Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPP1/443-936/10/EA
z 31 grudnia 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPP1/443-936/10/EA
Data
2010.12.31



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
darowizna
darowizna
dostawa
dostawa
odliczenie podatku
odliczenie podatku
opodatkowanie
opodatkowanie
prawo do odliczenia
prawo do odliczenia
przekazanie nieodpłatne
przekazanie nieodpłatne
zużycie towarów
zużycie towarów


Istota interpretacji
Prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących zakup artykułów spożywczych na spotkania z kontrahentami we własnej restauracji; ponadto nie należy wystawiać faktury wewnętrznej, gdyż drobny poczęstunek nie jest czynnością zrównaną ze sprzedażą, a zarazem nie podlega opodatkowaniu. Z uwagi na to, że drobny poczęstunek nie jest czynnością opodatkowaną to określanie w tym przypadku podstawy opodatkowania jest bezprzedmiotowe.



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 24 września 2010r. (data wpływu 30 września 2010r.), uzupełnionym pismem z dnia 7 grudnia 2010r. (data wpływu 16 grudnia 2010r.) oraz pismem z dnia 30 grudnia 2010r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących zakup artykułów spożywczych na spotkania z kontrahentami we własnej restauracji oraz ustalenia, czy należy wykazać w fakturze wewnętrznej VAT podatek należny od przekazywanych artykułów na potrzeby poczęstunku, jak również ustalenia podstawy opodatkowania wykazanej na fakturze wewnętrznej – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 września 2010r. wpłynął do tut. organu ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących zakup artykułów spożywczych na spotkania z kontrahentami we własnej restauracji oraz ustalenia, czy należy wykazać w fakturze wewnętrznej VAT podatek należny od przekazywanych artykułów na potrzeby poczęstunku, jak również ustalenia podstawy opodatkowania wykazanej na fakturze wewnętrznej.

Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 7 grudnia 2010r. (data wpływu 16 grudnia 2010r.) oraz pismem z dnia 30 grudnia 2010r., będącymi odpowiedziami na wezwanie tut. organu Nr IBPP1/443-936/10/EA z dnia 25 listopada 2010r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka prowadzi działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług gastronomicznych. Spółka w ramach prowadzonej działalności ponosi wydatki związane z zakupem artykułów spożywczych, które są przekazywane do dyspozycji kuchni. Większość artykułów jest zużywana do przygotowania posiłków serwowanych w restauracji Wnioskodawcy, natomiast część artykułów spożywczych zużywana jest na drobny poczęstunek do spotkań z kontrahentami.

Spółka jest czynnym, zarejestrowanym podatnikiem VAT od 1 lutego 2007r.

Spółka serwuje drobny poczęstunek podczas omawiania z dostawcami warunków dostawy lub z klientami warunków organizacji imprez. Może również dotyczyć to sytuacji, gdy potencjalni klienci organizują u Wnioskodawcy odpłatne spotkanie i degustują danie (na próbę).

Przekazane towary należą do przedsiębiorstwa tj. są zakupione na potrzeby świadczonych usług gastronomicznych.

Nieodpłatne przekazanie towarów (artykułów spożywczych) w formie gotowych dań lub zaserwowania gotowej kawy lub herbaty związane jest wyłącznie z czynnościami opodatkowanymi.

Towary są kupowane na cele świadczenia usług gastronomicznych i przy zakupie nie jest wiadome podatnikowi czy będą nieodpłatnie przekazywane. Przekazane towary nie stanowią prezentu o małej wartości lub próbki. Poczęstunek ma miejsce w restauracji Spółki.

Przedmiotem przekazania jest zaserwowanie gotowego poczęstunku wykonanego przez pracowników restauracji z towarów zakupionych na cele świadczonych usług gastronomicznych objęte są obecnie (2010r.) stawką 7% (PKWiU 55.30).

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Czy Spółka może odliczyć VAT z faktur za zakup artykułów spożywczych na spotkania z kontrahentami we własnej restauracji...

Czy należy wykazać w fakturze wewnętrznej VAT należny od przekazanych artykułów spożywczych na potrzeby poczęstunku...

Czy podstawę opodatkowania jest w fakturze wewnętrznej opisanej w pytaniu 2 koszt zakupu artykułów spożywczych...

Zdaniem Wnioskodawcy Spółka prowadzi działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług gastronomicznych. Spółka w ramach prowadzonej działalności ponosi wydatki związane z zakupem artykułów spożywczych, które są przekazywane do dyspozycji kuchni. Większość artykułów jest zużywana do przygotowania posiłków serwowanych w restauracji Wnioskodawcy, natomiast część artykułów spożywczych zużywana jest na drobny poczęstunek do spotkań z kontrahentami. W chwili zakupu Spółka nie jest w stanie określić, jaka część z tych artykułów spożywczych zostanie przeznaczona na poczęstunek dla kontrahentów (kawa, herbata, cukier). W chwili rozchodu sporządzony zostanie dokument RW w cenie zakupu zużytych do usługi artykułów na podstawie którego zostanie wystawiona faktura VAT wewnętrzna w wartości netto zgodna z dokumentem RW opodatkowana stawką 7% zgodnie dla usług gastronomicznych oraz zostanie wykazana w deklaracji VAT-7 po stronie VAT należny.

W uzupełnieniu swojego stanowiska Wnioskodawca ostatecznie przedstawił swoje stanowisko w odniesieniu do zadanych pytań stwierdzając, iż Spółka może odliczyć VAT zgodnie z zasadą ogólną, gdyż wszystkie zakupy służą tylko i wyłącznie działalności opodatkowanej.

Nie należy wystawiać faktury wewnętrznej, gdyż drobny poczęstunek nie jest czynnością zrównaną ze sprzedażą, a zarazem nie podlega opodatkowaniu.

Z uwagi na to, że drobny poczęstunek nie jest czynnością opodatkowaną to nie istnieje pojęcie podstawy opodatkowania.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z podstawową zasadą obowiązującą w podatku od towarów i usług, wynikającą z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Z powyższych regulacji wynika, iż podstawową zasadą dla realizacji prawa do odliczenia podatku naliczonego, jest związek tego podatku z wykonywaniem czynności opodatkowanych przez podatnika tego podatku. Aby zatem podatnik miał prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur VAT, zakupy dokumentowane tymi fakturami muszą być związane (w sposób bezpośredni i bezsporny) z czynnościami opodatkowanymi wykonywanymi przez podatnika. Powyższa zasada wyklucza możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z nabyciem towarów i usług, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych (czynności zwolnione od podatku VAT, czynności niepodlegające opodatkowaniu podatkiem VAT). Ustawodawca dopuszcza zatem możliwość obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego wyłącznie z transakcjami opodatkowanymi czyli takimi, w wyniku których następuje określenie podatku należnego.

A zatem odliczenie podatku naliczonego to przysługujące zarejestrowanemu czynnemu podatnikowi podatku od towarów i usług całkowite bądź częściowe prawo do obniżenia kwoty podatku należnego dotyczącego opodatkowanych dostaw towarów i świadczenia usług o kwotę podatku naliczonego w zakresie, w jakim nabywane lub importowane towary i usługi są lub będą w przyszłości wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. W zakresie, w jakim nabywane towary i usługi są lub będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi podatku od towarów i usług, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

Analizując powyższe należy stwierdzić, iż podatnik w momencie nabycia towarów oraz usług określa, czy nabywane przez niego towary i usługi będą wykorzystywane w prowadzonej przez niego działalności opodatkowanej. W konsekwencji należy stwierdzić, iż podatnik może obniżyć kwotę podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w sytuacji, gdy występuje związek pomiędzy poniesionymi wydatkami, a wykonywanymi z tytułu prowadzonej działalności czynnościami opodatkowanymi.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca prowadzi działalność polegającą na świadczeniu usług gastronomicznych. Spółka w ramach prowadzonej działalności ponosi wydatki związane z zakupem artykułów spożywczych, które są przekazywane do dyspozycji kuchni. Większość artykułów jest zużywana do przygotowania posiłków serwowanych w restauracji Wnioskodawcy, natomiast część artykułów spożywczych zużywana jest na drobny poczęstunek podczas omawiania z dostawcami warunków dostawy lub z klientami warunków organizacji imprez. Może również dotyczyć to sytuacji, gdy potencjalni klienci organizują u Wnioskodawcy odpłatne spotkanie i degustują danie (na próbę).

Przekazane towary należą do przedsiębiorstwa tj. są zakupione na potrzeby świadczonych usług gastronomicznych. Nieodpłatne przekazanie towarów (artykułów spożywczych) w formie gotowych dań lub zaserwowania gotowej kawy lub herbaty związane jest wyłącznie z czynnościami opodatkowanymi.

Towary są kupowane na cele świadczenia usług gastronomicznych i przy zakupie nie jest wiadome podatnikowi czy będą nieodpłatnie przekazywane. Przekazane towary nie stanowią prezentu o małej wartości lub próbki. Poczęstunek ma miejsce w restauracji Spółki.

Przedmiotem przekazania jest zaserwowanie gotowego poczęstunku wykonanego przez pracowników restauracji z towarów zakupionych na cele świadczonych usług gastronomicznych objęte są obecnie (2010r.) stawką 7% (PKWiU 55.30).

Spółka jest czynnym, zarejestrowanym podatnikiem VAT od 1 lutego 2007r.

W rozpatrywanej sprawie mamy zatem do czynienia z sytuacją, w której Wnioskodawca posiadający własne zaplecze gastronomiczne dokonuje nabycia artykułów spożywczych, zużywanych następnie jako surowiec (materiał) dla świadczonych przez niego w ramach prowadzonej działalności gospodarczej usług gastronomicznych. W przypadku wykorzystania nabytych uprzednio produktów w celu sporządzenia poczęstunków podczas omawiania z dostawcami warunków dostawy lub z klientami warunków organizacji imprez, określenie rodzaju i ilości zużytych artykułów spożywczych jest możliwe dopiero na podstawie dokumentu RW (rozchód wewnętrzny).

Wnioskodawca podkreśla, iż w momencie nabycia towarów nie jest w stanie przewidzieć, czy jakaś ich część zostanie przeznaczona na poczęstunek z kontrahentami, stąd też odlicza cały podatek VAT naliczony, kwalifikując zakup jako przeznaczony do wykonywania czynności opodatkowanych.

Odnosząc przedstawione zdarzenie przyszłe do powołanych przepisów prawa należy stwierdzić, że skoro artykuły spożywcze są nabywane przez Wnioskodawcę z przeznaczeniem do wykonywania przez niego czynności opodatkowanych (usług gastronomicznych) w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, to Wnioskodawcy przysługuje prawo do odliczenia kwoty podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących nabycie ww. artykułów spożywczych.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy w powyższym zakresie należało uznać za prawidłowe.

Odnosząc się natomiast do kwestii wykazywania w fakturze wewnętrznej podatku VAT należnego od przekazanych artykułów spożywczych na potrzeby poczęstunku, należy w pierwszej kolejności rozstrzygnąć czy czynność ta podlega opodatkowaniu.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy o VAT przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Natomiast w myśl art. 8 ust. 1 ww. ustawy ww. ustawy przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

  1. przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
  2. zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
  3. świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Z kolei stosownie do art. 8 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, nieodpłatne świadczenie usług niebędące dostawą towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług, jeżeli nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami, w całości lub w części, traktuje się jak odpłatne świadczenie usług.

Z powyższego wynika, że aby nieodpłatne świadczenie usług podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług muszą być spełnione łącznie dwa warunki wymienione w ww. przepisie, a mianowicie:

  • brak związku świadczonych usług z prowadzonym przez podatnika przedsiębiorstwem,
  • istnienie prawa podatnika do odliczenia w całości lub w części podatku naliczonego związanego ze świadczonymi usługami.

Za usługi niezwiązane z prowadzeniem przedsiębiorstwa należy uznać wszelkie usługi, których świadczenie odbyło się bez związku z potrzebami prowadzonej działalności gospodarczej. Niedopełnienie któregokolwiek z warunków określonych w art. 8 ust. 2 ustawy o VAT jest podstawą do traktowania nieodpłatnej usługi jako niepodlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż w ramach prowadzonej działalności gospodarczej Spółka organizuje w swojej restauracji spotkania ze swoimi kontrahentami, w trakcie których omawiane są warunki dostaw lub warunki organizacji imprez z klientami. Może również dotyczyć to sytuacji, gdy potencjalni klienci organizują u Wnioskodawcy odpłatne spotkanie i degustują danie (na próbę).

Większość artykułów spożywczych kupowanych przez Wnioskodawcę jest zużywana do przygotowania posiłków serwowanych w restauracji Wnioskodawcy, natomiast część artykułów spożywczych zużywana jest na drobny poczęstunek do spotkań z kontrahentami. W chwili zakupu Spółka nie jest w stanie określić, jaka część z tych artykułów spożywczych zostanie przeznaczona na poczęstunek dla kontrahentów (kawa, herbata, cukier).

Zauważyć należy, iż Wnioskodawca w treści wniosku wskazał, iż przedmiotem świadczenia jest usługa gastronomiczna. Wobec powyższego dla celów niniejszej interpretacji zgodnie ze wskazaniem Wnioskodawcy przyjęto, iż w niniejszej sprawie dochodzi do nieodpłatnego przekazania usług.

Kwestią wymagającą analizy jest zakwalifikowanie nieodpłatnego przekazania usług gastronomicznych na rzecz dostawców czy klientów jako czynności związanych bądź niezwiązanych z prowadzeniem przedsiębiorstwa.

Biorąc pod uwagę okoliczności sprawy należy w tym miejscu rozważyć, czy nieodpłatne przekazanie usług gastronomicznych w trakcie spotkań z kontrahentami służy celom prowadzonego przez Wnioskodawcę przedsiębiorstwa, tj. czy korzyści osobiste osób wymienionych w przepisie art. 8 ust. 2 ustawy o VAT, mają znaczenie drugorzędne w stosunku do potrzeb (korzyści) prowadzonego przedsiębiorstwa. Jeżeli bowiem w specyficznych okolicznościach, gdy korzyść osób, na rzecz których nieodpłatnie przekazano usługi, ma drugorzędne znaczenie, a wymogi przedsiębiorstwa (charakter prowadzonej działalności gospodarczej) czynią koniecznym dla pracodawcy zapewnienie tym osobom określonych świadczeń, wówczas należy uznać, że czynność taka związana jest z prowadzeniem przedsiębiorstwa.

W rozpatrywanej sprawie można uznać, że zachodzą okoliczności uzasadniające traktowanie nieodpłatnego świadczenia przez Wnioskodawcę usług gastronomicznych na spotkaniach z dostawcami i klientami, za służące celowi nadrzędnemu jakim byłby cel związany z prowadzeniem przedsiębiorstwa Wnioskodawcy. Okoliczności sprawy pozwalają bowiem na stwierdzenie, iż korzyści osób, na rzecz których przekazano nieodpłatne usługi gastronomiczne, mają znaczenie drugorzędne w stosunku do korzyści przedsiębiorstwa Wnioskodawcy.

W świetle powyższego należy stwierdzić, iż nieodpłatne przekazanie przez Wnioskodawcę usług gastronomicznych (w ramach drobnego poczęstunku lub degustacji dla klienta organizującego u Wnioskodawcy odpłatne spotkanie) pozostają w związku z prowadzonym przez podatnika przedsiębiorstwem.

Ponadto, zgodnie z rozstrzygnięciem dokonanym przez tut. organ w niniejszej sprawie, Wnioskodawcy przysługiwało prawo do odliczenia kwoty podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących nabycie artykułów spożywczych, zużytych następnie do wykonania usługi gastronomicznej w ramach spotkań z kontrahentami.

Tak więc pomimo spełnienia jednej z przesłanek zawartych w art. 8 ust. 2 ustawy o VAT, dotyczącej istnienia prawa podatnika do odliczenia podatku naliczonego związanego ze świadczonymi usługami (co zostało stwierdzone powyżej), nie została spełniona druga z przesłanek warunkujących zrównanie nieodpłatnego świadczenia usług z odpłatnym świadczeniem usług, ponieważ spotkania z kontrahentami związane są, jak wykazano wyżej, z prowadzonym przez Wnioskodawcę przedsiębiorstwem.

W konsekwencji nieodpłatne świadczenie usług gastronomicznych nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, gdyż nie stanowi odpłatnego świadczenia usług w rozumieniu art. 8 ust. 2 ustawy o VAT.

W takiej sytuacji Wnioskodawca dla udokumentowania ww. czynności nie jest zobowiązany do wystawienia faktur wewnętrznych, o których mowa w art. 106 ust. 7 ww. ustawy o VAT.

W związku z powyższym stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe, a odpowiedź na pozostałe pytanie Wnioskodawcy (tj. 3) jest bezprzedmiotowa.

Zatem oceniając całościowo stanowisko Wnioskodawcy, iż postępowanie Spółki przedstawione we wniosku jest właściwe w świetle obowiązujących przepisów podatkowych, należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Ponadto należy zaznaczyć, że niniejsza interpretacja traci swoją ważność w przypadku zmiany któregokolwiek z elementów przedstawionego zdarzenia przyszłego lub zmiany stanu prawnego.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj