Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPP2/443-1689/10-6/MN
z 26 stycznia 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPP2/443-1689/10-6/MN
Data
2011.01.26


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Świadczenie usług

Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Faktury --> Wystawianie faktury

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
domena internetowa
domena internetowa
faktura
faktura
faktura VAT
faktura VAT
sprzedaż
sprzedaż
sprzedaż praw
sprzedaż praw
stawka
stawka
stawka podstawowa podatku
stawka podstawowa podatku
stawki podatku
stawki podatku
strona internetowa
strona internetowa
świadczenie usług
świadczenie usług
usługi
usługi
wystawienie faktury
wystawienie faktury


Istota interpretacji
Sprzedaż domeny internetowej, wystawienie faktury, stawka podatku.



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 6 października 2010 r. (data wpływu 12 października 2010 r.) uzupełnionym pismem z dnia 29 grudnia 2010 r. (data wpływu 31 grudnia 2010 r.) oraz pismem z dnia 21 stycznia 2011 r. (data wpływu 24 stycznia 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług jest:

  • prawidłowe – w zakresie sprzedaży domeny internetowej i udokumentowania transakcji za pomocą faktury VAT,
  • nieprawidłowe – w zakresie stawki podatku dla sprzedaży domeny internetowej.


UZASADNIENIE

W dniu 12 października 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie sprzedaży domeny internetowej i udokumentowania transakcji za pomocą faktury VAT oraz stawki podatku dla sprzedaży domeny internetowej. Wniosek uzupełniono pismem z dnia 29 grudnia 2010 r. (data wpływu 31 grudnia 2010 r.) oraz pismem z dnia 21 stycznia 2011 r. (data wpływu 24 stycznia 2011 r.) o doprecyzowanie opisu zdarzenia przyszłego, własne stanowisko w sprawie, doprecyzowanie zadanego pytania oraz dowód uiszczenia należnej opłaty.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest osobą fizyczną prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą w zakresie handlu. Rozlicza się z urzędem skarbowym na zasadzie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Zainteresowany jest płatnikiem podatku VAT.

W związku ze zmianą partnera handlowego, Wnioskodawca chciałby sprzedać domenę internetową (transakcja na terenie Polski). Domenę internetową Zainteresowany stworzył osobiście, nie ponosząc żadnych kosztów poza własną pracą. Strona internetowa ma charakter informacyjny (nie jest sklepem internetowym i nigdy nie była narzędziem handlu).

W uzupełnieniu do wniosku Zainteresowany wskazał, iż jest czynnym podatnikiem – prowadzi działalność handlową na zasadzie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, jest płatnikiem podatku VAT. Sprzedaż domeny internetowej odbędzie się na rzecz podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą w Polsce. Podmiot ten jest płatnikiem podatku VAT. Dojdzie do sprzedaży prawa do korzystania z nazwy domeny. Zapłata będzie jednorazowym honorarium za wytworzenie domeny i prawa do nazwy domeny. W PKWiU nie występuje klasyfikacja statystyczna dla nazwy „domena internetowa”. Domena internetowa nie jest rzeczą.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

  1. Czy Wnioskodawca może sprzedać domenę internetową i wystawić fakturę VAT...
  2. Jakiej wysokości podatek od towarów i usług ze sprzedaży domeny internetowej Zainteresowany powinien zapłacić...

Zdaniem Wnioskodawcy, może on sprzedać domenę internetową podmiotowi gospodarczemu zarejestrowanemu w Polsce, sprzedaż – „zbycie” praw autorskich. Zainteresowany może wystawić fakturę VAT. Dla celów VAT sprzedaż powinna być traktowana jako usługa (22%). Ponieważ prawo podatkowe nie zawiera odrębnej definicji „domeny internetowej”, respektuje ono zasadę wynikającą z kodeksu cywilnego, a mianowicie, iż „domena internetowa” nie jest rzeczą. W związku z powyższym, transakcja zbycia domeny dla celów podatkowych traktowana powinna być jak transakcja „zbycia praw”, ewentualnie jako świadczenie usług. Zdaniem Zainteresowanego, do celów VAT zbycie „domeny internetowej” traktowane powinno być jako świadczenie usług. Usługa taka dla polskich pomiotów gospodarczych podlega stawce 22%.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za:

  • prawidłowe – w zakresie sprzedaży domeny internetowej i udokumentowania transakcji za pomocą faktury VAT,
  • nieprawidłowe – w zakresie stawki podatku dla sprzedaży domeny internetowej.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem, podlegają:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
  2. eksport towarów;
  3. import towarów;
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Art. 7 ust. 1 ustawy stanowi, iż przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

W myśl art. 2 pkt 6 ustawy, w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2011 r., przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Według art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

  1. przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
  2. zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
  3. świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa

   – zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy.

Niewątpliwie sprzedaż domeny internetowej nie stanowi dostawy towarów, przez które rozumie się – na podstawie art. 2 pkt 6 ustawy – rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii. Natomiast, zgodnie z art. 45 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.), rzeczami w rozumieniu niniejszego kodeksu są tylko przedmioty materialne.

Powołany przepis art. 8 ust. 1 ustawy wskazuje, iż pojęcie świadczenia usług ma bardzo szeroki zakres, gdyż nie obejmuje wyłącznie działań podatnika, lecz również zobowiązanie do powstrzymania się od dokonywania czynności lub do tolerowania czynności bądź sytuacji, a także przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej. Pojęcie usługi, według ustawy, jest bowiem szersze od definicji usługi w rozumieniu klasyfikacji statystycznych. Przez świadczenie usług należy zatem rozumieć każde zachowanie się podatnika – nie będące dostawą towarów – na rzecz innego podmiotu.

Aby uznać dane świadczenie za odpłatne świadczenie usług, musi istnieć stosunek prawny pomiędzy świadczącym usługę a odbiorcą, a w zamian za wykonanie usługi powinno zostać wypłacone wynagrodzenie. Musi istnieć bezpośredni związek pomiędzy świadczoną usługą i przekazanym za nią wynagrodzeniem. Oznacza to, że z danego stosunku prawnego, na podstawie którego wykonywana jest usługa, musi wynikać wyraźna, bezpośrednia korzyść na rzecz świadczącego usługę.

Z opisu sprawy wynika, iż Wnioskodawca jest osobą fizyczną prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą w zakresie handlu. Rozlicza się z urzędem skarbowym na zasadzie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Zainteresowany jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług. W związku ze zmianą partnera handlowego, Wnioskodawca chciałby sprzedać domenę internetową (transakcja na terenie Polski). Domenę internetową Zainteresowany stworzył osobiście, nie ponosząc żadnych kosztów poza własną pracą. Strona internetowa ma charakter informacyjny (nie jest sklepem internetowym i nigdy nie była narzędziem handlu). Sprzedaż domeny internetowej odbędzie się na rzecz podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą w Polsce. Podmiot ten jest płatnikiem podatku VAT. Dojdzie do sprzedaży prawa do korzystania z nazwy domeny. Zapłata będzie jednorazowym honorarium za wytworzenie domeny i prawa do nazwy domeny.

Wobec powyższego, w świetle przywołanych regulacji prawnych, transakcja sprzedaży domeny internetowej na rzecz podmiotu gospodarczego prowadzącego działalność gospodarczą w Polsce stanowić będzie odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zgodnie z art. 8 ust. 1 w związku z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy.

W prawodawstwie polskim obowiązuje zasada swobody umów, sformułowana w art. 353¹ Kodeksu cywilnego. Zgodnie z tą zasadą, strony zawierające umowę mogą ułożyć stosunek prawny według swego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się właściwości (naturze) stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego. Zatem, strony mogą dowolnie kształtować treść i przedmiot umowy w granicach wyznaczonych przez prawo. Zasada ta ma również zastosowanie na gruncie prawa podatkowego.

Podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16 (art. 106 ust. 1 ustawy).

Zatem, Wnioskodawca dla udokumentowania transakcji sprzedaży domeny internetowej na rzecz podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą – zobowiązany będzie do wystawienia faktury VAT.

W związku z tym, stanowisko Wnioskodawcy w powyższym zakresie uznano za prawidłowe.

W art. 41 ust. 1 ustawy postanowiono, iż stawka podatku od towarów i usług wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Jednakże, zgodnie z art. 146a pkt 1 ustawy, wprowadzonym ustawą z dnia 26 listopada 2010 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z realizacją ustawy budżetowej (Dz. U. Nr 238, poz. 1578) i obowiązującym od dnia 1 stycznia 2011 r. – w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r. stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%.

Podkreślić także należy, iż zarówno w treści ustawy, jak i przepisach wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi, bądź zwolnienie od podatku.

Ze złożonego wniosku wynika, iż Wnioskodawca chciałby sprzedać domenę internetową (transakcja na terenie Polski). Domenę internetową Zainteresowany stworzył osobiście, nie ponosząc żadnych kosztów poza własną pracą. Strona internetowa ma charakter informacyjny (nie jest sklepem internetowym i nigdy nie była narzędziem handlu). Dojdzie do sprzedaży prawa do korzystania z nazwy domeny. Zapłata będzie jednorazowym honorarium za wytworzenie domeny i prawa do nazwy domeny.

Wskazać należy, iż powyższa czynność sprzedaży domeny internetowej nie została wymieniona w przepisach ustawy o podatku od towarów i usług oraz przepisach aktów wykonawczych do tej ustawy, jako czynność zwolniona od podatku, bądź też korzystająca ze stawki preferencyjnej. Zatem, co do zasady, winna być opodatkowana podstawową stawką podatku.

Stosownie do art. 41 ust. 2 ustawy, dla towarów i usług, wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1.

Jednakże, zgodnie z art. 146a pkt 2 ustawy, wprowadzonym ustawą z dnia 26 listopada 2010 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z realizacją ustawy budżetowej (Dz. U. Nr 238, poz. 1578) i obowiązującym od dnia 1 stycznia 2011 r. – w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r. stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 2, art. 120 ust. 2 i 3 oraz w tytule załącznika nr 3 do ustawy, wynosi 8%.

W załączniku nr 3 do ustawy pod poz. 181, bez względu na symbol PKWiU, wymieniono usługi twórców i artystów wykonawców w rozumieniu przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych wynagradzane w formie honorariów za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania.

Według art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t. j. Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 ze zm.), przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia (utwór).

Ustawodawca posłużył się syntetyczną definicją utworu, określając w sposób generalny cechy konieczne wyróżniające utwór od innych rezultatów działalności człowieka. Utwór musi zatem wykazywać łącznie trzy cechy:

  1. stanowić przejaw działalności człowieka (twórcy);
  2. stanowić przejaw działalności twórczej;
  3. mieć indywidualny charakter.

O ile sens pierwszej z cech nie budzi wątpliwości, dwie pozostałe mają charakter ocenny. Jednakowoż stwierdzenie, że utwór to przejaw działalności twórczej uwypukla fakt, iż utwór powinien stanowić rezultat działalności o charakterze kreacyjnym. Przesłanka ta, niekiedy określana przesłanką „oryginalności” utworu kładzie nacisk na aspekt przedmiotowy, tj. odnoszący się do samego wytworu ludzkiego umysłu. Spełniona ona zostaje gdy istnieje nowy wytwór intelektu. Nie może natomiast być uznany za utwór i objęty ochroną prawa autorskiego taki przejaw ludzkiej aktywności umysłowej, który jest rutynowy, standardowy lub typowy. Podkreśla to konieczność łącznego traktowania obu z wymienionych w punkcie 2 i 3 cech. Sam „przejaw działalności twórczej” nie jest warunkiem wystarczającym do zakwalifikowania określonego wytworu jako przedmiotu prawa autorskiego. Konieczne jest bowiem, by wytwór taki miał indywidualny charakter, tzn. żeby cechował się indywidualnością. Muszą zatem cechować go dostatecznie doniosłe różnice w porównaniu z uprzednio wytworzonymi produktami intelektualnymi.

Wobec powyższego, sprzedaż domeny internetowej w przedmiotowej sprawie podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki podstawowej w wysokości 23% – zgodnie z art. 41 ust. 1 w związku z art. 146a pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług – o ile sprzedaż ta nie stanowi sprzedaży usług twórcy w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich.

Tym samym, stanowisko Wnioskodawcy w powyższym zakresie, z uwagi na objęcie przedmiotowej czynności od dnia 1 stycznia 2011 r. stawką podatku w wysokości 23% – należało uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

W kwestii dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych oraz zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne – w dniu 12 stycznia 2011 r. wydane zostały odrębne interpretacji indywidualne, odpowiednio Nr ILPB1/415-1155/10 -4/AP i ILPB1/415-1155/10-5/AP.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj