Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB4/415-40/11-4/MP
z 6 maja 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB4/415-40/11-4/MP
Data
2011.05.06



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
pomoc bezzwrotna
pomoc bezzwrotna
środki pomocowe
środki pomocowe
Unia Europejska (Wspólnota Europejska)
Unia Europejska (Wspólnota Europejska)
wynagrodzenia
wynagrodzenia
zwolnienia przedmiotowe
zwolnienia przedmiotowe


Istota interpretacji
Wynagrodzenie Wnioskodawcy, jako osoby bezpośrednio realizującej cel projektu w ramach programu „Uczenie się przez całe życie”, w części finansowanej wprost ze środków bezzwrotnej pomocy Unii Europejskiej, będzie korzystać ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.



Wniosek ORD-IN 502 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 05.01.2011 r. (data wpływu 17.01.2011 r.) uzupełnione pismem z dnia 08.04.2011 r. (data nadania 11.04.2011 r., data wpływu 13.04.2011 r.) stanowiącym odpowiedź na wezwanie Nr IPPB4/415-40/11-2/MP z dnia 23.03.2011 r. (data nadania 23.03.2011 r., data doręczenia 07.04.2011 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu opodatkowania dochodu uzyskanego w ramach programu „Uczenie się przez całe życie” – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17.01.2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu opodatkowania dochodu uzyskanego w ramach programu „Uczenie się przez całe życie”.

Z uwagi na braki formalne, pismem Nr IPPB4/415-40/11-2/MP z dnia 23.03.2011 r. (data nadania 23.03.2011 r., data doręczenia 07.04.2011 r.) tut. Organ wezwał Wnioskodawcę do uzupełnienia przedmiotowego wniosku poprzez doprecyzowanie zaistniałego stanu faktycznego oraz wskazanie jakiego okresu dotyczy zapytanie przyporządkowane do przedstawionego stanu faktycznego.

Pismem z dnia 08.04.2011 r. (data nadania 11.04.2011 r., data wpływu 13.04.2011 r.) Wnioskodawca uzupełnił wniosek w terminie.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Miejscem zamieszkania dla celów podatkowych Wnioskodawcy jest Polska. Jest On polskim rezydentem podatkowym. Od dnia 14.08.2010 r. uczestniczy na terenie Republiki Federalnej Niemiec w projekcie indywidualnego stażu zawodowego w ramach „Asystentury Grundtviga” programu Grundtvig, będącego strukturalną częścią programu Komisji Europejskiej, pn. „Uczenie się przez całe życie”. Swoją asystenturę odbywa w Stowarzyszeniu „…”. Wnioskodawca wskazuje, iż potrwa ona łącznie 45 tygodni i zakończy się 24.06.2011 r. Głównym celem Programu Grundtvig, który Wnioskodawca realizuje poprzez udział w swoim projekcie jest pomoc w zapewnieniu osobom dorosłym ścieżek poprawy ich wiedzy i kompetencji. Wspierając pracę Stowarzyszenia, Wnioskodawca jednocześnie pogłębia własne umiejętności i zdobywa nowe doświadczenia zawodowe. Jako beneficjent programu, Wnioskodawca zawarł umowę finansową z Fundacją Rozwoju Systemu Edukacji, będącą fundacją Skarbu Państwa, pełniącą rolę Narodowej Agencji Programu „Uczenie się przez całe życie” (Nr umowy: …).

Na podstawie umowy przyznano Wnioskodawcy dofinansowanie przeznaczone na Jego wynagrodzenie z tytułu pracy w roli asystenta w Niemczech i służące pokryciu kosztów utrzymania w okresie pobytu w tym kraju. Wynika to z charakteru programu, który umożliwia obywatelom polskim staże zagraniczne o maksymalnej długości 45 tygodni w jednym państwie Unii Europejskiej. Dofinansowanie takie przyznawane jest osobie indywidualnej w drodze konkursowej na podstawie złożonego przez nią wniosku. Wnioskodawca zaznaczył, że jest wyłącznym i bezpośrednim beneficjentem, oraz dysponentem programu. Łączna kwota dofinansowania wynosi 8.250,00 EUR. 80% tej sumy (6.600,00 EUR) Wnioskodawca otrzymał w 2010 r. przelewem na swój rachunek bankowy w Polsce, bank S.A. Pozostałą część otrzyma w bieżącym roku, po zakończeniu asystentury i przedstawieniu sprawozdania z jej przebiegu. Wspomniany dochód z ww. tytułu jest wydatkowany w całości i wprost ze środków bezzwrotnej pomocy Programu „Uczenie się przez całe życie”.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy otrzymane dofinansowanie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych...

Zdaniem Wnioskodawcy, otrzymane dofinansowanie jest wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych, gdyż spełnia oba warunki zawarte w art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj.:

  • pochodzi od organizacji międzynarodowej (Unii Europejskiej) ze środków bezzwrotnej pomocy, rozdzielanych przez fundację Skarbu Państwa oraz
  • jako podatnik bezpośrednio realizuje cele programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Stosownie do przepisu art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Jednakże na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 46 ww. ustawy, w brzmieniu obowiązującym od 01.01.2010 r., wolne od podatku dochodowego są dochody otrzymane przez podatnika, jeżeli:

  1. pochodzą od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowych ze środków bezzwrotnej pomocy, w tym ze środków programów ramowych badań, rozwoju technicznego i prezentacji Unii Europejskiej i z programów NATO, przyznanych na podstawie jednostronnej deklaracji lub umów zawartych z tymi państwami, organizacjami lub instytucjami przez Radę Ministrów, właściwego ministra, agencje rządowe lub agencje wykonawcze w tym również w przypadkach, gdy przekazanie tych środków jest dokonywane za pośrednictwem podmiotu upoważnionego do rozdzielania środków bezzwrotnej pomocy oraz
  2. podatnik bezpośrednio realizuje cel programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy; zwolnienie nie ma zastosowania do dochodów osób fizycznych, którym podatnik bezpośrednio realizujący cel programu zleca – bez względu na rodzaj umowy – wykonanie określonych czynności w związku z realizowanym przez niego programem.

W związku z powyższym warunkiem skorzystania ze zwolnienia dochodów od podatku na podstawie powyższego przepisu musi być spełnienie łącznie obu przesłanek, tj.:

  1. bezzwrotna pomoc musi pochodzić od podmiotów wskazanych w ww. przepisie w tym, gdy przekazanie tych środków jest dokonywane za pośrednictwem podmiotu upoważnionego do rozdzielania środków bezzwrotnej pomocy przekazanej na podstawie, o której mowa w tym przepisie,
  2. podatnik musi bezpośrednio realizować cel programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy.

Oznacza to, że niedopełnienie któregokolwiek z warunków uniemożliwia skorzystanie ze zwolnienia.

W zakresie pierwszej z ww. przesłanek należy wskazać, że co do zasady zostaje ona spełniona w przypadku, gdy środki finansowe pochodzą od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowych ze środków bezzwrotnej pomocy, w tym ze środków programów ramowych badań, rozwoju technicznego i prezentacji Unii Europejskiej i z programów NATO, przyznanych na podstawie jednostronnej deklaracji lub umów zawartych z tymi państwami, organizacjami lub instytucjami przez Radę Ministrów, właściwego ministra lub agencje rządowe lub agencje wykonawcze, w tym również w przypadkach, gdy przekazanie tych środków jest dokonywane za pośrednictwem podmiotu upoważnionego do rozdzielania środków bezzwrotnej pomocy.

Drugą z przesłanek warunkujących zastosowanie przedmiotowego zwolnienia jest charakter wykonywanych czynności. Tylko bowiem wynagrodzenia za czynności i prace o charakterze merytorycznym, czyli związane bezpośrednio z realizacją celu programu mogą być zwolnione z podatku w tej części, w jakiej zostały sfinansowane ze środków pomocowych.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca w okresie od 14.08.2010 r. do 24.06.2011 r. odbywa Asystenturę Grundtviga w ramach unijnego programu „Uczenie się przez całe życie”. Swoją asystenturę odbywa w Stowarzyszeniu w Niemczech. Podstawą do wypłaty wynagrodzenia jest umowa zawarta przez Wnioskodawcę (jako bezpośredniego beneficjenta programu) z Fundacją– Narodową Agencją Programu „Uczenie się przez całe życie”. przedmiotowe dofinansowanie służy pokryciu kosztów utrzymania w okresie pobytu w Niemczech. Wynika to z charakteru programu, który umożliwia obywatelom polskim staże zagraniczne o maksymalnej długości 45 tygodni w jednym państwie Unii Europejskiej. Wnioskodawca zaznaczył, że jest wyłącznym i bezpośrednim beneficjentem, oraz dysponentem programu. 80% całej kwoty dofinansowania (6.600,00 EUR) Wnioskodawca otrzymał w 2010 r. przelewem na swój rachunek bankowy w Polsce. Pozostałą część otrzyma w bieżącym roku, po zakończeniu asystentury i przedstawieniu sprawozdania z jej przebiegu. Wspomniany dochód z ww. tytułu jest wydatkowany w całości i wprost ze środków bezzwrotnej pomocy Programu „Uczenie się przez całe życie”.

Program „Uczenie się przez całe życie” został ustanowiony Decyzją Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 15 listopada 2006 r. Jest to program Unii Europejskiej w dziedzinie edukacji i doskonalenia zawodowego przewidziany na lata 2007-2013. Celem programu jest rozwój różnych form uczenia się przez całe życie poprzez wspieranie współpracy między systemami edukacji i szkoleń w krajach uczestniczących. Program ten jest finansowany z budżetu Unii Europejskiej w ramach środków przewidzianych do dyspozycji Komisji Europejskiej.

Mając na uwadze przedstawiony we wniosku stan faktyczny oraz powołane wyżej przepisy prawa należy stwierdzić, iż wynagrodzenie Wnioskodawcy, jako osoby bezpośrednio realizującej cel projektu w ramach programu „Uczenie się przez całe życie”, w części finansowanej wprost ze środków bezzwrotnej pomocy Unii Europejskiej, będzie korzystać ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jeżeli przedstawiony we wniosku stan faktyczny różni się od stanu faktycznego występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie chroniła Wnioskodawcy w zakresie dotyczącym rzeczywiście zaistniałego stanu faktycznego.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj