Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBII/2/415-1322/10/HS
z 10 marca 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPBII/2/415-1322/10/HS
Data
2011.03.10



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z kapitałów pieniężnych


Słowa kluczowe
dywidendy
dywidendy
obligacje
obligacje
odsetki
odsetki
papier wartościowy
papier wartościowy
przychód z kapitału pieniężnego
przychód z kapitału pieniężnego
rachunek inwestycyjny
rachunek inwestycyjny


Istota interpretacji
Kwalifikowanie przychodów z dywidendy, odsetek od obligacji i z odsetek na rachunkach inwestycyjnych w domu maklerskim do odpowiedniego źródła przychodów.



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 08 grudnia 2010r. (data wpływu do tut. Biura 10 grudnia 2010r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych m.in. w zakresie zakwalifikowania przychodów z dywidendy, odsetek od obligacji i z odsetek na rachunkach inwestycyjnych w domu maklerskim do odpowiedniego źródła przychodów (pytanie nr 1) – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 grudnia 2010r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zakwalifikowania przychodów z dywidendy, odsetek od obligacji i z odsetek na rachunkach inwestycyjnych w domu maklerskim do odpowiedniego źródła przychodów.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych S.A. (centralna instytucja odpowiedzialna za prowadzenie i nadzorowanie systemu depozytowo - rozliczeniowego w zakresie obrotu papierami wartościowymi) zajmuje się m. in. wypłatą dywidend. Zgodnie z § 81 w związku z § 79 ust. 1 Regulaminu Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych (KDPW) - Krajowy Depozyt organizuje proces realizacji zobowiązań emitentów wobec właścicieli papierów wartościowych, w sposób umożliwiający wykonanie obowiązków ciążących na podatnikach i płatnikach właściwych podatków, zobowiązań.

Na podstawie § 128 Szczegółowych Zasad Działania Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych S.A. (załącznik do uchwały Zarządu KDPW SA) - Krajowy Depozyt oraz uczestnicy bezpośredni (uprawnione podmioty prowadzące działalność maklerską) przekazują emitentowi informacje niezbędne do wykonania obowiązków płatnika, ale tylko w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych. Z § 128 ust. 1 tego dokumentu wynika, że funkcję płatnika w odniesieniu do osób fizycznych pełnią uczestnicy bezpośredni. Wypłata dywidendy (po potrąceniu należnego podatku od dywidend) na rzecz akcjonariuszy Spółki - osób prawnych i fizycznych, zarówno krajowych jak i zagranicznych, nastąpi za pośrednictwem uprawnionych podmiotów prowadzących działalność maklerską - uczestników bezpośrednich KDPW (dalej: biura maklerskie).

Wnioskodawca prowadzi działalność maklerską. Klientami wnioskodawcy są oprócz osób fizycznych wszystkie przewidziane Kodeksem spółek handlowych formy spółek. Prowadząc działalność maklerską wnioskodawca m. in.:

  • pośredniczy w wypłacie dywidend na rzecz spółek osobowych (w tym komandytowo-akcyjnych),
  • pośredniczy w wypłacie odsetek od obligacji na rzecz spółek osobowych (w tym komadytowo-akcyjnych),
  • dokonuje wypłat odsetek z tytułu oprocentowania rachunków inwestycyjnych, których posiadaczami są spółki osobowe (w tym komandytowo-akcyjne).

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy w opisanym stanie faktycznym dywidenda, odsetki od obligacji oraz odsetki od środków zgromadzonych na oprocentowanych rachunkach inwestycyjnych wypłacone na rzecz spółki osobowej będą stanowić dla osoby fizycznej - wspólnika spółki osobowej przychód z dywidend i innych przychodów z tytułu udziałów w zyskach osób prawnych w rozumieniu art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, od którego pobiera się zryczałtowany podatek w wysokości 19%...

Zdaniem wnioskodawcy, zgodnie z przepisami Kodeksu spółek handlowych, spółki osobowe nie posiadają osobowości prawnej. Brak osobowości prawnej przesądza o tym, że spółka osobowa nie jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. Spółka osobowa nie podlega również opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, bowiem zgodnie z art. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. z 2000r. Dz. U. Nr 14, poz. 176 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają dochody osób fizycznych. W przypadku prowadzenia działalności gospodarczej w formie spółki osobowej, spółka ta nie jest podatnikiem podatku dochodowego - podatnikami są wspólnicy tej spółki. Dochody spółki osobowej nie stanowią zatem odrębnego przedmiotu opodatkowania. Podlegają natomiast opodatkowaniu dochody poszczególnych wspólników spółki. Sposób opodatkowania dochodu z udziału w spółce osobowej uzależniony jest od cywilnoprawnego statusu danego wspólnika. Jeżeli wspólnikiem spółki komandytowej jest osoba fizyczna, to dochód z udziału w tej spółce będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Art. 8 ust. 1 ww. ustawy stanowi, iż przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku, oraz z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku są równe. Zasady wyrażone w ust. 1 stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat (art. 8 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy).

W świetle cytowanych przepisów uzyskane przez spółkę osobową przychody oraz poniesione koszty uzyskania przychodów podlegają rozliczeniu u jej wspólników, proporcjonalnie do ich udziałów w spółce. Natomiast dochód osiągnięty z tytułu udziału w spółce osobowej stanowić będzie dla jej wspólnika - osoby fizycznej, dochód z pozarolniczej działalności gospodarczej, podlegający opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1 ww. ustawy lub po spełnieniu przez podatnika warunków określonych przepisami art. 9a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, może być opodatkowany zgodnie z art. 30c ust. 1 tej ustawy, tj. 19% podatkiem, określanym potocznie jako podatek liniowy.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, źródłami przychodów są: kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c),

Zgodnie z art. 17 ust. 1 ww. ustawy, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się m.in. dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, których podstawą uzyskania są udziały (akcje) w spółce mającej osobowość prawną lub spółdzielni jak również odsetki (dyskonto) od papierów wartościowych. Wnioskodawca będzie wypłacał spółce osobowej dywidendy i odsetki od obligacji i środków na rachunkach inwestycyjnych. Ponieważ spółka osobowa nie jest podatnikiem podatku dochodowego, przychód z tytułu wypłaconych dywidend i odsetek podlegający opodatkowaniu będą uzyskiwać jej wspólnicy. Generalnie dywidenda i odsetki opodatkowane są zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Jednostka wypłacająca dywidendę lub odsetki pełni rolę płatnika. Natomiast podatnikiem jest odbiorca dywidendy lub odsetek - wspólnik spółki osobowej.

Zgodnie z dyspozycją przepisu art. 30a ust. 1 powołanej ustawy, od uzyskanych dochodów (przychodów) pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy, z zastrzeżeniem art. 52a - w tym między innymi od dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, odsetek i dyskonta od papierów wartościowych, z odsetek lub innych przychodów od środków pieniężnych zgromadzonych na rachunku podatnika lub w innych formach oszczędzania, przechowywania lub inwestowania, prowadzonych przez podmiot uprawniony na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem środków pieniężnych związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Niniejsza interpretacja zawiera ocenę stanowiska wnioskodawcy w zakresie w zakresie zakwalifikowania przychodów z dywidendy, odsetek od obligacji i z odsetek na rachunkach inwestycyjnych w domu maklerskim do odpowiedniego źródła przychodów (pytanie nr 1). W zakresie wypełniania przez Spółkę obowiązków płatnika w związku z wypłatą dywidendy i odsetek od obligacji oraz w przypadku wypełniania przez dom maklerski obowiązków płatnika w związku z wypłatą dywidendy i odsetek od obligacji na rzecz spółek komandytowo-akcyjnych zarówno w stosunku do wspólników będących osobami fizycznymi jaki dla wspólników będących spółkami handlowymi (pytania nr 2 i 3) zostały wydane odrębne interpretacje.

Zgodnie z art. 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010r. Nr 51, poz. 307 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Przepis art. 10 ust. 1 pkt 3 i 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych wyszczególnia dwa odrębne źródła przychodów, tj.:

  • pozarolniczą działalność gospodarczą,
  • kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a) - c).

Przychody z kapitałów pieniężnych są zatem kwalifikowane jako odrębne od działalności gospodarczej źródło przychodów podlegające opodatkowaniu.

Przepis art. 8 ust. 1 ww. ustawy w brzmieniu obowiązującym w 2010r. stanowi, iż przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku, oraz z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku są równe. Zasady wyrażone w ust. 1 stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat (art. 8 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy).

W świetle cytowanych przepisów uzyskane przez spółkę osobową, której wspólnikami są osoby fizyczne przychody oraz poniesione koszty uzyskania przychodów podlegają rozliczeniu u jej wspólników.

Obowiązek składania zeznań o wysokości osiągniętego w roku podatkowym dochodu został określony w art. 45 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru, o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym, w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym, z zastrzeżeniem ust. 7 i 8.

Stosownie natomiast do art. 17 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się odsetki od wkładów oszczędnościowych i środków na rachunkach bankowych lub w innych formach oszczędzania, przechowywania lub inwestowania, z wyjątkiem środków pieniężnych związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą.

Zgodnie z brzmieniem art. 17 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się odsetki (dyskonto) od papierów wartościowych. Należy podkreślić, iż w rozumieniu art. 5a pkt 12 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dyskonto stanowi różnicę między kwotą uzyskaną z wykupu papieru wartościowego przez emitenta a ceną zakupu papieru wartościowego na rynku pierwotnym lub wtórnym, a w przypadku nabycia papierów wartościowych w drodze spadku lub darowizny dyskonto oznacza różnicę pomiędzy ceną wykupu a ceną zakupu tych papierów przez spadkodawcę lub darczyńcę.

W myśl art. 17 ust. 1 pkt 4 ww. ustawy, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się dywidendy i inne przychody z tytułu udziałów w zyskach osób prawnych, których podstawą uzyskania są udziały (akcje) w spółce mającej osobowość prawną lub spółdzielni.

W myśl art. 30a ust. 1 pkt 2 ww. od uzyskanych dochodów pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy, z zastrzeżeniem art. 52a.

Zgodnie z treścią art. 30a ust. 6 powołanej wyżej ustawy zryczałtowany podatek, o którym mowa w ust. 1 pkt 1–4 oraz pkt 6,8 i 9, pobiera się bez pomniejszania przychodu o koszty uzyskania, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 5 pkt 1, 2 i 4, ust. 5a i 5d.

Z treści przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż prowadząc działalność maklerską wnioskodawca m.in pośredniczy w wypłacie dywidend na rzecz spółek osobowych (w tym komandytowo-akcyjnych), pośredniczy w wypłacie odsetek od obligacji na rzecz spółek osobowych (w tym komadytowo-akcyjnych), dokonuje wypłat odsetek z tytułu oprocentowania rachunków inwestycyjnych, których posiadaczami są spółki osobowe (w tym komandytowo-akcyjne).

Odnosząc się zatem wprost do zapytania wnioskodawcy należy potwierdzić, iż dochód otrzymywany przez spółkę osobową (w tym spółkę komandytowo-akcyjną) będzie stanowić dla osoby fizycznej – wspólnika tej spółki przychód z kapitałów pieniężnych opodatkowany zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Ponieważ spółka osobowa, co wykazano powyżej, nie jest podatnikiem podatku dochodowego, podlegający opodatkowaniu przychód będą uzyskiwać jej wspólnicy z tytułu wypłaconych dywidend i odsetek.

Stanowisko wnioskodawcy należało wobec tego uznać za prawidłowe.

W niniejszej interptretacji odniesiono się tylko i wyłącznie do zakwalifikowania do odpowiedniego źródła przychodów, przychodów z dywidendy, odsetek od obligacji i z odsetek na rachunkach inwestycyjnych w domu maklerskim. Przedmiotem analizy nie było natomiast pełnienie przez wnioskodawcę funkcji płatnika.

Stanowisko wnioskodawcy uznać należało zatem za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj