Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBI/2/423-92/11/MO
z 15 kwietnia 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPBI/2/423-92/11/MO
Data
2011.04.15



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
cele statutowe
darowizna
działalność statutowa
organizacje pożytku publicznego
pożytek publiczny
zwolnienia przedmiotowe


Istota interpretacji
Czy otrzymane „środki z 1%”, zaangażowane w budowę Hospicjum Stacjonarnego będą podlegały opodatkowaniu?



Wniosek ORD-IN 914 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 18 stycznia 2011 r. (data wpływu do tut. BKIP 19 stycznia 2011 r.), uzupełnionym w dniu 14 marca 2011 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy otrzymane „środki z 1%” zaangażowane w budowę Hospicjum Stacjonarnego, będą podlegały opodatkowaniu - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 stycznia 2011 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy otrzymane „środki z 1%” zaangażowane w budowę Hospicjum Stacjonarnego, będą podlegały opodatkowaniu.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z dnia 04 marca 2011 r. Znak: IBPBI/2/423-92/11/MO, wezwano do ich uzupełnienia. Uzupełnienie wniosku wpłynęło do tut. BKIP w dniu 14 marca 2011 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Stowarzyszenie rozpoczęło działalność 23 listopada 1999r., a w 2001r. został utworzony NZOZ – Poradnia. 31 maja 2001r. otrzymało status organizacji pożytku publicznego. Przedmiotem działalności Stowarzyszenia jest pomoc medyczna i duchowa w terminalnym okresie choroby nowotworowej choremu oraz jego rodzinie. Opieka sprawowana jest w domu chorego. Otrzymane środki finansowe z 1% Stowarzyszenie przeznaczy na zakup sprzętu medycznego, koncentratory tlenu, ssaki medyczne, łóżka rehabilitacyjne, chodziki, leki, materiał opatrunkowy czasami żywność dla rodzin ubogich i wielodzietnych. Obecnie Stowarzyszenie poszerza działalność o utworzenie hospicjum stacjonarnego aby zapewnić całodobową opiekę szczególnie osobom samotnym.

W uzupełnieniu wniosku Wnioskodawca wskazał, iż celem Stowarzyszenia jest wykonanie zadań w zakresie pomocy społecznej, działalności charytatywnej, działań na rzecz osób niepełnosprawnych oraz promocji i organizacji wolontariatu polegających na:

  1. pomocy medycznej i duchowej choremu w terminalnym okresie choroby nowotworowej oraz jego rodzinie (za ich zgodą), wyrównywanie tych szans w rodzinach osieroconych,
  2. zjednoczenie ludzi dobrej woli gotowych udzielać społecznie pomocy i opieki, o której mowa w punkcie a),
  3. propagowanie opieki hospicyjnej i paliatywnej oraz wolontariatu a także udział w ich organizowaniu,
  4. budowa i modernizacja obiektów przeznaczonych na hospicjum stacjonarne.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie (sformułowane ostatecznie w uzupełnieniu wniosku z dnia 12 marca 2011r. – data wpływu do tut. BKIP 14 marca 2011r.):

Czy otrzymane „środki z 1%”, zaangażowane w budowę Hospicjum Stacjonarnego będą podlegały opodatkowaniu...

W ocenie Stowarzyszenia, środki te nie powinny być opodatkowane ponieważ będą w przyszłości służyć działalności statutowej, z której korzystać będą przyszli pacjenci.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (t.j. Dz. U. 2010r. Nr 234, poz. 1536), działalnością pożytku publicznego jest działalność społecznie użyteczna, prowadzona przez organizacje pozarządowe w sferze zadań publicznych określonych w ustawie. Natomiast zgodnie z przepisem ust. 2 tego artykułu organizacjami pozarządowymi są, niebędące jednostkami sektora finansów publicznych, w rozumieniu przepisów o finansach publicznych, i niedziałające w celu osiągnięcia zysku, osoby prawne lub jednostki nieposiadające osobowości prawnej utworzone na podstawie przepisów ustaw, w tym fundacje i stowarzyszenia, z zastrzeżeniem ust. 4.

Zgodnie z art. 24 ust. 1 tej ustawy, organizacji pożytku publicznego przysługuje, na zasadach określonych w przepisach odrębnych, zwolnienie od:

  1. podatku dochodowego od osób prawnych,
  2. podatku od nieruchomości,
  3. podatku od czynności cywilnoprawnych,
  4. opłaty skarbowej,
  5. opłat sądowych

- w odniesieniu do prowadzonej przez nią działalności pożytku publicznego.

Odrębne przepisy, do których odsyła cytowany przepis, regulujące zagadnienie zwolnienia organizacji pożytku publicznego od podatku dochodowego od osób prawnych to przepisy ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2011r. Nr 74, poz. 397, określanej dalej skrótem „updop”).

Na wstępie należy zauważyć, że w updop ujęto dwa rodzaje zwolnień podatkowych, a mianowicie zwolnienia podmiotowe i przedmiotowe.

Zwolnienia podmiotowe uregulowano w art. 6 updop, w którym enumeratywnie wymieniono podmioty zwolnione od podatku. Zwolnienia przedmiotowe ujęto natomiast w Rozdziale 4 updop (art. 17 updop).

Wnioskodawca nie został ujęty w zamkniętym katalogu zawartym w art. 6 updop, a zatem nie korzysta ze zwolnienia podmiotowego. Powyższe nie oznacza jednak, że osiągane przez Niego dochody podlegają opodatkowaniu.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 updop, przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód bez względu na rodzaj źródeł przychodów, z jakich dochód ten został osiągnięty; w wypadkach, o których mowa w art. 21 i 22, przedmiotem opodatkowania jest przychód. Zgodnie z art. 7 ust. 2 ww. ustawy dochodem, z zastrzeżeniem art. 10 i 11, jest nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. Tak ustalony dochód może być przedmiotem zwolnienia z opodatkowania, na zasadach określonych w art. 17 ust. 1 updop.

Na mocy art. 17 ust. 1 pkt 6c updop, wolne od podatku są dochody organizacji pożytku publicznego, o których mowa w przepisach o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie - w części przeznaczonej na działalność statutową, z wyłączeniem działalności gospodarczej.

Art. 17 ust. 1b updop stanowi, iż zwolnienie, o którym mowa w ust. 1, dotyczące podatników przeznaczających dochody na cele statutowe lub inne cele określone w tym przepisie, ma zastosowanie, jeżeli dochód jest przeznaczony i - bez względu na termin - wydatkowany na cele określone w tym przepisie, w tym także na nabycie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych służących bezpośrednio realizacji tych celów oraz na opłacenie podatków niestanowiących kosztu uzyskania przychodów.

Z treści art. 17 ust. 1a pkt 2 updop wynika natomiast, iż zwolnienie, o którym mowa w ust. 1, dotyczące podatników przeznaczających dochody na cele statutowe lub inne cele określone w tym przepisie, nie dotyczy dochodów, bez względu na czas ich osiągnięcia, wydatkowanych na inne cele niż wymienione w tych przepisach.

Updop ściśle określa więc dwa warunki, których spełnienie uprawnia do skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 6c. Pierwszy z nich to posiadanie przez jednostkę statusu organizacji pożytku publicznego, o której mowa w przepisach o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, drugi zaś to przeznaczenie i wydatkowanie uzyskanego dochodu na działalność statutową, z wyłączeniem działalności gospodarczej. Nieistotne jest przy tym, źródło tego dochodu, tj. czy został on osiągnięty w związku z realizacją zadań pożytku publicznego, czy też z działalności gospodarczej prowadzonej w rozmiarach służących realizacji zadań statutowych. Warunkiem skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego jest bowiem przeznaczenie i - bez względu na termin – wydatkowanie osiągniętego dochodu na działalność statutową.

W świetle powyższego decydujące znaczenie dla możliwości zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych środków finansowych otrzymanych przez Stowarzyszenie w związku z przekazywaniem przez osoby fizyczne 1 % podatku dochodowego od osób fizycznych, ma cel na jaki przeznaczone zostaną te środki.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż Stowarzyszenie posiada statut organizacji pożytku publicznego. W statucie Stowarzyszenia widnieje zapis, iż celem Stowarzyszenia jest wykonanie zadań w zakresie pomocy społecznej, działalności charytatywnej, działań na rzecz osób niepełnosprawnych oraz promocji i organizacji wolontariatu polegających na:

  1. pomocy medycznej i duchowej choremu w terminalnym okresie choroby nowotworowej oraz jego rodzinie (za ich zgodą), wyrównywanie tych szans w rodzinach osieroconych,
  2. zjednoczenie ludzi dobrej woli gotowych udzielać społecznie pomocy i opieki, o której mowa w punkcie a),
  3. propagowanie opieki hospicyjnej i paliatywnej oraz wolontariatu a także udział w ich organizowaniu,
  4. budowa i modernizacja obiektów przeznaczonych na hospicjum stacjonarne.

Wnioskodawca wskazał, iż otrzymane środki finansowe z 1% przeznaczy na zakup sprzętu medycznego, koncentratory tlenu, ssaki medyczne, łóżka rehabilitacyjne, chodziki, leki, materiał opatrunkowy czasami żywność dla rodzin ubogich i wielodzietnych. Ponadto Stowarzyszenie poszerza obecnie działalność o utworzenie hospicjum stacjonarnego aby zapewnić całodobową opiekę szczególnie osobom samotnym.

Biorąc powyższe pod uwagę należy stwierdzić, iż skoro celem Stowarzyszenia jest m.in. budowa i modernizacja obiektów przeznaczonych na hospicjum stacjonarne to dochód Stowarzyszenia w postaci środków finansowych z przekazanego przez osoby fizyczne 1 % podatku dochodowego od osób fizycznych, przeznaczony na budowę hospicjum stacjonarnego, będzie wolny od podatku dochodowego od osób prawnych na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 6c updop.

Stanowisko Wnioskodawcy należy zatem uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj