Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPP1/443-1065/10-2/KŁ
z 23 grudnia 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPP1/443-1065/10-2/KŁ
Data
2010.12.23



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku


Słowa kluczowe
maszyny rolnicze
maszyny rolnicze
sprzedaż
sprzedaż
towar używany
towar używany
zwolnienia przedmiotowe
zwolnienia przedmiotowe


Istota interpretacji
Czy wskazana wyżej sprzedaż używanych przez podatnika maszyn rolniczych jest zwolniona z podatku VAT jeżeli wcześniejsze nabycie tych maszyn przez podatnika było opodatkowane stawką podatku VAT w wysokości 0%?



Wniosek ORD-IN 338 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. u. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. u. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, przedstawione we wniosku z dnia 23 września 2010 r. (data wpływu 30 września 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania zbycia ruchomości nabytych ze stawką 0% – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 września 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania zbycia ruchomości nabytych ze stawką 0%.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Podatnik - Sp. z o.o. w latach 1997 - 2001 nabył na własność x maszyn rolniczych tj. kombajn zbożowy, dwie sieczkarnie, kultywator, dojarkę, prasę, opryskiwacz, podbieracz i przyrząd tnący do kukurydzy. z tytułu sprzedaży tych maszyn zbywcy wystawiali wobec podatnika faktury VAT, w których w cenę był wliczany podatek VAT, ale w stawce 0%. Podatnik zakupione maszyny używał do stycznia 2007 r. kiedy to zaczął je sprzedawać. Do tych sprzedaży podatnik stosuje stawkę podatku VAT w wysokości 22%. w najbliższym czasie podatnik również planuje sprzedaż takich maszyn.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy wskazana wyżej sprzedaż używanych przez Podatnika maszyn rolniczych jest zwolniona od podatku VAT jeżeli wcześniejsze nabycie tych maszyn przez podatnika było opodatkowane stawką podatku VAT w wysokości 0%...

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. u. 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm.), opodatkowaniu podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Jak stanowi art. 43 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Zgodnie z ust. 2 tego przepisu: Przez towary używane, o których mowa w ust. 1 pkt 2 rozumie się ruchomości, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku po nabyciu prawa do rozporządzania tymi towarami jak właściciel. w myśl natomiast art. 86 ust. 1 ww. ustawy w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. w myśl ust. 2 pkt 1 lit. a tego przepisu kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7 (...) suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Według przepisów obowiązujących przed 1 maja 2004 r. sprzedaż (dostawa) maszyn rolniczych była opodatkowana stawka podatku VAT w wysokości 0%, od 1 maja 2004 r. na sprzedaż tych maszyn obowiązuje stawka 22% VAT.

Zdaniem podatnika, w przedmiotowym stanie faktycznym i prawnym nie przysługuje mu określone w art. 43 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy zwolnienie od podatku. Zgodnie bowiem z literalnym brzmieniem przepisu art. 86 ust. 1 ww. ustawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje w każdym wypadku kiedy towary lub usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych - bez wyłączeń dotyczących konkretnych (w tym zerowej) stawek tego podatku. Prawo to więc przysługuje w każdym przypadku gdy dostawa jest opodatkowana podatkiem VAT niezależnie od stawki tego podatku. Natomiast art. 43 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy uzależnia prawo do zwolnienia od podatku VAT sprzedaży towarów używanych od zaistnienia okoliczności, że podatnikowi nie przysługiwało w stosunku do tych towarów prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Przepis ten więc wiąże przyznanie prawa do zwolnienia od samego przysługiwania podatnikowi prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, niezależnie w jakiej kwocie ostatecznie to prawo przysługiwało i w szczególności czy przedstawiało dla podatnika jakąkolwiek ekonomiczną wartość. w niniejszej więc sprawie prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługiwało podatnikowi mimo, iż stawka tego podatku wynosiła 0%.

Mając na uwadze powyższe, zdaniem Wnioskodawcy, w stosunku do sprzedaży używanych maszyn rolniczych, które zostały zakupione przed 1 maja 2004 r. wobec których wówczas stawka podatku VAT wynosiła 0% obecnie nie przysługuje zwolnienie od tego podatku.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. u. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlegają:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
  2. eksport towarów;
  3. import towarów;
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.


W myśl art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Na mocy art. 2 pkt 6 ustawy, przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Art. 41 ust. 1 ustawy stanowi, że stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Zarówno w treści ustawy o podatku od towarów i usług, jak i w przepisach wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi bądź zwolnienie od podatku.

W myśl art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Zgodnie z art. 43 ust. 2 ustawy, przez towary używane, o których mowa w ust. 1 pkt 2, rozumie się ruchomości, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku po nabyciu prawa do rozporządzania tymi towarami jak właściciel.

Z opisu sprawy wynika, iż Zainteresowany w latach 1997 – 2001 nabył na własność 9 maszyn rolniczych. z tytułu sprzedaży tych maszyn zbywcy wystawiali wobec podatnika faktury VAT, w których w cenę był wliczony podatek VAT w stawce 0%. Podatnik zakupione maszyny używał do stycznia 2007 r. i wtedy zaczął je sprzedawać. Do sprzedaży tych maszyn podatnik stosuje stawkę podatku VAT w wysokości 22%.

Uwzględniając treść powołanych przepisów prawnych stwierdzić należy, iż sprzedaż towarów używanych podlega zwolnieniu od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 w zw. z ust. 2 ustawy, przy spełnieniu jednakże obligatoryjnych przesłanek. Przepisy wymagają, by w związku z ich nabyciem nie przysługiwało podatnikowi prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, oraz by podatnik używał te towary co najmniej pół roku po nabyciu prawa do rozporządzania nimi jak właściciel.

Wobec powyższego należy stwierdzić, że w przedmiotowej sprawie Wnioskodawcy nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, gdyż przy zakupie maszyn rolniczych podatek naliczony nie wystąpił (podatek ten był równy zero). Ponadto został spełniony warunek, zawarty w przepisie art. 43 ust. 2 ustawy, co pozwala zakwalifikować przedmiotowe rzeczy ruchome jako towary używane. z uwagi na powyższe przy dostawie przedmiotowych maszyn rolniczych ma zastosowanie zwolnienie od podatku określone w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. u. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj