Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBII/2/415-1324/10/HS
z 10 marca 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPBII/2/415-1324/10/HS
Data
2011.03.10



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z kapitałów pieniężnych


Słowa kluczowe
dywidendy
dywidendy
obligacje
obligacje
obowiązek płatnika
obowiązek płatnika
odsetki
odsetki
papier wartościowy
papier wartościowy
płatnik
płatnik
przychód z kapitału pieniężnego
przychód z kapitału pieniężnego
rachunek inwestycyjny
rachunek inwestycyjny
spółka komandytowo-akcyjna
spółka komandytowo-akcyjna
spółka osobowa
spółka osobowa
spółki handlowe
spółki handlowe
wspólnik
wspólnik


Istota interpretacji
Wypełnianie przez Spółkę obowiązków płatnika w związku z wypłatą na rzecz spółek komandytowo-akcyjnych dywidend i odsetek od obligacji oraz odsetek na rachunkach inwestycyjnych w domu maklerskim zarówno w stosunku do wspólników będących osobami fizycznymi jak i dla wspólników będących spółkami handlowymi.



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 08 grudnia 2010r. (data wpływu do tut. Biura 10 grudnia 2010r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych m.in. w zakresie wypełniania przez Spółkę obowiązków płatnika w związku z wypłatą na rzecz spółek komandytowo-akcyjnych dywidend i odsetek od obligacji oraz odsetek na rachunkach inwestycyjnych w domu maklerskim zarówno w stosunku do wspólników będących osobami fizycznymi jak i dla wspólników będących spółkami handlowymi (pytanie nr 3) – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 grudnia 2010r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie wypełniania przez dom maklerski obowiązków płatnika w związku z wypłatą na rzecz spółek komandytowo-akcyjnych dywidend i odsetek od obligacji oraz odsetek na rachunkach inwestycyjnych w domu maklerskim zarówno w stosunku do wspólników będących osobami fizycznymi jak i dla wspólników będących spółkami handlowymi.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych S.A. (centralna instytucja odpowiedzialna za prowadzenie i nadzorowanie systemu depozytowo - rozliczeniowego w zakresie obrotu papierami wartościowymi) zajmuje się między innymi wypłatą dywidend. Zgodnie z § 81 w związku z § 79 ust. 1 Regulaminu Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych (KDPW) - Krajowy Depozyt organizuje proces realizacji zobowiązań emitentów wobec właścicieli papierów wartościowych, w sposób umożliwiający wykonanie obowiązków ciążących na podatnikach i płatnikach właściwych podatków, zobowiązań.

Na podstawie § 128 Szczegółowych Zasad Działania Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych S.A. (załącznik do uchwały Zarządu KDPW SA) - Krajowy Depozyt oraz uczestnicy bezpośredni (uprawnione podmioty prowadzące działalność maklerską) przekazują emitentowi informacje niezbędne do wykonania obowiązków płatnika, ale tylko w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych. Z § 128 ust. 1 tego dokumentu wynika, że funkcję płatnika w odniesieniu do osób fizycznych pełnią uczestnicy bezpośredni. Wypłata dywidendy (po potrąceniu należnego podatku od dywidend) na rzecz akcjonariuszy Spółki - osób prawnych i fizycznych, zarówno krajowych jak i zagranicznych, nastąpi za pośrednictwem uprawnionych podmiotów prowadzących działalność maklerską- uczestników bezpośrednich KDPW (dalej: biura maklerskie).

Wnioskodawca prowadzi działalność maklerską. Klientami wnioskodawcy oprócz osób fizycznych wszystkie przewidziane Kodeksem spółek handlowych formy spółek. Prowadząc działalność maklerską wnioskodawca m. in.:

  • pośredniczy w wypłacie dywidend na rzecz spółek osobowych (w tym komandytowo-akcyjnych),
  • pośredniczy w wypłacie odsetek od obligacji na rzecz spółek osobowych (w tym komadytowo-akcyjnych),
  • dokonuje wypłat odsetek z tytułu oprocentowania rachunków inwestycyjnych, których posiadaczami są spółki osobowe (w tym komandytowo-akcyjne).

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy w przypadku wypłacania odsetek i dywidend na rzecz spółek komandytowo-akcyjnych na wnioskodawcy ciążą obowiązki płatnika zarówno w odniesieniu do wspólników będących osobami fizycznymi, jak i do wspólników będących spółkami handlowymi...

Zdaniem wnioskodawcy, zgodnie z przepisami Kodeksu spółek handlowych, spółki osobowe nie posiadają osobowości prawnej. Brak osobowości prawnej przesądza o tym, że spółka osobowa nie jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. Spółka osobowa nie podlega również opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, bowiem zgodnie z art. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. z 2000r. Dz. U. Nr 14, poz. 176 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają dochody osób fizycznych. W przypadku prowadzenia działalności gospodarczej w formie spółki osobowej, spółka ta nie jest podatnikiem podatku dochodowego - podatnikami są wspólnicy tej spółki. Dochody spółki osobowej nie stanowią zatem odrębnego przedmiotu opodatkowania. Podlegają natomiast opodatkowaniu dochody poszczególnych wspólników spółki. Sposób opodatkowania dochodu z udziału w spółce osobowej uzależniony jest od cywilnoprawnego statusu danego wspólnika. Jeżeli wspólnikiem spółki komandytowej jest osoba fizyczna, to dochód z udziału w tej spółce będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Art. 8 ust. 1 ww. ustawy stanowi, iż przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku, oraz z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku są równe. Zasady wyrażone w ust. 1 stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat (art. 8 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy).

W świetle cytowanych przepisów uzyskane przez spółkę osobową przychody oraz poniesione koszty uzyskania przychodów podlegają rozliczeniu u jej wspólników, proporcjonalnie do ich udziałów w spółce. Natomiast dochód osiągnięty z tytułu udziału w spółce osobowej stanowić będzie, dla jej wspólnika - osoby fizycznej, dochód z pozarolniczej działalności gospodarczej, podlegający opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1 ww. ustawy lub po spełnieniu przez podatnika warunków określonych przepisami art. 9a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, może być opodatkowany zgodnie z art. 30c ust 1 tej ustawy, tj. 19% podatkiem, określanym potocznie jako podatek liniowy.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. z 2000r. Dz. U. Nr 14, poz. 176 ze zm.), źródłami przychodów są: kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c),

Zgodnie z art. 17 ust. 1 ww. ustawy, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się m.in. dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, których podstawą uzyskania są udziały (akcje) w spółce mającej osobowość prawną lub spółdzielni jak również odsetki (dyskonto) od papierów wartościwych. Wnioskodawca będzie wypłacał spółce osobowej dywidendy i odsetki od obligacji i środków na rachunkach inwestycyjnych. Ponieważ spółka osobowa nie jest podatnikiem podatku dochodowego, przychód z tytułu wypłaconych dywidend i odsetek podlegający opodatkowaniu będą uzyskiwać jej wspólnicy. Generalnie dywidenda i odsetki opodatkowane są zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Jednostka wypłacająca dywidendę lub odsetki pełni rolę płatnika. Natomiast podatnikiem jest odbiorca dywidendy lub odsetek - wspólnik spółki osobowej.

Zgodnie z dyspozycją przepisu art. 30a ust. 1 powołanej ustawy, od uzyskanych dochodów (przychodów) pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy, z zastrzeżeniem art. 52a - w tym m. in. od dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, odsetek i dyskonta od papierów wartościowych, z odsetek lub innych przychodów od środków pieniężnych zgromadzonych na rachunku podatnika lub w innych formach oszczędzania, przechowywania lub inwestowania, prowadzonych przez podmiot uprawniony na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem środków pieniężnych związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą.

W myśl art. 41 ust. 1 ww. ustawy osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, ktore dokonują świadczeń z tytułu działalności, o ktorej mowa w art. 13 pkt 2 i 4-9 oraz art. 18, osobom określonym w art. 3 ust. 1, są obowiazane jako pąłtnicy pobierać, z zastrzeżeniem ust. 4, zaliczki na podatek dochodowy, stosując do dokonywanego świadczenia, pomniejszonego o miesięczne koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej w art. 22 ust. 9 oraz o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b), najniższą stawkę podatkową określoną w skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. Zgodnie z art. 8 ustawy Ordynacja podatkowa płatnikiem jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej, obowiązana na podstawie przepisów prawa podatkowego do obliczenia i pobrania od podatnika podatku i wpłacenia go we właściwym terminie organowi podatkowemu. Zgodnie z art. 41 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych płatnicy, o których mowa w ust 1 ww. przepisu - tj. osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki nie mające osobowości prawnej są obowiązani pobierać zryczałtowany podatek dochodowy od dokonywanych wypłat (świadczeń) lub stawianych do dyspozycji podatnika pieniędzy lub wartości pieniężnych z tytułów określonych w art. 29, art. 30 ust. 1 pkt 2f 4, 4a, 5 13 oraz art. 30a ust 1. Zdaniem wnioskodawcy, na podstawie powyższych przepisów, płatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych jest biuro maklerskie, czyli podmiot prowadzący rachunki maklerskie podatników i dokonujący wypłaty należności z tytułu dywidendy na rzecz osób fizycznych, a nie emitent akcji. Ta sama zasada dotyczyć będzie wypłaty odsetek od obligacji oraz odsetek od środków zgromadzonych na rachunkach inwestycyjnych. Obowiązek pobrania i wpłacenia podatku, zdaniem wnioskodawcy, ciąży na biurach maklerskich jako podmiotach dokonującym wypłat należności z tytułu dywidendy oraz odsetek. To biuro maklerskie prowadzące rachunek papierów wartościowych danego podatnika ma obowiązek pobrać podatek w dniu wypłaty dywidendy lub odsetek i wpłacić go do właściwego urzędu skarbowego do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym potrącono należny podatek oraz sporządzić zbiorczą deklarację roczną PIT-8AR dla krajowych osób fizycznych oraz informacje 1FT-1/1R dla zagranicznych osób fizycznych - zgodnie z art. 42 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zdaniem Spółki, w sytuacji wypłacania przez nią odsetek i dywidend dla spółki komandytowo - akcyjnej obowiązki płatnika dotyczyć będą wnioskodawcy w odniesieniu do wspólników będących osobami fizycznymi. Obowiązki płatnika nie będą natomiast dotyczyć wypłaty odsetek i dywidend w odniesieniu do wspólników będących innymi spółkami handlowymi.

Na potwierdzenie swego stanowiska wnioskodawca przywołuje pismo Ministerstwa Finansów skierowane do KDPW z dnia 05 lutego 2002r. Znak: PB5/RB-033-34-189/02 i pismo z dnia 22 stycznia 2004r. Znak: PB5/RM-068-16/57/04 - potwierdzające poprzednie stanowisko MF zawarte w piśmie z 2002r. oraz pismo z dnia 04 lipca 2007r. Znak: DDS-066-60/RM/07/M67-1274 ponownie podtrzymujące stanowisko MF z 2002r.

Z uwagi na powyższe argumenty, zdaniem wnioskodawcy, w przedstawionym stanie faktycznym to na nim jako biurze maklerskim, a nie spółce emitującej akcje lub obligacje, ciążą obowiązki płatnika podatku dochodowego określone w art. 41 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam co następuje:

Niniejsza interpretacja zawiera ocenę stanowiska wnioskodawcy w zakresie wypełniania przez wnioskodawcę obowiązków płatnika w związku z wypłatą dywidendy i odsetek od obligacji oraz odsetek na rachunkach inwestycyjnych w domu maklerskim zarówno w stosunku do wspólników będących osobami fizycznymi jak i dla wspólników będących spółkami handlowymi (pytanie nr 3). W zakresie zakwalifikowania przychodów z dywidendy, odsetek od obligacji i z odsetek na rachunkach inwestycyjnych w domu maklerskim do odpowiedniego źródła przychodów oraz w przypadku wypełniania przez dom maklerski obowiązków płatnika w związku z wypłatą dywidendy i odsetek od obligacji (pytania nr 2 i 3) zostały wydane odrębne interpretacje.

Zgodnie z art. 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ((t. j. Dz. U. z 2010r. Nr 51, poz. 307 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym w 2010r. opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych źródłami przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c).

Stosownie do art. 17 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się odsetki od wkładów oszczędnościowych i środków na rachunkach bankowych lub w innych formach oszczędzania, przechowywania lub inwestowania, z wyjątkiem środków pieniężnych związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą.

Zgodnie z brzmieniem art. 17 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się odsetki (dyskonto) od papierów wartościowych. Należy podkreślić, iż w rozumieniu art. 5a pkt 12 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dyskonto stanowi różnicę między kwotą uzyskaną z wykupu papieru wartościowego przez emitenta a ceną zakupu papieru wartościowego na rynku pierwotnym lub wtórnym, a w przypadku nabycia papierów wartościowych w drodze spadku lub darowizny dyskonto oznacza różnicę pomiędzy ceną wykupu a ceną zakupu tych papierów przez spadkodawcę lub darczyńcę.

W myśl art. 17 ust. 1 pkt 4 ww. ustawy, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, których podstawą uzyskania są udziały (akcje) w spółce mającej osobowość prawną lub spółdzielni.

W myśl art. 30a ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych od uzyskanych dochodów (przychodów) z tytułu z odsetek i dyskonta od papierów wartościowych pobiera się 19 % zryczałtowany podatek dochodowy, z zastrzeżeniem art. 52a.

Stosownie do art. 30a ust. 1 pkt 3 ww. ustawy od uzyskanych przychodów z odsetek lub innych przychodów od środków pieniężnych zgromadzonych na rachunku podatnika lub w innych formach oszczędzania, przechowywania lub inwestowania, prowadzonych przez podmiot uprawniony na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem środków pieniężnych związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą, pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy.

Jak stanowi art. 30a ust. 1 pkt 4 ww. ustawy, od uzyskanych dochodów (przychodów) z tytułu dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych pobiera się 19 % zryczałtowany podatek dochodowy.

Zgodnie z treścią art. 30a ust. 6 powołanej wyżej ustawy zryczałtowany podatek, o którym mowa w ust. 1 pkt 1–4 oraz pkt 6,8 i 9, pobiera się bez pomniejszania przychodu o koszty uzyskania, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 5 pkt 1, 2 i 4, ust. 5a i 5d. Ww. przepis wprost wskazuje, że obliczając zryczałtowany podatek dochodowy od przychodu uzyskanego z tytułu dywidendy, odsetek i dyskonta, osiągniętego przychodu nie pomniejsza się o koszty uzyskania przychodów.

Dochodów (przychodów), o których mowa w art. 30a ust. 1 ustawy, nie łączy się z dochodami opodatkowanymi na zasadach określonych w art. 27 (art. 30a ust. 7 tej ustawy). Zatem z istoty zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych wynika, że należny podatek jest płatny każdorazowo jako wykonanie powstałego zobowiązania podatkowego.

Z treści przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż prowadząc działalność maklerską wnioskodawca m.in pośredniczy w wypłacie dywidend na rzecz spółek osobowych (w tym komandytowo-akcyjnych), pośredniczy w wypłacie odsetek od obligacji na rzecz spółek osobowych (w tym komadytowo-akcyjnych), dokonuje wypłat odsetek z tytułu oprocentowania rachunków inwestycyjnych, których posiadaczami są spółki osobowe (w tym komandytowo-akcyjne).

Z przepisów ustawy z dnia 15 września 2000r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm.) wynika, iż dywidendą jest udział w zysku spółki i że spółka akcyjna może ją wypłacić swoim akcjonariuszom. Z tego wynika, iż dywidenda jest świadczeniem należnym akcjonariuszom od spółki. W przypadku podjęcia uchwały o wypłacie dywidendy, akcjonariusz uprawniony do jej otrzymania ma roszczenie wobec spółki, której akcje posiada. Roszczenia takiego nie ma i nie może mieć wobec podmiotu prowadzącego działalność maklerską. Podmiot ten jest jedynie pośrednikiem w przekazywaniu wartości pieniężnych – nie jest stroną czynności wypłaty dywidendy, gdyż jak wskazano powyżej zasadą jest, że dywidendę wypłaca akcjonariuszowi spółka.

Źródłem obowiązującego prawa jest ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych i przepisy powołanej powyżej ustawy Kodeks spółek handlowych. Z tych źródeł prawa wynika, iż podmiotem zobowiązanym do wypłaty i wypłacającym dywidendę jest spółka będąca emitentem akcji oraz, że z tego tytułu ma ona obowiązek pobrać podatek dochodowy od osób fizycznych. Z przepisów tych wynika obowiązek płatnika, który nie może być zastąpiony przez Regulamin Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych (KDPW). To emitent akcji powinien pobrać należny podatek dochodowy od osób fizycznych i przekazać kwotę netto na konto KDPW.

Podkreślić przy tym należy, iż zgodnie z art. 8 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) płatnikiem jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, obowiązana na podstawie przepisów prawa podatkowego do obliczenia i pobrania od podatnika podatku i wpłacenia go we właściwym terminie organowi podatkowemu.

Natomiast art. 30 § 1 ww. ustawy stanowi, iż płatnik, który nie wykonał obowiązków określonych w art. 8, odpowiada za podatek niepobrany lub podatek pobrany a niewpłacony.

Obowiązki płatnika w przypadku uzyskiwania przez podatnika dochodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych reguluje art. 41 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który stanowi, iż płatnicy określeni w ust. 1 ww. przepisu są obowiązani pobierać zryczałtowany podatek dochodowy od dokonywanych wypłat (świadczeń) lub stawianych do dyspozycji podatnika pieniędzy lub wartości pieniężnych z tytułów określonych m. in. w art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Stosownie do powołanych powyżej przepisów ustawy podatkowej w przypadku wypłaty dywidendy osobom fizycznym przez spółki giełdowe za pośrednictwem Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych (KDPW) na emitentach akcji ciążą obowiązki płatnika zryczałtowanego podatku z tego tytułu, pomimo faktu, iż faktyczna wypłata nastąpi za pośrednictwem Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych oraz w dalszej kolejności domów maklerskich. W związku z wypłatą dywidendy akcjonariuszom - osobom fizycznym, na wnioskodawcy nie ciążą obowiązki płatnika określone w art. 41 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Obowiązek będzie ciążył na emitencie akcji i nie może on być zastąpiony przez wewnętrzny Regulamin KPDW. Powyższe oznacza również, że w przypadku dywidend wypłaconych na rzecz spółki komandytowo - akcyjnej obowiązki płatnika w ogóle nie dotyczą wnioskodawcy. Zróżnicowanie więc funkcji płatnika w zależności od wspólników będących osobami fizycznymi oraz wspólników będących spółkami handlowymi jest bezprzedmiotowe. Obowiązek płatnika w razie wypłaty dywidendy nie zależy bowiem od podmiotu, któremu dywidendę się wypłaca, ale od podmiotu wypłacającego. Skoro wnioskodawca nie jest podmiotem wypłacającym a jedynie pośredniczącym w wypłacie, to bez względu na to kim są wspólnicy spółki komandytowo-akcyjnej, na rzecz której dokonywana jest wypłata dywidendy, wnioskodawca nie wstępuje w funkcje płatnika.

Na wnioskodawcy (domu maklerskim) obowiązek płatnika będzie ciążył natomiast w przypadku wypłaty odsetek od obligacji oraz od odsetek od środków zgromadzonych na rachunkach inwestycyjnych na rzecz spółki komandytowo-akcyjnej w zależności kim będą wspólnicy tej spółki. W tym przypadku podatek winna pobrać instytucja wypłacająca (kapitalizująca) odsetki i opodatkować je 19 % podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 42 ust. 1a ww. ustawy, w terminie do końca stycznia roku następującego po roku podatkowym płatnicy, o których mowa w art. 41, są obowiązani przesłać do urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według siedziby płatnika roczne deklaracje, według ustalonego wzoru. Zatem wnioskodawca jest obowiązany w wyznaczonym terminie przesłać deklaracje PIT-8AR właściwemu według swojej siedziby urzędowi skarbowemu.

Jeżeli środki pieniężne (odsetki) zostaną wypłacone osobie fizycznej zgodnie z postanowieniami art. 41 ust. 4 wnioskodawca będzie pełnił funkcję płatnika, ponieważ odsetki – jak wykazano w niniejszej interpretacji – stanowią przychód z kapitałów pieniężnych. Podobna sytuacja może mieć miejsce w razie wypłaty odsetek na rzecz spółki komandytowo-akcyjnej, której wspólnikiem jest spółka osobowa prawa handlowego. Jeżeli wspólnikiem osobowej spółki prawa handlowego są osoby fizyczne to wnioskodawca mając na względzie zasadę transparentności spółek osobowych również wstąpi w obowiązki płatnika. Zasadę transparentności wyraża art. 8 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym w 2010r., zgodnie z którym przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku są równe. Natomiast w sytuacji, kiedy odsetki od obligacji oraz od środków zgromadzonych na rachunkach inwestycyjnych będą wypłacane na rzecz osoby prawnej, wnioskodawca nie będzie pełnił funkcji płatnika wobec spółki prawa handlowego będącej wspólnikiem spółki komandytowo - akcyjnej. W podatku dochodowym od osób prawnych nie rozróżnia się jako źródła przychodów, przychodu z kapitałów pieniężnych, a przychody z odsetek o jakich mowa w niniejszej interpretacji kwalifikowane są jako przychody z działalności gospodarczej.

Stanowiska wnioskodawcy, analizując całokształt zagadnienia nie można było uznać za prawidłowe.

Odnosząc się do wspomnianych pism Ministerstwa Finansów, zgodnie z art. 41 ust. 4 w brzmieniu obowiązującym w dacie wydania pierwszego pisma w 2002r., jako osoby zobowiązane do poboru zryczałtowanego podatku wskazane były, poza płatnikami wymienionymi w ust. 1, także podmioty uprawnione na podstawie odrębnych przepisów do prowadzenia gier i zakładów wzajemnych, do prowadzenia rachunków podatników albo do gromadzenia środków pieniężnych podatnika w innych formach oszczędzania, przechowywania lub inwestowania.

W obecnie obowiązującym brzmieniu art. 41 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie istnieje już zapis o podmiotach uprawnionych na podstawie odrębnych przepisów do prowadzenia gier i zakładów wzajemnych, do prowadzenia rachunków podatników albo do gromadzenia środków pieniężnych podatnika w innych formach oszczędzania, przechowywania lub inwestowania. Został on z dniem 01 stycznia 2004r. zmieniony przez art. 1 pkt 34 lit. b) ustawy z dnia 12 listopada 2003r. zmieniającej ustawę z dniem 01 stycznia 2004r. (Dz. U. z 2003r.Nr 202, poz. 1956). Nadto należy wskazać, że w piśmie tym wprost wyjaśniano jedynie kwestię opodatkowania dochodu z tytułu odsetek i dyskonta od papierów wartościowych.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj