Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP2-443-888/10-4/AK
z 17 lutego 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPP2-443-888/10-4/AK
Data
2011.02.17



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Zwrot podatku

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
faktura VAT
faktura VAT
prawo do odliczenia
prawo do odliczenia
termin zwrotu
termin zwrotu
zaliczka
zaliczka
zwrot podatku od towarów i usług
zwrot podatku od towarów i usług


Istota interpretacji
prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu wydatków na zakup lokali handlowych, gdyż zakupy te będą związane z wykonywaniem czynności opodatkowanych; prawo do otrzymania zwrotu w terminie 25 dni od dnia złożenia rozliczenia, po warunkiem złożenia wraz z deklaracją VAT-7 wniosku o zwrot nadwyżki podatku naliczonego nad należnym w terminie przyspieszonym



Wniosek ORD-IN 266 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 17 listopada 2010r. (złożonym osobiście 17 listopada 2010r.), uzupełnionym pismem złożonym osobiście w dniu 23 grudnia 2010r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa i terminu zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 listopada 2010r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa i terminu zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym. Przedmiotowy wniosek został uzupełniony pismem złożonym osobiście w dniu 23 grudnia 2010r., będącym odpowiedzią na wezwanie tut. Organu Nr IPPP2-443-888/10-2/AK z dnia 21 grudnia 2010r. (data doręczenia 23 grudnia 2010r.).

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka złożyła zgłoszenie rejestracyjne w zakresie podatku od towarów i usług VAT-R dnia 21-10-2010. Na zgłoszeniu tym Wnioskodawca wskazał, iż podatnik rezygnuje ze zwolnienia, o którym mowa w art. 113 ust. 1 lub 9 ustawy od dnia 06-10-2010, a pierwszym miesiącem, za który podatnik złożył deklarację VAT 7 jest 10-2010.

Dokument VAT-5 - Potwierdzenie zarejestrowania podmiotu jako podatnika VAT - zostało wydane z datą 22-10-2010 i tego dnia Spółka otrzymała ten dokument.

Dnia 13-10-2010 oraz 14-10-2010 Spółka zapłaciła zaliczkę na zakup lokali handlowych. Faktury zaliczkowe VAT zostały wystawione wciągu 7 dni, pierwsza dnia 20-10-2010, a druga 21-10-2010. Obie faktury Wnioskodawca otrzymał dnia 23-10-2010. Faktury zaliczkowe na zakup lokali Spółka traktuje jako zakupy inwestycyjne.

W najbliższym czasie, po otrzymaniu kredytu, Wnioskodawca zakupi lokale na własność i rozliczy obie faktury zaliczkowe. Zakup lokali pozwoli czerpać dochody z najmu - zakup będzie wykorzystywany do wykonywania czynności opodatkowanych.

Dnia 27-10-2010 Spółka zakupiła artykuły biurowe na bieżące potrzeby, a dnia 29-10-2010 część z nich sprzedała i wystawiła fakturę VAT ze stawką 22%.

W miesiącu 10-2010 wystąpiła sprzedaż opodatkowana. Wszystkie faktury wykazane w deklaracji VAT-7 za 10-2010 zostały zapłacone w całości z uwzględnieniem art. 22 ustawy z dnia 2 lipca 2004 o swobodzie działalności gospodarczej. Zakupy dokonane w 10-2010 będą wykorzystywane do bieżącej lub do przyszłej działalności opodatkowanej.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

Czy Spółka ma prawo do odliczenia podatku naliczonego od zakupów dokonanych przed dniem rejestracji jako czynny podatnik VAT, zgodnie z art. 86 ust. 1 i ust. 2 ustawy o VAT w terminach określonych w ustawie ...

Czy Spółka ma prawo otrzymać zwrot podatku VAT w ciągu 25 dni w trybie art. 87 ust. 6 ustawy o VAT...

Zdaniem Wnioskodawcy, przysługuje mu uprawnienie do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z zakupów związanych ze sprzedażą opodatkowaną dokonanych przed złożeniem zgłoszenia rejestracyjnego VAT R.

Spółka ma prawo otrzymać zwrot podatku VAT w ciągu 25 dni w trybie art. 87 ust. 6 ustawy o VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Jednocześnie, zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 1) lit. a i b cytowanego powyżej artykułu, kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika: z tytułu nabycia towarów i usług, potwierdzających dokonanie przedpłaty (zaliczki, zadatki, raty), jeżeli wiązały się one z powstaniem obowiązku podatkowego (…).

Z powyższego uregulowania wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje jedynie podatnikom w związku z zakupem towarów i usług wykorzystywanych do wykonywania czynności opodatkowanych.

Czynności te zostały wymienione w art. 5 ust. 1 cyt. ustawy o podatku od towarów i usług. Zgodnie z cytowanym przepisem czynnościami tymi są:

  • odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju,
  • eksport towarów,
  • import usług,
  • wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju,
  • wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Do realizacji ww. czynności będą wykorzystywane towary i usługi od których podatek naliczony może zostać odliczony od podatku należnego, przy czym ustawodawcy chodzi w tym przypadku o takie czynności opodatkowane, które generują podatek należny, a nie takie, które należą do kategorii czynności opodatkowanych, lecz w konkretnych warunkach korzystają ze zwolnienia od tego podatku. Wskazana zatem zasada wyłącza możliwość dokonywania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami zwolnionymi z podatku od towarów i usług.

Jednocześnie należy podkreślić, iż realizacja prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony jest obostrzona ograniczeniami zawartymi w dziale IX cyt. ustawy. Ustawodawca stworzył podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w określonych terminach, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno tzw. przesłanek pozytywnych, np. tego, że zakupy będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 cyt. ustawy.

Art. 88 ust. 4 cyt. ustawy, stanowiący dopełnienie art. 86 dookreśla status podatnika, umożliwiający realizowanie jego prawa do odliczenia i zwrotu, którym jest rejestracja jako podatnika VAT czynnego, gdyż obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 20.

Z analizy treści art. 88 ust. 4 cyt. ustawy nie wynika, by do nabycia uprawnienia do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego koniecznym było posiadanie statusu podatnika VAT czynnego w momencie otrzymania faktury zakupowej. W dacie otrzymania faktury koniecznym jest aby podmiot, który ją otrzymuje był podatnikiem w rozumieniu art. 15 ust. 1 cyt. ustawy, czyli podmiotem wykonującym samodzielnie działalność gospodarczą (zdefiniowaną w ust. 2 tegoż artykułu), bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Tak więc podatnik w rozumieniu art. 15 ustawy nabywa prawo do odliczenia podatku naliczonego w momencie otrzymania faktury lecz aby uprawnienie do odliczenia lub zwrotu zrealizować musi posiadać status podatnika VAT czynnego (podatnik musi posiadać taki status w momencie realizacji uprawnienia).

Jak stanowi art. 86 ust. 10 pkt 1) cyt. ustawy, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny, z zastrzeżeniem pkt 2-5 oraz ust. 11, 12, 16 i 18. Ust. 11 art. 86 cyt. ustawy wskazuje, że jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w ust. 10, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych.

W myśl art. 87 ust. 1 cyt. ustawy, w przypadku gdy kwota podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2, jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy.

Przepisy art. 87 ust. 2-6 cyt. ustawy zróżnicowały jednak termin zwrotu tego podatku.

Zgodnie z art. 87 ust. 2 cyt. ustawy, zwrot różnicy podatku, z zastrzeżeniem ust. 6, następuje w terminie 60 dni od dnia złożenia rozliczenia przez podatnika na rachunek bankowy podatnika w banku mającym siedzibę na terytorium kraju lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem, wskazane w zgłoszeniu identyfikacyjnym, o którym mowa w odrębnych przepisach. Jeżeli zasadność zwrotu wymaga dodatkowego zweryfikowania, naczelnik urzędu skarbowego może przedłużyć ten termin do czasu zakończenia weryfikacji rozliczenia podatnika dokonywanego w ramach czynności sprawdzających, kontroli podatkowej lub postępowania podatkowego na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej lub postępowania kontrolnego na podstawie przepisów o kontroli skarbowej. Jeżeli przeprowadzone przez organ czynności wykażą zasadność zwrotu, o którym mowa w zdaniu poprzednim, urząd skarbowy wypłaca podatnikowi należną kwotę wraz z odsetkami w wysokości odpowiadającej opłacie prolongacyjnej stosowanej w przypadku odroczenia płatności podatku lub jego rozłożenia na raty.

W myśl art. 87 ust. 2a cyt. ustawy, w przypadku wydłużenia terminu na podstawie ust. 2 zdanie drugie, urząd skarbowy na wniosek podatnika dokonuje zwrotu różnicy podatku w terminie wymienionym w ust. 2 zdanie pierwsze, jeżeli podatnik wraz z wnioskiem złoży w urzędzie skarbowym zabezpieczenie majątkowe w kwocie odpowiadającej kwocie wnioskowanego zwrotu podatku. Jeżeli wniosek wraz z zabezpieczeniem został złożony na 13 dni przed upływem terminu, o którym mowa w ust. 2, lub później, zwrotu dokonuje się w terminie 14 dni od dnia złożenia tego zabezpieczenia.

Zgodnie z dyspozycją art. 87 ust. 5a cyt. ustawy, w przypadku gdy podatnik nie wykonał w okresie rozliczeniowym czynności opodatkowanych na terytorium kraju oraz czynności wymienionych w art. 86 ust. 8 pkt 1, podatnikowi przysługuje, na jego umotywowany wniosek złożony wraz z deklaracją podatkową, zwrot kwoty podatku naliczonego, podlegającego odliczeniu od podatku należnego w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą na terytorium kraju lub poza tym terytorium, w terminie 180 dni od dnia złożenia rozliczenia, z zastrzeżeniem art. 86 ust. 19. Na pisemny wniosek podatnika urząd skarbowy dokonuje zwrotu, o którym mowa w zdaniu pierwszym, w terminie 60 dni, jeżeli podatnik złoży w urzędzie skarbowym zabezpieczenie majątkowe.

W myśl art. 86 ust. 19 cyt. ustawy, jeżeli w okresie rozliczeniowym podatnik nie wykonywał czynności opodatkowanych na terytorium kraju oraz nie wykonywał czynności poza terytorium kraju kwotę podatku naliczonego może przenieść do rozliczenia na następny okres rozliczeniowy.

Z powyższych uregulowań prawnych wynika, iż 60 - dniowego terminu zwrotu nie będzie można zastosować co do zasady do tych podatników, którzy w okresie rozliczeniowym nie dokonali czynności opodatkowanych. W tym przypadku termin na dokonanie zwrotu wynosi 180 dni.

Zgodnie z art. 87 ust. 6 cyt. ustawy o VAT, na wniosek podatnika, złożony wraz z deklaracją podatkową, urząd skarbowy jest obowiązany zwrócić różnicę podatku, o której mowa w ust. 2, w terminie 25 dni, licząc od dnia złożenia rozliczenia, w przypadku gdy kwoty podatku naliczonego, wykazane w deklaracji podatkowej, wynikają z:

  1. faktur dokumentujących kwoty należności, które zostały w całości zapłacone, z uwzględnieniem art. 22 ustawy z dnia 2 lipca 2004r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2007r. Nr 155, poz. 1095, z późn. zm.),
  2. dokumentów celnych, deklaracji importowej oraz decyzji, o których mowa w art. 33 ust. 2 i 3 oraz art. 34, i zostały przez podatnika zapłacone,
  3. importu towarów rozliczanego zgodnie z art. 33a, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, importu usług lub dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, jeżeli w deklaracji podatkowej została wykazana kwota podatku należnego od tych transakcji

- przy czym przepisy ust. 2 zdanie drugie i trzecie, ust. 2a, 4a-4f stosuje się odpowiednio.

Zgodnie z art. 87 ust. 7 cyt. ustawy, różnicę podatku niezwróconą przez urząd skarbowy w terminach, o których mowa w ust. 2 zdanie pierwsze i ust. 5a, traktuje się jako nadpłatę podatku podlegającą oprocentowaniu w rozumieniu przepisów Ordynacji podatkowej.

Z okoliczności przedstawionych przez Wnioskodawcę wynika, iż Spółka złożyła zgłoszenie rejestracyjne w zakresie podatku od towarów i usług VAT-R dnia 21.10.2010 wskazując, iż rezygnuje ze zwolnienia, o którym mowa w art. 113 ust. 1 lub 9 ustawy od dnia 06.10.2010, a pierwszym miesiącem, za który złożył deklarację VAT-7 jest październik 2010.

Dokument VAT-5 - Potwierdzenie zarejestrowania podmiotu jako podatnika VAT - zostało wydane z datą 22-10-2010 i tego dnia Spółka otrzymała ten dokument.

Dnia 13.10.2010 oraz 14.10.2010 Spółka zapłaciła zaliczkę na zakup lokali handlowych. Faktury zaliczkowe VAT zostały wystawione wciągu 7 dni, pierwsza dnia 20.10.2010, a druga 21.10.2010. Obie faktury Wnioskodawca otrzymał dnia 23.10.2010. Faktury zaliczkowe na zakup lokali Spółka traktuje jako zakupy inwestycyjne. Po otrzymaniu kredytu, Wnioskodawca zakupi lokale na własność i rozliczy obie faktury zaliczkowe. Zakup lokali pozwoli czerpać dochody z najmu - zakup będzie wykorzystywany do wykonywania czynności opodatkowanych.

Dnia 27.10.2010 Spółka zakupiła artykuły biurowe na bieżące potrzeby, a dnia 29.10.2010 część z nich sprzedała i wystawiła fakturę VAT ze stawką 22%.

W miesiącu październik 2010 wystąpiła sprzedaż opodatkowana. Wszystkie faktury wykazane w deklaracji VAT-7 za październik 2010 zostały zapłacone w całości z uwzględnieniem art. 22 ustawy z dnia 2 lipca 2004 o swobodzie działalności gospodarczej. Zakupy dokonane w październiku 2010 będą wykorzystywane do bieżącej lub do przyszłej działalności opodatkowanej.

Jak wynika z treści cyt. art. 86 i 87 ustawy o podatku od towarów i usług, podatnicy, którzy wykonywali w danym okresie rozliczeniowym czynności opodatkowane, mają, co do zasady, prawo do zwrotu w terminie 60 dni. Jednocześnie na umotywowany wniosek podatnik może ubiegać się zwrot w terminie skróconym do 25 dni, pod warunkiem, że kwoty należności wynikające z faktur VAT otrzymanych przez podatnika zostaną w całości zapłacone, z uwzględnieniem art. 22 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Najistotniejszym warunkiem umożliwiającym podatnikowi VAT skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego, jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi. Ponadto, jak już wskazano wyżej, jednym z warunków otrzymania zwrotu jest rejestracja w podatku od towarów i usług.

Wnioskodawca ubiega się o zwrot wynikający z deklaracji VAT-7 za miesiąc październik 2010. Zgłoszenie rejestracyjne VAT-R zostało przez Spółkę złożone w dniu 21 października 2010, a więc w dniu złożenia deklaracji VAT-7 za miesiąc październik 2010 Spółka była już czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT. Zatem warunek niezbędny do realizacji prawa do odliczenia lub zwrotu, tj. warunek posiadania statusu podatnika VAT czynnego w momencie ubiegania się o zwrot, został spełniony.

Zatem, mając na uwadze przedstawiony we wniosku stan faktyczny powołane regulacje ustawy o podatku od towaru i usług, należy uznać, że Wnioskodawcy przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu wydatków na zakup lokali handlowych, bowiem powyższe zakupy będą związane z wykonywaniem czynności opodatkowanych, gdyż Wnioskodawca będzie osiągał przychody opodatkowane z tytułu najmu ww. lokali handlowych.

W konsekwencji Wnioskodawcy przysługiwało prawo do zwrotu nadwyżki podatku naliczonego na podatkiem należnym w trybie wskazanym w przepisie art. 87 ust. 2 cyt. ustawy, a więc w terminie 60 dni od dnia złożenia rozliczenia, z uwagi na wykonanie przez niego w okresie, za który została złożona dyspozycja o zwrocie, czynności opodatkowanych. Czynności opodatkowane wykonane przez Spółkę w październiku 2010r. polegały na dostawie artykułów biurowych, które Spółka pierwotnie nabyła na bieżące potrzeby, a więc Spółka dokonała innych czynności opodatkowanych, tzn. nie związanych z najmem lokali handlowych.

W przedstawionej sytuacji możliwy jest również - na wniosek podatnika złożony wraz z deklaracją podatkową - 25-dniowy termin zwrotu różnicy podatku, o ile zostały spełnione warunki z art. 87 ust. 6 cyt. ustawy.

Z treści wniosku wynika, iż wszystkie faktury wykazane w deklaracji VAT-7 za październik 2010 zostały zapłacone w całości z uwzględnieniem art. 22 ustawy z dnia 2 lipca 2004r. o swobodzie działalności gospodarczej, a zakupy dokonane w październiku 2010 będą wykorzystywane do bieżącej lub do przyszłej działalności opodatkowanej.

Jeżeli zatem Spółka, wraz z deklaracją VAT-7 za miesiąc październik 2010r. złożyła wniosek o zwrot nadwyżki podatku naliczonego nad należnym w terminie przyspieszonym, ma prawo do otrzymania powyższego zwrotu w terminie 25 dni od dnia złożenia rozliczenia.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj