Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB1/415-1179/10-2/AGr
z 17 stycznia 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPB1/415-1179/10-2/AGr
Data
2011.01.17



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zeznania podatkowe --> Termin i zasady sporządzania zeznań


Słowa kluczowe
rozliczanie (rozliczenia)
rozliczanie (rozliczenia)
rozliczenie roczne
rozliczenie roczne
udział
udział
zmiana
zmiana
zmiana udziałów
zmiana udziałów


Istota interpretacji
Przepisy prawa podatkowego dotyczące podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie rozliczenia rocznego.



Wniosek ORD-IN 350 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 11 października 2010 r. (data wpływu 18 października 2010 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie rozliczenia rocznego – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 października 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie rozliczenia rocznego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Od 2001 r. Wnioskodawca wraz z inną osobą jest wspólnikiem spółki jawnej, powstałej z przekształcenia spółki cywilnej. Umowa spółki jawnej stanowiła (w brzmieniu obowiązującym do 30 czerwca 2010 r.), że posiadają oni po 50% udziału w zyskach i stratach.

W dniu 30 czerwca 2010 r. aktem notarialnym dokonano zmiany umowy spółki jawnej. W wyniku wniesienia przez Wnioskodawcę dodatkowego wkładu (pokrytego aportem) zmianie uległy postanowienia paragrafu 8 umowy spółki jawnej, dotyczące wielkości udziału w zyskach i stratach. Zapis ten ma obecnie brzmienie: W zyskach i stratach wspólnicy uczestniczą następująco: - Wnioskodawca w 60% (sześćdziesiąt procent), - drugi wspólnik w 40% (czterdzieści procent).

W związku ze zmianą udziału w zyskach i stratach w trakcie trwającego roku podatkowego pojawiła się wątpliwość w zakresie określenia wysokości udziału w zysku lub stracie spółki jawnej (i odpowiednim przypisaniu przychodów i kosztów podatkowych) w zeznaniu o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) za 2010 r.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

  1. W jaki sposób należy określić wysokość udziału w zysku lub stracie spółki jawnej w zeznaniu o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) za 2010 r....
  2. W szczególności - czy 60% udział w zyskach/stracie spółki jawnej zastosować należy do przychodów i kosztów (dochodu/straty podatkowej) za cały 2010 r., czy też do przychodów i kosztów (dochodu/straty podatkowej) za okres l-VI 2010 r. zastosować wskaźnik 50%, natomiast do przychodów i kosztów (dochodu/straty podatkowej) za VII-XII 2010 r. - 60%...
  3. Jakie dane należy wypełnić PIT/B w części C.1.1 (w poz. 21 udział %) oraz w części C.1.2....

Zdaniem Wnioskodawcy, do przychodów i kosztów (dochodu/straty podatkowej) za okres I-VI 2010 r. zastosować należy wskaźnik 50%, natomiast do przychodów i kosztów (dochodu/straty podatkowej) za VII-XII 2010 r. - 60%. Obliczone w ten sposób przychody, koszty, dochód lub stratę podatkową należy wykazać w zeznaniu o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) za 2010 r.

Załącznik PIT/B należy sporządzić w 2 egzemplarzach, z czego pierwszy - za okres l-VI 2010 r., natomiast drugi - za VII-XII 2010 r. (i odpowiednio wypełnić danymi w części C.1.1 (w poz. 21 udział %) oraz w części C.1.2).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 4 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. – Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm.) spółka jawna jest spółką osobową.

Ponieważ spółka osobowa nie ma podmiotowości prawnej odrębnej od wspólników, nie jest ona podmiotem obowiązku podatkowego w zakresie podatku dochodowego. Podmiotami takimi są natomiast wspólnicy takiej spółki.

Na podstawie dyspozycji art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.), w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2010 r., przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. w przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku są równe.

Zasady wyrażone w ust. 1 stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat, o czym stanowi art. 8 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy.

Jak wynika z treści cytowanego przepisu wielkość przychodu przypadającego na podatnika (wspólnika spółki jawnej) określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku. Taką samą zasadę należy zastosować przy określaniu kosztów uzyskania przychodu, zysków i strat przypadających na wspólnika. Wspólnicy spółki jawnej mogą określić prawo w udziale w zysku w dowolnej proporcji, według której będą rozliczane przychody z udziału w spółce, jednakże w takiej samej proporcji winny być rozliczane koszty uzyskania przychodów i wydatki nie stanowiące kosztów uzyskania przychodów oraz straty.

Stąd wynika zatem, że - co do zasady - przychody i koszty uzyskania przychodów osiągane m.in. przez wspólników spółki jawnej z tytułu udziału w tej spółce stanowią dla każdego ze wspólników przychody i koszty, które określane są proporcjonalnie do ich prawa w udziale w zysku. W rezultacie każdy ze wspólników, w okresie trwania umowy spółki, obowiązany jest rozpoznać przychody i koszty podatkowe - z uwzględnieniem wskazanych zasad - w tym z uwzględnieniem postanowień zawartych w umowie spółki dotyczących ustalania udziału w zyskach i stratach spółki.

W myśl przepisu art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Dochodem ze źródła przychodów, jeżeli przepisy art. 24-25 nie stanowią inaczej, jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów (art. 9 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Zgodnie z art. 24 ust. 1 ww. ustawy u podatników, którzy zgodnie z obowiązującymi ich zasadami rachunkowości sporządzają sprawozdanie finansowe, za dochód z działalności gospodarczej uważa się dochód wykazany na podstawie prawidłowo prowadzonych ksiąg, zmniejszony o dochody wolne od podatku i zwiększony o wydatki nie stanowiące kosztów uzyskania przychodów, zaliczone uprzednio w ciężar kosztów uzyskania przychodów.

Natomiast art. 24 ust. 2 ww. ustawy stanowi, że u podatników osiągających dochody z działalności gospodarczej i prowadzących księgi przychodów i rozchodów dochodem z działalności jest różnica pomiędzy przychodem w rozumieniu art. 14 a kosztami uzyskania powiększona o różnicę pomiędzy wartością remanentu końcowego i początkowego towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, wyrobów gotowych, braków i odpadków, jeżeli wartość remanentu końcowego jest wyższa niż wartość remanentu początkowego, lub pomniejszona o różnicę pomiędzy wartością remanentu początkowego i końcowego, jeżeli wartość remanentu początkowego jest wyższa (...).

Stosownie natomiast do postanowień art. 26 ust. 1 powołanej wyżej ustawy, podstawę obliczenia podatku, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 3, art. 29-30c oraz art. 30e, stanowi dochód ustalony zgodnie z art. 9, art. 24 ust. 1, 2, 4, 4a-4e, ust. 6 lub art. 24b ust. 1 i 2, lub art. 25 (…).

Zgodnie z art. 45 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru, o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym, w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym, z zastrzeżeniem ust. 7 i 8.

Natomiast w myśl art. 45 ust. 1a pkt 2 ww. ustawy w terminie określonym w ust. 1 podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym odrębne zeznania, według ustalonych wzorów, o wysokości osiągniętego w roku podatkowym dochodu (poniesionej straty) z pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej, opodatkowanych na zasadach określonych w art. 30c.

Załącznik PIT/B – stanowi informację o wysokości dochodu (straty) z pozarolniczej działalności gospodarczej osiągniętego (poniesionej) w roku podatkowym. Załącznik ten składają osoby, które w roku podatkowym prowadziły pozarolniczą działalność gospodarczą. W załączniku tym podatnicy wykazują przychody, koszty, dochód lub stratę z działalności prowadzonej samodzielnie, a także w spółkach niebędących osobami prawnymi, w których są wspólnikami.

Zgodnie z art. 45b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych minister właściwy do spraw finansów publicznych określi, w drodze rozporządzenia, wzory:

  1. deklaracji i informacji, o których mowa w art. 35 ust. 10, art. 38 ust. 1a, art. 39 ust. 1 i 3, art. 42 ust. 1a i 2, art. 42a, art. 42e ust. 5 i 6 oraz art. 43 ust. 1,
  2. rocznego obliczenia podatku, o którym mowa w art. 37 ust. 1,
  3. rocznego obliczenia podatku wraz z informacją, o których mowa w art. 34 ust. 7 i 8,
  4. zeznań podatkowych, o których mowa w art. 45 ust. 1 i 1a,
  5. oświadczeń, o których mowa w art. 21 ust. 10, art. 32 ust. 3, art. 34 ust. 4, art. 35 ust. 4 i art. 37 ust. 1

   - wraz z objaśnieniami co do sposobu ich wypełniania, terminu i miejsca składania; rozporządzenie ma na celu umożliwienie identyfikacji podatnika, płatnika i urzędu skarbowego, do którego kierowany jest formularz, oraz poprawnego obliczenia przez płatnika lub podatnika podatku oraz zaliczek na podatek.

W rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie określenia wzorów rocznego obliczenia podatku oraz zeznań podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych (Dz. U. z 2008 r. Nr 212, poz.1335) określony został m.in. wzór załącznika PIT/B - informacja o wysokości dochodu (straty) z pozarolniczej działalności gospodarczej w roku podatkowym - (§ 1 pkt 7 lit d) ww. rozporządzenia).

Wyżej wskazane przepisy nie regulują kwestii „technicznej” sposobu wypełniania formularza PIT/B stanowiącego załącznik do zeznania o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym.

Z informacji przedstawionych we wniosku wynika, iż Wnioskodawca jest wspólnikiem spółki jawnej. Umowa spółki jawnej stanowiła, w brzmieniu obowiązującym do 30 czerwca 2010 r., że Wnioskodawca posiada 50% udziału w zyskach i stratach spółki. W dniu 30 czerwca 2010 r. aktem notarialnym dokonano zmiany umowy spółki jawnej. W wyniku wniesienia przez Wnioskodawcę dodatkowego wkładu (pokrytego aportem) w dniu 30 czerwca 2010 r. zmianie uległa umowa spółki jawnej, dotycząca wielkości udziału w zyskach i stratach. Po dokonanej zmianie w umowie spółki jawnej Wnioskodawca posiada 60% udziałów.

Mając powyższe na uwadze należy stwierdzić, iż Wnioskodawca w zeznaniu o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) za 2010 r. powinien wykazać przychody, koszty, dochód/stratę za okres od stycznia do czerwca 2010 r. proporcjonalnie do posiadanego udziału w spółce, tj. w wysokości 50%, natomiast za okres od lipca do grudnia 2010 r. w wysokości 60% udziałów, zgodnie z art. 8 ust. 1 oraz ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Powołane przepisy rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie określenia wzorów rocznego obliczenia podatku oraz zeznań podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych dotyczące m.in. załącznika PIT/B nie regulują kwestii „technicznej” sposobu wypełniania formularza PIT/B stanowiącego załącznik do zeznania o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym.

Dla prawidłowego rozliczenia przez Wnioskodawcę dochodu ze spółki jawnej za 2010 r. prawidłowym będzie wykazanie w załączniku PIT/B w części C.1.1. w poz. 21 udziału 50%, tj. za okres od stycznia do czerwca 2010 r. i w konsekwencji wykazanie za ten okres przychodu, kosztów uzyskania przychodu, dochodu/straty w części C.1.2. przedmiotowego załącznika.

Natomiast okres od lipca do grudnia 2010 r. należy wykazać analogicznie w części C.2.1. w poz. 32 udział 60% oraz osiągnięty za ten okres przychód, koszty uzyskania przychodu, dochód/stratę w części C.2.2. ww. załącznika.

Stanowisko Wnioskodawcy, iż załącznik PIT/B należy sporządzić w dwóch egzemplarzach, z czego pierwszy - za okres l-VI 2010 r., natomiast drugi - za VII - XII 2010 r. (i odpowiednio wypełnić danymi w części C.1.1 (w poz. 21.udział %) oraz w części C.1.2.) jest również zgodne z powołanymi powyżej przepisami.

Przy czym - z uwagi na fakt, iż obowiązujący do rozliczenia 2010 roku druk formularza PIT/B zawiera ilość pól wystarczającą do wykazania danych z trzech spółek osobowych, bardziej ekonomicznym rozwiązaniem będzie wykazanie stosownych informacji w 1 załączniku do rocznego zeznania podatkowego PIT/B.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Z uwagi na to, że wniosek o udzielenie interpretacji przepisów prawa podatkowego został złożony przez jednego ze wspólników spółki jawnej, zaznacza się, iż interpretacja nie wywiera skutku prawnego dla drugiego wspólnika spółki jawnej.

Należy dodać, iż dokumenty dołączone do wniosku nie podlegały analizie i weryfikacji w ramach wydanej interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj