Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPP2/443-831/10/WN
z 12 stycznia 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPP2/443-831/10/WN
Data
2011.01.12



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania


Słowa kluczowe
bon towarowy
bon towarowy
faktura
faktura
pakiet
pakiet
prezent
prezent


Istota interpretacji
opodatkowanie pakietów prezentowych zawierających bony towarowe



Wniosek ORD-IN 998 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 11 października 2010r. (data wpływu 12 października 2010r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania pakietów prezentowych zawierających bony towarowe – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 października 2010r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania pakietów prezentowych zawierających bony towarowe.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

W związku z prowadzoną przez Wnioskodawcę indywidualną działalnością gospodarczą zamierza on wprowadzić do sprzedaży tzw. pakiety prezentowe, które na początku będą sprzedawane poprzez stronę internetową. Pakiet prezentowy składa się z pudełka, w którym znajdują się katalog z atrakcjami i bon towarowy upoważniający do wykonania jednej z atrakcji. Wykonanie atrakcji odbywa się w przedsiębiorstwach zewnętrznych (zwanych Partnerami) na podstawie bonu towarowego przekazanemu przez osobę obdarowaną.

W najbliższej przyszłości Wnioskodawca planuje udostępnić trzy rodzaje pakietów prezentowych:

  • Dawka Emocji: w każdym pakiecie będzie powyżej 60 atrakcji (jazda quadem, paintball, wspinaczka, lot balonem, skok na bungee, lekcja golfa, etc.), obdarowana osoba dokona wyboru jednej atrakcji do zrealizowania na podstawie bonu towarowego zamieszczonego w pakiecie.
  • Dawka Relaksu: w każdym pakiecie będzie powyżej 60 atrakcji (masaż relaksacyjny, yoga, karnet do klubu fitness, zabiegi kosmetyczne, etc.), obdarowana osoba dokona wyboru jednej atrakcji do zrealizowania na podstawie bonu towarowego zamieszczonego w pakiecie.
  • Dawka Smaku, w każdym pakiecie będzie powyżej 30 restauracji, obdarowana osoba dokona wyboru jednej restauracji gdzie na podstawie bonu towarowego z pakietu dostanie posiłek dla dwóch osób.

Każdy pakiet będzie sprzedawany w formie pudełka w formacie 13x15cm (grubość do 2cm), pudełko będzie zawierało katalog z atrakcjami oraz bon towarowy na zrealizowanie jednej atrakcji.

Etapy zakupu i wykorzystania pakietów prezentowych:

  1. Klient wchodzi na stronę internetową i dokonuje wyboru pakietu
  2. Poprzez platformę sklepu internetowego dokonuje płatności
  3. Pakiet zostaje wysłany kurierem do zamawiającego
  4. Po otrzymaniu pakietu zamawiający może wręczyć pakiet bliskiej osobie
  5. W pakiecie obdarowana osoba znajduje bon towarowy i katalog z ponad 60 atrakcjami, z pośród atrakcji dokonuje wyboru (np. jazda quadem)
  6. Obdarowana osoba kontaktuje się z usługodawcą (dzięki informacji z katalogu), aby ustalić dzień realizacji atrakcji
  7. W dniu realizacji, osoba obdarowana wręcza bon towarowy z pakietu partnerowi Wnioskodawcy (usługodawcy), na podstawie którego usługa zostanie zrealizowana nieodpłatnie.
  8. Po wykonaniu usługi, partner Wnioskodawcy (usługodawca) przesyła fakturę oraz bon towarowy do Wnioskodawcy
  9. Na podstawie faktury i bonu Wnioskodawca płaci za usługę partnerowi.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy sprzedawane przez Wnioskodawcę pakiety prezentowe (które zawierają bony towarowe) podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług...

Zdaniem Wnioskodawcy, w tym miejscu konieczne jest przypomnienie, że zgodnie z nową ustawą z 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług opodatkowaniu VAT (Dz. U. z 2004r. Nr 54, poz. 535 ze zm.) podlegają:

  • odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
  • eksport towarów;
  • import towarów,
  • wewrtątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
  • wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Towarem są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu VAT, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty. Dostawa towarów w rozumieniu ustawy o VAT to przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Żeby sprawdzić, jak należy traktować przekazanie bonu towarowego w pakiecie prezentowym, należy przypomnieć także definicję świadczenia usług. Jest to każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów. Ponieważ bon towarowy jest dokumentem uprawniającym posiadacza do nieodpłatnego nabycia usług w oznaczonym terminie, w określonym miejscu (przedsiębiorstwie), nie może być uznany za towar lub usługę w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. Jest to tylko dokument uprawniający do zakupu ściśle określonych usług. Jest on substytutem pieniądza. Przekazanie bonu nie będzie zatem ani świadczeniem usługi, ani dostawą towarów.

W związku z powyższym stwierdzić należy, iż do pakietów prezentowych zawierających bony towarowe nie będzie miał zastosowania przepis art. 7 ust. 2 powołanej powyżej ustawy i w związku z tym faktem przekazanie i realizacja takiego bonu nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu ww. podatkiem, podlegają:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
  2. eksport towarów;
  3. import towarów;
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

W myśl art. 7 ust. 1 ww. ustawy o VAT, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Natomiast zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy w rozumieniu art. 7 (…).

Z przytoczonej wyżej definicji jednoznacznie wynika, iż pojęcie świadczenia usług należy rozumieć w sposób szeroki. W szczególności, w jego zakres wchodzą wszelkie czynności/zachowania podatnika nie stanowiące dostawy towarów - zdefiniowanej w odrębnych przepisach ustawy o VAT. Definicja świadczenia usług zaprezentowana powyżej ma zatem charakter negatywny - tj. nie zawiera opisu cech, jakie powinna posiadać dana czynność, aby zostać uznaną za świadczenie usług dla potrzeb podatku od towarów i usług, jak również nie dokonuje enumeratywnego wyliczenia czynności stanowiących takie świadczenie usług (nie zawiera zamkniętego katalogu tych czynności).

Takie szerokie określenie zakresu przedmiotowego pojęcia odpłatnego świadczenia usług, skutkuje objęciem jego zakresem zarówno czynności, które w sposób oczywisty stanowią świadczenie usług (np. zostały ujęte w stosownej klasyfikacji statystycznej usług), jak również cały szereg innych świadczeń, czynności, zachowań, których efektem jest odpłatne przysporzenie/korzyść dla jednej ze stron czynności wskutek działania bądź zaniechania działania przez inną stronę - przy jednoczesnym spełnieniu warunku nie uznania tychże czynności za odpłatną dostawę towarów w myśl odrębnych przepisów ustawy o VAT.

W tym kontekście należy zatem stwierdzić, iż ze świadczeniem usług w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy o VAT mamy do czynienia w sytuacji, w której dana czynność/zachowanie/ zdarzenie posiada następujące cechy:

  • stanowi świadczenie wyróżnialne (tj. dające się wyodrębnić spośród innych czynności dokonywanych przez dany podmiot);
  • świadczenie to może mieć charakter czynny lub bierny - tj. może polegać zarówno na podejmowaniu danych czynności/działań jak również na powstrzymywaniu/ zaniechaniu tychże czynności/działań czy też ich tolerowaniu. W tym kontekście należy jednak podkreślić, iż aby dane powstrzymywanie się od działania czy tolerowanie danej czynności mogło zostać uznane za usługę w rozumieniu ustawy o VAT, muszą zostać spełnione następujące warunki:
    • zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania danej czynności lub do tolerowania danej sytuacji musi być odpłatne - tj. na skutek powstrzymania się od tej czynności lub jej tolerowania następuje odpłatne przysporzenie po jednej ze stron czynności;
    • zobowiązanie to wynikać powinno z wyraźnego stosunku zobowiązaniowego tj. w szczególności, podstawą do świadczenia przez dany podmiot usługi polegającej na powstrzymywaniu się od dokonania danej czynności lub jej tolerowaniu powinny być wzajemne porozumienia umowne zawarte pomiędzy świadczeniobiorcą i świadczeniodawcą, określające m.in. zakres świadczonych usług, wartość oraz sposób kalkulacji wynagrodzenia za przedmiotowe usługi, jak również ewentualnie kary umowne na wypadek niewykonania/nienależytego wykonania danej usług przez świadczeniodawcę;
    • dodatkowo, musi istnieć konkretny podmiot/strona będący bezpośrednim beneficjentem powyższego zobowiązania. Omawiany warunek oznacza w szczególności, iż (i) dana usługa polegająca na powstrzymaniu się od danej czynności lub też tolerowaniu danej sytuacji jest świadczona na rzecz określonego podmiotu, będącego świadczeniodawcą, oraz (ii) jest możliwe wskazanie korzyści powstających po stronie świadczeniodawcy wskutek wykonania tejże usługi. Oznacza to w szczególności, iż świadczeniodawca powinien potrafić wskazać rodzaj/zakres korzyści (niekoniecznie zaś ich materialną kwotę), jakie odnosi on w wyniku nabycia przedmiotowej usługi;
    • jest odpłatne - tj. na skutek danej czynności/zachowania następuje odpłatne przysporzenie po jednej ze stron czynności np. w formie wynagrodzenia za wykonanie usług;
    • wreszcie, nie stanowi dostawy towarów zdefiniowanej w odrębnych przepisach ustawy o VAT.


Jak wynika z treści wniosku Wnioskodawca zamierza wprowadzić do sprzedaży tzw. pakiety prezentowe, które na początku będą sprzedawane poprzez stronę internetową. Pakiet prezentowy składa się z pudelka, w którym znajdują się katalog z atrakcjami 1 bon towarowy upoważniający do wykonania jednej z atrakcji. Wykonanie atrakcji odbywa się w przedsiębiorstwach zewnętrznych (zwanych Partnerami) na podstawie bonu towarowego przekazanemu przez osobę obdarowaną.

W najbliższej przyszłości Wnioskodawca planuje udostępnić trzy rodzaje pakietów prezentowych (opisanych szczegółowo na wstępie).

Każdy pakiet będzie sprzedawany w formie pudełka w formacie 13x15cm (grubość do 2cm), pudełko będzie zawierało katalog z atrakcjami oraz bon towarowy na zrealizowanie jednej atrakcji.

Etapy zakupu i wykorzystania pakietów prezentowych:

  1. Klient wchodzi na stronę internetową i dokonuje wyboru pakietu
  2. Poprzez platformę sklepu internetowego dokonuje płatności
  3. Pakiet zostaje wysłany kurierem do zamawiającego
  4. Po otrzymaniu pakietu zamawiający może wręczyć pakiet bliskiej osobie
  5. W pakiecie obdarowana osoba znajduje bon towarowy i katalog z ponad 60 atrakcjami, z pośród atrakcji dokonuje wyboru (np. jazda quadem)
  6. Obdarowana osoba kontaktuje się z usługodawcą (dzięki informacji z katalogu), aby ustalić dzień realizacji atrakcji
  7. W dniu realizacji, osoba obdarowana wręcza bon towarowy z pakietu partnerowi Wnioskodawcy (usługodawcy), na podstawie którego usługa zostanie zrealizowana nieodpłatnie.
  8. Po wykonaniu usługi, partner Wnioskodawcy (usługodawca) przesyła fakturę oraz bon towarowy do Wnioskodawcy
  9. Na podstawie faktury i bonu Wnioskodawca płaci za usługę partnerowi.

Opis zdarzenia przyszłego wskazuje, że mamy do czynienia z profesjonalnym obrotem uprawnieniami do wykonania określonych świadczeń. Uprawnienia są zbywalne odpłatnie.

Zaprezentowany we wniosku zakres zaangażowania Wnioskodawcy w sprzedaż pakietów prezentowych wskazuje, iż głównym elementem przedmiotowej transakcji jest zobowiązanie się Wnioskodawcy do sprzedaży uprawnień do żądania wykonania atrakcji (usług) z trzech rodzajów pakietów prezentowych.

Dokonując dalszej analizy czynności podejmowanych przez Wnioskodawcę w ramach sprzedaży pakietów prezentowych, należy zauważyć, iż będą stanowiły świadczenia wyróżnialne, tj. będzie możliwe ich wyodrębnienie spośród innych czynności wykonywanych przez Wnioskodawcę w ramach prowadzonej dotąd działalności gospodarczej.

Z opisu sprawy wynika, iż Wnioskodawca po wykonaniu usługi przez partnera, otrzymuje od niego fakturę. Usługa ta zaś została wcześniej opłacona przez klienta, tj. w momencie nabycia przez niego pakietu prezentowego wraz z bonem towarowym. Oceniając zatem także działanie Wnioskodawcy należy stwierdzić, iż faktycznie on sam bierze udział w świadczeniu usług.

Zatem wydanie pakietu prezentowego, a w konsekwencji wpłata środków pieniężnych przez klienta na rzecz Wnioskodawcy, należy uznać za świadczenie usług za odpłatnością. A zatem czynność odpłatnego przekazania pakietów prezentowych podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, bowiem mieści się w katalogu czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem, wymienionych w art. 5 ust. 1 ustawy o VAT.

Dana czynność (świadczona usługa) podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, gdy istnieje bezpośredni związek o charakterze przyczynowym, pomiędzy świadczoną usługą, a otrzymanym świadczeniem wzajemnym, w ten sposób, że zapłacone kwoty stanowią rzeczywiste wynagrodzenie za wyodrębnioną usługę świadczoną w ramach stosunku prawnego lub dochodzi do wymiany świadczeń wzajemnych.

Odnosząc powyższe do przedstawionego zdarzenia przyszłego stwierdzić należy, że sprzedaż przez Wnioskodawcę pakietów prezentowych, o których mowa we wniosku, stanowi czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

We własnym stanowisku Wnioskodawca utrzymuje, iż czynności które wykonuje nie podlegają opodatkowaniu bowiem wydanie bonu nie jest objęte zakresem przedmiotowym ustawy. Przekazanie bonu nie jest ani świadczeniem usług ani dostawą towarów. W tej sprawie nie mamy jednakże do czynienia z nieodpłatnym wydaniem bonu towarowego. Z opisu zdarzenia przyszłego wynika bowiem, że Wnioskodawca sprzedaje pakiety prezentowe. Wykonuje więc odpłatne czynności zbycia uprawnień, w których bon pełni tylko funkcję dowodową uprzedniego zakupu.

Zatem stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Należy tutaj zauważyć, iż zmiana niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, która nastąpiła z dniem 1 stycznia 2011r. nie ma wpływu na rozstrzygnięcie przedmiotowej sprawy.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie, ul. Kraszewskiego 4a, 35-016 Rzeszów, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj