Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB1/415-1409/10-2/AG
z 4 marca 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPB1/415-1409/10-2/AG
Data
2011.03.04



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
bezpieczeństwo i higiena pracy
dokształcanie
koszt
podatek dochodowy od osób fizycznych
studia
szkolenie
usługi


Istota interpretacji
Czy ponoszone koszty związane z uzupełnieniem wykształcenia, w celu zachowania dotychczasowego statusu zawodowego, niezbędnego do uzyskiwania dalszego przychodu, stanowią koszt uzyskania przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej, zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?



Wniosek ORD-IN 413 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 8 grudnia 2010 r. (data wpływu 9 grudnia 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 grudnia 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Od lutego 1998 roku Wnioskodawca rozszerzył prowadzoną przez siebie działalność usługową o szkolenia z zakresu BHP i doradztwa BHP. Według ówczesnych wymogów kwalifikacyjnych dla służby BHP, określonych w § 4.3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 2 września 1997 r. w sprawie służb BHP (Dz. U. z 1997 r. Nr 109, poz. 704). Po zmianach ustawy z dnia 1 lipca 2005 r. (Dz. U. Nr 246, poz. 2468), wprowadzono zmianę w § 4.3 i chcąc utrzymać swoje kompetencje zawodowe Wnioskodawca musi uzupełnić wykształcenie do wykształcenia wyższego o specjalności bezpieczeństwa i higieny pracy. W tym celu Zainteresowany podjął studia w (…) Szkole Wyższej i uzyskał tytuł licencjata w specjalności: (…).

Od października 2010 roku Wnioskodawca kontynuuje naukę w Wyższej Szkole (…) na studiach uzupełniających magisterskich w trybie niestacjonarnym, kierunek (…).

Uzyskanie tytułu magistra w ww. specjalnościach spełni wymogi kwalifikacyjne, określone cytowaną powyżej ustawą.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, wydatki ponoszone na uzupełnienie wykształcenia Zainteresowany zalicza do kosztów uzyskania przychodu, ponieważ umożliwi mu to dalsze uzyskiwanie przychodu z usług w zakresie szkolenia BHP i doradztwa w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy ponoszone koszty związane z uzupełnieniem wykształcenia, w celu zachowania dotychczasowego statusu zawodowego, niezbędnego do uzyskiwania dalszego przychodu, stanowią koszt uzyskania przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej, zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych...

Zdaniem Wnioskodawcy, koszty poniesione w związku z utrzymaniem dotychczasowego statusu zawodowego (zdobycie wykształcenia wyższego o specjalności kierunkowej), niezbędnego do uzyskiwania dalszego przychodu z prowadzonej działalności gospodarczej stanowią koszty uzyskania przychodów zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawiera wykazu wydatków, który przesądzałby o ich zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów, zatem przyjmuje się, że kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalnie uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów. W takim ujęciu kosztami tymi będą zarówno koszty pozostające w bezpośrednim związku z uzyskanymi przychodami, jak i pozostające w związku pośrednim, jeżeli zostanie wykazane, że zostały w sposób racjonalny poniesione w celu uzyskania przychodów (w tym dla zagwarantowania funkcjonowania źródła przychodów), nawet wówczas gdyby z obiektywnych powodów przychód nie został osiągnięty.

Aby zatem wydatek mógł być uznany za koszt uzyskania przychodu winien, w myśl powołanego przepisu, spełniać łącznie następujące warunki:

  • pozostawać w związku przyczynowym z przychodem lub źródłem przychodu i być poniesiony w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu,
  • nie znajdować się na liście wydatków nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów, wymienionych w art. 23 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,
  • być właściwie udokumentowany.

Wydatki związane z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych osoby prowadzącej działalność gospodarczą, których dotyczy rozpatrywany wniosek, nie są ujęte w katalogu zawartym w art. 23 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Nie stanowi to jednak wystarczającej przesłanki do obciążenia ich wartością kosztów uzyskania przychodów. Jak już wskazano dla uzyskania takiego uprawnienia konieczne jest by wydatek mógł przyczynić się do osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów oraz by był prawidłowo udokumentowany. Aby wydatki na podnoszenie kwalifikacji w postaci opłacenia wydatków związanych z podjętymi studiami z zakresu BHP przez osobę prowadzącą działalność w tym zakresie mogły stanowić koszt uzyskania przychodu – muszą mieć ścisły związek z zakresem prowadzonej działalności gospodarczej.

We wniosku wskazano, że w celu spełnienia wymogów i możliwości dalszego prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie BHP Wnioskodawca kontynuuje naukę w Wyższej Szkole (…) na studiach uzupełniających magisterskich w trybie niestacjonarnym, kierunek (…). Uzyskanie dyplomu potwierdzi zdobycie nowych, wymaganych kwalifikacji. W związku z tym, że podjęcie edukacji wyższej jest warunkiem wykonywania zawodu Wnioskodawca ponosi wydatki w celu zabezpieczenia źródła przychodów.

Reasumując, mając na uwadze stan faktyczny przedstawiony we wniosku oraz przytoczone przepisy prawa, wydatki związane z podjętymi przez Wnioskodawcę studiami mogą – zgodnie z treścią art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj