaracji VAT-7 oraz zgłoszenie rejestracyjnego VAT-R. Wnioskodawca nie posiada innych nieruchomości przeznaczonych w przyszłości do sprzedaży.

Każdy z nabywców działek otrzyma udział w wysokości 1/19 drogi.

Wnioskodawca zamierza sprzedać 17 działek oraz darować udziały w jednej działce drogowej.

Sprzedawane działki nie będą w całości działkami budowlanymi, lecz będą składały się z części budowlanej i części rolnej (zgodnie z zapisami planu miejscowego).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy darowizna udziałów w drodze (działce 20) poza prowadzoną działalnością gospodarczą podlega opodatkowaniu podatkiem VAT...

Zdaniem Wnioskodawcy, przyszła darowizna udziału w drodze (działce nr 20) nie stanowi przedmiotu działalności gospodarczej Wnioskodawcy, zatem nie powinna podlegać podatkowi VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.



Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlegają:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
  2. eksport towarów;
  3. import towarów;
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

W myśl art. 2 pkt 6 cyt. ustawy, przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty. Nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty), jak również budynki trwale z gruntem związane lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności – art. 46 § 1 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zm.).

Na mocy art. 195 Kodeksu cywilnego, własność tej samej rzeczy może przysługiwać niepodzielnie kilku osobom (współwłasność).

Stosownie do art. 196 § 1 ww. Kodeksu, współwłasność jest albo współwłasnością w częściach ułamkowych, albo współwłasnością łączną.

W przypadku współwłasności nieruchomości określonej w częściach ułamkowych, każdy ze współwłaścicieli ma określony ułamkiem udział w nieruchomości.

Podkreślić należy, że współwłaściciel ma względem swego udziału pozycję wyłącznego właściciela. Ze względu na charakter udziału, każdy ze współwłaścicieli może rozporządzać swoim udziałem bez zgody pozostałych współwłaścicieli (art. 198 Kodeksu cywilnego).

Przez dostawę towarów, w myśl art. 7 ust. 1 ustawy o VAT rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

W świetle zapisów art. 15 ust. 1 ustawy o VAT, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza – zgodnie z ust. 2 powołanego artykułu – obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Stosownie do art. 7 ust. 2 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:

  1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
  2. wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny

-jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.

Jak stanowi art. 7 ust. 3 cyt. ustawy o VAT przepisu ust. 2 nie stosuje się do przekazywanych drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych, prezentów o małej wartości i próbek.

Z cytowanych wyżej przepisów (art. 7 ust. 2 i art. 7 ust. 3) wynika zatem, że opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega nie tylko nieodpłatne przekazanie towarów (np. darowizna) na cele niezwiązane z prowadzonym przedsiębiorstwem, ale także nieodpłatne przekazanie wszelkich towarów związanych bezpośrednio z prowadzonym przedsiębiorstwem, niestanowiących jednak próbek, prezentów o małej wartości, czy też drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych. Dla opodatkowania danej czynności nieodpłatnego przekazania istotne jest jednak to, czy podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności w całości lub w części.

W tym miejscu należy wyjaśnić, iż w przedmiotowej sprawie brak jest możliwości dokonania prawidłowej oceny prawnej stanowiska Wnioskodawcy bez uprzedniego rozważenia kwestii prawa do odliczenia podatku naliczonego przy budowie drogi, mimo, że kwestia ta nie była przedmiotem zapytania.

Zgodnie z treścią art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3 7, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika:

  1. z tytułu nabycia towarów i usług,
  2. potwierdzających dokonanie przedpłaty (zaliczki, zadatku, raty), jeżeli wiązały się one z powstaniem obowiązku podatkowego,
  3. od komitenta z tytułu dostawy towarów będącej przedmiotem umowy komisu

–z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust. 4.

Na mocy art. 88 ust. 4 ustawy o VAT, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 20.

Z przytoczonych przepisów wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje zarejestrowany podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych tj. takich, których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).

Przedstawiona powyżej zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z usługami i towarami, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych.

Z opisu sprawy wynika, iż od 15 października 1992r. Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą - Zakład Optyczny. Jest płatnikiem podatku VAT z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej od miesiąca września 1999r. (niezwiązanej ze sprzedażą działek). W dniu 31 marca 2004r. Wnioskodawca nabył, z majątku wspólnego z małżonką, poza prowadzoną działalnością gospodarczą teren rolny z zamiarem jego uprawy, jednak nie podjął żadnych kroków celem jej rozpoczęcia ze względów osobistych. Wnioskodawca nie prowadził żadnej uprawy na tym terenie, nie jest rolnikiem ryczałtowym. Zakupiony teren nie był wykorzystywany do prowadzenia działalności gospodarczej. Nie był także przedmiotem najmu ani dzierżawy. W momencie jego zakupu Wnioskodawcy nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

W wyniku zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego teren zmienił przeznaczenie na: tereny upraw rolnych, tereny łąk i pastwisk, tereny budownictwa mieszkaniowego, tereny dróg wewnętrznych.

Ze względu na sytuację ekonomiczną Wnioskodawca zdecydował się teren podzielić i w części sprzedać.

W wyniku zleconego projektu wstępnego podziału zatwierdzonego przez Wójta Gminy powstaną działki o zróżnicowanym przeznaczeniu:

  • działki 1,2,3,16,17,18,19 są przeznaczone na teren upraw rolnych oraz w części na tereny budownictwa mieszkaniowego.
  • działki 4,5,6,7,8,9,10,11 są przeznaczone na tereny budownictwa,
  • działki 12,14,15 przeznaczone są na tereny upraw rolnych, tereny łąk i pastwisk oraz w części tereny budownictwa mieszkaniowego,
  • działka 13 przeznaczona jest na tereny łąk i pastwisk oraz w części na tereny budownictwa mieszkaniowego działka 20 przeznaczona jest na tereny łąk i pastwisk, upraw rolnych, budownictwa mieszkaniowego oraz dróg wewnętrznych,
  • działka 21 - przeznaczona na tereny łąk i pastwisk oraz upraw rolnych.

W wyniku podziału powstanie wyodrębnionych 21 działek.

W oparciu o zatwierdzony wstępny projekt podziału Wnioskodawca zawarł umowy przedwstępne na sprzedaż części działek po zatwierdzeniu ostatecznego projektu podziału.

W umowach przedwstępnych Wnioskodawca zobowiązał się do wykonania do końca 2012r. na własny koszt drogi dojazdowej do sprzedawanych działek (na budowę której nakłady przekroczą 100% wartości terenu w momencie jego nabycia) oraz po jej wykonaniu do darowania odpowiednich udziałów w tej drodze nabywcom działek. Budowy drogi Wnioskodawca nie rozpoczął.

Jedną z działek Wnioskodawca zamierza pozostawić dla siebie celem prawdopodobnej budowy domu. Działkę w całości rolną również Wnioskodawca zamierza pozostawić dla siebie.

W chwili sprzedaży teren będzie niezabudowany - brak jest budowli przeznaczonych do sprzedaży. Wnioskodawca nie posiada innych nieruchomości przeznaczonych do sprzedaży.

Część środków ze sprzedaży Wnioskodawca zamierza przeznaczyć na budowę drogi, część na cele własne, część prawdopodobnie na budowę domu.

Powierzchnia nieruchomości podzielonej na działki, które Wnioskodawca zamierza sprzedać lub darować to: do sprzedaży około 2 ha, do darowizny udziałów we wspólnej drodze ok. 40 a.

Uprawiane na zakupionej przez Wnioskodawcę nieruchomości produkty nie miały być przeznaczone na sprzedaż. Wnioskodawca nie rozpoczął uprawy ze względów osobistych.

Nieruchomość była wykorzystywana przez Wnioskodawcę w następujący sposób: część uprawa własna, część bez użytkowania.

Przyczyną podziału nieruchomości i sprzedaży powstałych w wyniku tego podziału działek jest sytuacja ekonomiczna.

W związku z przedmiotowymi działkami Wnioskodawca nie uzyskiwał tzw. dopłat unijnych.

Wnioskodawca nie dokonywał jakiegokolwiek uatrakcyjnienia przedmiotowych działek, ale zgodnie z zawartymi umowami przedwstępnymi z potencjalnymi nabywcami będzie współfinansował budowę urządzeń i sieci oraz będzie finansował budowę drogi wewnętrznej.

Wnioskodawca zamierza sprzedać 17 działek oraz darować udziały w jednej działce drogowej. Każdy z nabywców działek otrzyma udział w wysokości 1/19 drogi.

Sprzedawane działki nie będą w całości działkami budowlanymi, lecz będą składały się z części budowlanej i części rolnej (zgodnie z zapisami planu miejscowego).

Należy zaznaczyć, iż zgodnie z Polską Klasyfikacją Obiektów Budowlanych (PKOB) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1999r. (Dz. U. Nr 112 poz. 1316 ze zm.) przez obiekt budowlany rozumie się konstrukcję połączoną z gruntem w sposób trwały, wykonany z materiałów budowlanych i elementów składowych będący wynikiem prac budowlanych. Budynki natomiast to zadaszone obiekty budowlane wraz z wbudowanymi instalacjami i urządzeniami technicznymi, wykorzystywane dla potrzeb stałych, przystosowane do przebywania ludzi, zwierząt lub ochrony przedmiotów.

W myśl art. 3 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 roku Prawo budowlane (t. j. Dz. U. z 2006r. Nr 156, poz. 1118 ze zm.) ilekroć w ustawie jest mowa o:

  1. obiekcie budowlanym - należy przez to rozumieć:
    1. budynek wraz z instalacjami i urządzeniami technicznymi,
    2. budowlę stanowiącą całość techniczno-użytkową wraz z instalacjami i urządzeniami,
    3. obiekt małej architektury;
  2. budynku - należy przez to rozumieć taki obiekt budowlany, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach.

Natomiast zgodnie z art. 3 pkt 3 ww. ustawy pod pojęciem budowli należy rozumieć każdy obiekt budowlany niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury, jak: obiekty liniowe, lotniska, mosty, wiadukty, estakady, tunele, przepusty, sieci techniczne, wolno stojące maszty antenowe, wolno stojące trwale związane z gruntem urządzenia reklamowe, budowle ziemne, obronne (fortyfikacje), ochronne, hydrotechniczne, zbiorniki, wolno stojące instalacje przemysłowe lub urządzenia techniczne, oczyszczalnie ścieków, składowiska odpadów, stacje uzdatniania wody, konstrukcje oporowe, nadziemne i podziemne przejścia dla pieszych, sieci uzbrojenia terenu, budowle sportowe, cmentarze, pomniki, a także części budowlane urządzeń technicznych (kotłów, pieców przemysłowych, elektrowni wiatrowych i innych urządzeń) oraz fundamenty pod maszyny i urządzenia, jako odrębne pod względem technicznym części przedmiotów składających się na całość użytkową.

Zatem jeśli dana budowla w rozumieniu Prawa budowlanego nie została sklasyfikowana w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych jako budynek, mieści się w sekcji „Obiekty inżynierii lądowej i wodnej”.

W PKOB obiekty budowlane grupowane są w dwóch sekcjach: „Budynki” i „Obiekty inżynierii lądowej i wodnej”. Zgodnie z objaśnieniami zawartymi w PKOB obiektami inżynierii lądowej i wodnej są wszystkie obiekty budowlane nie klasyfikowane jako budynki, tj.: drogi kołowe, drogi kolejowe, mosty, autostrady, drogi lotniskowe, zapory wodne, itp.

W sekcji „Obiekty inżynierii lądowej i wodnej” można wyróżnić klasę 2112 - ulice i drogi pozostałe, do której zalicza się: Drogi na obszarach miejskich i zamiejskich, w tym: skrzyżowania, węzły komunikacyjne i parkingi, np.: drogi, ulice, aleje, ronda, drogi gruntowe, drogi boczne, drogi dojazdowe, drogi wiejskie i leśne, ścieżki dla pieszych, ścieżki rowerowe, ścieżki do jazdy konnej, drogi i strefy dla pieszych, wraz z instalacjami do oświetlenia dróg i sygnalizacji, nasypami, rowami, słupkami bezpieczeństwa, przepustami pod drogami i urządzeniami odwadniającymi drogi.

W świetle powyższego, opisana we wniosku droga stanowić będzie budowlę trwale z gruntem związaną w rozumieniu wyżej cyt. ustawy Prawo budowlane oraz rozporządzenia w sprawie PKOB.

Biorąc pod uwagę powyższe przepisy oraz dane przedstawione we wniosku stwierdzić należy, że planowana czynność przekazania odpowiednich udziałów w przedmiotowej drodze (budowla wraz z gruntem) nabywcom działek przez Wnioskodawcę – jako właściciela zarówno gruntu jak i zrealizowanej inwestycji – obu tych składników, wyczerpuje przesłanki definicji dostawy towarów określonej w art. 7 ustawy o VAT.

W wydanej dla Wnioskodawcy interpretacji dotyczącej sprzedaży działek, do których ma być wykonana przedmiotowa droga dojazdowa tut. organ stwierdził, iż czynność zbycia działek niezabudowanych w częściach przeznaczonych pod zabudowę podlega opodatkowaniu podatkiem VAT stawką podstawową tj. 22%, określoną w art. 41 ust. 1 ustawy o VAT, natomiast w częściach bez prawa do zabudowy korzystać będzie ze zwolnienia na mocy art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT.

W świetle powyższego, w ocenie tut. organu, droga, którą Wnioskodawca wybuduje, a następnie daruje udziały w tej drodze podmiotom, które nabyły wcześniej działki, jest niewątpliwie związana z dostawą działek, która w części stanowi czynność opodatkowaną podatkiem VAT. Zatem towary i usługi jakie będą nabywane przez Wnioskodawcę w celu wybudowania drogi należy uznać, za związane w części z czynnościami opodatkowanymi Wnioskodawcy, a więc rodzą częściowe prawo do odliczenia podatku naliczonego przy budowie drogi.

Tym samym czynność przeniesienia własności nieruchomości w formie darowizny udziałów w drodze (działce 20), będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy o VAT. W przedstawionych okolicznościach zostanie bowiem spełniona przesłanka art. 7 ust. 2 ww. ustawy, gdyż w odniesieniu do ww. drogi Wnioskodawcy jako darczyńcy, przysługiwać będzie częściowe prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Mając powyższe na uwadze, stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Niniejsza interpretacja traci swoją ważność w przypadku zmiany któregokolwiek z elementów przedstawionego zdarzenia przyszłego lub zmiany stanu prawnego.

Ponadto wskazuje się, iż kwestia dotycząca opodatkowania sprzedaży działek jest przedmiotem odrębnego rozstrzygnięcia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj