Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPP2/443-1208/10/KT
z 23 lutego 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPP2/443-1208/10/KT
Data
2011.02.23



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Świadczenie usług

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług
opodatkowanie
stawki podatku
świadczenie usług
usługi
usługi złotnicze
złoto inwestycyjne


Istota interpretacji
Stawka podatku obowiązująca na świadczoną usługę rafinacji złota oraz wymogów jakie musi spełniać sztabka, aby stanowić złoto inwestycyjne.



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 17 listopada 2010 r. (data wpływu 29 listopada 2010 r.), uzupełnionym w dniu 2 lutego 2011 r. (data wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku obowiązującej na świadczoną usługę rafinacji złota oraz wymogów jakie musi spełniać sztabka, aby stanowiła złoto inwestycyjne - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 29 listopada 2010 r. został złożony wniosek, uzupełniony w dniu 2 lutego 2011 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku obowiązującej na świadczoną usługę rafinacji złota oraz wymogów jakie musi spełniać sztabka, aby stanowiła złoto inwestycyjne.


W przedmiotowym wniosku oraz jego uzupełnieniu, przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Prowadzi Pan działalność gospodarczą w formie usług złotniczo - grawerskich, zgodnie z wpisem do ewidencji działalności gospodarczej. Zamierza wykonywać usługi polegające na zasadzie współpracy gospodarczej z innym podmiotem. Kontrahent przekazywałby Panu wyroby złotnicze, złom o różnych próbach: 333, 335, 750, w celu zrafinowania. Rafinacja polega na usuwaniu w drodze procesu chemicznego srebra i miedzi, w wyniku czego powstałoby czyste złoto o próbie 999, które miałoby mieć postać sztabki złota i mogłoby korzystać ze zwolnienia na podstawie art. 121 ustawy o podatku od towarów i usług.


W związku z powyższym zadano pytania sprowadzające się do kwestii:


  • Czy taka sztabka musi charakteryzować się szczególnymi cechami, t.j. parametrami, wagą, itp., aby zakwalifikować ją do złota inwestycyjnego zgodnie z art. 121 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług...
  • Czy wykonywanie przez Pana czynności rafinacji powierzonego złota i uzyskanie w ich efekcie sztabki, będzie stanowiło świadczenie usług podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wg stawki 23%...


Zdaniem Wnioskodawcy, po przekształceniu ww. złota, staje się ono złotem inwestycyjnym, a świadczona w ramach działalności usługa byłaby opodatkowana stawką 23%. Na fakturze wskazałby Pan, iż wykonano usługę rafinacji i odlano w postaci sztabki złota.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.


W myśl art. 8 ust. 1 cyt. ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:


  1. przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
  2. zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
  3. świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.


Stawka podatku - na podstawie art. 41 ust. 1 cyt. ustawy - wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Zgodnie z art. 146a pkt 1, wprowadzonym do ustawy art. 19 pkt 5 ustawy z dnia 26 listopada 2010 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z realizacją ustawy budżetowej (Dz. U. Nr 238, poz. 1578), zmienionym na mocy art. 9 pkt 1 ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o finansach publicznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 257, poz. 1726) w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r., z zastrzeżeniem art. 146f, stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%. Jednakże zarówno w treści ustawy, jak i przepisów wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi lub zwolnienie od podatku.

I tak, na podstawie art. 122 ust. 1 ustawy, zwalnia się od podatku dostawę, wewnątrzwspólnotowe nabycie i import złota inwestycyjnego, w tym również złota inwestycyjnego reprezentowanego przez certyfikaty na złoto asygnowane lub nieasygnowane, lub złota, którym prowadzony jest obrót na rachunkach złota, oraz w szczególności pożyczki w złocie i operacje typu swap w złocie, z którymi wiąże się prawo własności lub roszczenie w odniesieniu do złota inwestycyjnego, a także transakcje dotyczące złota inwestycyjnego związane z kontraktami typu futures i forward, powodujące przeniesienie prawa własności lub roszczenia w odniesieniu do złota inwestycyjnego.

Podatnik może zrezygnować ze zwolnienia, o którym mowa w art. 122 ust. 1, jeżeli wytwarza złoto inwestycyjne lub przetwarza złoto innego rodzaju na złoto inwestycyjne, a dostawa jest dokonywana dla innego podatnika (art. 123 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy).

Złotem inwestycyjnym, w świetle art. 121 ust. 1 pkt 1 ustawy, jest złoto w postaci sztabek lub płytek o próbie co najmniej 995 tysięcznych oraz złoto reprezentowane przez papiery wartościowe.


Złotem inwestycyjnym, w myśl ust. 1 pkt 2 powołanego artykułu, są również złote monety, które spełniają łącznie następujące warunki:


  • posiadają próbę co najmniej 900 tysięcznych,
  • zostały wybite po roku 1800,
  • są lub były obowiązującym środkiem płatniczym w kraju pochodzenia,
  • są sprzedawane po cenie, która nie przekracza o więcej niż 80% wartości rynkowej złota zawartego w monecie.


Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że w ramach prowadzonej działalności gospodarczej w zakresie świadczenia usług złotniczo - grawerskich, zamierza Pan wykonywać na zasadzie współpracy gospodarczej z innym podmiotem gospodarczym, usługę rafinacji przekazywanych Panu przez kontrahenta wyrobów złotniczych i złomu o różnych próbach: 333, 335, 750. Rafinacja polega na oczyszczaniu, t.j. usuwaniu w drodze procesu chemicznego, srebra i miedzi, w wyniku czego ma powstać czyste złoto o próbie 999, mające mieć postać sztabki w rozumieniu definicji zawartej w art. 121 ww. ustawy.

Na tym tle powziął Pan wątpliwość, czy wykonując czynności przetwarzania powierzonego złota, będzie świadczył usługę rafinacji, w wyniku której powstanie sztabka złota inwestycyjnego, opodatkowaną stawką 23%.

Odnosząc powołane przepisy do opisanego zdarzenia przyszłego należy stwierdzić, iż w niniejszej sprawie, o ile w efekcie oczyszczania złota powstanie sztabka o próbie 999, będzie ona spełniała definicję złota inwestycyjnego w rozumieniu art. 121 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Nie znajdzie natomiast zastosowania dyspozycja art. 122 ust. 1 ww. ustawy, bowiem nie będzie Pan dokonywał dostawy wytworzonego złota inwestycyjnego, a jedynie czynności przetwarzania powierzonego złota innego rodzaju na złoto inwestycyjne, których świadczenie nie korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Wobec powyższego - zgodnie z Pana stanowiskiem – usługa rafinacji złota i odlania w postaci sztabki, będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wg stawki 23%, na podstawie art. 41 ust. 1 ww. ustawy, w związku z art. 146a pkt 1.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj