Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB3/423-802/10-4/AG
z 28 lutego 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB3/423-802/10-4/AG
Data
2011.02.28



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
cena
cena
dług
dług
koszty uzyskania przychodów
koszty uzyskania przychodów
przejęcie długu
przejęcie długu
sprzedaż akcji
sprzedaż akcji
zbycie
zbycie


Istota interpretacji
Czy w momencie zbycia akcji szwedzkiej spółki podatnik ma prawo uwzględnić w kosztach uzyskania przychodu cenę jaką był zobowiązany zapłacić za przedmiotowe akcje, mimo że nie dokonał bezpośredniej płatności, a zobowiązanie zostało uregulowane drogą przejęcia długu przez spółkę której podatnik zbył akcje?



Wniosek ORD-IN 503 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 19.11.2010r. (data wpływu 23.11.2010r.), uzupełnionym na wezwanie z dnia 19.01.2011r. nr IPPB3/423-802/10-2/AG (data nadania 20.01.2011r., data doręczenia 25.01.2011r.) przy piśmie z dnia 26.01.2011r. (data nadania 27.01.2011r., data wpływu 31.01.2011r.) - w sprawie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów przy zbyciu udziałów - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23.11.2010r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczący podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów przy zbyciu udziałów.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W 2001 roku podatnik nabył akcje szwedzkiej spółki. Był on zobowiązany do zapłaty za te akcje cenę określoną w umowie. Do zapłaty pieniężnej nie doszło. W księgach podatnika figurowało zobowiązanie z tytułu braku zapłaty za akcje szwedzkiej spółki.

W 2010 roku podatnik zbył posiadane akcje szwedzkiej spółki innemu podmiotowi.

W umowie sprzedaży określono cenę sprzedaży akcji oraz zawarto postanowienie, iż cena sprzedaży jaka zostanie bezpośrednio uiszczona na rzecz podatnika zostanie pomniejszona o jego zobowiązanie wobec szwedzkiej spółki z tytułu nieopłaconych akcji. Jednocześnie nabywca akcji zobowiązuje się do przejęcia długu z tytułu nieopłaconych akcji, na co szwedzka spółka wyraża zgodę.

W związku z wyżej opisanym stanem faktycznym Spółka zadała pytanie:

Czy w momencie zbycia akcji szwedzkiej spółki podatnik ma prawo uwzględnić w kosztach uzyskania przychodu cenę jaką był zobowiązany zapłacić za przedmiotowe akcje, mimo że nie dokonał bezpośredniej płatności, a zobowiązanie zostało uregulowane drogą przejęcia długu przez spółkę której podatnik zbył akcje...

Stanowisko wnioskodawcy.

Art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), stwierdza iż za koszt uzyskania przychodów można uznać wydatki na objęcie lub nabycie udziałów albo akcji w spółce w momencie ich odpłatnego zbycia.

Zdaniem Spółki, pojęciem „wydatki” należy objąć nie tylko bezpośrednią zapłatę pieniężną za nabyte akcje, ale również transakcję dokonaną przez podatnika w której zbył on akcje za które uiścił zapłatę a zobowiązanie z tego tyłu pomniejszyło cenę sprzedaży.

Z ekonomicznego punktu widzenia transakcja ta byłaby tożsama z sytuacją, w której podatnik zapłaciłby za objęte akcje, a w momencie spłaty nabywca uiściłby podatnikowi całą cenę sprzedaży bez potrącania długu.

Z tego względu Spółka uważa, iż w momencie zbycia akcji podatnik powinien rozpoznać przychód podatkowy w wysokości ceny sprzedaży akcji określonej w umowie (bez potrącania długu przejętego z tytułu nieopłacenia akcji) oraz koszt podatkowy w wysokości ceny jaką podatnik zobowiązany był uiścić z tytułu objęcia akcji, a którego zobowiązania zostało przejęte przez nabywcę.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj