Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB3/423-772/10-4/JG
z 22 grudnia 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPB3/423-772/10-4/JG
Data
2010.12.22


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody


Słowa kluczowe
faktura
faktura
moment powstania przychodów
moment powstania przychodów
przychód
przychód


Istota interpretacji
Kiedy Spółka powinna rozpoznać moment powstania przychodu w podatku dochodowym od osób prawnych?



Wniosek ORD-IN 501 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przedstawione we wniosku z dnia 14 września 2010 r. (data wpływu 20 września 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie określenia momentu powstania przychodu – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 września 2010 r. został złożony ww. wniosek – uzupełniony pismem z dnia 30 listopada 2010 r. (data wpływu 03 grudnia 2010 r.) – o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie określenia momentu powstania przychodu.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest podmiotem prawa polskiego. Spółka prowadzi działalność polegającą przede wszystkim na produkcji słodu na potrzeby przemysłu piwowarskiego. Siedziba Spółki znajduje się w Q. Jednym z głównych odbiorców słodu produkowanego przez Spółkę są podmioty należące do Grupy X. W celu optymalizacji procesu dostawy słodu, Wnioskodawca zawarł z tymi podmiotami umowę na prowadzenie magazynu konsygnacyjnego w browarach należących do Grupy X (browar Y i browar Z). Przesunięcia słodu do magazynów dokonywane są przez Spółkę w sposób ciągły przez cały miesiąc.

Podmioty należące do Grupy X pobierają słód z magazynu zgodnie z zapotrzebowaniem, a w regularnych okresach (zazwyczaj kilka razy w trakcie danego miesiąca) przekazują Spółce informacje o dokonanych pobraniach (raporty z rozliczenia magazynu). Do czasu pobrania słodu z magazynu, pozostaje on własnością Wnioskodawcy - własność przechodzi na podmioty należące do Grupy X dopiero w chwili pobrania.

Na podstawie otrzymanych raportów, Wnioskodawca wystawia faktury na rzecz podmiotów z Grupy X w regularnych odstępach czasu (zazwyczaj kilka razy w trakcie danego miesiąca), z podziałem na poszczególne magazyny.

Faktury wystawiane są zbiorczo - to znaczy obejmują pobrania dokonane od czasu ostatniej faktury, na podstawie raportu z rozliczenia otrzymanego za dany okres. Początek i koniec okresu zawsze przypada w tym samym miesiącu (nie występuje sytuacja, że dany okres zaczyna się w jednym miesiącu, a kończy w kolejnym), co sprawia, że wszystkie dokonane w danym miesiącu pobrania znajdują odzwierciedlenie w fakturach wystawionych w tym miesiącu.

Spółka rozpoznaje przychód dla celów podatku dochodowego od osób prawnych w miesiącu wystawienia faktury (jednocześnie - moment ten każdorazowo następuje w miesiącu pobrania słodu z magazynu konsygnacyjnego przez podmioty z Grupy X). Dla celów podatku VAT obowiązek podatkowy rozpoznawany jest również w momencie wystawienia faktury. Analogicznie - moment ten każdorazowo następuje w miesiącu pobrania słodu z magazynu konsygnacyjnego przez podmioty z Grupy X.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie dotyczące podatku dochodowego od osób prawnych.

Kiedy Spółka powinna rozpoznać moment powstania przychodu w podatku dochodowym od osób prawnych...

Zdaniem Wnioskodawcy, przychód dla celów podatku dochodowego od osób prawnych, Spółka powinna rozpoznawać w miesiącu pobrania słodu z magazynu konsygnacyjnego przez podmioty z Grupy X (który to miesiąc jest tożsamy z miesiącem wystawienia przez Spółkę faktury).

Uzasadnienie stanowiska Spółki.

Zgodnie z przepisami art. 12 ust. 3a ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), za datę powstania przychodu, uważa się z - pewnymi zastrzeżeniami, które nie mają zastosowania w niniejszym stanie faktycznym - dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi, jednak nie później niż dzień:

  • wystawienia faktury, albo
  • uregulowania należności.


Oznacza to, że ustawodawca przyjął trzy możliwe zdarzenia, które mogą wystąpić wskazując, że przychód powstanie z chwilą wystąpienia pierwszego z tych zdarzeń (czyli albo wydanie rzeczy, albo wystawienie faktury, albo uregulowanie należności).

W sprawie będącej przedmiotem wniosku - dla określenia momentu powstawania przychodu dla celów podatku dochodowego od osób prawnych - kluczowym elementem będzie zatem prawidłowe określenie daty wydania słodu na rzecz podmiotów z Grupy X.

Zdaniem Spółki, wydanie słodu w rozumieniu nadanym przez ustawę o podatku dochodowym od osób prawnych następuje z chwilą przeniesienia prawa własności na rzecz podmiotów z Grupy X. Z kolei, przeniesienie własności na rzecz danego podmiotu z Grupy X następuje każdorazowo w momencie pobrania słodu w ilości potrzebnej w danym momencie. Do chwili pobrania słodu z magazynu konsygnacyjnego przez dany podmiot z Grupy X, zgodnie z zapisami odpowiednich umów pomiędzy Spółką a podmiotami z Grupy X, Spółka zachowuje pełne władztwo nad słodem przechowywanym w magazynie i może korzystać w pełni z uprawnień przysługujących Jej jako właścicielowi (czyli może przykładowo zabrać lub zniszczyć słód przechowywany w magazynie).

Stanowisko Spółki potwierdzają także organy podatkowe w wydawanych interpretacjach. Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach jednoznacznie wskazał, że: „w przypadku, kiedy umowa Spółki z kontrahentem (...) przewidywałaby, że nabywa on prawo do rozporządzania towarem jako właściciel dopiero z chwilą pobrania towaru ze składu konsygnacyjnego, to niezależnie od tego, czy taki skład prowadzony jest na terenie należącym do tego kontrahenta, czy prowadzony jest przez Spółkę, czy przez niezależną firmę, za dzień wydania rzeczy (czyli dzień przychodu Spółki) uważać się powinno dopiero dzień pobrania przez kontrahenta austriackiego towaru ze składu konsygnacyjnego” (sygn. IBPB3/423-241/07/MO; podobne stanowisko zajął Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w 2006 r. - sygn. ZD/406-138/CIT/05).

Dodatkowo - jak wskazane zostało przez Wnioskodawcę w opisie stanu faktycznego - faktury wystawiane są przez Spółkę w regularnych odstępach czasu (zazwyczaj kilka razy w trakcie danego miesiąca) z podziałem na poszczególne magazyny. Faktury wystawiane są zbiorczo - to znaczy obejmują pobrania dokonane od czasu ostatniej faktury, na podstawie raportu z rozliczenia otrzymanego za dany okres. Początek i koniec okresu zawsze przypada w tym samym miesiącu (nie występuje sytuacja, że dany okres zaczyna się w jednym miesiącu, a kończy w kolejnym), co sprawia, że wszystkie dokonane w danym miesiącu pobrania znajdują odzwierciedlenie w fakturach za ten miesiąc. Oznacza to, że wystawienie faktury zawsze będzie następowało w miesiącu faktycznego wydania słodu, a zatem w konsekwencji - przychód Spółka powinna rozpoznawać w miesiącu pobrania słodu z magazynu konsygnacyjnego przez podmioty z Grupy X (który to miesiąc jest tożsamy z miesiącem wystawienia przez Spółkę faktury).

Mając powyższe na uwadze, Spółka zwraca się z prośbą o potwierdzenie prawidłowości tego stanowiska.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe.

Jednocześnie w art. 12 ust. 4 ww. ustawy, ujęto katalog przysporzeń nie zaliczonych do przychodów podatkowych.

Natomiast w myśl art. 12 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

Zgodnie z art. 12 ust. 3a ww. ustawy, za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 3, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 3c – 3e, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:

  1. wystawienia faktury albo
  2. uregulowania należności.


Przepis powyższy wprowadza ogólną zasadę decydującą o dacie powstania przychodu.

Pierwszeństwo w kształtowaniu daty powstania przychodu ma dzień dokonania czynności – wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego, wykonania usługi lub jej częściowego wykonania, przy czym dzień wystawienia faktury lub uregulowania należności jest ostatecznym terminem, który stanowi o dacie powstania przychodu.

Powstanie przychodu następuje w dniu zaistnienia wskazanych w przepisie zdarzeń, a jeżeli występują one po dniu wystawienia faktury czy po dniu dokonania zapłaty należności, te dni, a nie fakt zaistnienia konkretnego zdarzenia, decydują o momencie powstania przychodu.

W konsekwencji, odnosząc powyższe uwarunkowania prawne do przedstawionego przez Wnioskodawcę stanu faktycznego należy stwierdzić, że z uwagi na fakt, iż najwcześniejszym ze zdarzeń określonym w tym przepisie (wydanie towaru, wystawienie faktury, zapłata należności) jest wydanie towaru, Spółka powinna rozpoznać moment powstania przychodu w dniu wydania towaru.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Natomiast w odniesieniu do powołanych przez Spółkę pism organów podatkowych stwierdzić należy, że rozstrzygnięcia te zapadły w indywidualnych sprawach i nie są wiążące dla organu wydającego przedmiotową interpretację.

Jednocześnie dodaje się, iż niniejsza interpretacja obejmuje kwestię związaną z momentem powstania przychodu dla celów podatku dochodowego od osób prawnych. Natomiast wniosek Spółki w zakresie opisu zdarzenia przyszłego dotyczącego podatku od towarów i usług został rozpatrzony odrębną interpretacją wydaną w dniu 20 grudnia 2010 r. nr ILPP1/443-1022/10-4/BD.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj