Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPP2/443-1177b/10/AK
z 9 lutego 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPP2/443-1177b/10/AK
Data
2011.02.09



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
odliczenie podatku
odliczenie podatku


Istota interpretacji
Prawo do otrzymania zwrotu podatku naliczonego przy zakupach dokonywanych w związku ze świadczeniem usług na rzecz kontrahenta z siedzibą w Stanach Zjednoczonych.



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 9 listopada 2010 r. (data wpływu 18 listopada 2010 r.), uzupełnionym w dniu 7 lutego 2011 r. (data wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do otrzymania zwrotu podatku naliczonego przy zakupach dokonywanych w związku ze świadczeniem usług na rzecz kontrahenta z siedzibą w Stanach Zjednoczonych – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 18 listopada 2010 r. został złożony wniosek, uzupełniony w dniu 7 lutego 2011 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do otrzymania zwrotu podatku naliczonego przy zakupach dokonywanych w związku ze świadczeniem usług na rzecz kontrahenta z siedzibą w Stanach Zjednoczonych.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny (zdarzenie przyszłe).


Spółka zawarła dwie umowy z przedsiębiorstwem X - zarejestrowanym podatnikiem w Stanach Zjednoczonych, posiadającym amerykański numer podatkowy. Pierwsza umowa zobowiązuje Spółkę do samodzielnego poszukiwania klientów, pośredniczenia przy zawieraniu umów o świadczenie dla osób fizycznych posiadających legalny stosunek pracy w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Irlandii lub innym państwie zagranicznym, usług odpłatnych dotyczących zwrotu podatku. Na podstawie tej umowy Spółka jest zobowiązana do:


  • udzielania dla osób zainteresowanych usługami świadczonymi przez spółkę X wyczerpujących informacji o spółce X oraz świadczonych przez nią odpłatnie usługach,
  • w razie wyrażenia przez klienta życzenia skorzystania ze świadczonych przez spółkę X usług w zakresie zwrotu podatku z USA, Wielkiej Brytanii, Irlandii lub innego państwa zagranicznego, zawarcia z klientem umowy o świadczenie usług odpłatnych,
  • uzgodnienia tekstu zawieranej z klientem umowy o świadczenie usług odpłatnych ze spółką X,
  • zapoznania klienta z jego obowiązkami i prawami wynikającymi z umowy o świadczenie usług odpłatnych, zgodnie z którą wynagrodzenie płacone będzie spółce X,
  • zebrania/przyjęcia od klientów lub reprezentujących ich osób prawnych wszystkich dokumentów, koniecznych do wykonania procedury zwrotu podatku, oraz przesłania ich spółce X,
  • przygotowania dokumentów klientów do wysłania spółce X zgodnie z jej wymogami,
  • w razie przedłożenia przez klienta lub reprezentującej go osoby prawnej nowych dokumentów lub danych, związanych z procedurą zwrotu podatku, bezzwłocznego ich przekazania spółce X,
  • udzielania klientom lub reprezentującym ich osobom prawnym informacji o przebiegu wykonania umowy o świadczenie usług odpłatnych (w razie zaistnienia jakichkolwiek pytań dotyczących treści przekazywanych informacji skonsultowania się ze spółką X).


Spółka nie ma prawa żądania wynagrodzenia od klienta lub reprezentującej go osoby prawnej, gdyż klient za wyświadczone usługi będzie dokonywać płatności bezpośrednio spółce X.

Spółka otrzymuje wynagrodzenie w postaci prowizji za zawarte przez nią na terenie Rzeczypospolitej Polskiej umowy o świadczenie usług odpłatnych. Prowizja o określonej w umowie wysokości będzie wypłacana, gdy organ administracji podatkowej państwa zagranicznego nadpłatę podatku klienta przeleje na rachunek spółki X lub prześle czek na jej adres. Wysokość prowizji może ulec zmianie na mocy osobnego porozumienia stron, stanowiącego integralną część umowy. Wynagrodzenie otrzymane zgodnie z umową o świadczenie usług odpłatnych od osób fizycznych będzie płacone przez spółkę X do drugiego każdego miesiąca, za poprzedni miesiąc (czyli np. do 2 września za sierpień). Spółka otrzyma zestawienie otrzymanych zwrotów podatku od pozyskanych przez siebie klientów i na tej podstawie będzie wystawiała faktury VAT. Faktura będzie wystawiana z dniem otrzymania raportu, nie później niż 7 dnia miesiąca następującego po miesiącu otrzymania zwrotu podatku przez spółkę X, z datą sprzedaży wskazującą na miesiąc otrzymania zwrotu (np. data wystawienia faktury 2 listopad 2010 r., miesiąc sprzedaży październik 2010 r.). Kwota netto należności będzie zgodna z kwotą wynikającą z otrzymanego raportu. Kwota netto stanowi sprzedaż niepodegającą opodatkowaniu, więc w kolumnie stawka VAT znajdzie się skrót „np" niepodlegajace opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.


Druga umowa zobowiązuje Spółkę do usług takich jak:


  • badanie rynku dotyczące akceptowalności usług, zwyczajów zakupowych w Polsce lub w jakimkolwiek innym kraju,
  • reklamowanie spółki X i jej usług w Polsce lub jakimkolwiek innym kraju, będącym w strefie zainteresowania spółki X,
  • usług doradczych i porad dotyczących planowania działalności, zwiększania efektywności, zarządzania informacją oraz innych problemów.


Kontrahent amerykański musi informować Spółkę o zakresie oczekiwanych usług wymienionych w umowie podczas składania zamówień.

Za usługi wynikające z umowy Spółka będzie wystawiała faktury VAT z dniem zakończenia wykonywania usługi, zgodnie z ustaleniami zapisanymi w zamówieniu. Faktura będzie opiewać na kwotę uzgodnioną w zamówieniu i wykazana zostanie jako wartość usługi netto. Kwota netto stanowi sprzedaż niepodlegającą opodatkowaniu, więc w kolumnie stawka VAT znajdzie się skrót „np" - niepodlegajace opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Wartość netto tych usług zostanie wykazana w deklaracji VAT-7 w pozycji 21, bez powtórzenia w pozycji 22.

Spółka w związku ze swoją działalnością ponosi koszty niezbędne do wywiązania się z umowy z amerykańskim kontrahentem oraz wykonania usług, opisanych powyżej. Opodatkowane zakupy wykazywane są i będą w pozycjach 49-52 deklaracji VAT-7. Kwota podatku naliczonego powiększa co miesiąc kwotę do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie:


Czy Spółka ma prawo wystąpić o zwrot podatku naliczonego...


Zdaniem Wnioskodawcy, Spółka ma prawo ubiegać się o zwrot podatku naliczonego wynikającego z faktur zakupu, ponieważ gdyby ta usługa była wykonywana dla polskiego podatnika byłaby opodatkowana podatkiem od towarów i usług.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego) uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.


W myśl ust. 2 ww. artykułu - w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2010 r. - kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7:


  1. suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika:


    1. tytułu nabycia towarów i usług,
    2. potwierdzających dokonanie przedpłaty (zaliczki, zadatku, raty), jeżeli wiązały się one z powstaniem obowiązku podatkowego,
    3. od komitenta z tytułu dostawy towarów będącej przedmiotem umowy komisu

    1. z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust. 4;

  2. w przypadku importu towarów – suma kwot podatku wynikająca z dokumentu celnego deklaracji importowej, z zastrzeżeniem pkt 5;
  3. zryczałtowany zwrot podatku, o którym mowa w art. 116 ust. 6;
  4. kwota podatku należnego od importu usług, kwota podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, oraz kwota podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów,
  5. kwota podatku należnego z tytułu importu towarów – w przypadku, o którym mowa w art. 33a.


Treść ww. przepisu – w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2011 r. – nie zawiera w części wstępnej zastrzeżenia dotyczącego ust. 3-7.

W oparciu o ust. 8 pkt 1 tegoż artykułu, podatnik ma również prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust. 2, jeżeli importowane lub nabyte towary i usługi dotyczą dostawy towarów lub świadczenia usług przez podatnika poza terytorium kraju, jeżeli kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju, a podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Na podstawie art. 87 ust. 1 ustawy, w przypadku gdy kwota podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2, jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy.

Zgodnie z ust. 2 powołanego artykułu, zwrot różnicy podatku, z zastrzeżeniem ust. 6, następuje w terminie 60 dni od dnia złożenia rozliczenia przez podatnika na rachunek bankowy podatnika w banku mającym siedzibę na terytorium kraju lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem, wskazane w zgłoszeniu identyfikacyjnym, o którym mowa w odrębnych przepisach. Jeżeli zasadność zwrotu wymaga dodatkowego zweryfikowania, naczelnik urzędu skarbowego może przedłużyć ten termin do czasu zakończenia weryfikacji rozliczenia podatnika dokonywanego w ramach czynności sprawdzających, kontroli podatkowej lub postępowania podatkowego na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej lub postępowania kontrolnego na podstawie przepisów o kontroli skarbowej. Jeżeli przeprowadzone przez organ czynności wykażą zasadność zwrotu, o którym mowa w zdaniu poprzednim, urząd skarbowy wypłaca podatnikowi należną kwotę wraz z odsetkami w wysokości odpowiadającej opłacie prolongacyjnej stosowanej w przypadku odroczenia płatności podatku lub jego rozłożenia na raty.

W myśl z art. 87 ust. 5 cyt. ustawy, na umotywowany wniosek, podatnikom dokonującym dostawy towarów lub świadczenia usług poza terytorium kraju i niedokonującym sprzedaży opodatkowanej, przysługuje zwrot kwoty podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 8 pkt 1, w terminie określonym w ust. 2 zdanie pierwsze. Przepisy ust. 2 zdanie drugie i trzecie, ust. 2a i ust. 4a-4f stosuje się odpowiednio.

Natomiast w myśl ust. 5a powołanego artykułu, w przypadku gdy podatnik nie wykonał w okresie rozliczeniowym czynności opodatkowanych na terytorium kraju oraz czynności wymienionych w art. 86 ust. 8 pkt 1, podatnikowi przysługuje, na jego umotywowany wniosek złożony wraz z deklaracją podatkową, zwrot kwoty podatku naliczonego, podlegającego odliczeniu od podatku należnego w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą na terytorium kraju lub poza tym terytorium, w terminie 180 dni od dnia złożenia rozliczenia, z zastrzeżeniem art. 86 ust. 19. Na pisemny wniosek podatnika urząd skarbowy dokonuje zwrotu, o którym mowa w zdaniu pierwszym, w terminie 60 dni, jeżeli podatnik złoży w urzędzie skarbowym zabezpieczenie majątkowe. Przepisy ust. 2 zdanie drugie i trzecie, ust. 2a i ust. 4a-4f stosuje się odpowiednio.

Z treści złożonego wniosku wynika, iż Spółka zawarła dwie umowy z przedsiębiorstwem X - zarejestrowanym podatnikiem w Stanach Zjednoczonych, posiadającym amerykański numer podatkowy. Pierwsza umowa zobowiązuje Spółkę do samodzielnego poszukiwania klientów, pośredniczenia przy zawieraniu przez spółkę X umów o świadczenie dla osób fizycznych posiadających legalny stosunek pracy w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Irlandii lub innym państwie zagranicznym, usług odpłatnych dotyczących zwrotu podatku. Spółka otrzymuje wynagrodzenie od kontrahenta amerykańskiego w postaci prowizji za zawarte przez nią na terenie Rzeczypospolitej Polskiej umowy o świadczenie usług odpłatnych, wystawiając faktury VAT na podstawie zestawień otrzymanych zwrotów podatku od pozyskanych przez siebie klientów. Spółka nie ma prawa żądania wynagrodzenia od klienta lub reprezentującej go osoby prawnej, gdyż klient za wyświadczone usługi będzie dokonywać płatności bezpośrednio spółce X. Druga umowa zobowiązuje Spółkę do badania rynku dotyczącego akceptowalności usług, zwyczajów zakupowych w Polsce lub w jakimkolwiek innym kraju, reklamowania spółki X i jej usług w Polsce lub jakimkolwiek innym kraju, będącym w jej strefie zainteresowania, usług doradczych i porad dotyczących planowania działalności, zwiększania efektywności, zarządzania informacją oraz innych problemów. Spółka w związku ze swoją działalnością ponosi koszty niezbędne do wywiązania się z umowy z amerykańskim kontrahentem oraz wykonania ww. usług.

W interpretacji indywidualnej nr ITPP2/443-1177a/10/AK przesądzono, iż miejsce świadczenia i opodatkowania ww. usług znajduje się (będzie znajdować się) poza terytorium kraju. Należy podkreślić, że usługi te nie zostały wymienione w ustawie o podatku od towarów i usług, ani w jej przepisach wykonawczych, jako zwolnione od podatku. Zatem, gdyby miejscem ich świadczenia było terytorium Polski, przysługiwałoby prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług z nimi związanych.

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny (zdarzenie przyszłe) i treść powołanych przepisów należy stwierdzić, że – w sytuacji, gdy kwota podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2, jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, Spółce - na podstawie art. 87 ust. 5 w związku z art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług przysługuje (będzie przysługiwało) prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwoty podatku naliczonego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy, w terminie i w trybie określonym powołanymi wyżej przepisami, pod warunkiem, że będzie w posiadaniu dokumentów, które potwierdzą związek odliczonego podatku ze świadczeniem usług poza terytorium kraju, o ile nie zajdą ograniczenia, o których mowa w art. 88 ustawy o podatku od towarów i usług.

Jednocześnie należy podkreślić, iż ewentualna ocena prawidłowości dokonanego przez Spółkę rozliczenia podatku naliczonego może być zweryfikowana jedynie w toku prowadzonego postępowania podatkowego przez właściwy organ podatkowy pierwszej instancji.


Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia, natomiast w przypadku zdarzenia przyszłego - stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania niniejszej interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj