Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPP2/443-1225/10/EK
z 14 lutego 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPP2/443-1225/10/EK
Data
2011.02.14



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
odliczenie podatku od towarów i usług
odliczenie podatku od towarów i usług
rejestracja dla potrzeb podatku od towarów i usług
rejestracja dla potrzeb podatku od towarów i usług
zaliczka na poczet ceny
zaliczka na poczet ceny


Istota interpretacji
Odliczenie podatku naliczonego wynikającego z faktury zaliczkowej otrzymanej przed rejestracją.



Wniosek ORD-IN 946 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (t.j. z 2005 roku Dz. U. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 22 listopada 2010 r. (data wpływu 2 grudnia 2010 r.), uzupełnionym w dniach 23 grudnia 2010 r. i 12 stycznia 2010 r. (data wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktury otrzymanej przed rejestracją - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 2 grudnia 2010 r. został złożony wniosek, uzupełniony w dniach 23 grudnia 2010 r. i 12 stycznia 2011 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktury otrzymanej przed rejestracją.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


Wnioskodawca jest spółką projektową, która została utworzona w celu realizacji projektu farmy wiatracznej. Działalność rozpoczęła z chwilą wpisu do KRS, t.j. w miesiącu czerwcu 2007 r. Na początku działalności funkcjonowała jako podatnik zwolniony z podatku VAT. W dniu 1 listopada 2010 r. została zarejestrowana jako czynny podatnik podatku od towarów i usług. Z chwilą rozpoczęcia działalności gospodarczej, jeszcze przed formalną datą rejestracji do podatku od towarów i usług, Spółka poniosła wydatek z tytułu zaliczki do wniosku o określenie warunków przyłączenia dla farmy wiatrowej. Z chwilą dokonania wpłaty zaliczki, w miesiącu wrześniu 2010 r. otrzymała fakturę VAT.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy w przedstawionym stanie faktycznym Spółka będzie mogła, zgodnie z art. 86 ust. 11 ustawy o podatku od towarów i usług, odliczyć podatek od towarów i usług w miesiącu listopadzie 2010 r. (w którym jest już podatnikiem VAT czynnym)...


Zdaniem Wnioskodawcy, ma prawo zastosować odliczenie podatku naliczonego od podatku należnego, wynikającego z otrzymanej faktury VAT, potwierdzającej dokonanie wpłaty zaliczki do określenia warunków przyłączenia dla farmy wiatrowej. Powyższe Spółka uzasadnia tym, że mimo otrzymania wpisu do rejestru podatników podatku od towarów i usług w miesiącu listopadzie 2010 r., ma prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z zaliczką z miesiąca września 2010 r., co wynika z brzmienia art. 86 ust. 11 ustawy o podatku od towarów i usług. Nie ma w takim przypadku możliwości zastosowania art. 88 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług wskazującego, że obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96. Zdaniem Spółki, istnieje możliwość skorzystania z prawa do pomniejszenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktury VAT zaliczkowej, otrzymanej w miesiącu wrześniu 2010 r. (w chwili posiadania statusu podatnika zwolnionego) w miesiącu listopadzie 2010 r. (w statusie podatnika zarejestrowanego jako podatnika czynnego).


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.


Z uwagi na fakt, iż stan faktyczny przedstawiony we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej zaistniał w 2010 r., niniejszą interpretację wydaje się w oparciu o przepisy obowiązujące w 2010 r.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Stosownie do ust. 2 pkt 1 lit. a) powołanego artykułu, kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Z treści powołanych przepisów wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wyłącznie podatnikowi tego podatku i dotyczy podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących zakupy towarów i usług wykorzystywanych do wykonywania czynności opodatkowanych.

W oparciu o art. 86 ust. 10 pkt 1 powołanej ustawy, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny, z zastrzeżeniem pkt 2-4 oraz 11, 12, 16 i 18.

Jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w ust. 10, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych (ust. 11 powołanego artykułu).

Ustawodawca stworzył zatem podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w określonych terminach, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno tzw. przesłanek pozytywnych t.j. odnoszących się do zakupów, które muszą być wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, jak i niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy o podatku od towarów i usług.

Z brzmienia art. 88 ust. 4 powołanej ustawy wynika, iż obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 20.

Wskazany przepis przewiduje sankcję w postaci pozbawienia podatnika prawa do obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego w razie niezarejestrowania się, ale nie wskazuje wprost, z jakim momentem – z punktu widzenia braku możliwości odliczenia podatku naliczonego – należy wiązać status podatnika (zarejestrowanego, czy nie). Z regulacji tej nie wynika bowiem, aby do nabycia prawa do odliczenia podatku naliczonego koniecznym było posiadanie statusu podatnika zarejestrowanego, jako podatnik czynny, w momencie otrzymania faktur zakupu. Jednak w chwili realizacji nabytego prawa t.j. w momencie złożenia deklaracji dla podatku od towarów i usług, podatnik musi mieć formalny status podatnika zarejestrowanego jako podatnika czynnego.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka, która została utworzona w celu realizacji projektu farmy wiatracznej, rozpoczęła swoją działalność w miesiącu czerwcu 2007 r. Jeszcze przed formalną datą rejestracji do podatku od towarów i usług, wpłaciła zaliczkę do wniosku o określenie warunków przyłączenia dla farmy wiatrowej. Wydatek został udokumentowany fakturą VAT, którą Spółka otrzymała w miesiącu wrześniu 2010 r. W dniu 1 listopada 2010 r. Spółka została zarejestrowana jako czynny podatnik podatku od towarów i usług.

Biorąc pod uwagę powyższe oraz powołane regulacje należy stwierdzić, że Spółka ma prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktury VAT (dokumentującej wpłatę zaliczki), otrzymanej we wrześniu 2010 r., w deklaracji za miesiąc listopad 2010 r., skoro od dnia 1 listopada jest już zarejestrowana jako czynny podatnik podatku od towarów i usług. Warunkiem tego odliczenia, jest istnienie związku, o którym mowa w art. 86 ust. 1 ustawy, t.j. związku tego podatku naliczonego ze sprzedażą opodatkowaną podatkiem od towarów i usług i nie wystąpienie innych okoliczności wyłączających to prawo, wynikających z art. 88 ustawy.


Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj