Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB1/415-1200/10-5/AG
z 17 stycznia 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPB1/415-1200/10-5/AG
Data
2011.01.17


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Przedmiot opodatkowania

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Katalog źrodeł przychodów


Słowa kluczowe
najem
najem
przychody ewidencjonowane
przychody ewidencjonowane
przychód
przychód
ryczałty
ryczałty


Istota interpretacji
Przepisy prawa podatkowego dotyczące zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie utraty prawa do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.



Wniosek ORD-IN 373 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 12 października 2010 r. (data wpływu 18 października 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie utraty prawa do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 października 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie sposobu opodatkowania przychodów oraz w zakresie utraty prawa do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Wniosek nie spełniał wymogów, o których mowa w art. 14b § 1, § 3 oraz § 4 ustawy Ordynacja podatkowa, w związku z czym pismem z dnia 16 listopada 2010 r. znak ILPB1/415-1200/10-2/AG na podstawie art. 169 § 1 tej ustawy wezwano Wnioskodawcę do usunięcia braków w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania pod rygorem pozostawienia podania bez rozpatrzenia.

Wezwanie skutecznie doręczono w dniu 24 listopada 2010 r., a w dniu 6 grudnia 2010 r. wniosek uzupełniono (nadano w polskiej placówce pocztowej w dniu 1 grudnia 2010 r.).

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawczyni w dniu xx maja 2010 r. zawarła umowę spółki cywilnej, w ramach której osiągnęła przychód z tytułu robót budowlanych. Pierwszy przychód z tytułu tej działalności został osiągnięty w sierpniu 2010 roku, a przed jego osiągnięciem Wnioskodawczyni złożyła właściwemu Naczelnikowi Urzędu Skarbowego oświadczenie o wyborze formy opodatkowania w postaci ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Zainteresowana nigdy nie była opodatkowana na zasadzie karty podatkowej.

Jednocześnie wspólnik Wnioskodawczyni prowadzi nieprzerwanie od kwietnia 2007 roku samodzielnie działalność gospodarczą, w ramach której osiąga przychody z tytułu robót budowlanych. Od xx stycznia 2009 r. przychody wspólnika z tej działalności opodatkowane są 19 % podatkiem ryczałtowym.

Innych przychodów wspólnik Wnioskodawczyni poza powyższymi nic osiąga. Przychody wspólnika za 2009 rok przekroczyły kwotę stanowiącą równowartość 150.000 Euro.

Wnioskodawczyni za 2009 rok osiągnęła przychody: ze stosunku zlecenia, najmu lokalu mieszkalnego stanowiącego jej własność niezwiązanego z prowadzoną działalnością gospodarczą i nie w ramach prowadzonej działalności gospodarczej opodatkowane na zasadach ogólnych oraz przychody z tytułu działalności gospodarczej opodatkowanej na zasadach ogólnych. Przychody Wnioskodawczyni za 2009 rok nie przekroczyły kwoty stanowiącej równowartość 150.000 Euro.

W 2010 roku Zainteresowana osiągnęła w styczniu i lutym przychody z tytułu najmu prywatnego lokalu mieszkalnego niezwiązanego z prowadzoną działalnością gospodarczą i nie w ramach tej działalności, opodatkowane na zasadach ogólnych i zamierza lokal ten wynająć od miesiąca grudnia 2010 roku na czas określony osobie fizycznej w celach mieszkalnych.

Jednocześnie osiąga przychód z tytułu działalności gospodarczej prowadzonej osobiście (nie w ramach spółki cywilnej). Przychody te są osiągane z tytułu usług związanych z: administracyjną obsługą biura (82.11.10.0), przygotowania dokumentów, pozostałych specjalistycznych usług wspomagających prowadzenie biura (82.19.13.0), sporządzanie list adresowych i obsługa poczty, włączając pocztę elektroniczną (82.19.12.0), powielania dokumentacji (82.19.11.0), które opodatkowane są na zasadach ogólnych. Od stycznia 2010 roku Zainteresowana osiąga również przychody z tytułu działalności wykonywanej osobiście - umowy zlecenia, na rzecz Kancelarii Radcy Prawnego, w ramach której wykonuje czynności polegające na zawieraniu w imieniu i na rzecz dającego zlecenie umów związanych z działalnością dającego zlecenie. Ponadto od września 2010 roku została zatrudniona na 1/4 etatu w Szkole na stanowisku doradcy prawnego.

Zainteresowana zamierza z chwilą uzyskania tytułu magistra prawa zawrzeć w 2010 roku stałą umowę zlecenia z Kancelarią radcowską lub adwokacką, w ramach której będzie osobiście wykonywać wymagające wiedzy prawniczej czynności bezpośrednio związane ze świadczeniem pomocy prawnej przez adwokata lub radcę prawnego (porady opinie sporządzanie projektów pism procesowych itp.), w imieniu i na rzecz tej jednej Kancelarii.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie w zakresie utraty prawa do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Czy Wnioskodawczyni utraci prawo do opodatkowania na zasadzie ryczałtu z chwilą osiągnięcia przychodu z tytułu czynszu najmu prywatnego lokalu mieszkalnego w celach niezwiązanych z prowadzoną działalnością gospodarczą opodatkowanego na zasadach ogólnych lub z chwilą osiągnięcia przychodu z umów zlecenia, w ramach której będzie świadczyć czynności wymagające wiedzy prawniczej bezpośrednio związane ze świadczeniem pomocy prawnej przez adwokata lub radcę prawnego wyłącznie na rzecz jednej Kancelarii Radcy Prawnego/Adwokackiej w jej imieniu i na jej rzecz...

Zdaniem Wnioskodawczyni, planowane przychody z najmu lokalu mieszkalnego stanowiącego majątek Wnioskodawczyni niezwiązany z prowadzoną działalnością gospodarczą i powierzony do korzystania osobie fizycznej w celach mieszkaniowych nie w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, które mają być opodatkowane na zasadach ogólnych, a także przychody, które mają być uzyskane ze stałej umowy zlecenia zawartej z Kancelarią radcowską lub adwokacką, w ramach której Zainteresowana będzie osobiście wykonywać wymagające wiedzy prawniczej czynności bezpośrednio związane ze świadczeniem pomocy prawnej przez adwokata lub radcę prawnego (porady, opinie sporządzanie projektów pism procesowych itp.) w imieniu i na rzecz tej Kancelarii nie są przychodami, o których mowa w art. 8 ust. 1 pkt 3 lit. e) ustawy o zpd i ich osiągnięcie nie spowoduje utraty prawa do rozliczenia przychodów osiąganych w ramach spółki cywilnej przy zastosowania ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Problemy interpretacyjne budzi bowiem niefortunne sformułowanie przez ustawodawcę art. 8 ust. 1 pkt 3 lit. e) ustawy o zpd, zgodnie z którym opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych nie stosuje się do podatników osiągających w całości lub w części przychody z tytułu świadczenia usług wymienionych w załączniku nr 2 do ustawy.

Świadczenie usług może odbywać się zarówno w ramach prowadzanej działalności gospodarczej, jak i np. w ramach umowy zlecenia na rzecz jednego podmiotu, w jego imieniu i na jego rzecz, jak w powyżej wskazanym hipotetycznym stanie faktycznym. W art. 8 ust. 3 ustawy o zpd, ustawodawca przesądza, iż chodzi o przychody osiągnięte z usług świadczonych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej z wyłączeniem przychodów osiągniętych w ramach zlecenia niezwiązanego z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Działalność usługowa zgodnie z definicją ustawową (art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zpd) to pozarolnicza działalność gospodarcza, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) wydanym na podstawie art. 40 ust. 2 ustawy z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej, z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W art. 10 ust. 1 ww. ustawy wymienione są poszczególne źródła przychodów, którymi są m.in.:

  • działalność wykonywana osobiście (pkt 2),
  • pozarolnicza działalność gospodarcza (pkt 3),
  • najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze, w tym również dzierżawa, poddzierżawa działów specjalnych produkcji rolnej oraz gospodarstwa rolnego lub jego składników na cele nierolnicze albo na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej, z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą (pkt 6).


Stosownie do przepisów art. 9a ust.1 cyt. ustawy, dochody osiągnięte przez podatników ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, są opodatkowane na zasadach określonych w art. 27, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, chyba że podatnicy złożą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemny wniosek lub oświadczenie o zastosowanie form opodatkowania określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Zgodnie z treścią art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.), opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 14 ustawy o podatku dochodowym, w tym również, gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”.

Z kolei z treści art. 8 ust. 1 pkt 3 lit. e) ww. ustawy wynika, iż opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, nie stosuje się do podatników osiągających w całości lub w części przychody z tytułu świadczenia usług wymienionych w załączniku nr 2 do ustawy.

Powyższe zastrzeżenie w omawianym przypadku dotyczy tylko usług świadczonych przez Wnioskodawczynię w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej.

Analizując przedmiotową sprawę należy mieć na uwadze fakt, iż przychody uzyskiwane z pozarolniczej działalności gospodarczej, umów-zleceń oraz z najmu prywatnego niezwiązanego z działalnością gospodarczą, kwalifikują się do odrębnych źródeł przychodów, w stosunku do których możliwość opodatkowania w określonej formie, jak i kwestie wyłączenia z tych form należy rozpatrywać oddzielnie. Zatem sam fakt osiągania przychodów z umów-zleceń, bądź z najmu niezwiązanego z pozarolniczą działalnością gospodarczą nie wpływa na możliwość opodatkowania pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Reasumując, prawidłowym jest stanowisko Wnioskodawczyni uznające, iż nie utraci ona prawa do opodatkowania na zasadzie ryczałtu z chwilą osiągnięcia przychodu z tytułu czynszu najmu prywatnego lokalu mieszkalnego w celach niezwiązanych z prowadzoną działalnością gospodarczą opodatkowanego na zasadach ogólnych lub z chwilą osiągnięcia przychodu z umów zlecenia, w ramach której będzie świadczyć czynności wymagające wiedzy prawniczej bezpośrednio związane ze świadczeniem pomocy prawnej przez adwokata lub radcę prawnego wyłącznie na rzecz jednej Kancelarii Radcy Prawnego/Adwokackiej w jej imieniu i na jej rzecz.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Tut. organ informuje, że w zakresie pozostałej problematyki dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (tj. sposobu opodatkowania przychodów) wniosek rozstrzygnięto interpretacją indywidualną z dnia 17 stycznia 2011 r. nr ILPB1/415-1200/10-4/AG.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj