Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB2/415-1112/10-2/ES
z 30 grudnia 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPB2/415-1112/10-2/ES
Data
2010.12.30



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Zwrot niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym --> Zwrot podatku


Słowa kluczowe
budowa
budowa
budynek mieszkalny
budynek mieszkalny
materiały budowlane
materiały budowlane
pozwolenie na budowę
pozwolenie na budowę
zwrot wydatków
zwrot wydatków


Istota interpretacji
Czy Wnioskodawczyni będzie przysługiwało prawo do zwrotu części wydatków na zakup materiałów budowlanych zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy o zwrocie niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym mimo tego, iż na dzień złożenia wniosku Zainteresowana nie jest już właścicielką rozpoczętej przebudowy (chodzi o wydatki poniesione w okresie od uzyskania pozwolenia na budowę do dnia przeniesienia własności nieruchomości umową darowizny)?



Wniosek ORD-IN 426 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 27 września 2010 r. (data wpływu 1 października 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej zwrotu osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym w zakresie zwrotu wydatków związanych z przebudową poddasza budynku mieszkalnego – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 1 października 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej zwrotu osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym w zakresie zwrotu wydatków związanych z przebudową poddasza budynku mieszkalnego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

W latach 2009-2010 Wnioskodawczyni rozpoczęła przebudowę poddasza budynku mieszkalnego jednorodzinnego na cele mieszkalne wraz z przebudową dachu. Nieruchomość tą Zainteresowana otrzymała umową darowizny (notarialnie) w dniu 18 grudnia 2000 r. Ponadto Wnioskodawczyni wyjaśniła, iż rozpoczęcie przebudowy było inwestycją, która wymagała uzyskania pozwolenia na budowę zgodnie z ustawą z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane. Pozwolenie na budowę Zainteresowana uzyskała w dniu 17 grudnia 2008 r.

Dokumenty: umowę darowizny oraz pozwolenie na budowę Wnioskodawczyni posiada do dnia dzisiejszego. W związku z przebudową Zainteresowana poniosła, po uzyskaniu pozwolenia na budowę, wydatki udokumentowane fakturami VAT na zakup materiałów budowlanych. Owe faktury dokumentujące wydatki posiada do dnia dzisiejszego.

W dniu 7 czerwca 2010 r. umową darowizny (notarialnie) Wnioskodawczyni przeniosła własność nieruchomości, na której rozpoczęła wspomnianą wyżej przebudowę, na rzecz swoich rodziców.

Zainteresowana planuje zwrócić się w najbliższym czasie z wnioskiem o zwrot części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych zgodnie z brzmieniem art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 2005 r. o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym (Dz. U. z 2005 r. Nr 177, poz. 1468 z późn. zm.). Wniosek dotyczył będzie wydatków na zakup materiałów budowlanych poniesionych w okresie od dnia uzyskania pozwolenia na budowę do dnia przeniesienia własności tej nieruchomości umową darowizny.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Wnioskodawczyni będzie przysługiwało prawo do zwrotu części wydatków na zakup materiałów budowlanych zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy o zwrocie niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym mimo tego, iż na dzień złożenia wniosku Zainteresowana nie jest już właścicielką rozpoczętej przebudowy (chodzi o wydatki poniesione w okresie od uzyskania pozwolenia na budowę do dnia przeniesienia własności nieruchomości umową darowizny)...

Zdaniem Wnioskodawczyni, w Jej przypadku zwrot części wydatków na zakup materiałów budowlanych powinien przysługiwać. W odniesieniu do niemalże identycznego, jak zaistniały u Niej, stanu faktycznego (różnica polegała na tym, iż w sprawie tej nastąpiła sprzedaż nieruchomości w trakcie budowy a w przypadku Zainteresowanej nastąpiło przekazanie nieruchomości umową darowizny) wypowiedział się Minister Finansów w interpretacji indywidualnej z dnia 22 stycznia 2010 r., sygn. DD3/033/135/MCA/O9/PK-1059.

Z interpretacji tej wynika niezbicie, że bez znaczenia dla prawa do ubiegania się o częściowy zwrot wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych pozostaje okoliczność ewentualnego zbycia budowanego budynku mieszkalnego, czy remontowanego mieszkania. Ważne jest natomiast, aby w czasie realizacji inwestycji mieszkaniowej, i co istotne bez względu na chronologię zdarzeń, osoba fizyczna posiadała prawo do dysponowania nieruchomością lub tytuł prawny do budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, o których mowa w art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym, oraz pozwolenie na budowę w przypadku inwestycji, dla której zgodnie z ustawą z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane wymagane jest takie pozwolenie.

Zatem do zwrotu części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych osoba fizyczna będzie uprawniona także w sytuacji, gdy przed złożeniem wniosku - tak jak ma to miejsce w przypadku Wnioskodawczyni - zbyła nieruchomość, z którą związane było posiadanie przez Nią - w którymkolwiek momencie realizacji inwestycji wymienionej w art. 3 ust. 1 pkt 1-3 wskazanej ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym - prawo, tytuł lub pozwolenie, o których mowa w art. 4 ust. 2 tej ustawy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawczyni.

Jednocześnie należy wskazać, iż powołana w treści wniosku interpretacja Ministra Finansów z dnia 22 stycznia 2010 r., sygn. DD3/033/135/MCA/09/PK-1059 została wydana w indywidualnej sprawie i nie ma zastosowania ani konsekwencji wiążących w odniesieniu do żadnego innego zaistniałego stanu faktycznego czy też zdarzenia przyszłego.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj